Jump to content

Muhammed Yaşamış mıdır, Yoksa Yaşamamış mıdır?

Recommended Posts

Bütün sorun da bu zaten.

Bu ilkel Arap kültürü bu işin üstesinden nasıl gelmiş?

Buna kimsenin aklı basmıyor.

Çünkü herkes Arap'ları aşağılıyor, kötülüyor.. İnsandan bile saymıyor.

Oysa Arap uygarlığı Avrupa karanlık çağda yaşarken gelişmiş, yayılmış ve yörenin dominan bir gücü olmuş.

Binbir gece masallarını yazanlar İslam dinini de oluşturmuşlar.

Nasıl oluşturmuşlar bilinmiyor.

Ama uydurdukları kesin. O kadarı tartışmasız..

İster Muhammed yaşamış olsun, ister yaşamamış, onun yerini alan birileri olmuştur mutlaka.

Yine de şurası kesin ki, bize anlatılan İslam'ın başlangıcı masalı, sadece bir masal.

Ne hicret var, ne Ayşe ve Hafsa..

Ne gözünü horoz gagaladığı için ölen Muhammed'in oğlu Kasım var, ne Marya'dan doğan piç İbrahim.

Ne Muhammed'in annesi Emine var ne de babası Abdullah.

Ne karısı Hatice var ne de kızları.........

Zaten karının 40 yaşından sonra 6 çocuk doğurması anormal.

Ne Ali ve diğer halifeler var, ne Kerbela..

Ne bize anlatılan Şiilik masalı var ne de sünnilik.

Bunlara alışmamız gerekiyor..

Biraz zor olacak..

Ama alışabileceğimize inanıyorum.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 61
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Olmaz tabii....

Yaydıları Hristiyanlıktır.

İslam ondan çıkan bir tarikattır.

Bunlar kanıtlanamayacak afakı ıddıalar hatta absurd,oyle olsa Isa ya oykunme olması gerkmez mı????

Emevıler zamanındakı ıslam'ı hrıstıyanlıgın bır mezhebı olarak goruyorsun,sonra da Muhammed mıtını uydurdular vs vs dıyorsun cok ınandırıcı gelmıyor soyledıklerın !!

Sitelerde Paylaş
Bu mantığı sen anlamazsan kimse anlamaz DEHA.........

Sana bu delili açıklamayı gereksiz buluyorum.

Anladığına da eminim..

Tabii anlamazdan gelmek işine geliyor.

Bır mana veremedım !!

'Muhammedın hayatı hakkında 610-632 arasında o kadar cok kanıt var kı bu onun yasamadıgına en buyuk delıldır' demıstın ben de 'bu nasıl delıl' demıstım!!

Sitelerde Paylaş
Ne Ali ve diğer halifeler var, ne Kerbela..

Oturup Mıt olustursalar, sence bırbırını yedıklerı bır kurgu mu yaparlardı.

Huseyın ve Yezıd savas edıyor,bırı Alı'nın oglu bırı Muavıye nın,babaları da savas etmıstı,Alı ayrıca cemel vakasında Aıse ıle harb etmıstı vs vs onlarca benzerı savas ve bırbırını yeme durumu,aynı dının mensuplarının habıre bırbırını bogazlaması,halıfelerden bırısı ecelıyle oluyor dıger ucunu muslumanlar olduruyor,yanı bu mıt bence olmamıs kendı aleyhlerıne olmus,bırlestırıcı degıl,bozgunlastırıcı olmus,bana kalırsa bu mıt degıl sımıt !!

Sitelerde Paylaş
Bunlar kanıtlanamayacak afakı ıddıalar hatta absurd,oyle olsa Isa ya oykunme olması gerkmez mı????

Emevıler zamanındakı ıslam'ı hrıstıyanlıgın bır mezhebı olarak goruyorsun,sonra da Muhammed mıtını uydurdular vs vs dıyorsun cok ınandırıcı gelmıyor soyledıklerın !!

Bize göre absürd...... İnandırıcı hiç değil..

Ama bunlar ciddi iddialar.

İslam'ın başlangıcı Hristiyanlıktır diyorlar.

Ben bunu ne savunabilirim, ne de reddedebilirim.

Ama yakında bir kitap gelecek bana..

Hidden Origin of İslam adında..

Orada bu konuda daha geniş bilgi bulabiliriz.

Sitelerde Paylaş
Bır mana veremedım !!

'Muhammedın hayatı hakkında 610-632 arasında o kadar cok kanıt var kı bu onun yasamadıgına en buyuk delıldır' demıstın ben de 'bu nasıl delıl' demıstım!!

Şöyle bir delil....

Belli ki Muhammed'in hayatı sonradan yazılıp geriye doğru uygulanmış.

Ve çeşitli sorulara cevap vermek üzere modifiye edilimiş.

Bu nedenden dolayı, Muhammed'in Allah'ın elçisi olduğu dönem olan 610-632 yılları arasında bilgi enflasyonu var.

O dönem çok iyi biliniyor.

Çünkü o dönem sonradan sorulan sorulara cevap vermek üzere yazılıp çizilmiş.

Arap'ların o dönemi bu kadar zengin bilgi ile açıklamaları mümkün değil.

Ve bilgiler yalnız o döneme ait. Ne ondan öncesi iyi biliniyor, ne de ondan sonrası.

Demek ki o dönem bazıları tarafından uydurulmuş.

Bence bu çok kuvvetli bir delil.

Sitelerde Paylaş
Hacı,

Pehlıvan tefrıkasına cevırmeyelım,ya bır sure koyalım ,yahut da lımıt ,soyleyeceklerımız bıtınce kapatalım ve referans olarak gosterelım okuyanlar kendı degerlendırmelerını yapsın.

Temel olarak benim yazacaklarım şimdilik bitti diyebilirim.

Yeni yayınları bekliyorum.

Ben sadece senin soruları yanıtlamaya çalışıyorum.

O zamana kadar dondurabiliriz.

Sonra devam ederiz.

Sitelerde Paylaş
İslam'ın başlangıcı Hristiyanlıktır diyorlar.

Ben bunu ne savunabilirim, ne de reddedebilirim.

Bu farklı bır sey ve Muhammedın yasadıgından bagımsızdır,sankı Hrıstıyanlıgın bası da Musevılık degılmıdır,Isa beklenen kral olarak ortaya cıkmadı mı hesapta???

Yukarıda da soyledım zaten bız de Islam'ın baslangıcı Allah'ın sudden vahyıdır demıyoruz,tabıkı ordan,burdan su hesap bu hesap bır seyler olmustur,Kuran'a dahı baksan bazen yahudılerı over,bazen dost edınmeyın der vs vs ama bunların hıc bırını dayanak yaparak Muhammed yasamamıstır dıyemeyız.

Bahsettıgın kıtaplarda pekala baska bır dının savunucuları tarafından manupule edılmıs ve edılıyor olabılır,belkı de asıl komployu onlar tezgahlıyor,Eskı D.Islerı Bsk Tayyar Altıkulac yıllarca arastırmıs ve Kuran'ın degısmedıgı sonucuna varmıs,ınanlım mı???

Ne ona ne buna ınanırım,asıl sıyası hesaplar gunumuzde yapılıyor olabılır,bıze dusen bılımsel ve arastırıcı cızgıden sapmamak,oyunlara da gelmemek.

Sitelerde Paylaş
Oturup Mıt olustursalar, sence bırbırını yedıklerı bır kurgu mu yaparlardı.

Huseyın ve Yezıd savas edıyor,bırı Alı'nın oglu bırı Muavıye nın,babaları da savas etmıstı,Alı ayrıca cemel vakasında Aıse ıle harb etmıstı vs vs onlarca benzerı savas ve bırbırını yeme durumu,aynı dının mensuplarının habıre bırbırını bogazlaması,halıfelerden bırısı ecelıyle oluyor dıger ucunu muslumanlar olduruyor,yanı bu mıt bence olmamıs kendı aleyhlerıne olmus,bırlestırıcı degıl,bozgunlastırıcı olmus,bana kalırsa bu mıt degıl sımıt !!

Zeus'un ailesine çok benziyor.

Çok ayrıntılı müthiş bir efsane.

Ben bir ara hayranlık duyduğumu bile itiraf ediyorum.

Arap'ların müthiş bir imajinasyonu var.

Muhammed yaşamış olsa da var, olmasa da var.

Muhammed yaşamış olsa bile bize anlatılan masalların hemen hepsi efsane zaten.

Bütün bu efsaneler Muhammed'i onların merkezine koyunca büyük bir anlam kazanıyor.

Muhammed'i çıkarın aradan, hepsi kendi üstüne çöküyor.

Yani Muhammed'i yaşatmak İslam için çok önemli. Herşey onun etrafında düzenlenmiş...

Bu da bütün dünya için büyük bir sorun oluşturuyor.

Bu konuda bir konsensusa varmak belki de asla mümkün olmayacak.

Muhammed'in yaşamadığına inanmasına rağmen Prof Kalisch bu sorunun bir çözüme bağlanabileceğine inamıyor.

Sitelerde Paylaş
Bu nedenden dolayı, Muhammed'in Allah'ın elçisi olduğu dönem olan 610-632 yılları arasında bilgi enflasyonu var.

O dönem çok iyi biliniyor.

Çünkü o dönem sonradan sorulan sorulara cevap vermek üzere yazılıp çizilmiş.

Arap'ların o dönemi bu kadar zengin bilgi ile açıklamaları mümkün değil.

Ve bilgiler yalnız o döneme ait. Ne ondan öncesi iyi biliniyor, ne de ondan sonrası.

Demek ki o dönem bazıları tarafından uydurulmuş.

Bence bu çok kuvvetli bir delil.

Bence bu delıl degıl cunku yanlıs mantık yurutuyorsun.

610-632 arasında cok fazla bılgı olması gayet normal cunku o donem peygamber oldugu yanı kuran'ın sozde vahyedıldıgı donem,tabıı kı daha fazla tanıyanı olacak,daha fazla olayların ıcıne gırıp cıkmıs,topluluklara hıtap etmıs vs olacak,daha fazla taraftarı ve yanında olanı olacak,yıne o donemde cok evlendıgı ıcın daha fazla karısı,hısmı,akrabası vs vs olacak,herkesın gozu onun uzerınde olacak dolayısı ıle her yaptıgı ızlenecek,her soyledıgı olay olacak cunku adam peygamber ve hakkında dogal olarak cok fazla rıvayet edılecek,cok fazla bılgı aktarılacak.

610 dan once kımse tanımadıgı ıcınde o donemler hakkında dogal olarak daha az bılgı olacak.

Gordugun gıbı delıl dıye one surdugun sey aslında senı yanlıslamakta cunku bu kadar cok bılgı olması,bu kadar tanıyanı ve hakkında bılgısı olan bulunması tersıne yasadıgını gosterır.Ve bu ravıler bunları cocuklarına onlar da cocuklarına anlatmıstır bır yerden sonra da bırılerı derlemıstır tabıı hepsı dogru degıldır ama bu ragbet bıle yasadıgına delıldır,tıpkı falan artıstı gormustum,konusmustum demek gıbı.

Bugun de oyledır bır ınsan bır fılm artıstı ,bır sarkıcı meshur olur devamlı ızlenır kameralar ceker,her yaptıgı olay olur,televole pesınde kosar ama oncekı donemlerı bılınmez hatta bakınız falan fılanın eskı halı dıye sasırtıcı enstanteler bulur cıkarırlar.

Sitelerde Paylaş
Yani Muhammed'i yaşatmak İslam için çok önemli. Herşey onun etrafında düzenlenmiş...

Tabıı kı,cunku o dının temelı odur,hatta kaınatın onun yuzusuyu hurmetıne yaratıldıgına,Allahın ona habıbım yanı sevgılım dedıgıne kadar gotururler ısı,Muhammed konusunda ınandırıcı olmadan dın konusunda ve Kuran konusunda ınandırıcı olamazlar.

Cunku baska sansları yoktur,oturup gecmıse dayalı bır kıtap yazamazlar cunku ellerınde Tevrat ve Incıl var,tek yapabıleceklerı,bırısının cıkarak o an,an be an vahıy geldıgıne ınsanları ıkna edebılmesıdır,ellerınde Tevrat ve Incıl olanların ıknası ıcın de gelen vahıy onların kıtabı ıle paralel olmalıdır ve hatta onlara verbal kanıt olmalıdır.

Sitelerde Paylaş
Üçüncü kitap Muhammad Kalisch'e aittir ve ne zaman yayınlanacağı belli değildir.

Bu kitabında Kalisch Muhammed'in yaşamamış olduğuna değinmektedir.

Muhammed Sven Kalısch,15 yasında sozde musluman olmus bır Avukattır,Hukuk egıtımı almıstır ama dın konusunda egıtım gordugune daır bır kaynaga rastlamadım,bır kac yerde ders verdıkten sonra Munster Unıversıtesı ılgılı bolumunde yrd.Docent olarak baslamıstır.

Assagıdakı cumleler de kendısıne aıttır ve eger cevırı hatası vs yoksa acıkca kendısı ıcın oldukca celısık bır durumdur.

İslam, Avrupa’da hiçbir zaman hakim bir din olmamıştır ama her zaman Avrupa’nın bir parçası olmuştur. Miladi takvime göre 8.yy’dan beri Avrupa topraklarında mevcuttur İslam. Üstelik Avrupa dışındaki işgal kuvvetlerinin dini olarak değil sadece, bizzat yerli halkın dini olarak.

http://timeturk.com/Avrupada-Islam-Dusunce...927-haberi.html

Sitelerde Paylaş

Öyle bir dönemden bahsediyorsunuz ki, hakkında hemen hiç bir şey bilinmiyor.

Arapça alfabe daha yeni icat edilmiş. Yunan alfabesini Arap'çaya adapte etmişler.

Alfa beta gibi, elif be olarak başlıyor.

Yazıların yazılacağı bir ortam yok.

Yazılanları koruyacak, saklayacak olanak yok.

Okuma bilen insan sayısı yüzde 1-2 civarında.

Okuma yazma bilmenin bir yararı yok.

Hemen herşey ağızdan kulağa yayılıyor.

Kur'an da bu konuda bir istisna değil.

Halk mit yaratıyor ve onlar da yazılı değil.

Oral olarak yayılıyor.

Arkadaşlar... Siz benden delil mi bekliyorsunuz?

Ne delili bekliyorsunuz?

Bu absürd bir istek.

Muhammed'in yaşadığının yazılı delili yoktur. Olamaz. Hiç olmazsa bu gerçeği takdir edebileceğinizi tahmin ediyorum.

610-632 yılları arasında bir peygamber yaşamış bile olsa onun sözlü delilleri 300 yıl yaşayamaz.

O döneme ait tek bir yazılı kaynak var olamaz.

O dönemin DEHA'nın değindiği gibi, iyi bilinmesi bir takım aktivitelerle açıklanacaksa, DEHA'nın inanır bir Müslüman olması gerekir.

Ancak ilahi bir etkinlik o zaman dilimi içinde bu kadar yazılı delil oluşturabilir.

Belki de ilahi bir müdahale vardır. O dönem için o kadar delilin olmasını başka hiç bir şey açıklayamaz.

Devam edecek...

HACI

Sitelerde Paylaş

Muhammed'in yerini alan bir kahraman var mıdır?

Ub'l Kassım denen birinden bahsediliyor.

Emeviler belki de onun yaşamını biraz değiştirip Muhammed efsanesini yaratmış olabilirlar ama, bu da bir speklülasyon.

O devir hakkında kesin bir şey söylemek doğru değil.

Hicret sorununa gelince.

Göçebe her kavmin başına gelen bir olay.

Arap'lar Suriye civarına baskın yapıp duruyorlardı.

Bir gün oraya göçmeye ve halkını kendi dinlerini kabule zorlamaya karar veriyorlar.

Kendi dinleri nedir?

İşte sorun burada... Yahudilik ve Hristiyanlığa benzeyen bir İbrahin dini...

Arap'lar yörede bu dini yayıyorlar ve bir imparatorluk oluşturuyorlar.

Bu hicret kavramına göre Arap'ların göçü sürekli değil. Ama eskiden yaptıkları gibi, haydutluk da değil.

Amaçları yöre halkını kendileri gibi inanmaya zorladıktan sonra geri çekilmek.

Bu arada Hristiyan kaynaklarına da fazla güvenilmemelidir.

Çünkü onlar da yeterli olmayıp, dedikodu mahiyetinde yalan yanlış bir takım yazılardan ibarettirler.

İslam'ın lanse ettiği bir peygamber ve din var olsaydı, geride ondan çok sayıda belge ve artefakt kalırdı.

Delil yokluğu delil değildir.

Ama bu günümüz hukuk anlayışıdır.

Geçmişe uygulanamaz.

Tarihsel olgularda ise delil yokluğu delil olarak kabul edilebilir.

Ben bu sonuca vardım..

Selamlar..

HACI

Sitelerde Paylaş

Muhammed'in yaşayıp yaşamadığı konusu, onun tartışmalı biyografileri yanında önemsizdir.

Bir uçta geleneksel İslam'ın Muhammed biyografisi yer alırken diğer ucu Hagarizm oluşturur.

http://en.wikipedia.org/wiki/Hagarism

Gerçek ya bu ikisinin arasında bir yerlerdedir, ya da ikisinden de bağımsızdır.

Ben ikisinden de bağımsız olduğunu düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş

Bir çok kaynakta aslının Museum of London veya British Museum da oldugu iddia edilen bir mektuplaşma olayı var.

Birisi Halife Ömer'in Pers hükümdarı Yazgird III'e yazdığı ve İslam'a davet ettiği mektup,diğeri Yazgird III'ün buna çok enteresan ve uzunca cevap verdiği mektup.

Konuyla ilgilenenler aşşağıdaki adresten okuyabilecekleri gibi,gerek youtube gerek diğer sitelerde konu ile ilgili hayli kaynak mevcut.

Tabii ki sıkı bir arastırma ve inceleme yapmadan bir hüküm vermek doğru değil.

http://www.venusproject.com/Great_Persian_...ird_Letter.html

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

DEHA hakkında hiç bir şey bilmediğimiz bir dönemin, İslam kayıtlarına dayanarak, gerçekten yaşandığını savunuyor.

Aslında DEHA'nın bu savı kendisinin de itiraf ettiği gibi, sağlam temellere dayanmıyor.

Başlığın ilk iletisini okursanız, biz olasılıklardan bahsediyoruz.

Muhammed'in yaşamış olması mı daha olası, yaşamamış olması mı?

Muhammed'in yaşadığı iddia edilen dönemin çok iyi bilinmesi ama, tek bir delilden bile yoksun olması, açıkça o dönemin fiktif bir açıklama olduğunu gösteriyor.

O dönem fiktif olmasaydı, en azından bazı artefaktlarla desteklenirdi.

Bu kadar muhteşem ve başarılı bir peygamberin geride hiç bir şey bırakmadan yok olması sizi şüphelendirmiyorsa, hiç bir şey şüphelendirmez.

Dikkat ederseniz DEHA iletilerinde tek bir kanıt bile sunmuş değildir.

Bütün yaptığı bana bir takım sorular sormaktır.

Her neyse..

Bu tartışmalar geçici bir süre için durmuştur.

Bu sene yayınlanacak kitapları bekliyoruz.

Şu andaki deliller bile Muhammed'in yaşamadığı yönündedir.

Muhammed'in yaşadığını iddia eden tek taraf İslam'dır.

İslam herkesin beynini yıkamış olan bir yalanlar silsilesidir.

Muhammed ve halifeler yaşamamışlardır.

İnanıldığı şekli ile Kerbela vuku bulmamıştır.

Şiilik sunnilikten ayrılmamıştır.

İslam'ın başlantıcı 610 yılı değildir. Ondan yüzlerce yıl önce başlamıştır.

Kur'an Muhammed tarafından yazılmamıştır.

Kur'an yüzlerce yıl önce yazılmaya başlanmış ve İslam'ın kabülünden yüzlerce yıl sonra tamamlanmıştır.

Muhammed denen bir peygamberin biyograsifi ölümünden 300 yıl sonra tamamlanmış fiktif bir yapıttır.

Bu gerçekleri hiç bir iddia değiştirmeyecektir.

Bunların temeli o kadar sağlamdır..

HACI

tarihinde mantik tarafından düzenlendi
Silinen mesajlara gönderme yapılan, konuyla ilgisiz kısımlar silindi
Sitelerde Paylaş
İslam'ın başlantıcı 610 yılı değildir. Ondan yüzlerce yıl önce başlamıştır.

Kur'an Muhammed tarafından yazılmamıştır.

Kur'an yüzlerce yıl önce yazılmaya başlanmış ve İslam'ın kabülünden yüzlerce yıl sonra tamamlanmıştır.

Kanıtın var mı????

Varsa göster ve hatta tam tarihleri ile kimler tarafından yazıldığını da anlatta öğrenelim.

Üstelik İslam'ın kabülü diye bir tarihleme yapıyorsun!!

Kuran'ın yazımı yüzyıllar önce başlamış,sonra İslam'ın kabulu olmuş,sonra da yüzyıllar sonra Kuran tamamlanmış.

Kuran'ın tamamlanmasından yüzyıllar önce 'İslam'ın kabülü' nasıl olabilir????

Kuran tamam değilse kabul edilen İslam nedir????

Kim,nerede,ne zaman ve nasıl kabul etmiştir????

Açıklayabilirmisin???

Ben önüme gelen her iddiayı arastırmadan,incelemeden akıl ve mantık süzgecinden geçirmeden ve de sorgulamadan doğru kabul etmek durumunda değilim,velev ki Muhammed'in yaşamadığı ispatlansa bile,

kim böyle bir sorgulama yaptığım için beni kınayabilir????

Ya olay hristiyan komplosu ise,ya başka amaca hizmet ediyorsa neden alet olayım??

Kaldı ki başlık yazısında da açıkça belirttim,benim iddiam 'Muhammed kesinlikle yaşamamıştır' değildir.

Benim gözlemim Muhammed'in yaşamadığını iddia edenlerin bu konuda yeterli delile sahip olmadıkları gibi bir çok açmaza düştükleri,örneğin Muhammed diye birisi yaşamamıştır,kanıt yoktur derken Ub'l Kasım diye birininin yaşadığını uydurmak zorunda kalmışlardır ve bu konuda herhangi bir delilleri yoktur.

Muhammed'i 300 yıl sonra organize olarak uyduranlar konusunda bir bilgi sunulamıyor,bunlar kimdir ve nerede neden Muhammedi uydurmuşlardır vs vs.

Bütün bunlar ile kendi bilgilerimi birleştirince Muhammed'in yaşamış olduğu kanaati şu an için bende daha ağır basmaktadır.

Kendi bilgilerim derken Kuran ve İslam tarihi,Muhammed vs,diğer dinler üzerine olan bilgilerimden bahsediyorum ki,bu konular hakkında Hacı'nın fazla bir bilgisi olmadığını hem ben çok iyi biliyor ve görüyorum hem de az bir inceleme sonucu herkes görebilir.

Dolayısı ile temel olmadan,bir iki kitap okuyarak ateşli ve kesin iddialarda bulunan kim olursa olsun tavrını gözden geçirmelidir,seneye çıkacak kitaplara bel bağlamakla bu işler yürümez.

Hiç kimsede fikrine katılmayanları bağnazlıkla,sapkınlıkla,idiyotlukla suçlama hakkına sahip değildir.

Kendi fikrinde olmayanların üstüne gitmek,onları ezmeye ,sindirmeye çalışmak demokratik ve uygar bir tavır değildir.

Yapılabilecek anlamlı bir uygulama,belirlenmiş ve makul bir araştırma ve inceleme sürecinden sonra tartışmayı yeni bilgiler ve bulgular ışığında tekrarlamak olabilir.

tarihinde mantik tarafından düzenlendi
Silinen mesajlara gönderme yapılan, konuyla ilgisiz kısımlar silindi
Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...