Jump to content

Şeytan Allahtan daha hayırlıdır

Recommended Posts

Allaha ınanmayan zihniyet şeytana nasıl ınanmış acaba ? :lol:

merhaba

dinle dolup uyuşmuş aklınızda bunu çözemeyeceğiniz belli kenank muhterem

şeytan bir semboldür

ancak kötülüğün sembolü değil aksine özgür düşüncenin ve doğru bildiği noktada baş kaldırışın sembolüdür

kısaca özgürlüğün sembolüdür

sizin asla sahip olmayacağınız bir unsurun sembolüdür

Sitelerde Paylaş
  • İleti 61
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

merhaba

dinle dolup uyuşmuş aklınızda bunu çözemeyeceğiniz belli kenank muhterem

şeytan bir semboldür

ancak kötülüğün sembolü değil aksine özgür düşüncenin ve doğru bildiği noktada baş kaldırışın sembolüdür

kısaca özgürlüğün sembolüdür

sizin asla sahip olmayacağınız bir unsurun sembolüdür

Akıl vardır ama bılımsel olarak ıspat edılemez sizde akıl varmı dıyeyım yokmu dıyeyım :lol:

Sitelerde Paylaş

Şeytan diye allah diye cin diye melek diye birşey yoktur. Bunlar insanların hayal gücünün ve korkularının ürünüdür. Bunlar sadece mitolojik birer şahsiyettir. Akıl vardır ama bilimsel olarak ispat edilemez diyen akılsızlarla neyi tartışıyorsunuz :(

tarihinde xedos tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Şeytan hem allahı görüyor hem ona isyan ediyor ilginç ya şeytan allah kadar büyük güçlü bir varlıkkı yada allah sandığmızdan daha küçük .nasıl olurda Şeytanın bukadar ilmi binlerce yılldır allaha ibadeti varkene birden salaklık edip kendini cehenenme atabiliyor.Allah senaryoyu gerçekden güzel hazırlamış

Sitelerde Paylaş

Dinde şeytan karakteri otoriteye baş kaldırmış, doğru bildiği şey için kendini sonsuz bir işkence riskine sokmuş. İyi güzel.

Fakat tuvalette insanların hayalarıyla oynamak ne oluyor kardeşim?

Şeytan gay mi?

Ayrıca insanların aklını çelmek neden?

Bence gayet sinir bir davranış.

Bunları gözardı edip sırf otoriteye karşı çıkabiliyor diye bu masal kahramanını sevmek zorunda değiliz.

Sitelerde Paylaş
Çünkü şeytan insana, “İnkar et” der; insan inkar edince de, “Şüphesiz ben senden uzağım. Çünkü ben âlemlerin Rabbi olan Allah’tan korkarım” der.

Şeytan işte böyle yalancıdır.Kendısıne ınananları kukla gıbı oynatır.

İblis: «Ya Rab! O halde insanların diriltilecekleri güne kadar bana mühlet ver.» dedi.

İblis: Senin mutlak kudretine andolsun ki, onlardan ihlâsa erdirilmiş kulların bir yana, hepsini mutlaka azdıracağım, dedi.

İblis,kudretini bildiği halde kendisine karşı gelip kullarını azdırmayı göze alacak kadar korkusuz değil miydi?

Allah işte böyle yalancıdır.Kendisine inananları kukla gibi oynatır:)

Şeytan hem allaha karşı gelıyor, hem de allahtan korkarım dıyor.Kısacası yalancı olduğunu ıtıraf edıyor.Insanları da bu yalana alet edıyor.Bu durum da allah neden yalancı olsun ? Şeytan sana göre korkusuz olabılır ama allahın azabına uğrayacağını da ınkar etmıyor.Yani sen ıdam sehpasına gıdeceksın ama hala daha ahkam kesıyorsun.

Ne derece ınandırıcı olursun, anladın sanırım.

Kuran Allah'ın sözü olduğuna göre İblis hem kendisinden korkmadan isyan edip insanları safına çekmeyi amaç edinen biri

hemde bu amacını gerçekleştirdiğinde insanlara Allah'tan korktuğunu söyleyen biri olamaz...dolayısıyla burada Allah yalan söylüyor.

İşin aslı bu hikayeyi kurgulayanların saçmalamalarından başka birşey değil

O zaman şeytan onlara amellerini çekici göstermiş ve onlara: "Bugün sizi insanlardan bozguna uğratacak kimse yoktur ve ben de sizin yardımcınızım" demişti. Ne zaman ki, iki topluluk birbirini görür oldu (karşılaştı) o, iki topuğu üstünde geri döndü ve: "Şüphesiz ben sizden uzağım. Çünkü ben sizin görmediğinizi görüyorum, ben Allah'tan da korkuyorum" dedi. Allah (ceza ile) sonuçlandırması pek şiddetli olandır. (Enfal Suresi, 48)

İblisi ,Allah'ın varlığını kudretini azabını bilen yüksek ilim sahibi bir kişilik olarak tanımladıktan sonra Allah'a isyan edip büyüklenebiliyor ama yoldaşı olan insanlara Allah korkusundan sırtını dönüyor.

İblis bu tanımla olsa olsa kişilik bozukluğu yaşayan bir hastadır ve cezalandırılamaz:)

Sitelerde Paylaş

Şeytan, daha doğrusu iblis mitolojik bir sembol ise onun üzerinden şöyle ya da böyle konuşulamaz.

Eğer konuşulursa kişi kendi mitlerini bir sembole yükler.Zaten mitoloji denilen şey de burdan doğar.

Ben de buna biraz katkıda bulunayım:

Hırsız çalmayı amaç/iş edinmiştir.Ama polisten korkar.

Polis aslında ceza demektir ve hırsız cezası olduğunu bile bile çalar.

Şeytan da hırsız gibidir diyeceğim, ama polis hırsıza çalma görevi yüklememiştir denilecek.. konu uzayacak.

En iyisi 21.yy insanının mitolojiyi nasıl yaşattığını ve büyüttüğünü izlemek..

Sitelerde Paylaş
Hırsız çalmayı amaç/iş edinmiştir.Ama polisten korkar.

Polis aslında ceza demektir ve hırsız cezası olduğunu bile bile çalar.

Hırsız, kesinlikle polise yakalanacağını ve asla kazanacak bir çıkarı olmadığını bildiği bir işe kalkışır mı?

Sitelerde Paylaş

İnsanlar görmedikleri şahit olmadıkları ve dogru düzgün bilmedikleri allahın adından bile altına s..çarken şeytan allahı görerek karşısında konuşarak ona kafa tutmuştur , peki böyle bir varlıga korkak onursuz şerefsiz yalancı diyebilirmisiniz..? Hanginiz allahın karşısına gectiginde onun yap dedigi birşey icin yapmıyorum ister cehenneme at ister beni lanetle diyebilir..?

şeytan yaratılmışların en onurlusudur..

ayrıca şeytan insanın düşmanı falan degildir insanın düşmanı allahtır ! Yazdıgı kitapta insana habire beddua eden kahrolası diyen canıcıkasıca diyen , biz insanların cogunu cehennem icin yarattık diyen allah degil mi..? Siz hic kutsal kitaplarda şeytanın insana küfrettigini anlatan bir ayete rastladınız mı..?

İnsanı yoksullukla belayla hastalıkla üzüntüyle imtihan eden sabredemeyenleri üstüne üstlük bir de öbür tarafta cehenneme atan allah degil mi..?

Siz kutsal kitaplarda insanı öven bir kelimeye rastladınız mı..? Allahın insanları sevdigini söyledigi bir ayet okudunuz mu..?

Uyanın dostlar asıl düşman allah.. Hepiniz şeytana selam durun o hicbirimizin kötülügünü istemez

Sitelerde Paylaş
Hırsız, kesinlikle polise yakalanacağını ve asla kazanacak bir çıkarı olmadığını bildiği bir işe kalkışır mı?

Burada şeytanın savcılığını yapacağım hiç aklıma gelmemişti..

Ama dediğim gibi bizde balonu şişirelim..Mitoloji büyüsün...

Cümleyi terstten alalım:Hırsız bir çıkarı olmazsa neden çalsın?

Şeytan da kesinlikle zararda olacağını bilmiyor..

Kibri ön plana çıkıyor..Ben insandan daha üsütünüm onu kandırabilir, yanıltabilirim diyor.

Akıllı olduğundan allahın adaletli olduğunu biliyor..

Eğer haklı çıkarsa ceza almayacağını hesap ediyor..

Tabi allahtan kendisine müdehale etmemesini istiyor.

Çünkü allahı çok iyi biliyor ve tanıyor.

Gerçi allahın kendisinin ruhu bile duymadan kendisini manüple edebileceğini de biliyor ama,

dediğim gibi allahın adaletine güveniyor.

E tabi şeytan ile allah arasındaki bu diyalogta ortada kuran yoktu..

Gerçi ne var ne yok bilmiyoruz da varmış gibi konuşuyoruz..

Sonuçta adı islam olan bir dinin kitabındaki bir hikaye..

İslam, en dar manası ile allahın iradesine teslim olmak, boyun eğmek.

İşte bu hikaye bize bunu anlatıyor aslında..

Yoksa "isteyerek ya da istemeyerek allah döndürüleceksiniz" cümlesinin anlamı kalır mı?

Yani allah şunu demek istiyor:şeytan,insan, hayvan, arche , taş, toprak ... ne olursanız olun,

ben en büyüğüm, ben en adilim, en güçlüyüm...Bana teslim olmaktan başka çareniz yok.

Bunu sonradan gördüm:

şeytan yaratılmışların en onurlusudur..

Yaradılmışsa ve kendi yaratanına kafa tutuyorsa onuru aptallık boyutuna varmıştır..

tarihinde WerderBremen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Cümleyi terstten alalım:Hırsız bir çıkarı olmazsa neden çalsın?

Şeytan da kesinlikle zararda olacağını bilmiyor..

Kibri ön plana çıkıyor..Ben insandan daha üsütünüm onu kandırabilir, yanıltabilirim diyor.

Akıllı olduğundan allahın adaletli olduğunu biliyor..

Eğer haklı çıkarsa ceza almayacağını hesap ediyor..

Tabi allahtan kendisine müdehale etmemesini istiyor.

Çünkü allahı çok iyi biliyor ve tanıyor.

Gerçi allahın kendisinin ruhu bile duymadan kendisini manüple edebileceğini de biliyor ama,

dediğim gibi allahın adaletine güveniyor.

:D

Şeytanın haklı olduğu pozisyonda Allah hala adaletli olabilir mi?

Şeytan insandan üstünlüğünü ispatlamak için mi Allah'tan müddet istiyor?

Tam tersi şeytan Allah'ın bu isteğine karşılık Allah'ın adaletsiz olduğunun farkına varıyor?

Ve geri dönüşü olmayan bir noktada asla kazanamayacağı bir amaç uğruna Allah'ın imtihan sisteminde bir memur olmayı seçiyor.

Kurguyu çözememişsin.

Sitelerde Paylaş
:D

Şeytanın haklı olduğu pozisyonda Allah hala adaletli olabilir mi?

Kim haklı biliyormusunuz ki? Eğer şeytan haklı diyorsanız allahın adaletini tartışmaya ne gerek var?

Şeytan insandan üstünlüğünü ispatlamak için mi Allah'tan müddet istiyor?

Evet.

Tam tersi şeytan Allah'ın bu isteğine karşılık Allah'ın adaletsiz olduğunun farkına varıyor?

Hayır.Şeytan eğer allahı en iyi tanıyansa, allahın adaleti hakkında bir fikri olamaz.

Çünkü allahın onun bilmediklerini bildiğinin farkında olması gerekir.

Netekim sanıyorum buda kuranda belirtiliyor.

Ve geri dönüşü olmayan bir noktada asla kazanamayacağı bir amaç uğruna Allah'ın imtihan sisteminde bir memur olmayı seçiyor.

Kurguyu çözememişsin.

Herkesin kurgusu, mitolojisi kendisini bağlar.

Neden sizin ki doğru olsun ki?

Hem şeytan seçim yapıyorsa sonuçlarına katlanmak zorunda..

Sitelerde Paylaş

Teizm öğretilerine karşı çıkan teist kişi.. Sateist. Satanist buradan mı geliyor acaba. ^^

Bu adamı anlayamıyorum.

Kuranı kabul edip kurana karşı çıkmak. Tabiri yerinde olacak ki, bile bile yanlış ata oynamak...

Yani allah adındaki mitolojik varlık insanlığı kandırmak için böyle bir kitap yolladı,

İnsanın üstünlüğünü kabul etmeyen şeytan, insanın ne mal olduğunu göstermek için kıyamete kadar müddet istedi büyük yaratıcısından.. Neler olacağını bile bile ha?

Hayalperestliğin uç bir noktasındasın uteybe.

Sitelerde Paylaş

>>>Kim haklı biliyormusunuz ki? Eğer şeytan haklı diyorsanız allahın adaletini tartışmaya ne gerek var?

Benim fikrimi değil şeytanın mantığını tartışıyoruz.Eğer şeytan kendisini haklı görüyorsa Allah'ı adaletsiz görmesi kaçınılmazdır.

Çünkü üstün olduğu halde Allah insanı kayırıp kendisine secde etmesini istemiştir.

Verilen süredede şeytanın müminleri asla etkileyemeyeceğini söyleyen Allah'a kendisinin üstünlüğünü nasıl ispatlayabilir

Cehenneme götürdüğü insanlarıda zaten Allah hayvadan daha aşağı bir varlık olarak nitelemiştir.

Dolayısıyla kurgunun tamamen çelişkilerle dolu bir saçmalık olduğunu söylüyorum...

tarihinde TylerDurdenn tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sayın TylerDurden:

Ben ya da siz şeytan veya allah değiliz ki bu mantığı tartışalım.

Tartışır gibi yapınca bir sürü abuk-sabuk şey ortaya çıkıyor.

Şeytanın kendisini ve herşeyi yaratan, herşeye gücü yeten bir varlık karşısında,

bunları bilipte ben haklıyım havalarına giriyorsa bu onun aptallığını gösterir.

Böyle bir şeytanın mantığından söz edilemez.

Allahın kendisinin üstünlüğünü neden ispatlaması gerekiyor ki?

Hem herşeye gücü yetecek hem de ispat peşinde koşacak.

Allah şeytanı değil şeytan kendini allaha rakip görüyor.

Ama buna rağmen musade istiyor, bu şeytan apaçık kibri yüzünden aptallaşmış.

Yani neden müsade istiyor ki?İlahın allah olduğunu biliyor fakat ben bir ilahtan daha üstünüm mü demek istiyor acaba?

Belki de çok kurnaz..Ben insandan üstünüm dediği anda hata yaptığını ve yok edileceğini anlıyor..

Bunun üzerine kıyamete-mıyamete kadar en azından var olayım mı diyor?

Yine kibir devreye giriyor kanaatimce.(hayalimce)

Çünkü af dilemek yerine olayını devam ettiriyor.

İyide müsade istediği bir allah herşeyi yapabilecek güce sahipse ve bunu en iyi bilenlerden biri ise neden inat ediyor?

Kibrinin yanında akılsızlığı ve bununda altında allahı ilah olarak görmüyor olması var.

Fakat sonuç itibarı ile bütün bunlara sebep kibrinin aklının önüne geçmesi olsa gerek.

Sanıyorum son olarak şunu söyleyebilirim:hayvandan daha aşşağı olmak akılsızlıktır.

Akılsız ama kibirli başın sonu cehennemdir.

Sitelerde Paylaş

Kurguyu tartışmak için karakterlerden biri olmamıza gerek yok

>>>Şeytanın kendisini ve herşeyi yaratan, herşeye gücü yeten bir varlık karşısında,

bunları bilipte ben haklıyım havalarına giriyorsa bu onun aptallığını gösterir.

Böyle bir şeytanın mantığından söz edilemez.

Herşeye gücü yeten Tanrı her zaman haklı olmak durumunda mı?

Şeytan haklı olduğunu düşünebilir ve onursuzca boyun eğmekten kaçınabilir...neden bu mantıksız bir davranış olsun?

>>>Allahın kendisinin üstünlüğünü neden ispatlaması gerekiyor ki?

''Verilen süredede şeytanın müminleri asla etkileyemeyeceğini söyleyen Allah'a kendisinin üstünlüğünü nasıl ispatlayabilir'' cümlemi yanlış anladınız heralde

Allah'a karşı insandan üstün olduğu savında haklı çıkması için yapacağı hiçbirşey yok...süreyi bunun için istediğini söylemeniz mantıksız olur

>>>Fakat sonuç itibarı ile bütün bunlara sebep kibrinin aklının önüne geçmesi olsa gerek.

Sanıyorum son olarak şunu söyleyebilirim:hayvandan daha aşşağı olmak akılsızlıktır.

Akılsız ama kibirli başın sonu cehennemdir.

Bence burada kibirden çok istenilen şeyin onursuzluğuna boyun eğmemek var

Ateşin topraktan daha üstün olduğunu kimden öğreniyor sence?

Dahası Adem'i Allah yerine kendine güvendirerek üstünlüğünü her alanda kanıtlamışken ''Allah en doğrusunu bilir'' diyecek acizlikte olmak en büyük aşağılıktır

Sitelerde Paylaş

Kurguyu tartışmak için karakterlerden biri olmamıza gerek yok.

Bakın eğer bu bir kurguysa biz bu kurguyu uyduranların mantığını tartışıyoruz.

Daha doğrusu kendi kurgusal mantığımızı bu karakterler yüklüyoruz.

Çelişki veya çelişki olmaması kişilerin bakış açısına göre değişir.

Bu yüzden milyarlarca inanan, milyonlarca inanmayan var.

Örneğin süpermenin güçlerine sahip olmadan veya ne yapabileceğini bilmeden onu mantıksızlık veya çelişiklikle suçlayamayız.

Herşeye gücü yeten Tanrı her zaman haklı olmak durumunda mı?

Şeytan haklı olduğunu düşünebilir ve onursuzca boyun eğmekten kaçınabilir...neden bu mantıksız bir davranış olsun?

Evet herşeye gücü yeten allah her zaman haklıdır.

Çünkü herşeye gücü yeter.

Bu sebeple onun adaletsizliğinden söz edilemez.

Evet şeytan haklı olduğunu düşünebilir, ama yanlış düşünebilir.

Çünkü herşeye gücü yetmez.

Uyarıldığı taktirde herşeye gücü yeten bir varlığa bildiği halde boyun eğmiyorsa bu onun onurunu değil aptallığını gösterir.

Çünkü kendisini onurlu ya da onursuz yapan karşısına aldığı varlıktır.

''Verilen süredede şeytanın müminleri asla etkileyemeyeceğini söyleyen Allah'a kendisinin üstünlüğünü nasıl ispatlayabilir'' cümlemi yanlış anladınız heralde

Allah'a karşı insandan üstün olduğu savında haklı çıkması için yapacağı hiçbirşey yok...süreyi bunun için istediğini söylemeniz mantıksız olur

Evet, yanlış anlamışım.

Şeytan allaha karşı haklı olunamayacağını zaten bilmeliydi veya biliyordu.

Eğer allah bir hata yaparsa, hataları varsa bu allahın eksikliğini gösterir.

Oysa allah hatasız olması hasebiyle süper-mega-ultra kibre sahiptir.

Kibrin gerçek sahibi allahtır, çünkü hatalı ve ya haksız olabileceği bir durum söz konusu değildir.

Özetle kendisini yaratanın allah olduğunu bile bile allah ın haksız olduğunu düşünmüştür.

Uyarılmasına rağmen hala haklı olduğunu ispatlatmak için musade istemiştir diyelim.

Bence burada kibirden çok istenilen şeyin onursuzluğuna boyun eğmemek var

Ateşin topraktan daha üstün olduğunu kimden öğreniyor sence?

Dahası Adem'i Allah yerine kendine güvendirerek üstünlüğünü her alanda kanıtlamışken ''Allah en doğrusunu bilir'' diyecek acizlikte olmak en büyük aşağılıktır

Eğer kendisine ateşin topraktan üstün olduğunu öğretenin allah olduğunu ima ediyorsanız,şeytan kendi öğretmenine ihanet etmiştir.

Çünkü öğretmeni ona senin bilmediğin ama benim bildiklerim var demiştir.

Diğer söyledikleriniz kurgu dediğiniz şeytanı gerçekte var olduğunu söylüyor.Burda kendinizle çelişiyorsunuz.

Ama yine de devam edelim.Şeytanın kandırdıkları yanında kandıramadıkları da var.

Eğer sayının çokluğu sizi kanıt derecesine getiriyorsa, allahta ceheneme gireceklerin cennete oranla daha çok olacağını söylüyor.

Bu durum allahın her şeyi bildiğinin ve herşeyi aslında kontrol ettiğinin kanıtımıdır?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...