Jump to content

Recommended Posts

• İleti 44
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Başlıkta belirttiğim gibi, agnostiğim ve beni inandırabilecek yada inançsız olmamı sağlayacak birini arıyorum. Sanıyorum dünyada kimse bunu başaramaz. Ama ben şansımı denemek istedim. Hodri meydan :)

Agnostik biriyle tanrı tartışmasına girmek için önce o kişinin varlığına olasılık verdiği tanrıyı nasıl birşey olarak düşündüğünü açıklaması lazımdır ki öyle bir tanrının yokluğunu mantıksal olarak ispatlamaya girişebilelim... Gerçi nasıl olursa olsun, materyalist felsefenin doğru olduğunu gösterirsek hiçbir tanrı kuşkusuna yer bırakmadan agnostisizmi de deizmi de silmiş ve ateizmin doğruluğunu göstermiş oluruz. Ben bunu yapabileceğimi, yani materyalizm savunusu üzerinden agnostisizmin geçersizliğini kanıtlayabileceğimi düşünüyorum ama okuyanlar ne kadar anlar onu bilemem. :)

Eğer sen de istersen ''hodri meydan'' teklifini kabul ederim. Yalnız şunu söyleyeyim, her an forumda hazır ve nazır bulunan bir kullanıcı değilim, hergün foruma girerim ama fazla kalmam. Ayrıca derdimi anlatırken ''karşı tarafı'' tuş ettirmek kaygısı gütmem, anlaşılmadığı ve mesele tıkandığı noktada bırakırım. Bir tartışmayı konuyu netleştirmek ve açığa kavuşturmak için yaparım, sidik yarıştırmak için değil.

Sevgiler...

Sitelerde Paylaş

Bilinmezliği, bilinemezliği savunancak olan birisi, önce kendinden başlamalı.

Neyi biliyorsun ki savunasın?

Bilinemezlikte bilgi olmaz ki savunasın?

Bilinemezcilik bir tür bilgisizliktir. Bilgiden kaçıştır.

Hem bir şey bilmezler. Hem mangalda kül bırakmazlar :D

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
Gerçi nasıl olursa olsun, materyalist felsefenin doğru olduğunu gösterirsek hiçbir tanrı kuşkusuna yer bırakmadan agnostisizmi de deizmi de silmiş ve ateizmin doğruluğunu göstermiş oluruz. Ben bunu yapabileceğimi, yani materyalizm savunusu üzerinden agnostisizmin geçersizliğini kanıtlayabileceğimi düşünüyorum ama okuyanlar ne kadar anlar onu bilemem.

Materyalıste felsefenın dogru oldugunu nasıl gostereceksın????

Sitelerde Paylaş
Demek isteğe bağlı !!

Bildiğim kadar istek materyalist bir süreç değil !!

Deha,

Hayvanadam(aslında bu ad sana yakışıyor Deha :D ), beni ''hodri meydan'' teklifine kabul ederse, konu materyalizmden açılır ve sende yazılanlardan nasılsa görürsün neyin ne olduğunu... Hem hodri meydan tartışmalarına üçüncü şahıslar eklenemediği için, tartışmaya ortasından dalıp konuyu terörize de edemezsin, faydalı bir tartışma olur. :)

Sitelerde Paylaş
Deha,

Hayvanadam(aslında bu ad sana yakışıyor Deha :D ), beni ''hodri meydan'' teklifine kabul ederse, konu materyalizmden açılır ve sende yazılanlardan nasılsa görürsün neyin ne olduğunu...

Madem bu ad bana yakısıyor ben hayvanadam olarak agnostik olayım ve seninle tartışalım,ama eşitlik olsun sana da yakışan br isim koyalım mesela yavşakadam uygun gibi.

Sitelerde Paylaş
Başlıkta belirttiğim gibi, agnostiğim ve beni inandırabilecek yada inançsız olmamı sağlayacak birini arıyorum. Sanıyorum dünyada kimse bunu başaramaz. Ama ben şansımı denemek istedim. Hodri meydan :)

yaw iyide sen zaten tartışmaya başlamadan kesin hükmünü vermişsin...yani biz senin nuh deyip peygamber demeyeceğini nerden bileceğiz..????

tarihinde gavs tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Madem bu ad bana yakısıyor ben hayvanadam olarak agnostik olayım ve seninle tartışalım,ama eşitlik olsun sana da yakışan br isim koyalım mesela yavşakadam uygun gibi.

Deha ben seninle bırak tartışmayı zıçmaya bile gitmezdim aslında. Neden? Çünkü sen bir tartışmaya olayı anlamak ve açığa çıkarmak için değil, mantıksız da olsa zıt fikirler ileri sürmek ve karşındakini çileden çıkarmak için giriyorsun. Sırf bana karşı olmak için ''hayvan'' da olursun, ''agnostik'' de... Şaşırmıyorum. Yakında tıp literatürüne Deha isminde bir hastalık girerse de şaşırmayacağım. Ama tamam, eğer istiyorsan bu konuyu seninle de tartışırım. Gerçi seninle tartışılmıyor, çünkü şartlanmışsın, materyalizme bile sırf komünizmi çağrıştırdığı için kafadan karşı çıkıyorsun. Zaten daha materyalizmin ne olduğunu bile bilmiyorsun ama senle dalga geçmesi güzel olabilir, o yüzden istiyorsan kabul ederim ama bu konuda tartışma isteğinin sahibi Hayvanadam adlı arkadaştı. Ona ayıp olabilir.

Sitelerde Paylaş

Hodri meydana hiç gerek yok.

Şimdi siz agnostikler tanrının varlığı ya da yokluğu bilinemez diyorsunuz.

Bende soruyorum, neden tanrı.

Neticede tanrıda bir insan uydurmasıdır.

Ben şimdi size desem ki Elvis Presley her şeyin yaratıcısıdır.

Buna da bilinemez mi dersiniz, yoksa defol git mi dersiniz.

İşinize sadece tanrının bilinemez olduğu geliyor. Buda dinlerin etkisinin tam olarak silinemediğinin göstergesidir.

Sitelerde Paylaş

o zaman size bi anımı anlatayım ben

geçen yıl kışın bi gece durduk yere uyanıverdim

karnım kazınıyor acayip acıkmışım

gidip buzdolabını bi acayım dedim

dolabı açmamla içindeki zeytin yağlı yaprak sarması dolu tencere uçmaya başladı

gitti gitti masaya kondu bende sarmalarla bi güzel karnımı doyurdum

ve ne zaman buzdolabını açsam o hep orada ve her seferinde dopdolu olarak uçar uçar masama konar

uçan zeytin yağlı yaprak sarması dolu tencere belamı versin ki yalan söylemiyorum...

bu anlattığım 100% gerçek olduğunu savunduğum hikayeye karşı da agnostik bi tavır sergileyebilir misin?

tarihinde iyicocuk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Hodri meydana hiç gerek yok.

Şimdi siz agnostikler tanrının varlığı ya da yokluğu bilinemez diyorsunuz.

Bende soruyorum, neden tanrı.

Neticede tanrıda bir insan uydurmasıdır.

Ben şimdi size desem ki Elvis Presley her şeyin yaratıcısıdır.

Buna da bilinemez mi dersiniz, yoksa defol git mi dersiniz.

İşinize sadece tanrının bilinemez olduğu geliyor. Buda dinlerin etkisinin tam olarak silinemediğinin göstergesidir.

bunları aşalım artık yani kimse salak değil ki bunları düşünmeden agnostik olsun

mesela şöyle bir şey söyleyebiliriz

önce fetişizm wardı insanlar sırayla nesnede haywanda politeizm de olimposta monoteizmde sadist tanrı anlayışında bir keramet olmadığını anladı

şimdi sen tanrı olmasını istiyor olamazmısın yoksa delil göstermelisin onun dışında insanlar her dönem inançlarını tatmin için tanrılarını reforme eder zaten buda tanrı bilgisiyle falan gelmediğimizi kanıtlar ancak

tarihinde AnArchos7 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bence hodri meydanda boşuna başlık harcamaya bile gerek yok. Üç iletide çözülür. Agnostik diye birşey yoktur.

Başlıkta belirttiğim gibi, agnostiğim ve beni inandırabilecek yada inançsız olmamı sağlayacak birini arıyorum. Sanıyorum dünyada kimse bunu başaramaz. Ama ben şansımı denemek istedim. Hodri meydan

İnanmazsanız inanmıyorsunuzdur.

tarihinde bayşapka tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bence hodri meydanda boşuna başlık harcamaya bile gerek yok. Üç iletide çözülür.

Agnostik diye birşey yoktur.

>>>agnostiğim ve beni inandırabilecek yada inançsız olmamı sağlayacak birini arıyorum

İnanmazsanız inanmıyorsunuzdur.

Yine hatalı bir sorudan agnostikliği yanlış tanımlayarak yokluğunu iddia etmişsiniz :D

Agnostiklik bilinemezciliktir...Agnostik biri aynı zamanda Tanrının varlığına veya yokluğuna inanabilir...zaten inanç bilinmezliklerden doğar

Doğru soru ''Tanrının varlığını yada yokluğunu kanıtlayıp bilmemi sağlayacak birini arıyorum'' olmalıydı

not:bayşapka=teenspirit

agnostik-ateistim

Tanrının varlığının bilinemeyeceğinden hareketle, bilinemeyen bir tanrıyı yok kabul etmenin doğru olacağını düşünürler

Aynı zamanda bilinemeyen tanrıya inanıp inanmamanın tanrı ve kendileri için önemli olmadığınıda savunabilirler

mesela bende AGNOSTİK ANTİ-TEİST oluyorum:)

Varlığının bilinemeyeceği konusunda bir iddiam yok. Belki de bilinebilir. Fakat agnostik ateisti tanımlamak isterseniz deist düşünce gibidir.

Tanrının evren veya evrenler üzerinde doğrudan ve sürekli etkisi olmadığını düşünen deistler var.

Ben de aynen böyle düşünüyorum. Fakat onlarda tanrı inancı var bende ise yok.

Tanrı bilgisine (inancına değil bilgisine) yeterince kanıt görürsem "inanmamak" diye birşey kalmaz zaten.

İyide bu agnostik ateizm değilki :D

Tanrı var olabilir hatta bilinebilir ama şuanda inanmıyorum...varsa bile evren üzerinde doğrudan sürekli etkisi yok...???

Biilinemezliği iddia etmek agnostik değil aptallıktır. A gnosis, bilmemek. Bilemem değil.

http://www.itusozluk.com/goster.php/agnostik

bilinemezci. "tanrının varlığı veya yokluğu bilinemez" i savunan kimse.

http://www.uludagsozluk.com/k/agnostik/

çogu kez ateizm ile karistirilan, tanrinin varliginin veya yoklugunun bilinemeyecegini, insan aklinin buna yetmeyecegini savunan kişilere denir.

http://tr.wiktionary.org/wiki/agnostik

Tanrının varlığına veya doğasına dair hiçbir şeyin bilinemeyeceğine inanan kişi.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Gnostik

sezgi veya tefekkür yoluyla edinilebilen bilgi

Tylerdurdenn haklısın agnostiğin tanımı bu. Fakat verilen tanıma katılmıyorum ve kendimi tanımlayacak daha iyi bir kelime bulamadım.

http://en.wikipedia.org/wiki/Gnosis

Gnosis (from one of the Greek words for knowledge, ??????)

A olumsuz ekiyle bilginin tersi, yani noksanlığı anlamını çıkardım.

agnosis ateist diyelim mi? :)

Yanlış mı tanımlamışlar? :D

Bence sen agnostizme bulaşmadan bilinebilir bir tanrıya ihtimal veren ama inanmayan bir tanım bul...

a-teist ...teizmi reddeden

gnosis, tefekkür/ sezgi yoluyla elde edilebilen bilgiyi ifade eder

a-gnosis .... sezgi yoluyla edinilen bilgiyi reddeden

bilinemezcilikten yine kurtulamazsın....başka tanım bul :D

tarihinde TylerDurdenn tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Merhaba Tylerdurdenn

Evet o yazışmada aklım başıma gelmişti teşekkürler.

Birşeyin asla bilinemeyeceğini iddia edemem. Kimsenin de iddia edebileceğini sanmıyorum bu bir.

Birşeyi bilmediğini söyleyen insan o şeye inanamaz. Örneğin cinlerin olabileceğini fakat olup olmadığını bilmeyen insan cinlere inanmıyor demektir bu da iki.

Birşeyin asla bilinemeyeceğini iddia edenlere hadi oradan diyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...