Jump to content

Recommended Posts

Merhaba Tylerdurdenn

Evet o yazışmada aklım başıma gelmişti teşekkürler.

Birşeyin asla bilinemeyeceğini iddia edemem. Kimsenin de iddia edebileceğini sanmıyorum bu bir.

Birşeyi bilmediğini söyleyen insan o şeye inanamaz. Örneğin cinlerin olabileceğini fakat olup olmadığını bilmeyen insan cinlere inanmıyor demektir bu da iki.

Birşeyin asla bilinemeyeceğini iddia edenlere hadi oradan diyorum.

Henüz aklın başına tam gelmemiş anlaşılan:)

>>>Birşeyi bilmediğini söyleyen insan o şeye inanamaz

Öyleyse sen bildiğin şeylere inanıyorsun...bunu nasıl beceriyorsun?

>>>Örneğin cinlerin olabileceğini fakat olup olmadığını bilmeyen insan cinlere inanmıyor demektir

Öyleyse cinlere inanan insanlar mutlaka cinleri görüp varlığının bilgisine sahip olmalılar değil mi?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 44
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Henüz aklın başına tam gelmemiş anlaşılan:)

>>>Birşeyi bilmediğini söyleyen insan o şeye inanamaz

Öyleyse sen bildiğin şeylere inanıyorsun...bunu nasıl beceriyorsun?

[*1] Bilgileri inançtan soyutlamaya mı çalışıyorsun? Saf bilgi var mıdır? Çevrenizden birşeyler toplayıp öteki bilgilerle tutarlılığına bakıp inandım, saçma, inandım, saçma, bu kesin doğrudur gibi ayırmıyor musun? Ben öyle yapıyorum.

>>>Örneğin cinlerin olabileceğini fakat olup olmadığını bilmeyen insan cinlere inanmıyor demektir

Öyleyse cinlere inanan insanlar mutlaka cinleri görüp varlığının bilgisine sahip olmalılar değil mi?

bkz *1

Sitelerde Paylaş

Cinlerin olduğu bilgisi cin gördün de mi sana ulaştı?

Ulaşan bilgi üzerinde bir seçim yaptın ve cinlerin varlığı bilgisinin hayatına doğrudan etki etmemesine karar verdin.

Kısacası olabilir diye düşünüyorsun fakat inanmadın.

Ben de farklı birşey düşünmüyorum.

Olabilir, ama şu ve şu sebeplerden ötürü inanmıyorum.

Sanırım epistemoloji okuma sırası sende ;)

Sitelerde Paylaş
Başlıkta belirttiğim gibi, agnostiğim ve beni inandırabilecek yada inançsız olmamı sağlayacak birini arıyorum. Sanıyorum dünyada kimse bunu başaramaz. Ama ben şansımı denemek istedim. Hodri meydan :)

Öncelikle agnostizmden anladığın nedir ?

Seni agostik yapan argümanların ve örneklemlerin nelerdir ?

Kendim agnostik atheistim.

Sizin kendizi hangi agnostizmle tanımılıyorsunuz ? Agnostizmin kendi içinde bir çok farklılığı ve ayrımı vardır.

tarihinde Colours tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
[*1] Bilgileri inançtan soyutlamaya mı çalışıyorsun? Saf bilgi var mıdır? Çevrenizden birşeyler toplayıp öteki bilgilerle tutarlılığına bakıp inandım, saçma, inandım, saçma, bu kesin doğrudur gibi ayırmıyor musun? Ben öyle yapıyorum.

İnancın bir olasılık hesabı olarak bir takım bilgilerden yararlanması onu ''kesin bilinen'' haline getirmezki

İnsan kesin bir sonuca varamadığı şeye inanç besler...bildiği şeyler hakkında inanç beslemesi/inanması için bilmesi gerektiğini söylemen saçma

Sitelerde Paylaş
Cinlerin olduğu bilgisi cin gördün de mi sana ulaştı?

Ulaşan bilgi üzerinde bir seçim yaptın ve cinlerin varlığı bilgisinin hayatına doğrudan etki etmemesine karar verdin.

Kısacası olabilir diye düşünüyorsun fakat inanmadın.

Ben de farklı birşey düşünmüyorum.

Olabilir, ama şu ve şu sebeplerden ötürü inanmıyorum.

Sanırım epistemoloji okuma sırası sende ;)

Olabilir diyorsan sende cinlerin olmadığına inanıyorsun demektir

Cinlerin olmadığını bilmen gerekiyor sana göre>>>Birşeyi bilmediğini söyleyen insan o şeye inanamaz :D

Sitelerde Paylaş
İnancın bir olasılık hesabı olarak bir takım bilgilerden yararlanması onu ''kesin bilinen'' haline getirmezki

"Kesin doğru" haline getirmez. "Kesin bilinen" haline tabii getirir. Her bilgi kesin bilinir. İnandırıcı olmayan şeyleri de biliyoruz.

"Cinler vardır" kesin bir bilgi. Bence yanlış.

"İnsan ayda yürüdü" kesin bir bilgi. Bence doğru.

İnsan kesin bir sonuca varamadığı şeye inanç besler...bildiği şeyler hakkında inanç beslemesi/inanması için bilmesi gerektiğini söylemen saçma

Objektif bir kesin sonuç mu var?

Dediğim gibi kesin olduğunu düşündüğümüz şeyler var, olmadığın düşündüğümüz şeyler var, saçma olarak algıladığımız şeyler var.

İnanmak bilgi eksikliğinden çıkmıyor. Aksine, bilgiden kaynaklanıyor.

Ben de aynen dediğiniz gibi düşünüyordum, fakat dikkat ederseniz inanmak bilginin bir kategorizasyonundan ibaret.

Sizin dediğiniz herhangi bir sebebe dayanmadan iman etmek apayrı birşey. Bunun pratikte var olduğunu görmedim çünkü insanlar sağdan soldan duyduklarını bir araya getirip inanmak istedikleri bilgiyi destekliyorlar.

Agnostisizmin getirdiği nötrlük iddiası da saçma.

Örneğin namazın yararlı olduğu bilgisi. Buna inanırsınız ya da inanmazsınız ve bu inanca göre davranırsınız.

Namazın sağlıklı olduğuna çeşitli sebeplerden ötürü inanan ve başka yönden bakmak istemeyen bir insan namaz kılmak ister veya kılar.

Namaz sağlıklı olabilir diyen fakat çeşitli sebeplerden ötürü inanmayan bir insan da namaz kılmak istemez veya kılmaz.

Namazın sağlıklı olup olmadığını bilmeyen ve bunun bilinemeyeceğini düşünen bir insan namaz kılar mı? Namaz kılmak umurunda olur mu?

Agnostik burada aynen inanmayan gibi davranıyor. İnanmayan inanmadığı şeyi hayatına sokmuyor, agnostik de. Fiilen birbirlerinin eşiti. Pozisyon farkları yok.

Sitelerde Paylaş
>>> birşeyi bilmediğini söyleyen insan o şeye inananmaz

cinler vardır. bilgi. Artık biliyorsunuz. İnanın ya da inanmayın size kalmış. Sesim geliyor muu :)

Anlaşılan sen ''bilgi'' ile ''bilmek'' kavramlarını birbirine karıştırmışsın

Cinlerin varolduğu bilgisini işiten biri cinlerin varlığını mı bilmiş olur?

İnanır veya inanmaz...

>>>İnanmak bilgi eksikliğinden çıkmıyor. Aksine, bilgiden kaynaklanıyor

İnanç,bir şey hakkında bilmek seviyesine ulaştıracak yeterli bilginin eksikliğinden kaynaklanır.

Sitelerde Paylaş
Hayvanadam sana meydan okuyorum gel konuşalım istediğin bölümde...Ben Müslüman olduğum için sen de ateist rolünde olacaksın ilk başlarda tartışma seyrine göre bakarız sonrasına ...

Ben varım !

Eğer iki kişi ile tartışmak mümkünse neden olmasın. Ama ateist rolünde olmam :)

Sitelerde Paylaş

Her işe besmele ile başla , hayrı görürsen eğer artık itaat et Müslüman ol.

Hayrı nasıl göreceğim dersen, Alma mazlumun ahını , çıkar aheste aheste , atasözünü anlamaya çalış.

anladıkça ruhsal zekan açılacaktır , ruhsal zekan açıldıkça , Allah'ın müdahalelerini veya kaderi göreceksin.

İzah et diyen yok , inanabilirsen yeter...

not : 10 aylık bebeğe tecavüz haberi yalan...

tarihinde Muvahhid87 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Her işe besmele ile başla , hayrı görürsen eğer artık itaat et Müslüman ol.

Hayrı nasıl göreceğim dersen, Alma mazlumun ahını , çıkar aheste aheste , atasözünü anlamaya çalış.

anladıkça ruhsal zekan açılacaktır , ruhsal zekan açıldıkça , Allah'ın müdahalelerini veya kaderi göreceksin.

İzah et diyen yok , inanabilirsen yeter...

not : 10 aylık bebeğe tecavüz haberi yalan...

beni etkileyecek birşeyler söyle, bu sitede binlerce söz var böyle.

haber de burda; http://www.haber3.com/news_detail.php?id=172018

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...