Jump to content

Tanrı yanılgısına verilen "Yanıt" üzerine..

Recommended Posts

"Tanrı yanılgısı'nın yanılgısı"

İlgili kitap: [link]

Yayımlanan kitabın adı kötü olmakla birlikte, yazarın teoloji üzerine bilgilerinin kötü olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu sonucu çıkarmamızdaki temel neden, kitabın daha ilk başlarında konu hakkında yeterli düzeyde bilgi sahibi olmadığını yansıtan tümcelerinin olmasıdır. Kitapların önsözleri önemlidir; çünkü yazarın ilerleyen sayfalarda hangi konulara değineceğini, nasıl bir yöntem izleyeceğini ve size ne aktaracağını belirten sözler içermektedir. İşte bu kitaptaki önsöz, Richard Dawkins'in ironilerine oranla düşük seviyededir ve herhangi bir bilgi kırıntısı içermemekle birlikte yazarın acınası bilişsel seviyesini gözler önüne sermektedir.

Yazarın adı Erhan Ayşan'dır ve kendisi bir tıp dokturudur. Kişisel web sitesinden "Hakkımda" bölümüne baktığınız zaman bir tıp doktorumu yoksa popüler bir ses sanatçısımı olduğu belli olmayacak derecede ironiktir. 'Kulağımın küpeleri' adlı bölümden beğendiği düşünürlerin aforizmalarına bakarsanız, bu doktorumuzun amatör bir felsefeci olduğu açığa çıkacaktır. Bütün bunların aksine bir tıp doktorunun bu gibi konularda bir kitap yazması ve küçümsenecek derecede "yanıt niteliğinde" demesi, yukarıda bahsettiğimiz bilişsel seviyesinin ne denli yerlerde süründüğünün en iyi işaretidir.

Kitabın önsözüne bakarak küçük bir yargıya vardım ve kendimce satın almama kararı aldım; fakat son günlerde bazı internet sayfalarında popülerleşmesi üzerine fikrimi değiştirdim. Online kitap satışı yapan bir siteden "iç sayfalarına" göz gezdirdim ve hangi konulara değindiğini inceledim. Karşımda ne göreyim? Kitabın tanıtımında yapılan cahilce açıklamalar kitabın içeriğini oldum olası dolduruyor! Daha ilk tümcesinde ateizm için "Tanrı'nın varolmadığına inananlar" diyor. Şunu dediğinizi duyar gibiyim: "Ne zırvalıyor bu adam!." Evet bu bir ironi değildir, tanrı yanılgısı kitabına yanıt niteliğinde yazılan bir kitabın yazarından yazılmış bir sözdür. Bu cahilce savurulmuş sözlerinden ardından şöyle bir zırıltı daha duyuyoruz: "Hiç bir teist Tanrı'sının varolduğunu ve hiçbir ateist de Tanrı'nın varolmadığını kanıtlayamadı." Evet bu da bir ironi değildir ve olmamanın kanıtını ampirik düzlemde istemiş gibi görülmektedir. Yazar, ilerleyen sayfalarda Richard Dawkins'in bilimsel kariyerine dair aşağılayıcı sözlerde bulunmuştur. Richard Dawkins'in yaşamının son 35 yılını bilim üretmemekle geçirdiğini, darwinizm ve ateizm üzerine argümanlar ürettiğini söylemiştir. Muhtemelen yazarımız burada bilişsel seviyesinin düşük olması nedeniyle gönderme yapacağı tümcedeki sözcükleri yanlış seçmiştir, aslında yazar "popüler" konuları ele almasından şikayetçi olmuştur. Ne büyük tesadüftür ki Tanrı Yanılgısı kitabını önemle okumadığını, hiç ilgisini çekmeyip kitaplığına kaldırdığını ve kitaplıkta unuttuğunu belirtmiştir. Bundan ötürü olsa gerek Tanrı Yanılgısı kitabının ilk sayfalarını okusaydı şunu rahatlıkla görebilirdi: "Richard Dawkins, bilimin halkça anlaşılması için oluşturulmuş Oxford Üniversitesi Charles Simonyi kürsüsünde profesör ve aynı zamanda New College kurulunun bir üyesidir." Richard Dawkins'in bilimsel konulara özen göstermediğinden yakınan yazarımız, The Selfish Gene (Gen Bencildir) adlı kitap için, içerisinde geçen bilimsel terimler hakkında (DNA, gen, amino asit vs.) "sıkıcı" demiştir ve bu kitabın neden popüler olduğuna akıl sır erdirememiştir.

Kitabının 4. sayfasında kendi çapında bir Tanrı tanımlaması yapmıştır ve içerisinde "ölümden sonra yaşama" inanıyorum demiştir; kibarca parantez içinde "eğer varsa" diye belirtmiştir. Bir "Tıp doktoru" ölümden sonra yaşam hakkında böylesine us ve mantığa sığmayacak şeyler söylüyorsa, kitabın ilerleyen sayfalarındaki zırvalıkları umarım tahmin edebilirsiniz. Bütün bu zırvalıkların yanında birde öylesine derin ve anlamlı bir safsata yapar ki, buna mantıkta "ya siyah ya beyaz safsatası" deriz. Yazarımız Ayşan bey der ki: "Tanrı'nın varlığı iddiası iki tarafa sahiptir, sadece iki seçenek vardır, üçüncüsü yoktur, arada gri yoktur. Ateizm bunlardan birini tercih etmiştir, teizm de diğerini."

Tahminlerinde yanılmadığım üzere bu yazar klasik müslümanların aksine biraz daha gelişmiş bir modeldir. Kendi çapında teizm'e katkıda bulunmak isteyen bir vatandaşdır. Hatta Tanrı Yanılgısı kitabını okuduktan sonra bazı ilahiyatçı tanıdıklarına telefon açmış, kitabı nasıl bulduğunu sormuş, eleştirisel bakışlarını merak etmiş ve yanıt verip vermeyecekleri sormuşdur. Bunun üzerine arkadaşlarından yanıt gelmeyince kendi adına bir nevi "vatandaşlık görevi" yapmaya soyunmuş ancak bunu eline yüzüne bulaştırmıştır. Richard Dawkins'in bütün o kitaplarına yanıt niteliğinde kendisi 111 sayfalık bir mürekkep yığını çıkarmıştır. Türk telekom bile evlere gönderilen fatura bildirimleri için bir kampanya başlatmış, kağıtları boşa kullanmamak adına halkı bilinçlendirmiştir. Bu yazar için harcanan kağıtlara üzülüyor, tıp yaşamında başarılar diliyorum.

Esenlikler...

NOT: Kitabı alıp okumadım. Yukarıda söylediğim üzere online satış yapan bir siteden ilk 10 sayfasına baktım. İsteyen varsa kendisine en yakın kitapçıdan temin edebilir.

Sitelerde Paylaş
Hy bile dawkinsle başedemedi

bunlar hiç edemez anca böyle alay konusu olurlar

ancak kitaba denk gelirsem alıp okuyacağım karşı iddaları bilmek her zaman iyidir.

Hy mi baş edemedi?

Beklediğimden dahada iyi baş etti maalesef..

Adamın yaptığı tek şeyin sanal yollardan erişimi engellemek olduğunu mu sanıyorsun?

Dawkins'in sitesine tr bannerı koymasının başka sebepleride var muhakkak.

Sitelerde Paylaş
Hy mi baş edemedi?

Beklediğimden dahada iyi baş etti maalesef..

Adamın yaptığı tek şeyin sanal yollardan erişimi engellemek olduğunu mu sanıyorsun?

Dawkins'in sitesine tr bannerı koymasının başka sebepleride var muhakkak.

tek yaptığının sanal sansür olmadığını biliyorum elbette

Ancak elle tutulur gözle görülür bir galibiyeti varmı ?

Yok olamazda

Ancak sansürler -çarpıtmalar vs vs

Demek istediğim hy (+muritleri ) o kadar uğraş veriyor faso fiso

tek bi kitapla bi da çıkıpta "tanrı yanılgısının yanılgısı" diyerek bir yere ulaşamaz.

Saygılar

Sitelerde Paylaş
tek yaptığının sanal sansür olmadığını biliyorum elbette

Ancak elle tutulur gözle görülür bir galibiyeti varmı ?

Yok olamazda

Ancak sansürler -çarpıtmalar vs vs

Demek istediğim hy (+muritleri ) o kadar uğraş veriyor faso fiso

tek bi kitapla bi da çıkıpta "tanrı yanılgısının yanılgısı" diyerek bir yere ulaşamaz.

Saygılar

Hy'nin elle tutulur gözle görülür zaferleri elbette var.

O anti-islam düşüncelerin önündeki en büyük engel günümüzde...

Türkiyede yayınlanan her dini kitapta bu adamın eli var.

Yazar olsun veya olmasın.. Gizli devlet bu adama sahip çıkıyor diye düşünüyorum. Yahyanın desteklemediği kitaplar çok çok pahalıdır Türkiyede. Dağıtılması zordur, legal halde bile bulmak zorken, illegal(!) yollarla bulmanız çok daha zor.

Hynin diğer bir zaferini,

Ateistforumu ele alalım..

Bu site mahkeme kararıyla engellenmeden önce google'da kaçıncı sıradaydı biliyor musun?

Ya şimdi..?

Artık arkadaş tavsiyesi yada dış bağlantı olmadığı sürece bir Türkün burayı bulması çok zor. Adresi bulsada normal yollardan girmesi, yani Türk bağlantısı ile girmesi imkansız. Maske kullanarak girecek...

Robotlara göre burası artık Türklerin uğradığı bir site değil ve google türkiyede önemli bir yeri yok.

Şimdi Hynin zaferlerini anladın mı?

Görüşlere iletişimi kesiyorlar..

Ve maalesef bunda çok başarılılar.

Sitelerde Paylaş
Artık arkadaş tavsiyesi yada dış bağlantı olmadığı sürece bir Türkün burayı bulması çok zor. Adresi bulsada normal yollardan girmesi, yani Türk bağlantısı ile girmesi imkansız. Maske kullanarak girecek...

Tr den :

http://forum.ateizm2.org/

bu linkden fake portlarla uğraşmadan girebilirsiniz

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...