Jump to content

bahçe duvarları ve Kuran !

Recommended Posts

selam.

bazı yazılara cevap verirken aklıma bu konuyu yazmak geldi.

umarım okuyanlar.ateist müslüman yada hristiyan olduklarını bir kenera bırakıp objektif bir şekilde düşünürler.

ben bu sitede klasik ama yalnız Kuran üzerine islam yanlısı olarak tartışırken.şuanda deist olmuş olan safbilgi isimli sevdiğim bir dostum bir yazı astı.

ADEM,HAVVA,ELMA KISSASINDA YILLARCA MEALCİLERCE KANDIRILDIK MI?

başlığı yukarıdaki olan yazıyı okuyunca beynimden vurulmuşa döndüm.bu yazı beni hayatımda en çok etkileyen yazı oldu.

halada benim için öyledir.içeriğini bilmeyenler okuyabilir.linki aşağıda.

http://www.sozumuzvar.com/forum/viewtopic.php?t=3653

bu yazının arkasına düştüm.gizli bir foruma üye oldum.kapalı devre bir foruma ! ve orda klasik islam düşüncelerim değişti.

ben 16 yaşında dinle muhattap oldum.ve önüme gelen yazı benim için dindi.takvim yapraklarının arkasını bile okurdum.

sonra namazın miraçta 50 vakitten 5 vakte inme konusundaki hadis eleştirisini okudum.Musanın Allaha ve Muhammede akıl verip

9 kere namaz pazarlığı yaptırdığı yazıyı ! o günden sonra hadis dinini terketmiş ve yalnız Kuran dininden olmuştum.

ama yukarıdaki yazı ile Kuran dinini yanlış yorumladığımı farkettim.Kuran dininin yorumlanma ilkelerini bu yazı ile keşfedip

bunun üzerine gidince gözlerim açıldı.

yukarıdaki linkin konusu şu.

bakara suresinde geçen ademin cennetten kovulma konusunun gerçek meali.Kuran tekniği ile olan meali.

yöntemde müthiş ! ve çok sağlıklı !

Kuranda Allah bazı ayetler muhkem bazıları müteşabihtir der.ve Kuranın ikizli bir kitap olduğunu söyler.

bu iki ayette Kuran sözlüğü gizlidir.Allah bazı ayetleri muhkem yani tartışmasız kılmış.ve ikiz kelimelerin en az bir tanesini muhkem kılmıştır.

yani kesin manasını yüklemiştir.bu şekilde Allahın kelimelerinin değişimi engellenmiştir.

bir nevi tuzaktır bu ! Allahın kelimelerini değiştirmek isteyenlerin farkında bile olmadıkları bir sözlüğü vardır Kuranın.

Kuran kendi kendisinin sözlüğüdür.

vakıa suresinde yıldızların yerlerine yemin edilir.ve üstüne eğer bilirseniz bu büyük bir yemindir diyede üstelenir.

yerlerine diye meal edilen kelimenin aynısı kehf suresindede geçer.ve tartışmasız ve istisnasız olarak aynı kelime.

düşecekleri manasında meal edilir.çünkü kelime orada tam manası ile muhkem kullanılmıştır.

yapılacak olan.muhkem ayetle manası yüklenmiş kelimeyi müteşabih ayete kopyalayıp yapıştırmaktır.

bu durumda ayet.

yıldızların düştükleri yere yemin ederim olur.ve gerçektende çok büyük bir yemin olduğu anlaşılır.

işte değiştirilen Kuran manası bu şekilde yenilendiğinde Kuranın gerçekten müthiş bir kitap olduğu ortaya çıkar.

bakara suresi 30-40 arası ayetlerin çalışmasının yapıldığı bu alıntıda gerçekte anlatılan şudur.

Allah ademe ( insanlığa ) şu ağaca yaklaşmayın dememiştir.mal sevgisine yaklaşmayın demiştir.

Kuran sözlüğü ile olaya bakınca bu çok açıktır.ama insan açgözlü olduğu için mal sevgisine yaklaşmıştır.

bunun üzerine çirkinlikler-yani kötülükler ortaya çıkmıştır.insan kendisini para-mal sevgisi ile örtmüştür.

işte ilk insanlığa yapılan bu uyarı bugünde hala aynen ivmesini korumaktadır.

Allah bugün Kuranda yine mal sevgisine yaklaşmayın.dağ gibi yığmayın demektedir.

ama malesef !!!!

şimdi gelelim bahçe duvarlarına.

geçen gün arabayı servise bıraknıştım.ve o gün uzun uzun yürümüştüm.

yürürken bahçe duvarları dikkatimi çekti ! hiç abartmıyorum.hemen yan sitemiz villalardan oluşan bir site ve çevresi abartısız 3 kilometre uzunluğunda 2 metre yüksekliğinde duvarla çevrili.bizim site desen öyle.bitişik olan bütün siteler istisnasız yüksek ve tel örgülü bahçe duvarları ile çevrili.

peki neden !

neden biliyormusunuz.bakara 30-40 arası anlatılan durum yüzünden.para ile örtünmenin yüzünden.

çünkü çirkinlikler bu yüzden ortaya çıkmış.

başka bir ayette insanlar önceden tek bir ümmetti sırf aralarındaki kıskançlık yüzünden ihtilafa düştüler demekteydi.

işte o ihtilaf bugünkü bahçe duvarlarının atasını oluşturan ihtilaftı.mal sevgisi sebebi ile çıkmış kıskançlıkla devam etmiş bir yansımaydı.

düşündüm neden bu bahçe duvarları.

bana göre açılımı şuydu !

bizler zengin insanlarız.ve bu duvar bizi diğerlerinden ayıracaktır.önüne gelen bu duvarın ardına geçemez.bizim tabakamız dışında muhattabımız olmaz.bu duvar bir ölçüdür bir sınırdır.bu duvarın bu tarafında bizim gibi olanlar.öbür tarafında bizim gibi olamayanlar vardır.

oysa Allah şeytan sizi fakirlikle korkutur.vermekle azalmaz.vermekle artar demektedir.

peki bu doğrumu değil mi

yüzde yüz doğru.hemde inanılmaz şekilde doğru.

düşünün.toplasan 20 km kare içindeki sitelerin bahçe duvarlarını.dikenli tellerini.güvenlik kameralarını.güvenlik elemanlarını.çelik kapıları.

bu kadar bir alanda.yanyana koysanız 50 km bahçe duvarı var ! ciddi söylüyorum ! abartısız bu kadar var.

becerebilsem googleeart'tan resimlerini bile koyarım buraya !

şimdi bu bahçe duvarları yerine.güzel bir toplum için evsizlere ev yapılsa okumamışlar okutulsa !açlar doyurulsa.

50 km duvar mı daha pahalı olurdu ! yoksa diğeri mi ! 20 km kare içinde kaç evsiz olabilir ki ! kaç okula gidemeyen çocuk !

50 km lik duvar ile ortada olan insana ev yapmayı bırakın.bunun 100 katı insana geçim sağlayabilirdik.

toplum kalitesine yatırım yapan japonyaya bir bakın.birde bahçe duvarı yapan bizlere bakın.

50 km duvar.zaman içinde yıpranır.boyası bozulur boyarsın.bir yeri yılılır yaparsın.telleri paslanır değiştirirsin.güvenliklere her ay maaş verirsin.

ama bunlar yetmez.bahçe dışında ayırıp evsiz kalmasına göz yumduğun o insanlar açlıktan hırsız yada serseri olmuştur artık.

ve sende işine gitmek zorundasındır.

ama araban lükstür ve çalılabilir. !

kasko yapmalısın.alarm taktırmalısın !

üstelik bu kadar çok korunmana rağmen yinede emin değilsindir.

devlet güvenliği sağlasın diye daha çok polis çalıştırmalıdır.

daha çok asker barındırmalıdır.

vergilerin okul hastane olacağı yerde polis asker maaşı olmaktadır !

yani aslında her durumda insanlık o bahçe duvarından zarardadır !

şeytan fakirlikle korkutur.ama vermekle azalmaz vermekle çoğalır !

inanın bu gerçekten doğru.vermekle çoğalır.

çünkü bir bahçe duvarı yerine bir kimsesiz çocuğu imar etseydik.

sadece 300 gr beyni olan o çocuk belkide yarın bütün ülkeyi değitirebilirdi.

tamam belki bu cümle iyimserlik gibi duruyor.

o zaman gerçek bir cümle kuralım.

ilk okulda bir hikaye okumuştum.çok zeki bir kız varmış

padişah kızın babasına der ki.kızına sor bakalım bir kaşıkla bir gölü boşaltabilir mi !

baba kızına sorar

kız elbette boşaltırım der !

göle gelen bütün suları kesin ben o gölü boşaltırım !

eninde sonunda göl boşalmaya mahkumdur.

o halde gerçek bir cümle kurarsak

bahçe duvarı ile birbirimizi ayıracağımıza.

çok daha ucuzcu olup sevgi ve insan inşa etmekle

bu toplumda açlık hırsızlık cehalet bırakmayabilirdik !

ve daha çok düşünen daha çok anlayan bir toplum olabilirdik

ve kesinlikle bu halimizden çok daha ötede olabilirdik.

belkide japonyadan ötede olabilirdik.

Kuran insanlık için olmazsa olmaz bir kitaptır.

bu sadece tek bir Kuran örneği.Kuran ile örülmüş bir toplum

bırakın dünyanın ötesine gitmeyi.

iddaa ediyorum şu günden 300 sene sonra yıldızlarda yaşıyan bir toplum olurdu !

Sitelerde Paylaş

Ya tamam güzel çözmüşsün olayı..Ama sonunda çözüm olarak Kuran'ı önermen çok gülünç..

İslam'ın barışa teşvik ettiği ne zaman görülmüş ? Tarih boyunca İslam zaten savaşarak yayılmış..Yakın tarihte İran Irak 8 sene savaştı..Binlerce Müslüman şu anda bile birbirlerini öldürüyor..

Kuran'a baksan hep şiddet dolu..Cehennemdeki vahşetten tut, savaşta peygambere karşı gelenlerin ellerini ayaklarını çapraz kesmekten devam et..Hırsızın elini ayağını kesin, kadınlarınızı dövün..

Böyle bir kitapla barış falan gelmez...Kendini kandırma..

Sitelerde Paylaş
Kuran'a baksan hep şiddet dolu..Cehennemdeki vahşetten tut, savaşta peygambere karşı gelenlerin ellerini ayaklarını çapraz kesmekten devam et..Hırsızın elini ayağını kesin, kadınlarınızı dövün..

Böyle bir kitapla barış falan gelmez...Kendini kandırma..

Dogru..Balik bastan kokmus..

Simdi muslumanlar istedikleri kadar kurani yadsiyip islam baris hosgorudur diye yirtinip dursunlar,kendileri soyler kendileri dinlerler..

Sitelerde Paylaş

terliksi,

forumdan kaybolmnadan önce sana ateist demiştim :D

bi geldin beni mestler içinde bıraktın .

yani bide işleri kurana bağlamasan

yani kuranda yok bunlar sadece(senin kuran bakışından) doğanın insanın içinde var bunlar .insanoğlu biraz dinlerden minlerden kurtulsa iyiliklerde insandan eksik olmayacak

tarihinde tribuss tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ya ben sizi anlamıyorum !

ateistler başa geldi barış mı oldu.milyonlar öldü

hele hristiyanlar hangi yüzle konuşuyor anlamak mümkün değil.

şerefsiz köpekler !

fehriye erdal gelip burda insanları katletti.bir tane avrupa bilmem nesi sıfatındaki insan mahkemesini gözlemeye gitmedi.

hrant dink öldürüldü

çocuğun yaşı 17 olmasına rağmen kemik yaşı 19 diye ilan ettiler.

ulan sizin adaletinizi s..........

hrant dinki öldürmeyi desteklemiyorum.ama bu sapık zihniyete şiddetle küfrediyorum.

ne aşalık insanlarsınız siz !

Sitelerde Paylaş

dostum

tribus

benim hayatım Kuran ve bunları Kuran üzerine düşünüp yazıyorum.

ben aklı inkar eden biri değilim.

ama insan kendi ivmesini görmüyor dostum.emin ol görmeyecekte.

akıl yoluylada insan bunları bulabilir doğru.bulunmaz diye bir iddaam yok.

zaten Kuran akledenlerin kitabıdır.

boş yere akletmeye gerek yok.cem yılmaz misali.hazır yazılmışı var.

amerikayı yeniden keşfe gerek yok.

bir yukardaki mesajımdaki küfrüm hristiyan köpeklerinedir.

Sitelerde Paylaş

bir insan ilahi vahiyle muhattap olmayabilir.

ama her insana vahiy yapılıyor zaten.

bak sana bir vahiy örneği vereyim

bana bugün tv de geldi.izleyen herkezede o vahiy gelmiştir.

araba ile giderken yol verme tartışması çıkıyor.ve şerefsizin teki.silahını çıkarıp.öbür garibanı.iki çocuğunun gözleri önünde kurşuna diziyor.

işte sana vahiy !

o iki çocukcağızın göz yaşları bir vahiydir !

kötülük insana yakışmaz ! işte vahyin özüde budur.

insan olan yol vermedin diye değil.

niye sen önce geçmiyorsun diye tartışabilir ancak !!!

Sitelerde Paylaş

aşağılık ?

pislik ?

sende manik bi durum sezimliyorum terliksi :)

walla ogün samast için müslüman türk devletine küfret. onlar öldürttü çocuğu yaktılar

fehriye olayı da tam bir saçmalık.ama zati asıl öldüreni hapisanede müslüman türkler öldürdü

değilmi ?ulan sonra bu kızı verirlermi türkiyeye .

hrant ı öldürülmesini desteklemiyormuşsun. kafası kesilen papazları da desteklemiyorsun ama yan cebine koyuyorsun

biraz kurana bak belki yine garip şeyler görürsün :lol:

(garip diyorum çünkü aslında pek de alışık olunmayan garip bi kuran yorumu yapıyorsun)

tarihinde tribuss tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bu yapılan minibüscü zihniyetidir !

yolda giderken bir minibüscüye bulaş.mikrop gibi üstüne çullanırlar

hiç demezler ki ! ya öbür taraf haklıysa !

daima minibüscüler haklıdır !!!

minibüscümüsünüz siz !

özellikle bu lavuk hristiyanlar tam minibüscü !

şerefsizim ateistler bu lavuklardan iyi !

Sitelerde Paylaş
ya ben sizi anlamıyorum !

ateistler başa geldi barış mı oldu.milyonlar öldü

hele hristiyanlar hangi yüzle konuşuyor anlamak mümkün değil.

şerefsiz köpekler !

fehriye erdal gelip burda insanları katletti.bir tane avrupa bilmem nesi sıfatındaki insan mahkemesini gözlemeye gitmedi.

hrant dink öldürüldü

çocuğun yaşı 17 olmasına rağmen kemik yaşı 19 diye ilan ettiler.

ulan sizin adaletinizi s..........

hrant dinki öldürmeyi desteklemiyorum.ama bu sapık zihniyete şiddetle küfrediyorum.

ne aşalık insanlarsınız siz !

İşte rengini hemen belli ettin görüyor musun ? Anında hakarete başladın..Demekki bu kadar Kuran okumak sana yaramamış..Seni hiç barşıçıl yapmamış..İnsanları sevmiyorsun..

Kuran hangi toplumu barışa yönlendirmiş..En güzel örnek sensin işte..5 dakika içinde nefret kusmaya başladın..

Böyle hayalperest yazılar yazmak güzel ..Gerçekte ise Kuran sadece şiddeti ve ayrımcılığı körükler..

Sitelerde Paylaş

tribus !

ben çok hümanist biri değilimdir.

dünyada 7 milyar insan var.anlayacağın çok insan var.

kötü olanların ölmesinde hiç ama hiç sakınca görmüyorum !

aksine destekliyorum.

düşün istanbuldaki kötüler geberse ne olur !

ne olur biliyormusun

trafik açılır

kiralar düşer.

hayat ucuzlar

: )

anlayacağın bir kaç kötü geberirse herkez karlı çıkar.

tabi bu yazım hrant dink ve papaz için değil !

kendilerini ne bilirim ne tanırım !

kötülerse yapanların eline sağlık

değillerse yapanları öldürmek lazım.

kötüleri öldürmek iyidir.

dedim ya

trafik rahatlar

kiralar düşer

ulan domatesin muzun fiyatı düşer be !

memlekete daha büyük iyilik mi olur

gaza geldim yine

iyi saydırıyorum : )

Sitelerde Paylaş
İşte rengini hemen belli ettin görüyor musun ? Anında hakarete başladın..Demekki bu kadar Kuran okumak sana yaramamış..Seni hiç barşıçıl yapmamış..İnsanları sevmiyorsun..

Kuran hangi toplumu barışa yönlendirmiş..En güzel örnek sensin işte..5 dakika içinde nefret kusmaya başladın..

Böyle hayalperest yazılar yazmak güzel ..Gerçekte ise Kuran sadece şiddeti ve ayrımcılığı körükler..

amman sıkı tut : )

ulu önder NARTKAN sana böyle fırsatı kolay kolay vermez.

ama bak aşağıda dahada beterlerini söyledim : )

benim ağzım hep bozuktu !

ama Kuran bana ağzını boz demedi !

o benim şahsi öküzlüğüm : )

üstelik burda efendi geçinen ateistleride gördük.

burda ana avrat küfür ederken ateistlik çöpe düşen altın misali hiç değer kaybetmedi.

sizin ateist borsası zaten hep tavan yapıyor

neyseki sizin borsa ile işim yok.

keyfimin yettiği gibi konuşuyorum.

Sitelerde Paylaş
Terlikçi, hala ne zamana kadar b......un içinde boncuk aramaya devam edeceksin? Vah zavallım vahh.Sen değil allah bile gelse o kitabın içinbde bir b...k çıkartamaz.

ulan tirbişon

seni hep sevdim

kahretsin

bak halada seviyorum.

dua ediyorum.

son dakkada dönesin diye : )

atıp tutuyorsun ama sen iyi adamsın aslında

Sitelerde Paylaş

ya eğer nufusi bi sorun varsa bunu doğum kontrol mekanizmasıyla çözülür.

işte kimin iyi kimin kötü olduğunu anlamak zor.

sadece toplumda insanlara karşı fiili davranışlarından yola çıkmak lazım.

kimseyi öldürmeden de işler hallolur.

ama o istanbul kalabalığına bi çözüm bulunması lazım çünkü tam bi sosyal patlama yaşanıyor

dindar bireylerinde olabildiği dinsiz bi toplum sanırım daha huzurlu barışık düzenli bi yol izleyecektir

evet şslamı eleştiriyoruz. hemde çok sert.(hatta nefret derecesinde)ama o islama bizim birçok sevdiğimiz insan da inanıyor.

ben anneme niye bu dine inanıyorsun saçmalık diyebileceğim halde demiyorum. neden diyeyim o mutlu .kimseye de zarar vermiyor ozaman ne önemi var

Sitelerde Paylaş

tribus

canım kardeşim.

ben şuna eminim ki.burdaki bir çok ateist arkadaşla.çok ama çok iyi geçinirdim.

bak mesela dinsavar ! emin ol muhabbetimiz süper olurdu.decideyi tanımayı çok isterdim.

oğuzuda : ) beni 40 kere bu forumdan attığı için sanırım çok iyi muhabbetimiz olurdu.

ben kimsenin inancına karışan biri değilim aslında.ama bir tartışma olduğunda kendi inancım konu dahilindeyse.

sözlerimi çekinmeden söylerim.

geçen gün.kayınpederlere gittik.eşimin dayısı beni ustaca yanına çekti.öylesine girdiği muhabbeti dine getirdi.

dinledim dinledim dinledim dinledim tam 3 saat dinledim !

ama son 5 dakika içinde dedim ki !

bak dayı !

ben Kurana tapan biriyim.

benim dinimde senin kıldığın namaz yok

o kabe bir put

kurban yok

vs vs vs vs

bu adam hoca ! iki günde bir cemeat toplantılarına girer çıkar !

nur cemeatinden !

ama bana bunu durduk yere söylemedim.

söz konusu olan Kuran ise

ben sözümü söylerim.

zorla değil

ama zorlanırsam söylerim.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...