Jump to content

İsa'nın oğlu olsaydı

Recommended Posts

Öncelikle Mohammed'e teşekkür ederim konumu beğendiğinden ötürü. (:

Yukarıdaki mesajlarımda sormuştum, bir kez daha sorma ihtiyacını şiddetle hissediyorum:

Muhammed ve yolundan gidenlerin İsa için söylediği birşey olan, İsa'nın çamurdan bir kuş yaptığı ve ona can vermesi gibi birşey var. Bunun aynısı hristiyanlıkta da var mı? Varsa, o kuş için İsa'nın çocuğu diyebilir miyiz? Hristiyanlardan öncelikle cevap bekliyorum.

Hristiyanlığın tanrısından korkmayan, onun olmadığını düşünen, kısacası o din hakkında bilgi sahibi olup, o dinin yolundan gitmeyenlere de şunu sormak istiyorum ki müslümanlar dahil olmadan. Yukarıda dedim, müslümanlıkta söyleniyor bu bahsettiğim kuşa can verme. Onların cevap vermelerine gerek yok.

Soru şu: Hristiyanlıkta bu kuşa can verme vardı, ama İncillerde yoktu. Hristiyanlar arasında söylenir dururdu. Muhammed de duyup islama ekledi. Ama daha sonraları da hristiyanlık bu kuşa can verme olayını konuşmamaya ve unutmaya başladı. Bu ihtimal dahilinde mi?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 48
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Kuşa can verme hikayesi İbrahim'le ilgilidir.

Bakara/ 260. İbrahim: "Rabbim! Ölüleri nasıl dirilttiğini bana göster" dediğinde, "İnanmıyor musun?" deyince de, "Hayır öyle değil, fakat kalbim iyice kansın" demişti. "Öyleyse dört çeşit kuş al, onları kendine alıştır, sonra onları parçalayıp her dağın üzerine bir parça koy, sonra onları çağır; koşarak sana gelirler. O halde Allah'ın güçlü ve Hakim olduğunu bil" demişti.

Hristiyanlıkta-Musevilikte var mıydı bu hikaye bilemem ama ayeti inceleyelim:

Dört çeşit kuş alınacak. mesela karga, güvercin, serçe ve martı diyelim.

Bunlar kesilecek ve parçalarının her biri ayrı bir dağa konacak.

Sonra bu kuşlar çağrılacak ve gelecek.

Gelmiş midir acaba?

Gelmiştir sağdan soldan değişik zamanlarda.

Dağdaki parçaları da kurtlar yemiştir. :lol:

Yahu diriltecek olan Allah, İbrahim'in gözünün önünde de diriltir.

Ne diye 4 ayrı dağa tırmandırıyor adamı?

Sitelerde Paylaş
bunlar çok saçma yok isa tanrının oğluymuş daha neler yha

bide kafam bunlarla karışmasın:)

Yanlis biliyorsun,tanri oglu anlami islamin size ogrettigi anlamda fiziksel,biyolojik baba anlaminda degil.Defalarca yazmaktan biktim,verdigim linki okursan tanri oglu kavraminin ne anlama geldigini ogrenirsin..

http://stress.ipbfree.com/index.php?showtopic=29

Sitelerde Paylaş

Kuran'daki ayet şu :

Mâide(*) Sûresinin 110 . Ayetinde

O gün Allah şöyle diyecek: “Ey Meryem oğlu İsa! Senin üzerindeki ve annen üzerindeki nimetimi düşün. Hani, seni Ruhu’l-Kudüs (Cebrail) ile desteklemiştim. Beşikte iken de, yetişkin iken de insanlara konuşuyordun.28 Hani, sana kitabı, hikmeti, Tevrat’ı, İncil’i de öğretmiştim.29 Hani iznimle çamurdan kuş şekline benzer bir şey yapıyordun da içine üflüyordun, benim iznimle hemen bir kuş oluyordu.30 Yine benim iznimle doğuştan körü ve alacalıyı iyileştiriyordun. Hani benim iznimle ölüleri de (hayata) çıkarıyordun. Hani sen, İsrailoğullarına açık mucizeler getirdiğin zaman ben seni onlardan kurtarmıştım da onlardan inkar edenler, “Bu ancak açık bir büyüdür” demişlerdi.

İncilde ise İsa'nın böyle bir mucizesi yoktur..

Sitelerde Paylaş
Kuran'daki ayet şu :

Mâide(*) Sûresinin 110 . Ayetinde

O gün Allah şöyle diyecek: ?Ey Meryem oğlu İsa! Senin üzerindeki ve annen üzerindeki nimetimi düşün. Hani, seni Ruhu?l-Kudüs (Cebrail) ile desteklemiştim. Beşikte iken de, yetişkin iken de insanlara konuşuyordun.28 Hani, sana kitabı, hikmeti, Tevrat?ı, İncil?i de öğretmiştim.29 Hani iznimle çamurdan kuş şekline benzer bir şey yapıyordun da içine üflüyordun, benim iznimle hemen bir kuş oluyordu.30 Yine benim iznimle doğuştan körü ve alacalıyı iyileştiriyordun. Hani benim iznimle ölüleri de (hayata) çıkarıyordun. Hani sen, İsrailoğullarına açık mucizeler getirdiğin zaman ben seni onlardan kurtarmıştım da onlardan inkar edenler, ?Bu ancak açık bir büyüdür? demişlerdi.

İncilde ise İsa'nın böyle bir mucizesi yoktur..

Peki, sağol. Bu arada Pante'ye de teşekkür ediyorum. Zaten İncil sipariş ettim dün. ((: Kendim direkt kaynağından okuyacağım. Sonraki sorularım, kutsal kitap (!) içerisinden olacak. :)

tarihinde antiarap tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
İncillerden başka kaynak var mı İsa hakkında?

Buyrun. Burası forum yazabilirsiniz.

Ben hiçbir tarihçi İsa'dan bahsetmedi diye biliyordum.

Bildiklerinizi yazarsanız biz de birşeyler öğrenmiş oluruz.

.

Korneliyus Takitus (c. M.S. 55-120), 6'dan fazla Roma İmparatoru döneminde yaşamış olan Romalı bir tarihçidir. Kendisine antik Roma döneminin ‘en büyük tarihçisi’ ünvanı verilmiştir..Şöyle yazmış :

Bütün esenlik insandan gelmediği gibi, bütün ödülleri de prens sunamaz, aynı şekilde, Roma yangını ya da büyük yangının emrini verdiğine inanılan Nero’yu rahatlatmak amacı ile tanrılara takdim edilen bütün sunular da kötü şöhretinden onu kurtaramaz. Buna karşılık bu söylentileri bastırmak isteyen Nero, suçlamaları zorla kabul ettirmek için en usta işkencelerini, halk tarafından Hristiyanlar olarak isimlendirilen ve iğrençlikleri yüzünden herkes tarafından nefret edilen bu sınıf üzerinde hızlandırdı. Bu ismin kaynağı, Tiberyus’un yönetimi esnasında, bizim vekillerimizden olan Pontius Pilatus’un ellerinde en büyük cezayı çekmiş olan Christus isimli şahıstır. O an için engellenmiş bile olsa, uğursuz bir söylenti yüzünden sadece, her türlü kötülüğün ilk kaynağı olan Yahuda’da değil, aynı zamanda bütün dünyanın her tarafındaki gizli ve utanç verici şeylerin merkezini bulduğu ve popüler olduğu Roma’da da yayılmaya başlamıştır. (Annals XV, 44)

Samos’lu Lusyan 2. yüzyılın ikinci yarısında yaşamış Yunanlı bir satiristtir. Lusyan, İsa Mesih ve Hristiyanlar ile ilgili küçültücü ifadelerde bulunmuştur, ancak hiçbir zaman onların var olmadığı gibi bir kanıda bulunmamıştır. Lusyan’ın ifadesi şöyledir:

Hristiyanlar, bu güne kadar bir insana tapınmaktadırlar. Bu seçkin ve önemli kişi, alışılmamış törelerini tanıttıktan sonra, bunun bedeli olarak çarmıha gerilmiştir... Gördüğünüz gibi, yanlış yönlendirilmiş olan bu yaratıklar sözlerine ilk olarak ölümsüz olduklarıyla başlarlar ve bu da onların arasında çok yaygın olan ölümü küçümsemeyi ve gönüllü olarak kendilerini feda etmelerini açıklamaktadır. Ayrıca bunların kanunlarını belirleyen kişinin kendisi tarafından bunların kafasına sokulmuş olan, bu dine inandıkları andan itibaren aralarında oluşan kardeşlik, Yunan tanrılarını reddetme, çarmıha gerilmiş bilgeye tapınma ve onun kanunlarına göre yaşama gibi fikirler vardır. Bütün bunlara imanla inanmışlardır ve neticede bütün dünyasal mal ve mülklere benzer herşeyi ortak mal olarak görmeye başlamışlardır. (Lucian of Samosata, DP, 11-13)

Suetoniyus

(M.S. 117-138 yılları arasında hüküm sürmüş olan), İmparator Hadrian’ın baş sekreteriydi. İmparatorluk Sarayında yıllıkları tutmakla görevliydi. Luka’nın Elçilerin İşleri 18:2’de anlattığı gibi, Suetoniyus da, Klavdiyus'un M.S. 49 senesinde bütün Yahudilerin (Akvila ile Priskila da bu gruba dahildir) Roma'yı terk etmesi yolundaki buyruğunu onaylar. “Yahudiler, Chrestus’un öğretisinin yayılmasından dolayı sürekli bir şekilde huzursuzluk çıkarttıkları için Roma’dan kovuldular.” (Suetonius, Life of Claudius, 25.4)

Thallus

İsa Mesih’ten bahseden ilk seküler yazarlardan bir tanesi Thallus’dur. Thallus, yaklaşık M.S. 52 yıllarında yazmaya başlamıştır. Başka yazarların yaptığı ufak alıntıların orijinal metinleri elimizde olmasına rağmen, kendi eserlerinden hiçbirinin orijinal metni mevcut değildir. Thallus, “Truva Savaşından kendi zamanına kadar olan Doğu Akdeniz dünyasının tarihini kaleme almıştır.” (Habermas, VHCELJ, 93)

Phlegon

Diğer bir seküler otorite olan Phlegon, Chronicles isimli bir tarih eseri yazmıştır. Bu eser kaybolmasına rağmen, Julius Africanus kendi eserinde bu kitaptan alıntılar yapmıştır. Thallus gibi Phlegon’da, İsa’nın çarmıha gerilmesi esnasında dünya üzerine peydahlanan karanlığı onaylamıştır ve o da aynı şekilde bunu bir güneş tutulması olarak açıklama yoluna gitmiştir: “Tiberius Sezar’ın zamanında, dolunay olduğu esnada bir güneş tutulması gerçekleşmiştir.” (Africanus, Chronography,18.1)

Mara Bar-Serapion

M.S. 70 senelerinde, Suriyeli ve büyük bir olasılıkla Stoik filozof olan Mara Bar-Serapiyon bu mektubu oğluna, bilgeliğin peşinden gitmesi için birinci yüzyılın sonu ile üçüncü yüzyılın başı arasında bir zamanda, hapishaneden yazmıştır. Bu mektupta açık bir şekilde, İsa ile birer felsefeci olan Sokrat ve Pitogoras karşılaştırılmıştır:

Atinalılar Sokrat’ı ölümle cezalandırmakla ne gibi bir kazanç sağladılar? Bu yaptıkları suçun cezası olarak kıtlık ve hastalık ile yargılandılar. Samon’un adamları Pitogoras’ı yakmakla ne elde ettiler? Bir anda diyarları kum ile kaplanmadı mı? Yahudiler, bilge Krallarını idam etmekle ne kazandılar peki? Krallıkları tam bu olaydan sonra yok edilmedi mi? Tanrı, adil bir şekilde bu üç bilge kişinin intikamlarını almıştır: Atinalılar açlıktan ölürken, Samiler deniz tarafından yutulmuşlar, Yahudiler ise mahvolmuşlar, yörelerinden sürülmüşler ve dünyanın dört bir yanına dağılmış şekilde yaşamaktadırlar. Ne Sokrat sonsuza kadar yok olmuştur ne de Yahudilerin bilge Kralı. Sokrat, Hera’nın heykelinde yaşamaya devam etmektedir. Kral ise verdiği öğretişlerde yaşamaktadır. (Bruce, NTDATR, 114)

Daha bir çok kanıt var..Örnekse Yahudilerin tarihsel kayıtları ve Talmud olabilir..

Sitelerde Paylaş
Bunlar kanıt değil.. Aynı tarz yazılar Tarihçi Taberi'de de var. Taberi 840 yılında doğmuştur.. Oysa ki olaylar 200 sene önce yaşanmıştır. Rivayetler üzerine Hüsmen ağa bile tarih yazar..

Yukarıda kanıt diye gösterilen kişi ve yazıların kendisi kanıta ihtiyaç duyuyor.. Üstelik söz konusu şahısların yaşadığı dönemde İncil'ler zaten kaleme alınmıştır. İşte size Hüsmen ağalar veya Hüsmen ağaları tahrif edip manadan mana çıkartmış sahtekar Hiristiyanlar..

Dikkatli okusaydınız İsa'nın ölümüne çok yakın tarihlerde yaşayan tarihçileri de görebilirdiniz..

Ayrıca 200 sene sonra yazmış tarihçilerinde güvenilir olmadığını iddia edemeyiz..Başka bir çok Tarihçide ellerindeki delil ve bulgular üzerine yazmıştır..Aynı tarihte yaşamadıkları için onların sahtekar olduğunu söylemek olası değildir..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...