Jump to content

Ateist Sorular..

Recommended Posts

Sorular sorup duruyoruz bu forumda ama hicbir zaman cevap alamiyoruz.

Verilen cevaplarin tek dayanagi ya Kuran´dir yada Allahtir.Kolaycilik yani..

Kuran böyle yaziyor onun icindir,Allah böyle demis bunun icindir.

Yine sorular soracagim israrla ama cevaplarin yine ayni sekilde gelecegini biliyorum.

Olsun biz soralimda sorular cevabini beklesin.

1-Kaderimiz çiziliyse kararlarımızdan niye sorumlu tutuluyoruz?

2-Eğer hür irademiz varsa, niye bazı şeyleri seçtiğimizde cehenneme atılıyoruz?

3-Kurana göre Tanrı bazılarının kalplerini mühürlemiş, onlardan imanı esirgemiştir. (Biz ateistler o kişilerdeniz belli ki). Peki bu durumda Tanrı bize haksızlık yapmış olmuyor mu? Bizim ne suçumuz vardır? Bu Tanrı'nın adil sıfatıyla çelişmiyor mu?

4-Peki ya ömrü boyunca islamla tanışmamış kişilerin ne sucu vardır? Afrika’nın ilkel bir kabilesinde doğmuş birinden Tanrı nasıl kendisine iman bekler?

5-Tanrı’nın bizi hem sevdiği söylenir, hem de hayatın bir imtihan olduğu ve eğer bu imtihandan kalırsak, bunun cezasının olduğu söylenir. Yani Tanrı bizi zorla böyle tuhaf bir imtihana sokmuştur. Ve hem hadislerde hem de kutsal kitaplarda cehennemde cennettekinden çok daha fazla insan olacağı söylenir. Bu insanın sevdiği birilerine yapacağı türden bir şey midir?

6-Tanrı'nın kadınlara ne garezi vardır? Neden gerekirse dövülebileceklerini söylemiştir (Nisa suresi, 34. Ayet)? Neden onlar "Aklen ve dinen eksik yaratıklardır" (Hadis, kaynak: Buhari). Neden şahitlikleri erkeğin yarısı değerindedir?

7-Bizim Müslüman ülkeler, Tanrı katındaki en son ve en hak dine sahipse, neden dünya üzerinde tüm Müslüman ülkeler sürünmektedir? Neden gavur Hristiyanlar ve Yahudiler dünyayı yönetmektedir?

8-Tanrı, eğer varsa, hem varlığının tüm kanıtlarını bizden gizleyip, hem de bizlerden kendisine inanmamızı beklerken ne yaptığını zannetmektedir? Kendisi saklambaç oynayan bir çocuk mudur?

9-Acaba Tanrı uzaylılara da peygamberler ve kitaplar göndermiş midir? Onları da mı cehenneme atacaktır? Bizlere huri kızları ve şaraptan nehirler vaat ederken, acaba uzaylılara ne vaat etmiştir?

10-Tanrı her şeyi bir sebep için yarattıysa ve her canlının yeryüzünde bir fonksiyonu varsa, neden 60 milyon yıl önce tüm dinozorları ve o zaman yeryüzünde yaşayan canlıların %95’ini ortadan kaldırmıştır?

11-Tanrı her şeye kadir olmamaya da kadir midir?

12-Tanrı, herhangi bir sıfatına (Tanrı'nın 99 ismi olan esma-ül hüsna’da geçen tüm isimleri birer sıfatına karşılık olduğuna göre) aykırı şekilde davranabilir mi? Davranabilirse, ve davranırsa, o zaman bu sıfatı nasıl hak eder?

13-Tanrı evreni yaratmadan önce neredeydi? Ne yapıyordu?

14-Tanrı geleceği hem bilir, hem de değiştirebilir mi? (Değiştirirse eski bilgisi yanlış olur).

SAYGILAR.

Sitelerde Paylaş

Siz burda bizden Tanrı adına cevap vermemizi istiyorsunuz. Bu soruların rasyonel cevaplarını biz bilemeyiz siz nasıl herşeyi bilmiyorsanız bizimde yaratılış hakkında herşeyi bilmemiz mümükn değil. Bu soruların rasyonel cevapları bilinse dünyada herkes Tanrı'ya inanır zaten imtihanın bir manası kalmazdı. Mağrifet bilmeden, görmeden inanmakta. Tanrı çıksa dese ki " Ben burdayım ya inanın ya inanmayanları cehenneme atacağım " Dünya'da hangi enayi inanmazdı o zaman? Tanrı'nın bu soruların rasyonel cevaplarını vermesi kendini açıkça göstermesinden farksız. Bence bu tür soruların Tanrı'nın olmadığının bir argümanı olarak sunulması saçma ve imtihanda kopya istenmesi gibi ahlaksızca.

Sitelerde Paylaş
Siz burda bizden Tanrı adına cevap vermemizi istiyorsunuz. Bu soruların rasyonel cevaplarını biz bilemeyiz siz nasıl herşeyi bilmiyorsanız bizimde yaratılış hakkında herşeyi bilmemiz mümükn değil. Bu soruların rasyonel cevapları bilinse dünyada herkes Tanrı'ya inanır zaten imtihanın bir manası kalmazdı. Mağrifet bilmeden, görmeden inanmakta. Tanrı çıksa dese ki " Ben burdayım ya inanın ya inanmayanları cehenneme atacağım " Dünya'da hangi enayi inanmazdı o zaman? Tanrı'nın bu soruların rasyonel cevaplarını vermesi kendini açıkça göstermesinden farksız. Bence bu tür soruların Tanrı'nın olmadığının bir argümanı olarak sunulması saçma ve imtihanda kopya istenmesi gibi ahlaksızca.

Öncelikle merhaba Lagrange.

Siz burda bizden Tanrı adına cevap vermemizi istiyorsunuz. Bu soruların rasyonel cevaplarını biz bilemeyiz siz nasıl herşeyi bilmiyorsanız bizimde yaratılış hakkında herşeyi bilmemiz mümükn değil.

Neden herseyi bilmekten mahrum birakiliyoruz?

Bu soruların rasyonel cevapları bilinse dünyada herkes Tanrı'ya inanır zaten imtihanın bir manası kalmazdı.

Rasyonel sorular neden cevapsiz kaliyor?

Tanrinin bilinipte ona inanilmasi kadar mantikli birsey olamazmi!

Yine "Imtihan"meselesi :( .Baydi artik bu konu.

Tanrinin "imtihan"etmeye ihtiyaci varmi peki?Tanri yoksa hazmi aliyor imtihan edince?

Mağrifet bilmeden, görmeden inanmakta.

Sence mantiklimi bu dedigin?Yani bilmeden ,görmeden ögrenmek zorundamiyiz?

Ben görmek ve bilmek istersem nolcak peki?

Sen bilmeden, görmeden arkadas edinebiliyormusun,is bulabiliyormusun?

Bilmeden,görmeden bir ev alabiliyormusun?

Eger bu marifetler varsa ,bunlarida basarabilirsin demektir.

Tanrı çıksa dese ki " Ben burdayım ya inanın ya inanmayanları cehenneme atacağım " Dünya'da hangi enayi inanmazdı o zaman?

Daha önce dedigim gibi,Tanri neden gizemli kiliyor kendisini?Onu görünce inanacaklar neden enayi olsunki?

Sen mesela para kazanmak icin calismiyormusun?Yani bir hedef icin.Hedef hangisi"Para"..

Bu Para hedef olmasaydi sen calisma ihtiyacinda hissedermiydin kendini?

Tanrı'nın bu soruların rasyonel cevaplarını vermesi kendini açıkça göstermesinden farksız. Bence bu tür soruların Tanrı'nın olmadığının bir argümanı olarak sunulması saçma ve imtihanda kopya istenmesi gibi ahlaksızca.

Bende diyorumki sayet Tanri varsa göstersin kendisini, ahlaksiz sorulara meydan birakmasin.Madem size göre ahlaksiz sorular ise bunlar.

Yine cevaplar ayni.Degisen bisey yok..............

Sitelerde Paylaş

Bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışayım..

ilk sorduğunuz sorunun cevabı diğerlerinide cevaplandıracak...Daha önce forumda bilmenin hür iradeye engel olup olmadığı ile ilgili çok tartışmalar yaptık..En son aklımda çaktı bir örnek oda cevapsız kaldı o örnekten sorunu cevaplayacağım...

1-Kaderimiz çiziliyse kararlarımızdan niye sorumlu tutuluyoruz?

Kaderini yazan Allah(cc) senin işleyeceğin amelleri seni yaratmadan önce yazmıştır...Seçen sensin seçtiklerini bilip yazan o.bu noktada sana bir müdahalesi yok...

Şöyle örnekleyelim..

Bir film vardı.Azınlık raporu.Belki izlemişsindir.Orada Abd FBI bünyesinde bir grup kuruyor ve adınada suç öncesi birliği diyor..

Suç öncesi birliği özel yetenekli 3 adet pregogu kullanıyor ve bu 3 kişinin rüyalarını izliyor..bu pregoglar işlenmemiş cinayetleri rüyalarında görüyor ve suç öncesi birlik işlenmemiş cinayeti izleyip yeri saptıyor ve kişiyi bulup gelecekte falancayı öldürmekten tutukluyor...

Kişiler tutuklandığında cinayetleri işlememiş bulunuyor.

şimdi bunu biraz değiştirelim.Suç öncesi birlik yok varsayalım ki filmdede sonradan kurulan bir birlik diye geçiyor..

Suç öncesi kurulmadan önce pregogların rüyalarının gerçek olduğu bilinmiyordu.pregoglar rüyaları görüyordu bir zaman sonra gördükleri gerçekleşiyor ve cinayet işleniyordu...Ancak pregoglar katile cinayeti işleten değildi.Sadece biliyorlardı hepsi bu.

suç önceside bu kesin bilgi üzerine kişileri tutukluyordu...

Yani bu hikayeden neden sorumlu olduğunu anlayabilmen gerekiyor.Bilen bir allah var.Ancak sana müdahalesi yok.Sen seçiyor uyguluyorsun.O sadece biliyor.Seçen sen olduğun için sorumlu tutuluyorsun...

Buyur bunun üzerine anlamadığın bir yer varsa konuşalım...

Yanlız belirtmeliyim ki işin içine kuran ayetleri kader hadislerini sokacak isen örneğimi genişletir kaderin çeşitlenmesine kadar gideriz..

Sitelerde Paylaş
Bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışayım..

ilk sorduğunuz sorunun cevabı diğerlerinide cevaplandıracak...Daha önce forumda bilmenin hür iradeye engel olup olmadığı ile ilgili çok tartışmalar yaptık..En son aklımda çaktı bir örnek oda cevapsız kaldı o örnekten sorunu cevaplayacağım...

Kaderini yazan Allah(cc) senin işleyeceğin amelleri seni yaratmadan önce yazmıştır...Seçen sensin seçtiklerini bilip yazan o.bu noktada sana bir müdahalesi yok...

Şöyle örnekleyelim..

Bir film vardı.Azınlık raporu.Belki izlemişsindir.Orada Abd FBI bünyesinde bir grup kuruyor ve adınada suç öncesi birliği diyor..

Suç öncesi birliği özel yetenekli 3 adet pregogu kullanıyor ve bu 3 kişinin rüyalarını izliyor..bu pregoglar işlenmemiş cinayetleri rüyalarında görüyor ve suç öncesi birlik işlenmemiş cinayeti izleyip yeri saptıyor ve kişiyi bulup gelecekte falancayı öldürmekten tutukluyor...

Kişiler tutuklandığında cinayetleri işlememiş bulunuyor.

şimdi bunu biraz değiştirelim.Suç öncesi birlik yok varsayalım ki filmdede sonradan kurulan bir birlik diye geçiyor..

Suç öncesi kurulmadan önce pregogların rüyalarının gerçek olduğu bilinmiyordu.pregoglar rüyaları görüyordu bir zaman sonra gördükleri gerçekleşiyor ve cinayet işleniyordu...Ancak pregoglar katile cinayeti işleten değildi.Sadece biliyorlardı hepsi bu.

suç önceside bu kesin bilgi üzerine kişileri tutukluyordu...

Yani bu hikayeden neden sorumlu olduğunu anlayabilmen gerekiyor.Bilen bir allah var.Ancak sana müdahalesi yok.Sen seçiyor uyguluyorsun.O sadece biliyor.Seçen sen olduğun için sorumlu tutuluyorsun...

Buyur bunun üzerine anlamadığın bir yer varsa konuşalım...

Yanlız belirtmeliyim ki işin içine kuran ayetleri kader hadislerini sokacak isen örneğimi genişletir kaderin çeşitlenmesine kadar gideriz..

Benim isleyecegim amelleri daha önceden yazmis ise Allah; sundugu secenekleri secmeye ne gerek kalyior ozaman?

Hem kaderimizi yazmis ,hemde secenekler sunmus, buda celiski yani..

Hersey önceden belli ise secenek olmamalidir,mantiken.Secenek veriliyorsa öncedende sonu belli senaryo(kader) olmamalidir mantiken.

Yani bu hikayeden neden sorumlu olduğunu anlayabilmen gerekiyor.

Anlattigin hikaye sacmaydi.Olmamis bir rüyanin üzerine olmus gibi yapilan bir senaryodan baska bir sey degil.

Bilen bir allah var.Ancak sana müdahalesi yok.Sen seçiyor uyguluyorsun.O sadece biliyor.Seçen sen olduğun için sorumlu tutuluyorsun...

Allah mademki beni seceneklerimden dolayi sorumlu tutuyor,nasil Allahin müdahalesi yok dersin?

Buda bir celiski degilmi?

Dedigine göre herseyi bilen bir Allahin ,secenekleremi ihtiyaci var?Herseyi biliyorya zaten ,ne gerek var secenek sunmaya..

Tek dayanaklari Kuran ve Hadis olan müslümanlar ancak bu sekil yorum yapabilirler.Bunuda basligi acarken bizzat vurgulamistim.

Zaten mantiksizlik icindeki Islam dinine, sadece ayetlerle cevap vermek,bence müslümanlarin kolayci ve teslimiyetci yapilarindandir.

Acaba müslümanlar,ayet ve hadis disinda mantikli bir yorum yapmayi neden denemiyorlar?

Sayin illegaltm,bir yigin sorular var cevaplanmasi gereken ama malesef sende cevap veremedin.

Ayet ve Hadis konusunda cok bilgili degilim ama buradaki bazi arkadaslar gereken cürütmeleri yapmislardir,sende tanirsin zaten onlari.

Sitelerde Paylaş
illegalteam allah pregog mudur? pregogların suçu işleyenin iradesi (o iradeyi yaratma bağlamında) üzerindeki etkisi nedir?

allah hem bilen hem de ezeli bilgisi gereğince öyle yaratan olduğuna göre allah dışında vereceğin hiçbir örnek durumu açıklayamaz.

Pregoglaar insan iradesini yaratmadı elbette...

Aslında bunu sormanıza şaşıyorum çünkü allah iradeleri hür kıldı..

seçebiliyorsun ateistsin müslümansın hristiyansın..Seçen sensen bu soruyu sormanın anlamı nedir?

Verilen örnek bilmenin hür iradeye dokunmayacağı ile ilgili...Yani hür olduğumuz hususunda problem yok hepimiz hürüz..Ancak allahın bilmesi bu hürlüğe dokunuyormu dokunmuyormu ona bakıyoruz ki örnekte bilmenin engel olmayacağı açık...

Hele son kurudğunuz mantığı hiç anlayamadım allah dışında hiçbir örnek verememe durumu..

Sitelerde Paylaş
Benim isleyecegim amelleri daha önceden yazmis ise Allah; sundugu secenekleri secmeye ne gerek kalyior ozaman?

Hem kaderimizi yazmis ,hemde secenekler sunmus, buda celiski yani..

Hersey önceden belli ise secenek olmamalidir,mantiken.Secenek veriliyorsa öncedende sonu belli senaryo(kader) olmamalidir mantiken.

Anlattigin hikaye sacmaydi.Olmamis bir rüyanin üzerine olmus gibi yapilan bir senaryodan baska bir sey degil.

Allah mademki beni seceneklerimden dolayi sorumlu tutuyor,nasil Allahin müdahalesi yok dersin?

Dedigine göre herseyi bilen bir Allahin ,secenekleremi ihtiyaci var?Herseyi biliyorya zaten ,ne gerek var secenek sunmaya..

Tek dayanaklari Kuran ve Hadis olan müslümanlar ancak bu sekil yorum yapabilirler.Bunuda basligi acarken bizzat vurgulamistim.

Zaten mantiksizlik icindeki Islam dinine, sadece ayetlerle cevap vermek,bence müslümanlarin kolayci ve teslimiyetci yapilarindandir.

Acaba müslümanlar,ayet ve hadis disinda mantikli bir yorum yapmayi neden denemiyorlar?

Sayin illegaltm,bir yigin sorular var cevaplanmasi gereken ama malesef sende cevap veremedin.

Ayet ve Hadis konusunda cok bilgili degilim ama buradaki bazi arkadaslar gereken cürütmeleri yapmislardir,sende tanirsin zaten onlari.

Tom clancy sen zaten hükmünü vermişsin..

Ama ben bilmenin hür iradeye engel olmadığını kabul eden ateistlerde tanıyorum..

Verdiğim örnek saçma değildi ama neyse..

Bak şimdi örnekli gidelim tomclancy çünkü sizler böyle meselelerde boğuluyorsunuz..

Benim geleceği bildiğimi farzet..

Sen bu konuyu açmadan önce yani dün ben bir kağıda tomclancy böyle bir konu açacak yazdım..kağıt yanımda elimde..

Sen yarınsı tıpkı benim yazdığım gibi kendi hür iraden ile seçerek planlayarak konuyu açtın..

Benim sana bir etkim oldumu?

Hayır aynı şekilde allahında sana bir etkisi yok sadece senin seçeceğin şeyleri biliyor ve yazıyor..Seçen sensin..unutmas ki seçen sen olduğun müddetçe sorumluda olursun..

Sitelerde Paylaş

seçebiliyorsun ateistsin müslümansın hristiyansın..Seçen sensen bu soruyu sormanın anlamı nedir?

Verilen örnek bilmenin hür iradeye dokunmayacağı ile ilgili...Yani hür olduğumuz hususunda problem yok hepimiz hürüz..Ancak allahın bilmesi bu hürlüğe dokunuyormu dokunmuyormu ona bakıyoruz ki örnekte bilmenin engel olmayacağı açık...

Hele son kurudğunuz mantığı hiç anlayamadım allah dışında hiçbir örnek verememe durumu..

Selam illegal.. Senle bu konuyu daha once de tartismistik yanlis hatirlamiyorsam.

Yukaridaki iletini okurken, su basit ornek geldi aklima. Allah'la bir diyalog yaptigimi dusun:

- Ben: Iki dakika sonra elimi havaya kaldiracak miyim?

- Allah: Hayir kaldirmayacaksin.

...Iki dakika gecer... Durum nedir? Elimi kaldirabilir miyim?

Sitelerde Paylaş

Dönüp dolasip yine ayni soruya geliyoruz.Ikinci soruda bak bakalim ne sorulmus.

Mademki Allah bizi hür irademizle yaratmis, neden baska seyler yapinca cehennemle cezalandiriyor?

Senaryo bastan yazilmamismiydiki bize hür irade kilmis?

Hür irade kilmissa ,sonumuz nasil oluyorda belli oluyor?

Secimimizi yaptik diyelim. Ateistligi sectim.Bak bununla ilgilide 3.soruyu sormusum, ne demisim;

"3-Kurana göre Tanrı bazılarının kalplerini mühürlemiş, onlardan imanı esirgemiştir. (Biz ateistler o kişilerdeniz belli ki). Peki bu durumda Tanrı bize haksızlık yapmış olmuyor mu? Bizim ne suçumuz vardır? Bu Tanrı'nın adil sıfatıyla çelişmiyor mu? "demisim.

Bu söylediklerinede ayni 3.sordugum soru yeterlidir.Hür iradeyle ilgili.

Kalplerimiz mühürlenmemismiydi?

Madem kalplerimiz mühürlü nasil oluyoruzda "Hür Irade"ye sahip oluyoruz?

Sitelerde Paylaş
Selam illegal.. Senle bu konuyu daha once de tartismistik yanlis hatirlamiyorsam.

Yukaridaki iletini okurken, su basit ornek geldi aklima. Allah'la bir diyalog yaptigimi dusun:

...Iki dakika gecer... Durum nedir? Elimi kaldirabilir miyim?

Bu konu allahın geleceği kullara söylemesi ile ilgili birşey..

Benim bildiğim kadarıyla böyle bir dialog olmaz.

Kaldı ki allah kaldırmayacaksın diyorsa kaldırmana engel çıkacağı için kaldırmayacak olabilirsin iki dakikaya kalmaz ecelin gelecek olabilir iki dakika deyip geçme :) yani allah seni engellemeyecek ancak belki başkası kaldırmanı engelleyecek... bu durumda allahın biilgisi doğru çıkacak..

O halde Ben denen kişi neden sorusunuda sorabilme ihtiyacı duyacak yani..

-Ben: Neden?

-Allah: Ecelin gelecek,ahmet gelip elini tutacak kaldırmanı engelleyecek vs...

Aslında bu soruları incelemeye alamadım henüz ama mantıken dialoğun böyle devam etmesi gerekiyor..

Sitelerde Paylaş
Dönüp dolasip yine ayni soruya geliyoruz.Ikinci soruda bak bakalim ne sorulmus.

Mademki Allah bizi hür irademizle yaratmis, neden baska seyler yapinca cehennemle cezalandiriyor?

Senaryo bastan yazilmamismiydiki bize hür irade kilmis?

Hür irade kilmissa ,sonumuz nasil oluyorda belli oluyor?

Secimimizi yaptik diyelim. Ateistligi sectim.Bak bununla ilgilide 3.soruyu sormusum, ne demisim;

"3-Kurana göre Tanrı bazılarının kalplerini mühürlemiş, onlardan imanı esirgemiştir. (Biz ateistler o kişilerdeniz belli ki). Peki bu durumda Tanrı bize haksızlık yapmış olmuyor mu? Bizim ne suçumuz vardır? Bu Tanrı'nın adil sıfatıyla çelişmiyor mu? "demisim.

Bu söylediklerinede ayni 3.sordugum soru yeterlidir.Hür iradeyle ilgili.

Kalplerimiz mühürlenmemismiydi?

Madem kalplerimiz mühürlü nasil oluyoruzda "Hür Irade"ye sahip oluyoruz?

bak şimdi basamak basamak gidelim..

Öncelikle verdiğim örnekte sana bir müdahalem var mı yokmu onu bir düşün eğer yok diyorsan muhakak iradeni hür kılan iraden ile seçeceğini çok öncelerden yazan allahında sana bir müdahalesi yoktur.

ikinci sorunda zaten birinci soru ile hemen heme aynı mantkta..Madem seçiyorsun o halde sorumlusundur..

Sitelerde Paylaş
Tom clancy sen zaten hükmünü vermişsin..

Ama ben bilmenin hür iradeye engel olmadığını kabul eden ateistlerde tanıyorum..

Verdiğim örnek saçma değildi ama neyse..

Bak şimdi örnekli gidelim tomclancy çünkü sizler böyle meselelerde boğuluyorsunuz..

Sen bu konuyu açmadan önce yani dün ben bir kağıda tomclancy böyle bir konu açacak yazdım..kağıt yanımda elimde..

Sen yarınsı tıpkı benim yazdığım gibi kendi hür iraden ile seçerek planlayarak konuyu açtın..

Hayır aynı şekilde allahında sana bir etkisi yok sadece senin seçeceğin şeyleri biliyor ve yazıyor..Seçen sensin..unutmas ki seçen sen olduğun müddetçe sorumluda olursun..

Benim hür irademle secmemi sagliyorsunda ,peki hür irademle yapacagim yanlislar icin neden bana ceza veriyorsun?

Sen mademki benim gelecegimi biliyorsun ,neden bana Hür Irade veriyorsun?

Ben anlatamiyorum herhalde.

Herseyi bilen bir Allahin ,Hür Irade vermesi sacma degilmi yani?

Secen ben isem ve sectiklerimden sorumlu isem,diyelimki kötü yolu sectim,cehennemle cezalandirildim.

Allahta herseyi bilen olduguna göre,demekki benim sectiklaerimden dolayi cehenneme gidecegimi önceden belirlemis.

Nerde Hür Irade peki?

Sitelerde Paylaş
Benim hür irademle secmemi sagliyorsunda ,peki hür irademle yapacagim yanlislar icin neden bana ceza veriyorsun?

Sen mademki benim gelecegimi biliyorsun ,neden bana Hür Irade veriyorsun?

Ben anlatamiyorum herhalde.

Herseyi bilen bir Allahin ,Hür Irade vermesi sacma degilmi yani?

Secen ben isem ve sectiklerimden sorumlu isem,diyelimki kötü yolu sectim,cehennemle cezalandirildim.

Allahta herseyi bilen olduguna göre,demekki benim sectiklaerimden dolayi cehenneme gidecegimi önceden belirlemis.

Nerde Hür Irade peki?

Dostum seçen sen isen yani seçtiğini kabul ediyor isen zaten neden cezalandırılyorum sorusunu sormanı ben anlayamıyorum...

Sen gidip adam öldürmeyi seçsen elbette ceza göreceksin..Görmemen mi gerekiyor yani? onumu demek istiyorsun.

Allahın senin akıbetini bilmesinin bir öenmi yok önemli olan bu akıbeti senin seçmen hemde bile bile..

Sitelerde Paylaş
bak şimdi basamak basamak gidelim..

Öncelikle verdiğim örnekte sana bir müdahalem var mı yokmu onu bir düşün eğer yok diyorsan muhakak iradeni hür kılan iraden ile seçeceğini çok öncelerden yazan allahında sana bir müdahalesi yoktur.

ikinci sorunda zaten birinci soru ile hemen heme aynı mantkta..Madem seçiyorsun o halde sorumlusundur..

Öncelikle verdiğim örnekte sana bir müdahalem var mı yokmu onu bir düşün

Müdahalem yok diyorsun ,ondan sonrada benim kaderimi önceden cizmis oluyorsun.

Hem kaderimi ciz,sonrada beni Hür Iradeye birak.Zaten bu kendisiyle celisiyor.

Söyle söyleyim,

Sectigim iyi veya kötü Hür Iradenin sonucunu ,zaten sen "kader" olarak belirlememismiydin?

Ben bu celiskiden bahsediyorum.

muhakak iradeni hür kılan iraden ile seçeceğini çok öncelerden yazan allahında sana bir müdahalesi yoktur.

Iste zurnanin zirt dedigi yer.Allah Hür Irademle ne sececegimi önceden yazmis ise ,müdahale etmesine gerek kalmiyorki :lol:

Sonu belli bir tiyatronun kuklalariyiz yani öylemi?

Sitelerde Paylaş

-Ben: Neden?

-Allah: Ecelin gelecek,ahmet gelip elini tutacak kaldırmanı engelleyecek vs...

Aslında bu soruları incelemeye alamadım henüz ama mantıken dialoğun böyle devam etmesi gerekiyor..

Burada "ozgur iradeyi" tartisiyoruz. Yani, ortada kisinin kendi secimlerini ozgurce yaptigi, dis etkilerin olmadigi bir durum varsayiyoruz.

Benim, elimi havaya kaldirmami engelleyecek hic birseyin olmadigi bir durum dusun (su anda oldugu gibi). Sureyi de 5 saniyeye indirelim, daha kolay anlasilsin.

Once, deneyi kendi kendime yapiyorum (Allah yok).

- 5 saniye sonra, elimi havaya kaldirip kaldirmayacagima karar verip, uygulayacagim.

...5 saniye gecti..

- Kaldirdim

Gordun mu hic de zor degil. Ahmet elimi tutmadi, ecelim de gelmedi. Elimi kaldirmaya karar verdim ve kaldirdim.

Ama, ayni diyalogu Allah'la yaptiginda "ozgur irade" acisindan bir problem oldugunu senin de gorebildigin en son cumlenden anlasiliyor.

----

Bu diyalog ve sorum hala gecerli:

...Iki dakika gecer... Durum nedir? Elimi kaldirabilir miyim

Sitelerde Paylaş
Müdahalem yok diyorsun ,ondan sonrada benim kaderimi önceden cizmis oluyorsun.

Hem kaderimi ciz,sonrada beni Hür Iradeye birak.Zaten bu kendisiyle celisiyor.

Söyle söyleyim,

Sectigim iyi veya kötü Hür Iradenin sonucunu ,zaten sen "kader" olarak belirlememismiydin?

Ben bu celiskiden bahsediyorum.

Iste zurnanin zirt dedigi yer.Allah Hür Irademle ne sececegimi önceden yazmis ise ,müdahale etmesine gerek kalmiyorki :lol:

Sonu belli bir tiyatronun kuklalariyiz yani öylemi?

Sanırım sen kaderi yanlış biliyorsun..

Söylermisin senin bildiğin kader nedir?

Sitelerde Paylaş
Burada "ozgur iradeyi" tartisiyoruz. Yani, ortada kisinin kendi secimlerini ozgurce yaptigi, dis etkilerin olmadigi bir durum varsayiyoruz.

Benim, elimi havaya kaldirmami engelleyecek hic birseyin olmadigi bir durum dusun (su anda oldugu gibi). Sureyi de 5 saniyeye indirelim, daha kolay anlasilsin.

Once, deneyi kendi kendime yapiyorum (Allah yok).

- 5 saniye sonra, elimi havaya kaldirip kaldirmayacagima karar verip, uygulayacagim.

...5 saniye gecti..

- Kaldirdim

Gordun mu hic de zor degil. Ahmet elimi tutmadi, ecelim de gelmedi. Elimi kaldirmaya karar verdim ve kaldirdim.

Ama, ayni diyalogu Allah'la yaptiginda "ozgur irade" acisindan bir problem oldugunu senin de gorebildigin en son cumlenden anlasiliyor.

----

Bu diyalog ve sorum hala gecerli:

...Iki dakika gecer... Durum nedir? Elimi kaldirabilir miyim

Aslında 5 saniye 2 dakika zamnın bir öenmi yok..

Bakın böyle bir dialogta gerekn ''neden'' sorusu yok...

Önemli olan yer bu ''NEDEN''

Ben:iki dakika sonra elimi kaldıracakmıyım?

Allah:Kaldırmayacaksın

Ben:Neden?

İşte bunda sonra söylenen durumu belirleyecek...ki unutma bunun söylenmeyeceğini söylemiştim böyle bir dialog benim bildiğim kadarıyla olamaz..

Neden sorusunun cevabı ya benim gibi dış müdahaleler sonucu olabilir..

yada kaldırmamayı seçeceğinden olabilir..

Eğer allah sana kaldırmamayı seçeceğini bildiriyorsa senin kaldırmamayı seçeceğin için bildiriyordur..

burada önemli olan yine senin seçmendir.Sonuçta sen seçiyorsun..Sen seçtikten sonra eğer allahın dediği gibi oluyorsa bu bir müdahaleyi değil allahın kesin ilmini gösterir.

Ama dediğim gibi bu tip soruları inceleme fırsatım olmadı bu sebeble yanlış bir mantıkta kurabiliyor olabilirim..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...