Jump to content

Kapitalizm ve Sosyalizm harmanlasamazmi?

Recommended Posts

• İleti 95
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ben sermayesiz hic bir sistem düsünemiyorum. Obama secildigi zaman ABD de bir takim sosyal calismalar baslayacak dendi. Burda forumda ne sosyalizm ne kapitalizm tartismasi tek basina bir sonuca varmaz. Ne dersiniz sosyalizm ve kapitalizm harmanlasmasi mümkünmü? Degilse neden mümkün degil?

SAYGILAR

karma ekonomı mı demek ıstemıştınız? cumhurıyetın ılk yıllarında uygulanmaya çalışılan sistem yani

Sitelerde Paylaş

karma ekonomı dunyanın en berbat ekonomık sıtemı ama sosyalızm sadece ekonomık olarak neden bu sıte alıyorkı

ve su bır gercektırkı sosyalızm eskısı gıbı degıldır yanı sosyalıst bır ulke olacak dıye dıs dunyaya kapalı olacak degıl ya varolsun cın halk cumhurıyertı

Sitelerde Paylaş
İhtiyaç devlet tarafından dağıtılıyorsa bu sosyalist bir uygulamadır. Mesela günümüzde kapitalist olarak adlandırılan ekonomiler o anlamda karmadır. Sağlık hizmetini devlet sağlıyorsa bu sosyalist bir uygulamadır, ama aynı devlet yiyecek veya elektriği dağıtmıyor olabilir. Aslında benim ya da sizin dediğiniz tartışması yapmak mantıklı değil, çünkü sosyalizm denen kavramda olayın nasıl işlediği belli, o da ihtiyaç temelli, bizim ne dediğimizden bağımsız durum öyle.

Ortak paylaşım diye adlandırdığınız olayı her sistemde olan ya da olması gereken ortak bir özellik sanıyorsunuz ama öyle değil, belki sadece güvenlik ve adalet için bu söylenebilir, geri kalan herşey özel olabilir.

Kavramları ayırabilmek bu konular tartışılırken önemli, kapitalizm tanımınız biraz farklı..

Astur kardeş lütfen bilmediğin konularda ahkam kesme bari sen yapma kardeşim...güzel kardeşim emi...

Sitelerde Paylaş
Modern_ Mystic, bir arkadaş bana sosyalizm ile ilgili kitaplar gönderdi. Şöyle bir göz attım. Doğrusunu istersen beni çok sıktı yazılanlar. Okumak istemiyorum. Okunacak o kadar güzel kitaplar varken hiç içimden gelmiyor. İnanmadığım ve artık kimsenin konuşmak ve tartışmak bile istemediği teorileri neden okuyayım? Kayda değer bir şey yok. Bu forumda sosyalizme gönül vermiş insan oranı fazla diye hiç zahmete giremem. Bildiklerim bana yetiyor. Eleştirecek ve sonuna kadar karşı olmama yetecek kadar biliyorum. Fazlasına gerek yok. İşçi edebiyatı okuyamayacağım. Artık makinelerin ve hatta neredeyse robotların dünyasında işçi söylemleri tuhaf kaçıyor. Bunu anlamıyorsun birde bana laf ediyorsun. Sorunların çözümü çok başka yaklaşımlarda. Siz geçen yüzyılda kalın ben yeni yüzyılda yol alıyorum.

Birşey bildiğin bildiğin yok gelmiş ukalalık taslıyorsun, okumadan bilmeden etmeden nesini eleştireceksin buradaki 3-5 dinozora bakarak hava atmanın alemi yok bence..

Bu söylemler 1990 larda kaldı bakma sen buradaki 3-5 dinozora daha olayın farkında değiller önümüzdeki yıl söylem değiştirirler sizlerde kabak gibi ortada kalırsınız..

Sitelerde Paylaş
Kapitalizm hiçbir öküzü patron yapamaz.

Mecazi anlam dışında söyledim bunu.

Aksi halde fotograf ısterım.. Sadece bu konuya has olmak uzere.

Şaka olduğunu biliyorum. Değilse.. Bir öküz patron fotografı lütfen... :D

Sosayalızm , kapıtalızmı boyle yerden yere vurarak savunulamaz.

Klasik hata.

Saygılar.

ben çok gördüm, Sonuçta özellikle Aile şirketlerinde Babadan oğula geçen hanedanlık tipi yönetim oluyor adamın oğlu ömrü boyunca yatıyor sonra özel üniversite okuyup işlerin başına geçiyor,

nihayetinde şirket yönetmek için einstein olmaya gerek yok onlarında yerine karar verici maaşlı elemanlarda var zaten..

Türkiye gibi ülkede doğudan göç etmiş ilkokul mezunu tiplere bile rastlarsınız adamlar para babası..

Sitelerde Paylaş
Bağlantı,

Ona bakılırsa burjuva devrimleri yapılırken feodaliteye ve kilisenin egemenliğine son verildi. Oysa ki o feodal lordlar ve papazlar ne emekler vererek, ne çok risk alıp, gecesini gündüzüne katarak, pekçok stresi de göz alarak köylülere ekmek kapısı ve inançlılara inanç hizmeti götürüyorlardı değil mi sence? Mesela güneydoğudaki ilkel dediğimiz törelerin baş koruyucusu olan ağalar, toprakları üzerindeki egemenliklerini kim bilir ne emeklerle, hangi riskleri göze alarak kurmuşlardı. Ah biz ah!... Hep haksızlık ediyoruz bu zavallı insanlara. Halbuki toprağı herkes işlediğine göre mülkiyeti de herkese olmalıdır türünden gerici ve ağalara haksızlık eden türden insafsızca düşünceleri nasıl oluyor da hala savunuyoruz. Barbarız biz ya, başka açıklaması yok bunun... :lol:

Freddie, tarihi olgulardan yola çıkarak kendine göre yorum yapıyorsun. Bu olguların varlığı benim onları onayladığım anlamına gelmiyor. Tartışmalar hep böyle. Kapitalizmi eleştirirken ne kadar çarpıklık ve kötü olay varsa kapitalizme mal ediliyor. Ben bunlara dünyanın gerçekleri diyorum. Dünyanın geçmişte ve şimdi bin bir çeşit sorunu olmuştur ve vardır. Sizin anlamadığınız şu. Kimse gidipte kapitalizm diye kesin kuralları olan, teorisi olan ve her derde deva olan bir sistem yaratmadı. Her şey hayatın ve gelişmelerin gidişatına göre şekilleniyor. Kapitalizm bana göre hayatın ta kendisi. Öyle uygulamalar olmuştur ve olmaktadır ki, mükemmeldir çok iyidir demek mümkün değildir. Ne olabiliyorsa o olmuştur. Daha olumlu gelişmelerin olması yine insanların gayretine bağlıdır. Sosyalizm bir teori üretir, kurallar koyar ve cennet vaad eder. Ben şunu bilir şunu söylerim. Bir teori ile ortaya çıkan o teorinin çürüdüğünü yada yetersiz kaldığını görmeye mahkumdur. Hatta bilimde bile bunlar olabilmektedir. Gelecekte ise ne olacağı meçhuldur. Hayat o kadar sürprizlere ve akıl almaz gelişmelere gebedir ki teoriler havada kalır genellikle. Sizin sosyalizminiz doğal olana aykırı. Sisteminiz o kadar saçma ki, hiç bir zaman başarıya ulaşamaz. İşçileri ve alt kesimleri daha iyi bir noktaya getirme gayretiniz var. Üstelik merkezi bir yönetimle. Şimdi buna bile karşı çıkarsan şaşırmam. Çünkü dincilerden beter kıvırıyorsunuz. Arkadaşım bu düşündüğünüz imkansız. Toplumun akıllı ve çalışkan bireyleri kalabalık bir güruh olan alt kesimler için çalışmaz. Çokta haklılardır. Bir söz vardır, sen eşşek olduktan sonra sırtına semer vuran çok olur diye. Akıllı ve çalışkan insanları eşşek olmaya razı edemezsin. Mutlaka bir çıkış yolu ararlar. Bak şu olur. Toplumun akıllı ve çalışkan bireyleri makul sınırlar çerçevesinde sosyal adalet adına daha yapıcı ve katılımcı olurlar. Çünkü bu gereklidir. Ancak bu onlara dayatılamaz. Bu bir bilinçlenme ve zaman işidir. Toplumun alt kesimlerinin de daha sorumlu ve daha az üreyen insanlar olmaya başlamaları gerekir. Öyle kafalarına göre yaşarlarsa, sürünmeye mahkumdurlar. Sosyalizm gelecek onları da hizaya sokacak laflarına başlarsın. Ama sosyalizm bununla yetinmiyor ki, her konuda dayatmacılığı ile toplumun dinamizmini öldürüp, işleri içinden çıkılmaz hale getiriyor. O eskidendi, yenisi öyle olmayacak diye başlarsın. De get kardeşim, masallara karnım tok. Hem artık robotlar üretilecek. Ne işçisi ne emeği. Teknoloji dünyayı değiştiriyor, görmüyor musun? Askerler bile gereksiz olacak bir zaman sonra. Makineler ve robotlar kullanılacak. Ha bu süreçler sancısız mı geçecek? Hayır çok sancılı geçecek elbette. Ama gücün yetiyorsa teknolojik gelişmeyi durdurda göreyim seni. Bunun imkansız olduğunu biliyorsun. Ayrıca sosyalizm bal gibi de örtülü faşizmdir. Ben hayatta bir sosyaliste güvenmem. Daha sosyal anlamda kafası çalışan tek bir sosyalist görmedim. Ne çelişki değil mi? Adamlar bin türlü sosyal çıkarım yaparlar, neler döktürürler. Hepsi havagazı. Daha ne insan doğasını tanırlar nede insan ilişkilerinin hangi temellere dayandığını. Çocuk gibi tutturmaktan başka bir şey bilmezler. Gerçekten sıkıcı ve anlamsız tipler. Ancak bu konuda ben forumda tek bir istisna kişi gördüm. O da sensin. Forumda bir çok yazını okudum. Çok esprili yazılarda yazabilen, sosyal anlamda kafası çalışan birisin. Sanırım yaşın oldukça genç. Bu sebeple bir şekilde kendini sosyalizme kaptırmışsın. Ama senin gibi birisinin kısa zamanda uyanacağını düşünüyorum.

tarihinde baglanti tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Astur kardeş lütfen bilmediğin konularda ahkam kesme bari sen yapma kardeşim...güzel kardeşim emi...

Hatalıysam nerede yanlışım varsa söyle ben de öğreneyim Mystic, böyle herşeyi biliyorum her konuda ben haklıyım diye geçinirseniz tartışma platformlarında işiniz ne?

Kaynakların devlette toplanıp ihtiyaç temelinde dağıtılması nasıl bir uygulamadır? Kapitalist midir sosyalist midir?

Sitelerde Paylaş
Birşey bildiğin bildiğin yok gelmiş ukalalık taslıyorsun, okumadan bilmeden etmeden nesini eleştireceksin buradaki 3-5 dinozora bakarak hava atmanın alemi yok bence..

Bu söylemler 1990 larda kaldı bakma sen buradaki 3-5 dinozora daha olayın farkında değiller önümüzdeki yıl söylem değiştirirler sizlerde kabak gibi ortada kalırsınız..

Kehanette de bulunurmuş. Senin gibiler ancak böyle üç kuruşluk laflar eder zaten. Şu yazdığın iletiye bir bak. Dökülüyor resmen. Dinazor yakıştırması yapacak kadar acizsin. Ben kastettiğin kişilerin özeli hakkında bir bilgiye sahip değilim, bilemem. Ancak genel anlamda orta yaşlara ve ileri yaşlara gelmiş; bilgili, birikimli ve zeki insanlara dinazor demek çok çok ayıp. Bu insanlar az sayıdadır, değerlendirme ve yol gösterme yetenekleri ile çok değerlidirler. Anlayana tabii.

Sitelerde Paylaş
Sosyal demokrasi yada kapitalist sistem içinde gelişkin bir sosyal devlet anlayışının uygulanması çözümdür. Ama bu her şeyi çözmeyecek. Çünkü sorun bundan ibaret değil. Sorunun kaynağı başka. Toplum içindeki bazı insanların ve grupların aşırılıkları esas problemdir. Bunlar her kesimden çıkar. Örneklendirmek isterdim ama şimdilik bunu yapmayayım. Ne ekonomik ne siyasi sistem bu aşırılıkları giderip çözemez. Hep bir kamburumuz olur.

İnsanlık ne zaman doğru düzgün tepki göstermeyi ve sorgulamayı öğrenir o zaman bir şeyler değişmeye başlayabilir. Mecazi bir ifade ile benim gördüğüm delilerin kahrını akıllılar çekiyor. Neden? Mecbur muyuz? Nedir bu delilerin değeri? Fütursuz ve sorumsuz insanların değeri nedir? Sürekli sorun yaratan insanların değeri nedir? Bence bu sorgulanmalı. Ama kimbilir ne zaman.

Ayrıca kapitalizmin sosyalizmden herhangi bir şey almaya ihtiyacı yoktur. Sosyalizm başlı başına bir saçmalıktır. Kapitalizm sosyal devlet anlayışını da sosyal demokrasiyi de kendi içinden çıkartmıştır. Bu bilinmeyecek bulunmayacak bir şey değil. Bunları bulmak için sosyalizmin teorisyenlerinin gevelemelerine ihtiyacımız yok. Tarihsel sürece bakarsanız sosyalizmden öncede ne uygulamalar olduğunu görürsünüz. Bu sebeple sosyalizmin adını bile anmaya gerek yok. Bu illetten bir an önce kurtulmak dileği ile.

Yavaş, yavaş... bu ne hız. Hız alamadan, cin olmadan adam çarpmaya yeltenmeyin. Azıcık bilgi birikimi ile, delilik ve bayat tespitleri yapmaya cüret etmek ne derece aşırılık oluyor? Haddinizi aşıyorsunuz. Anlaşılan, hakkında bilgi sahibi olmadığınız konularda ahkam kesmeyi pek seviyorsunuz.

Sitelerde Paylaş
Yavaş, yavaş... bu ne hız. Hız alamadan, cin olmadan adam çarpmaya yeltenmeyin. Azıcık bilgi birikimi ile, delilik ve bayat tespitleri yapmaya cüret etmek ne derece aşırılık oluyor? Haddinizi aşıyorsunuz. Anlaşılan, hakkında bilgi sahibi olmadığınız konularda ahkam kesmeyi pek seviyorsunuz.

Vaaay, sende mi kodoman? Ben senin görüşünün ne olduğunu bilmiyorum. Ama bu yazımı böyle eleştirdiğine göre sanırım görüşüme karşısın biraz. Hııımm sert bir yorum yaptığım doğru. Ama ne yapayım, ben böyle yazmayı seviyorum. Bilirsin herkes kendine özgüdür. Benim tarzımda bu. Sosyalizm antipatim var. Kapitalizmi bir sistem değil, doğal ve temel bir yapı olarak görüyorum. Sistem değil içinde sistemler geliştirilebilir bana göre. Aşırılaşma ve vahşi bir boyutada kayabilir, toplum için çok daha yararlı bir halede getirilebilir. Bu insanların seçimlerine bağlıdır. Ancak doğanın temel yasaları değişmez. Kapitalizmde çok temel gerçeklere dayanır bence. İnsan doğası ve ilişkileri somut gerçeklere dayanır. Yorumlarla ve laf üretmekle onu değiştiremeyiz. Dayatmalar ise hep ters teper. İnsan doğası ve ilişkileri, gelişmelerle ve iyileştirmelerle özgür bir süreç içinde daha iyiye gidebilir. Bu sebeple kapitalizmi savunuyorum. O bir teori değil, o bir sistem değil.

Bilmem anlatabildim mi? Şimdi burada bazı arkadaşlar gelip gelip bilgin yok edebiyatı yapıyor. Sende gelip benzeri bir şey söylemişsin. Bunu neye göre tespit ettin acaba kodoman? Diğer arkadaşlardan çoğunu kaale bile almıyorum. Ama sana soruyorum. Sen benim bilgimi nasıl ölçtün? Hem ben her şeyi bilmek zorunda mıyım? Bir yorum yaptığım zaman gelecek cevap bu mu olmalıdır? Burada çok bilgili arkadaşlar karşısında bir çok kişinin bilgiye dayalı cevap veremediğini görüyorum. Eeee daha ne?

Akıllılar delilerin kahrını çekiyor gibi bir tespit yapmam seni rahatsız mı etti? Ama ben kişi ve görüş sahiplerine yönelik bir şey belirtmedim ki. Genel anlamda söyledim. Belki yanlış anladın. Daha sorumluluk sahibi, daha düzgün yurttaşlar ile yaşadığı toplumda sorunlar çıkaran yurttaşlar farklı değil mi? Bu her konuda olabilir, tek bir konu olmak zorunda değil. Aslında geniş ve çok yönlü bir konu elbette. Bir yere varmak zor. Zaten en başta "sorunun kaynağı başka" diye belirtmişim ve genel açıklamamı yapmışım. Bu sebeple burada keseyim ve başlık konusu dışına çıkmayayım şimdi. Son paragrafta sosyalizme veryansın etmişim doğru. Ama bu benim görüşüm. İçinde hakaret yok, sadece düşüncelerimi dile getiriyorum. Eğer sosyalist görüşe sahipsen rahatsız olmuş olabilirsin. Ne var ki hakaret etmeden yapılan dik yorumlara da tahammül etmek durumundasın. Çünkü burada herkesin görüşünü belli kurallar çerçevesinde dile getirmeye hakkı var. Bunu sen benden iyi bilirsin. Tabii sende görüşlerini dile getirmekte özgürsün. Ama bana haddimi aştığımı söylüyorsun. Ateistforumda haddini aşmak ne anlama gelir? Gerçekten çok merak ediyorum. Bir üye küfrederse, hakaret ederse, forumun yazılı kurallarını çiğnerse ceza alır. Bu tamam. Peki bir üyeye yazdığın görüşler ile sen haddini aştın denebilir mi? Bunun bir yaptırımı var mıdır? Bir admin olduğuna göre beni lütfen bilgilendir bu konuda. Bende anlamış olayım değil mi.:)

tarihinde baglanti tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Herhalde "uzman" olmadan eleştirmek yasak sosyalizmi, sosyalist arkadaşların hepsi de Ayn Rand, Milton Friedman, Adam Smith, Friedrich von Hayek vs. yazarların eserlerini yalayıp yutmuş insanlar zaten..

Sitelerde Paylaş
Herhalde "uzman" olmadan eleştirmek yasak sosyalizmi, sosyalist arkadaşların hepsi de Ayn Rand, Milton Friedman, Adam Smith, Friedrich von Hayek vs. yazarların eserlerini yalayıp yutmuş insanlar zaten..

sevgili Astur, okusunlar bilsinler, bir şey demiyorum. Yada okumadan da sosyalizmi savunabilirler, ona da bir sözüm yok. Ancak kapitalizmi savunan birisine sosyalizm kitaplarını okumuyor diye "bilgisiz" demek tuhaf oluyor. Neden okuyayım? İlgimi çekmediği gibi şu an ülkemde söz konusu bile olmayan bilgiler. Sosyalizm bugün dünyada nerde var? Eyvah Küba edebiyatına başlarlar şimdi.:) Kabaca bildiklerim ile eleştiriyorum o kadar. Açıkça ve dürüstçe söylediğim bir şeyi bana karşı kullanmak tuhaf oluyor. Zaten bizzat söylemişim. Daha bunun üzerine eleştiri yapılır mı?

Ayrıca benim iktisat fakültesinde aldığım hiç bir derste sosyalizm bana anlatılmadı. Yani bu çok düşündürücü değil mi? Koskoca fakülte bundan bahsetmeye bile gerek duymamış. Bence çokta isabet etmiş.

Sitelerde Paylaş
sevgili Astur, okusunlar bilsinler, bir şey demiyorum. Yada okumadan da sosyalizmi savunabilirler, ona da bir sözüm yok. Ancak kapitalizmi savunan birisine sosyalizm kitaplarını okumuyor diye "bilgisiz" demek tuhaf oluyor. Neden okuyayım? İlgimi çekmediği gibi şu an ülkemde söz konusu bile olmayan bilgiler. Sosyalizm bugün dünyada nerde var? Eyvah Küba edebiyatına başlarlar şimdi.:) Kabaca bildiklerim ile eleştiriyorum o kadar. Açıkça ve dürüstçe söylediğim bir şeyi bana karşı kullanmak tuhaf oluyor. Zaten bizzat söylemişim. Daha bunun üzerine eleştiri yapılır mı?

Ayrıca benim iktisat fakültesinde aldığım hiç bir derste sosyalizm bana anlatılmadı. Yani bu çok düşündürücü değil mi? Koskoca fakülte bundan bahsetmeye bile gerek duymamış. Bence çokta isabet etmiş.

Ben onlara okumasınlar demiyorum ki sevgili bağlantı, okusunlar elbette, savundukları düşünceyi bilsinler, ama bizden de konu hakkında kendileri kadar okumuş olmamızı yoksa eleştirme hakkımız olmayacağını söylerlerse ben de onlardan "bizim tarafı" okumalarını bekleyebilirim.(beklediğimden de değil, saçmalığı göstermek istiyorum)

Sizin fakülte de benimki gibi emperyalistmiş herhalde, ben de pek rastlamadım sosyalizmin bahsinin geçtiğine ;)

Sitelerde Paylaş
Ben onlara okumasınlar demiyorum ki sevgili bağlantı, okusunlar elbette, savundukları düşünceyi bilsinler, ama bizden de konu hakkında kendileri kadar okumuş olmamızı yoksa eleştirme hakkımız olmayacağını söylerlerse ben de onlardan "bizim tarafı" okumalarını bekleyebilirim.(beklediğimden de değil, saçmalığı göstermek istiyorum)

Sizin fakülte de benimki gibi emperyalistmiş herhalde, ben de pek rastlamadım sosyalizmin bahsinin geçtiğine ;)

Bana eleştiri yöneltenler onlar, senin için söylemedim zaten, aman yanlış anlama. "Bizim tarafı" okuyacaklarını senin gibi bende sanmam. Okusalarda her satırında eleştirmekten bir şey anlamazlar herhalde.:) İnanılmaz bir eleştiri refleksleri var.

Demek sen halen iktisat okuyorsun. Bilmiyordum, meslektaş sayılacağız desene.:)

Sitelerde Paylaş
Bana eleştiri yöneltenler onlar, senin için söylemedim zaten, aman yanlış anlama. "Bizim tarafı" okuyacaklarını senin gibi bende sanmam. Okusalarda her satırında eleştirmekten bir şey anlamazlar herhalde.:) İnanılmaz bir eleştiri refleksleri var.

Demek sen halen iktisat okuyorsun. Bilmiyordum, meslektaş sayılacağız desene.:)

İktisat okumuyorum, ancak bağlantılı bir alanda okuduğumdan dolayı iktisat dersleri de alıyorum. (Siyaset bilimi) :)

tarihinde Astur tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sevgili Astur ve bağlantı

Türkiye üniversitelerinde neden Marksist Ekonomi-Politik okutulmaz?

Bu konuda fikriniz var mı?

Bilimsel olmadığından mı?

Okutulup öğrenilmeğe değer olmadığından mı?

Kapitalistlerin sömürü mekanizmasını ortaya çıkardığı için kapitalistlerin işine gelmediği için mi?

Edebiyat fakültelerinde her türlü masal okutulur,

İlahiyat fakültelerinde her türlü bilimdışı şeyler okutulur.

Ama iktisat fakültelerinde, siyasal bilimlerde, marksist ekonomi politik okutulmaz? Neden?

Kapitalist sınıfın mensupları iseniz. İyi ki okutulmuyor diyebilirsiniz. Ama marksist ekonomi politiğin bilimsel verilerini kendi çıkarlarınız için kullanabilmek için öğrenmek zorundasınız.

İşçi ve emekçi sınıflara dahilseniz. Yaşam fakültesinde öğrenmek zorundasınız. Öğrenirseniz dışarıdan bir fakülte bitirmiş olursunuz. Fena olmaz.

İnternet ortamı bunun için en uygun ortamdır.

Yalnız ateistcafede konu ile ilgili başlıkları takip ederseniz kaba hatları ile öğrenebilirsiniz.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
Sevgili Astur ve bağlantı

Türkiye üniversitelerinde neden Marksist Ekonomi-Politik okutulmaz?

Bu konuda fikriniz var mı?

Bilimsel olmadığından mı?

Okutulup öğrenilmeğe değer olmadığından mı?

Kapitalistlerin sömürü mekanizmasını ortaya çıkardığı için kapitalistlerin işine gelmediği için mi?

Edebiyat fakültelerinde her türlü masal okutulur,

İlahiyat fakültelerinde her türlü bilimdışı şeyler okutulur.

Ama iktisat fakültelerinde, siyasal bilimlerde, marksist ekonomi politik okutulmaz? Neden?

Kapitalist sınıfın mensupları iseniz. İyi ki okutulmuyor diyebilirsiniz. Ama marksist ekonomi politiğin bilimsel verilerini kendi çıkarlarınız için kullanabilmek için öğrenmek zorundasınız.

İşçi ve emekçi sınıflara dahilseniz. Yaşam fakültesinde öğrenmek zorundasınız. Öğrenirseniz dışarıdan bir fakülte bitirmiş olursunuz. Fena olmaz.

İnternet ortamı bunun için en uygun ortamdır.

Yalnız ateistcafede konu ile ilgili başlıkları takip ederseniz kaba hatları ile öğrenebilirsiniz.

Sevgiler.

Sevgili drekinci,siyaset ve sosyoloji derslerinde marks ve düşüncelerine oldukça yer veriliyor; ancak ekonomide verilmiyor, ve bence çok yer verilmemesinin sebebi ekonomik etkinlikle çelişmesi.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...