Jump to content

Bir Cisim Boşlukta Hareket Edebilir mi?

Recommended Posts

Hazret-i Google ve dâhi Cenâb-ûl Forumda yaptığım göz atma çalışmalarım başarısızlıkla sonuçlandı. Kişisel beceriksizliğimdendir, velev ki sorumun cevabı ben sormadan evvel bir yerlerde bulunsun... <_<

Uzayda bir cismin, misal bir asteroidin hareketinden bahsedebilmek için referans noktasına muhtaç bulunmaktayız. :mellow: Güneşi referans noktası kabul ederek dünyanın bir saniye içerisinde 33 :blink: kilometrelik bir hızla tavafına devam ettiğini söyleyebilmekte ehl-i ilim mihrakları. Hatta sevgili güneşimiz Samanyolu galaksimizi tafav ederken saniyede 250 kilometre :blink: :blink: gibi uçuk bir hıza ulaştığını söylemekteler.

Referans noktası olarak kabul edebileceğimiz herhangi bir cismin çok uzağındaki bir cismin hızından, hatta hareket ettiğinden nasıl bahsedebiliriz? :huh:

Daha çetrefilli kısmı, cismin ışıktan daha hızlı gitmesini engelleyen ne ola ki? :blink:

Yanlış anlamadıysam yüce peygamberimiz Einstein'a (S.A.V.) :rolleyes: göre kütle sahibi bir cismi ışık hızına çıkarabilmek için sonsuz enerji gerekir. Peki ya herhangi bir cismin kütle çekim alanında olmayan örneğin 1 metre çaplı bir kürenin geçmişinde belirli kütle çekim alanlarının kuvvetinden istifade ederek bu hızlara çıkması engelleyen -olasılık kıskacı dışında- ne olabilir? :mellow: Bildiğim kadarıyla Voyager1 ve peşinden yola çıkan Voyager2 adlı feza gezginleri dünyada asla ulaşamayacağımız hızlara ulaşmış ve bunu gezegenlerin kütle çekim kuvvetlerinden istifade ederek başarmışlardır.

Sanal olarak belirlediğimiz herhangi bir koordinattan bir diğerine ışık hızının bile ötesinde hareket etmede böyle farazi bir cismi engelleyen ne olabilir?

O cismin hareket etmediğini iddia eden bir bencileyin aklı evveli kim yalanlayabilir?

Yoksa bu konuları tamamen yanlış mı anladım?

Nedir?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 72
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

uzayın içindeki evren aslında bir bütün ve tüm maddeler birbirine kütle çekim ile bağlı. big bang gereği birlikte varoldular ve kütle çekim kuvveti de başlangıçtan beri var. yani öyle manyetik kuvvet gibi soradan olma değil. neyse. o bakımdan sorular manasız gibi duruyor. evrendeki tekillik halinde hızdan bahsedemezsin, ziyadesiyle hız m/s diye formüle ediliyor. yani mesafe yoksa hız da yok. cisimler ışık hızına yakın hızlara çıkabilir ama ışık hızı bayaa bir yüksektir. cisim o hıza yaklaşırken zaten şekli şemali değişio. bir tür balık ağı gibi düşünebilirsin ışık hızını geçmek ağı yırtmak evrenin sınırlarının dışında bir davranış. o bakımdan, mevcut bilgilerimizle de geçilemiyor. ayrıca farazi şeyler düşünüyonda evrenle ilgisi yok. öle bir evren yok. cisim çok uzak diyon da zaten uzayda öle oluo uzak oluo mesafeler.

Sitelerde Paylaş

Boşlukta hareket rastgele değildir.

Uzaya, kuvvetlerin en zayıf olan çekim kuvveti hükmeder.

Uzayda bir cisim çekim kuvvetine ait dalgaların veya rüzgârların, etkisi altında hareket eder.

Çekim dalgalarının olup olmadığı belli değildir ama, çekim kolaylıkla gözlemlenebilen bir kuvvettir.

Rüzgâr terimini kullanmamın nedeni, Einstein'ın çekim kuvvetini açıklamak için kullandığı analojidir.

Einstein çekim kuvvetinin, atalat, ivme ve merkezkaç gibi, gerçekte var olmayan bir kuvvet olduğunu iddia etmiş ve uzay-zaman dokusunun bükülmesinin, çekim kuvvetini yarattığını ileri sürmüştür.

Bu kuvvetin atmosferdeki türbülanslar sonucu ortaya çıkan rüzgârlar gibi dağılabileceğini düşünerek böyle bir benzetme yaptım.

Eğer Einstein doğru ise çekim kuvveti dalgaları yoktur. Çekim kuvveti rüzgârları vardır.

Sitelerde Paylaş
Bir cisim boşlukta hareket edebilir mi?

anhedonik'inde belirttiği gibi, kütle çekiminden dolayı hareket etme zorunda. Çünkü uzayda kütle çekimini engelleyen bir kuvvet, mesela bir sürtünme kuvveeti, yok.

Referans noktası olarak kabul edebileceğimiz herhangi bir cismin çok uzağındaki bir cismin hızından, hatta hareket ettiğinden nasıl bahsedebiliriz? :huh:

Cisimden gelen ışığın frekansının kaymış olmasından, o cismin hareket ettiğini anlarız. Hızını da ölçer/hesaplarız.

Frekans kaymasının en basit hali: Doppler Olayı

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Enteresan bir soru...

Bir cisim etrafta hiç bir referans noktası yok ama uzaydaysa, hareket halinde olabilir. Işık hızını şamaz çünkü, aşması gereken uzayın kendisi vardır, yerçekimi uzayın kendisini "büker"..

İşte o bükme nedeniyle, cismin hareket halind eolması mümkün olur, referans, birim kesitte, uzayın hangi dokusunun bükülüyor olduğudur.. Bunu da cismin -nasıl yaparısnız bilmem, kuantum yasası yapamazsınız der- kütlesini (ve momentini) aynı anda ölçerek yapabilirsiniz. cisim ne kdar hızlılysa, zahiri kütlesi o kadar büyük olacaktır.. Yani o cisimdeki bir protonu ölçer, olması gereken kütlesindne ne kadar ağır olduğunu bulursunuz.. Ama hareket bir cisimdeki protonun kütlesini momentini bozmadan nasıl ölçersiniz, bilen varsa beri gelsin..

Genede, bu, referans noktası olmadan, uzayın kendisi referans olmak üzere, hareketin var olabileceğini ve teorik olarak olsada mutlak hızının ölçülebileceğini göstemeye yeter sanıyorum.. Yada yetmiyordur, ben balığa gidiyorum, şu an düşünmem gereken daha önemli işler var, taze hamsi nerden bulunur bu saatte gibi..

Sitelerde Paylaş
Nasıl aşağıya düşer? :blink:

Uzayda aşağı neresi hangi taraf oluyor?

Ben mi anlamadım?

Bu olguyu anlamak için yüksek matematik bilmek gerek, bak Dreimalali ve Hacı olayı kavramışlar.

Umarım sen de birgün o entellektüel seviyeye ulaşırsın.

Sitelerde Paylaş

Iste böyleeeee

Tekiner diyorki,bir cisim boslukta hareket edermi:-)))))

Boslukta hareket etmeyen bir cisim varmiki?

Evrende olan tüm cisimler hareket halindedir.

kimisi tek basina,kimiside gurup halinde.

Basibos serseri halde dolananlarda var tabi.

Bundan yüzyillar önce Sibiryaya bir gök tasi düsüyor,200 km capinda bir cukur aciyor.

Araplarin,dolayisiyla müslümanlarin kutsal saydigi delikli tasda bir gök tasi olduguna inaniliyor.

Zaten kutsalligida bundan.

Mevlananin Mevlevileride gök cisimlerini örnek almislarmis.

Dön babam dön:-))

tolonbeg

Sitelerde Paylaş
  • 3 years later...

Enteresan bir soru...

Bir cisim etrafta hiç bir referans noktası yok ama uzaydaysa, hareket halinde olabilir. Işık hızını şamaz çünkü, aşması gereken uzayın kendisi vardır, yerçekimi uzayın kendisini "büker"..

İşte o bükme nedeniyle, cismin hareket halind eolması mümkün olur, referans, birim kesitte, uzayın hangi dokusunun bükülüyor olduğudur.. Bunu da cismin -nasıl yaparısnız bilmem, kuantum yasası yapamazsınız der- kütlesini (ve momentini) aynı anda ölçerek yapabilirsiniz. cisim ne kdar hızlılysa, zahiri kütlesi o kadar büyük olacaktır.. Yani o cisimdeki bir protonu ölçer, olması gereken kütlesindne ne kadar ağır olduğunu bulursunuz.. Ama hareket bir cisimdeki protonun kütlesini momentini bozmadan nasıl ölçersiniz, bilen varsa beri gelsin..

Genede, bu, referans noktası olmadan, uzayın kendisi referans olmak üzere, hareketin var olabileceğini ve teorik olarak olsada mutlak hızının ölçülebileceğini göstemeye yeter sanıyorum.. Yada yetmiyordur, ben balığa gidiyorum, şu an düşünmem gereken daha önemli işler var, taze hamsi nerden bulunur bu saatte gibi..

Referans noktası olmadan momentum nasıl ölçülür?

Hiçbir referans noktası olmadan hareket nasıl olacak?

tarihinde alpcakir tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...