Jump to content

Bir Cisim Boşlukta Hareket Edebilir mi?

Recommended Posts

• İleti 72
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Aslında bu yeni bir soru değil, zamanında mach adlı bir adam referans noktası olmadan hareketin olmayacını iddia etti. Bir takım bilim adamları da onun gibi düşündü. Ta ki einstein gelene kadar. Einsteinden sonra yukarda anibalın söylediği görüşler benimsendi.

Ancak ben halen anlayamıyorum ve ciddiye alıyorum bu konuyu..

Sitelerde Paylaş

Daha da ötesi referans noktası olmayan boş uzayda foton hareket edebilir mi?

Kütlesi olmadığına göre uzayı da bükemez

Fotonun hareketi rölativistik olmayan bir harekettir. Yani hareket etmekte olan bir fotonun hızı her türlü referans çerçevesine göre sabittir (300.000 km/s); başka bir deyişle, fotonun hareketi referans noktası gerektirmeyen bir harekettir. Buna fotonun var olmak için hareket etmek zorunda olduğunu, durunca kaybolduğunu da eklerseniz cevap evet olur: boş bir uzayda tek başına bulunan bir foton hareket halindedir.

Fakat bu hareketin yönünü ve fotonun herhangi bir anda nerede olduğunu söylemek mümkün değildir; boş uzayda yönden ve yerden bahsetmek anlamsız olacağı için fotonumuz uzayda herhangi bir yöne doğru hareket etmektedir ve herhangi bir anda uzayın herhangi bir yerinde bulunmaktadır.

Uzay sınırsız (kenarsız), homojen (düz), ve izotropik (her yöne doğru yapısı aynı) olduğu için, aslında uzay dolu da olsa boş da olsa mutlak bir yönden ve yerden bahsetmek anlamsızdır. Mesela samanyolu galaksisi şu anda evrenin neresindedir ve ne yöne doğru hareket etmektedir? Bu soruyu ancak diğer bir galaksiyi referans alarak cevaplandırabiliriz. Referans aldığımız galaksi için de aynı soru geçerlidir; ona da başka bir referans lazımdır... Tüm galaksileri birbirine refere ede ede sonunda kendi galaksimize ulaşır ve kendi galaksimizi kendine refere ederek kuyruğunu kovalayan köpek durumuna düşeriz. Evrendeki tek galaksi samanyolu olsaydı "uzayın tam ortasındayız ve olduğumuz yerde duruyoruz" demekle, "uzayın ortasından 3 milyon ışık yılı uzaktayız ve saatte şu kadar kilometre hızla uzayın merkezinde uzaklaşıyoruz" demek arasında bir fark yoktur; yani bu iki durumu birbirinden ayırt etmenin bir yolu yoktur. Uzayın veya evrenin bir merkezi veya orta noktası diye bir şey de söz konusu olmadığı için, ya da herhangi bir nokta merkez olarak kabul edilebileceği için aslında her iki ifade şekli de daha baştan saçma olacaktır.

Toparlarsak:

1) Boş uzayda foton hareket eder ama nereye gittiği, nerede olduğu bilinmez,

2) Boş uzayda tek başına bulunan bir cismin (maddenin), hareket edip etmeme gibi bir sıfatı olamaz.

tarihinde delibekir tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Aslında bütün maddeyi çıkarsanız da, uzayı yüzde yüz boşaltamazsınız. Yüzde yüzden daha fazla boşaltırsınız.

Uzayda negatif enerji vardır ve bu enerji maddenin pozitif enerjisine karşıdır.

İkisinin toplamı sıfırdır.

Yanı ikisi birlikte iken evrendeki enerji sıfırdır.

Maddeyi çıkarırsanız geride büyük bir negatif enerji kalacaktır.

Bu çok büyük bir enerjidir. Büyüklüğünü şöyle imgeleyebiliriz:

Uzayda şu anda mevcut maddedeki enerji ne kadarsa, o kadardır ama onun negatifidir.

Bu büyük ve negatif enerji içindeki her türlü maddeyi hareket etmeye zorlamaktadır.

Galaksiler bir kuyuya düşer gibi düşmekte, yani sürekli olarak hareket etmeye zorlanmaktadırlar.

Sitelerde Paylaş

Boş uzayda samanyolu galaksisi kendi çevresinde dönebilir mi?

Dönme hareketi düzgün-doğrusal hareketten farklı. Bazı durumlarda dönme hareketini saptamak kolaydır.

Şöyle düşünelim: Galaksinin tam ortasında duruyoruz. Elimizde izli mermi atan "süper" bir tüfek var. Galaksinin en dışında yer alan yıldızlardan birine nişan alıp atış yapıyoruz. Eğer izli mermimiz doğruca nişan aldığımız yıldıza doğru gidiyorsa galakside bir dönme hareketi yoktur. Yok eğer mermi bizden uzaklaştıkça sağa veya sola doğru giderek artan bir hızda sapma yapıyorsa galaksi dönüyordur. Hatta dönüş hızını bile hesaplayabiliriz.

Bu nedenle, cevap "evet, boş uzayda bir galaksinin kendi çevresinde dönüp dönmediğini ayırt etmek mümkündür.

Peki Dünya uzayda tek başına olsaydı kendi çevresinde dönüp dönmediğini söyleyebilir miydik? Birçok yolla bunu söylemek mümkün. Bir örnek: kuzey kutbuna dikilmiş bir sarkacın salınım düzleminin zamanla değişip değişmediğine bakardık.

Galaksi için ve dünya için söylemek kolay ama, küçük cisimler için zor.

Soruyu, mesela, "uzayda tek başına bulunan bir bilardo topunun dönüp dönmediğinden bahsedebilir miyiz?" şeklinde sorarsak cevap o kadar açık olmaz herhalde.

tarihinde delibekir tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Normal şartlarda bildiğimiz galaksiler gibi dönüyorsa sen ortasındayken galaksinin dış kısmının açısal hızından daha hızlı döneceksin. Bu deneyle anca galaksinin eğer dönüyorsa aslında döndügü yönün tersi yönde döndüğünü bulursun.

Bu konuda zamanında -1800 lü yıllar sanırım-sorulmuş olan soru tamamen boşlukta bir kova su dönebilir mi? Dönüp kovadaki su kovanın çeperlerine merkezcil kuvvet nedeniyle bası yapabilir mi idi. Mach denilen adam dönemeyeceğini iddia etti, genel görüşte bu yöne kaymaktayken eistein geldi tek başına dahi olsa döner ve su çepere bası yapar dedi. Bana halen einsteinin dediği daha anlamsız geliyor tabi öyle gelsede ne ise kabul ediyoruz ancak anlamak istiyorum.

Sitelerde Paylaş

Normal şartlarda bildiğimiz galaksiler gibi dönüyorsa sen ortasındayken galaksinin dış kısmının açısal hızından daha hızlı döneceksin.

Teorik olarak evet ama bunun doğru olmadığı anlaşılmış.

Galaksinin bütün yıldızları yaklaşık aynı hızla dönüyorlar. Tabii galaksi merkezindeki kara cisme yakın olanlar hariç.

Nedeni olarak da galaksilerde bol miktarda görünmeyen karanlık maddenin olması..

http://en.wikipedia.org/wiki/Galaxy_rotation_curve

Oradak quote:

The galaxy rotation problem is the discrepancy between observed galaxy rotation curves and the Keplerian prediction assuming a centrally-dominated mass associated with the observed luminous material. If masses of galaxies are derived solely from the luminosities and the mass-to-light ratios in the disk and core portions of spiral galaxies are assumed to be close to that of stars, the masses derived from the kinematics of the observed rotation and the law of gravity do not match. This discrepancy can be accounted for by a large amount of dark matter that permeates the galaxy and extends into the galaxy's halo.

Though dark matter is by far the most accepted explanation for the resolution to the galaxy rotation problem, other proposals have been offered with varying degrees of success. Of the possible alternatives, the most notable is Modified Newtonian Dynamics (MOND), which involves modifying the laws of gravity.[2]

Sitelerde Paylaş

İyi de biz boşluğun değil, uzayın olduğunu vurguluyoruz.

Boşluk uzaydır, uzay boşluktur.

Diğer tartışmalarda uzayın bir dokusu olduğundan da bahsetmiştik.

Ayrıca uzayın negatif enerji içerdiğini de biliyoruz.

Boşluk yoktur, uzay vardır.

Bizim evrende başka boşluk yoktur.

Olayı anladığını sanmıyorum.

Çünkü boşlukta hak arıyorsun.

Sitelerde Paylaş

Yalnışların var.Öncelikleri düşüncelerim sana mantıklı gelmez elbet çünkü düşüncelerimiz farklı ama ben bu forumda herkese saygı çerçevesinde davranıp,forumdaki herkesin düşüncelerini dikkate almaktayım.Ama bir kişinin kendi düşüncesine direkt olarak tamamen boş diye bir kelime kullanmadım.Konuyla ilgisi olmayabilir size göre ama bu anlattıklarımın boş olmasını göstermez.

Sitelerde Paylaş

Yalnışların var.Öncelikleri düşüncelerim sana mantıklı gelmez elbet çünkü düşüncelerimiz farklı ama ben bu forumda herkese saygı çerçevesinde davranıp,forumdaki herkesin düşüncelerini dikkate almaktayım.Ama bir kişinin kendi düşüncesine direkt olarak tamamen boş diye bir kelime kullanmadım.Konuyla ilgisi olmayabilir size göre ama bu anlattıklarımın boş olmasını göstermez.

Yanlışlarımı bilmek isterim. Onları düzeltmek isterim. Ben yanlışlarımla yaşayamam.

Yanlışlarımı bana göstermenizin ücreti var mı? Ödemeye hazırım.

Sitelerde Paylaş

Yanlışlarımı bilmek isterim. Onları düzeltmek isterim. Ben yanlışlarımla yaşayamam.

Yanlışlarımı bana göstermenizin ücreti var mı? Ödemeye hazırım.

Bu mesajım sizin içinde geçerli,DreiMalAli içinde geçerli bir cevaptı.Yalnışlarınızla yaşıyorsunuz çoktandır görüyorum ki halen bilmek istiyor ve düzeltmeyi çabalıyorsunuz bu güzel birşey.Ben ücretle çalışmam bu arada,ama dinleyecekseniz ben size ücret verebilirim belki birşeyler kazandırmak amacı ile.Yukarıda zaten yanlışınızı yazmışım,tabiki silinmediyse boş yere.

tarihinde Seymveh tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Normal şartlarda bildiğimiz galaksiler gibi dönüyorsa sen ortasındayken galaksinin dış kısmının açısal hızından daha hızlı döneceksin. Bu deneyle anca galaksinin eğer dönüyorsa aslında döndügü yönün tersi yönde döndüğünü bulursun.

Hacı'nın açıkladığı gibi galaksiler bir bütün olarak, içi - dışı aynı açısal hızda dönüyorlar.

Öbür türlü olsaydı, yani merkeze yakın yıldızlar hızlı, uzaktakiler yavaş dönseydi zaten tüfek deneyine falan gerek olmazdı; doğrudan bakardık görürdük, dönüyor derdik.

Sitelerde Paylaş

İçi dışı aynı açısal hızda dönüyorsa nişan aldığın yıldızı vurursun o zaman. Bu durumda döndüğünü bu deneyle gösteremezsin.

Ki sen galaksinin merkezinden ateş ettin orada açısal hız daha fazla

tarihinde alpcakir tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İçi dışı aynı açısal hızda dönüyorsa nişan aldığın yıldızı vurursun o zaman. Bu durumda döndüğünü bu deneyle gösteremezsin.

Ki sen galaksinin merkezinden ateş ettin orada açısal hız daha fazla

İçi dışı aynı hızda, yani bir tabak gibi dönüyorsa mermi nişan aldığın yıldıza gitmez, kayar. Buna "coriolis etkisi" denir; iyi bilinir (

).

Yok öyle değil de, lavabo deliğinden boşalan su gibi merkezde hızlı, periferde ise yavaş dönüyorsa zaten deneye meneye gerek yok direkt görürsün döndüğünü diyorum (merkezde durursan uzaktaki yıldızlar senin önünden sağdan sola, -veya soldan sağa doğru- geçer giderler). Yani bu durumda mermi atışı deneyi yapmıyoruz. Yapamaz mıyız? Yaparız, ama bunun analizi biraz farklı olur.

Sitelerde Paylaş

Bu mesajım sizin içinde geçerli,DreiMalAli içinde geçerli bir cevaptı.Yalnışlarınızla yaşıyorsunuz çoktandır görüyorum ki halen bilmek istiyor ve düzeltmeyi çabalıyorsunuz bu güzel birşey.Ben ücretle çalışmam bu arada,ama dinleyecekseniz ben size ücret verebilirim belki birşeyler kazandırmak amacı ile.Yukarıda zaten yanlışınızı yazmışım,tabiki silinmediyse boş yere.

İyiymiş walla.. Hem düzeltip birşeyler kazandırıyorsunuz, hem de ücretini ödüyorsunuz..

Kıyak...

Nereden başlamak istiyorsunuz? Benim yanlışlarım çoktur.

Sitelerde Paylaş

İçi dışı aynı hızda, yani bir tabak gibi dönüyorsa mermi nişan aldığın yıldıza gitmez, kayar. Buna "coriolis etkisi" denir; iyi bilinir (

).

Yok öyle değil de, lavabo deliğinden boşalan su gibi merkezde hızlı, periferde ise yavaş dönüyorsa zaten deneye meneye gerek yok direkt görürsün döndüğünü diyorum (merkezde durursan uzaktaki yıldızlar senin önünden sağdan sola, -veya soldan sağa doğru- geçer giderler). Yani bu durumda mermi atışı deneyi yapmıyoruz. Yapamaz mıyız? Yaparız, ama bunun analizi biraz farklı olur.

Bu coriolise uyumlu bir deney değil. Bu daha çok dünyada dikey konumda havaya top atarsan tekrar eline düşermiye benzer bir deney. Örneğin ekvatorda yukarıya attığın bir cisim 1666 km/saat yatay hıza sahiptir. Ama sen sistemin içinden atışı yaparken dikey atıştan başka bir şey fark etmezsin. Onun gibi. Sen bu deneyde açısal hızı ihmal et, yerçekimini dikkate alma olsun sana coriolis effekt tamam.

Sitelerde Paylaş

İyiymiş walla.. Hem düzeltip birşeyler kazandırıyorsunuz, hem de ücretini ödüyorsunuz..

Kıyak...

Nereden başlamak istiyorsunuz? Benim yanlışlarım çoktur.

Her başlığa yazdığım yorumları incele,inandığını düşünüpte aslında inanmayanlardan farkımı kavra.Yanlışın kitaplarda veya Allah'ta olmadığını anlayacak ve artık bir süre sonra insanlara küfredeceksin benim gibi.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...