Jump to content

Kürtçe: Bilinmeyen Dil.

Recommended Posts

TBMM oturumlarında tutulan kayıtlarda, Kürt milletvekillerinin yaptıkları konuşmalarda söylediği Kürtçe sözler tutanaklara ‘bilinmeyen dil’ olarak geçiyormuş. Ama bu yılbaşından itibaren artık bunlar için ‘Kürtçe’ denecekmiş. Tebrikler!

İşte Türkiye Cumhuriyeti’nin klasik sorun çözme stratejisi:

1) Sorunu yok say, görmezden gel, inkar et, kuyruğu dik tut; var olduğunu savunanları tehdit et, canından bezdir.

- Bu memlekette yaşayan herkes Türk’tür; Kürt diye bir millet yoktur, onlar ‘dağ Türkleridir.’

- Kuzey Irak’tan bize sığınanlar ‘peşmergelerdir.’

- Kürtçe dediğin, Türkçenin bir şivesidir.

- Sen nasıl 'Kürtçe şarkı söylemek istiyorum' dersin?

- Vatandaş, Türkçe konuş!

2) AB sürecinde yumurta kapıya dayanınca yavaş yavaş yumuşa, kapıları arala.

- 10 milyon civarında 'Kürt kökenli' vatandaşımız var.

- Kuzey Irak’ta yaşayanlar, Güneydoğu’daki vatandaşlarımızın kardeşleridir.

- Dağda terör yapacaklarına düz ovada siyaset yapsınlar.

- Ülkede farklı diller konuşanlar olabilir ama resmi dil Türkçe’dir.

- Diğer diller için olduğu gibi özel Kürtçe kursları da açılabilir.

3) Sorun iyice bastırmaya başlayınca yelkenleri suya indir, varlığını kabul et.

- Kürt diye bir millet vardır. Bunlar bizim Doğu ve Güneydoğu, Kuzey Irak, Kuzeydoğu Suriye ve Batı İran’da yaşarlar.

- Önemli olan ‘Üst Kimlik’tir, ‘Anayasal Vatandaşlık’tır.

- Kürtçe dili vardır.

- Üniversitelerde Kürt Dili ve Edebiyatı bölümleri kuracağız. Kürtçe yayın yapacak TRT-Şeş’i kurduk.

İşte böyle… Darısı diğer makro sorunlarımızın başına.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 85
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Tabi hiç olur mu böyle ülke bölünür müymüş,asla olmaz öyle şey zaten.??????

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=1195...p;dt=2009/01/06 Bazı itlerin havlamaya başladıkları açıkça görülüyor.

http://www.objektifhaber.com/yeni/objhab/d...?id=2O33O169706

Bu konuda Baykal'ın yaptığı açıklamaya aynen katılıyorum.

tarihinde gercekisim tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

eeee ne var bunda yanı bolunme ayrı bır sey baska ısımle anılmak ayrı bır sey

haaa baykal yanlıs bulmustu bu kanalı hıc bır etnık kokene boyle bır sey verılmez cunku ulus devlet anlayısına ters degılmı

tabular yıkılacak olay budur

Sitelerde Paylaş
eeee ne var bunda yanı bolunme ayrı bır sey baska ısımle anılmak ayrı bır sey

haaa baykal yanlıs bulmustu bu kanalı hıc bır etnık kokene boyle bır sey verılmez cunku ulus devlet anlayısına ters degılmı

tabular yıkılacak olay budur

amerıkada ıspanyolca tv kanalı yok amerıkalı dıye bır ırk bıle yok yerlıler hariç osman baydemır şimdıden ötmeye başladı bıle çapsız ıktıdarla ancak böyle olur işte

Sitelerde Paylaş

goddess ,

Amerika ve israil sentetique toplumdur,boyle sunni bir toplum yaratildi oradaki egemenler tarafindan,

Amerika nin gercek sahipleri nin yani yerli halkin basina geleni biliyosundur, SOYKIRIM yaptiklarindan vs HABERIN vardir umarim,oradaki yerli halka..

Kaldiki, Kurtler sentetigue bir toplummu??

Kurtler de o bolge nin yerli halkidir ve dili gelenegi tarihi vardir,

KURT dusmanligi yapican diye sacma,sacma ornekler verme, bu sekilde sen milliyetcilikmi yaptigini saniyorsun??

Kurtlerin dili KURTCEDIR, Turkce degil, KURTLER kurttur, TURK degil bunlari kafana koy,

Sitelerde Paylaş
goddess ,

Amerika ve israil sentetique toplumdur,boyle sunni bir toplum yaratildi oradaki egemenler tarafindan,

Amerika nin gercek sahipleri nin yani yerli halkin basina geleni biliyosundur, SOYKIRIM yaptiklarindan vs HABERIN vardir umarim,oradaki yerli halka..

Kaldiki, Kurtler sentetigue bir toplummu??

Kurtler de o bolge nin yerli halkidir ve dili gelenegi tarihi vardir,

KURT dusmanligi yapican diye sacma,sacma ornekler verme, bu sekilde sen milliyetcilikmi yaptigini saniyorsun??

Kurtlerin dili KURTCEDIR, Turkce degil, KURTLER kurttur, TURK degil bunlari kafana koy,

onlar bana düşman benım de elım armut mu toplasın ısrarla onlar kürt dersen ben de ıyıkı türk değıller çünkü ılkeller yobazlar medenıyetsızler derım anladınmı bızı rezil edıyorlar 20 çocuk doğurup töre cınayetı işleyıp parası yoksa neden doğurur ben söylıyım bu ülkenın batısını da ele geçırmek için .gelenek demışsın ege ıyıce batıyorsun hangı gelenek töre cınayetı aşıret ağalık mı gelenek kuma berdel mı gelenek olmaz olsun böyle ılkellıkler

tarihinde goddess tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

goodess,

Kurtler hic bir zman TURKUM demedi,tersine TURK oldugunu soylemeleri ve cocuklarini bir TURK gibi yetistirmelerini istedi DEVLET,

Devletin yapmis oldugu bu politika IRKCI likti ve zaten iflas etti artik DEVLET'in basbakani bile kurtce konusyor,kanal aciyor vs,,

Bu topraklarda onlar bizden once vardi,bunu bil !

Beraber ortak bir verilen bir mubadelede bir devlet kurduk,kurulan bu devlette KURT-TURK kurucu unsurlaridir denildi ama,,

LOZAN'da alinan bu kararlar uygulanmadi KURTLERI turk olarak gosterildi,,dilleri,kulturkeri kurt olma nedenleri yasaklandi vs,,,,,,,,

Kurtlerin yasadigi yerler hizmet goturulmedi,hala elektirik olmadigi evler var bu da DEVLETIMIZIN ne kadar ikiyuzlu oldugunu gosterir.

Turkiye genelinde okuma ve yazma orani yine o kadar ilkellige ragmen TUNCELIdir unutma!!

Sen ve senin gibi dusunenler kurtlerin yasadigi acilarin onda birini yasamaz ama bol kesedende atar tutar..

Sanki batida rezillikler yokmu??

Kurtler cocuk dogra bilir, kimseyide ilgilendirmez bu aksisini dusunen IRKCI dir..

Oradaki ASIRET ve AGALIGI besleyen finanse eden KURTLER DEGILDIR...

DEVLETTIN KENDISIDIR, bak bu kadar sosyal olaylara uzaksin bir de gelip analize ediyorsun guney doguyu ,,

Devletin kendisi, ONBINLERCE korucuya paralar,silahlar,odenek,butce vs,,ayirmaktadir, eger devlet agalara-asiretlere destek vermeseydi olmazlardi..

Kafan calismiyormu??

Agalik nedirki ,ne gibi sosyal bir yani varki gunumuze kadar gelsin ???

AGALIK=zorbaliktir,oradaki kurtler icin,ama devlet bilerek agalari ve asiret reislerini besliyor ve miletvekili bile yapiyor..

Bunnun nedenlerinide bir arastir istersen,neden DEVLET bu feodal kurumlari besler-yasatir...

IRKCILIKDA YAPMA BIDAHA............

Sitelerde Paylaş
goodess,

Kurtler hic bir zman TURKUM demedi,tersine TURK oldugunu soylemeleri ve cocuklarini bir TURK gibi yetistirmelerini istedi DEVLET,

Devletin yapmis oldugu bu politika IRKCI likti ve zaten iflas etti artik DEVLET'in basbakani bile kurtce konusyor,kanal aciyor vs,,

Bu topraklarda onlar bizden once vardi,bunu bil !

Beraber ortak bir verilen bir mubadelede bir devlet kurduk,kurulan bu devlette KURT-TURK kurucu unsurlaridir denildi ama,,

LOZAN'da alinan bu kararlar uygulanmadi KURTLERI turk olarak gosterildi,,dilleri,kulturkeri kurt olma nedenleri yasaklandi vs,,,,,,,,

Kurtlerin yasadigi yerler hizmet goturulmedi,hala elektirik olmadigi evler var bu da DEVLETIMIZIN ne kadar ikiyuzlu oldugunu gosterir.

Turkiye genelinde okuma ve yazma orani yine o kadar ilkellige ragmen TUNCELIdir unutma!!

Sen ve senin gibi dusunenler kurtlerin yasadigi acilarin onda birini yasamaz ama bol kesedende atar tutar..

Sanki batida rezillikler yokmu??

Kurtler cocuk dogra bilir, kimseyide ilgilendirmez bu aksisini dusunen IRKCI dir..

Oradaki ASIRET ve AGALIGI besleyen finanse eden KURTLER DEGILDIR...

DEVLETTIN KENDISIDIR, bak bu kadar sosyal olaylara uzaksin bir de gelip analize ediyorsun guney doguyu ,,

Devletin kendisi, ONBINLERCE korucuya paralar,silahlar,odenek,butce vs,,ayirmaktadir, eger devlet agalara-asiretlere destek vermeseydi olmazlardi..

Kafan calismiyormu??

Agalik nedirki ,ne gibi sosyal bir yani varki gunumuze kadar gelsin ???

AGALIK=zorbaliktir,oradaki kurtler icin,ama devlet bilerek agalari ve asiret reislerini besliyor ve miletvekili bile yapiyor..

Bunnun nedenlerinide bir arastir istersen,neden DEVLET bu feodal kurumlari besler-yasatir...

IRKCILIKDA YAPMA BIDAHA............

ırkçılık yapan sensın arkadaşım kürtler adam olsun ılkellıklten kurtulsun kım onlara engel oldu atıyorsun o bır hıkayedır kurtuluş savaşı türklük bılıncıyle yapıldı tamammı kürtler süreklı ürüyor bızı rezıl edıyorlar açıkça çoğalmak iiçn yapıyorlar bunu sende bılıyorsun kendı ülkemde ıstedıım ırkçılığı yaparım senın haddın değıl bana laf atmak ben ırkçı değıl gerçekçı bır vatanseverım arkadaşım kürtler koyun olmasın da devlet de onları ağalıkla gütmesın mal mı bunlar evet mallar pkk uyuşturucu kaçaklığı yapar doğulu işadamları onları destekler butün batıyı elegeçırdıler bıle kapkaç tecavuz ne ararsan var bana akıl öğretemessın arkadaşım ben uzaydamı yaşıyorum

Sitelerde Paylaş

goddess,

SEN ne anlatiyorsun??

NE pkk si ya, kim PKK dediki??

GUC kimdemi,O nedemek??

Ne anlatiyorsun sen yahu,sana cevap verdim algilayamadinmi hala??

Sen irkcilik yapmakmi sitiyorsun amacin bumu??

Anlattim sana az cok, ne demek kilif bulmak,kim buluyor kilif ???

Yazdiklarim dogru degilmi ?? Degilse ispat et,o zman..

neyse,,,ne anlatiyorumki,kime anlatiyorum...

Sitelerde Paylaş
goddess,

SEN ne anlatiyorsun??

NE pkk si ya, kim PKK dediki??

GUC kimdemi,O nedemek??

Ne anlatiyorsun sen yahu,sana cevap verdim algilayamadinmi hala??

Sen irkcilik yapmakmi sitiyorsun amacin bumu??

Anlattim sana az cok, ne demek kilif bulmak,kim buluyor kilif ???

Yazdiklarim dogru degilmi ?? Degilse ispat et,o zman..

neyse,,,ne anlatiyorumki,kime anlatiyorum...

önce sen ıspat et ben nıye ıspata mecburum yahu ırkçılık yapan sensın arkadaşım sen uzaydamı yaşıyorsun bu ülkenın gerçeklerınden habersızmısın kürtler zorlamı aşırete mecbur bırakıldı pekı ne alaka ya fakır bırı nıye 4 karı alır 20 çocuk doğurur ırkçılık yapayım dıye bu ılkellığı bıle savunuyorsunuz yahu bızım kızdığımız bunlar yoksa banane türk deılse zorla turksun demem ben onlar da bılınç olsaydı daha aklıbaşında olurlardı ha bırde tek seferde anlarım ıkı kere gönderme

Sitelerde Paylaş
amerıkada ıspanyolca tv kanalı yok amerıkalı dıye bır ırk bıle yok yerlıler hariç osman baydemır şimdıden ötmeye başladı bıle çapsız ıktıdarla ancak böyle olur işte

ama amrıkada bır yasaklamada yok aradakı fark onemlı

Sitelerde Paylaş
ama amrıkada bır yasaklamada yok aradakı fark onemlı

amerıka da da yasak var ben öyle bılıyorum değılse bıle buna gerek görmemışlerdır orda herkes kendıne amerıkalı der çünkü amerıkalı dıye bır ırk yok zaten ama herkes vatanseverdır orda ama biz bölünme tehlıkesı yaşıyorus bunun sonu gelmez bız mozaıksek ortak dılımız amerıka gıbı tek olmalı

Sitelerde Paylaş

Türk ırkçılığı yapanlarla Kürt ırkçılğı yapanların TRT ŞEŞ konusunda aynı düşünceleri savunmaları ne tuhaf.

Şiwan'ın gelip proğram yapmasını sabırsızlıkla bekliyorum.Nilifer AKBAL ve Rojin'i cesaretlerinden dolayı kutlarım.Ah bra Ahmet mezarında rahat uyu.

Sitelerde Paylaş
Türk ırkçılığı yapanlarla Kürt ırkçılğı yapanların TRT ŞEŞ konusunda aynı düşünceleri savunmaları ne tuhaf.

Şiwan'ın gelip proğram yapmasını sabırsızlıkla bekliyorum.Nilifer AKBAL ve Rojin'i cesaretlerinden dolayı kutlarım.Ah bra Ahmet mezarında rahat uyu.

keşke o kadar basit olsa bazıları neyı savunduklarını bılmıyor marcos siz madem kürt ırkçısı değılsınız nıye savunuyorsunuz yanı solcusunuz ondan soruyorum çünkü bunun sonu parçalanmaya gıder

Sitelerde Paylaş

Türkiye'yi bölmek, devirmek isteyenler var mı?

Olmadığı söylenemez.

Ama Türkiye'yi devirmek çok zor.

Devirmek isteyenlerin tek yolu var.

Kürt-İslam ayaklanması.

Strateji eninde sonunda bu olacaktır.

Bu stratejiye yönelme eğiliminde olanları düşünün ve izleyin.

Önlemenin yolunu ise asla şiddet olarak düşünmeyin.

Hukuk ve demokrasi yeter.

Birileri istiyor diye demokratikleşme olmaz.

Sürekli bir demokratikleşme içinde olunmalıdır.

Ama gerçek demokrasiyi ne gericiler getirir, ne de işbirlikçiler.

Gerçek demokrasinin gelmesi ancak gerçek bir halk iktidarı ile mümkündür.

Gerçekten sosyalist olan, gerici isyanlara destek vermez.

Tam tersine onlara karşı en önde mücadele verir.

Partiler, örgütler içlerinde çift partili, çift örgütlü üyeleri tutmaz, atar.

Bunları sürekli aynı meseleyi gündeme getirmekten, aynı konuyu kaşımalarından farkedebilir ve araştırarak tespit edebilirler.

Bunlara karşı en uygun panzehir yurtseverliktir.

Sosyalistler, yurtseverliği daima gündemde tutarak içlerine sızabilecek virüslere karşı bağışıklık kazanabilir, sahtekar, oportünist ve provakatörlerden arınabilirler.

Forumlarda da ayrılıkçı, yıkıcı terör destekçisi olanlar için turnusol kağıdı yurtseverliktir.

Halkların birliğinden, barış içinde birarada yaşamaktan, Türkiye'nin tam bağımsızlığı ve gerçek demokrasisinden, Ulusal Kurtuluş Savaşı'nın tasdikinden sözetmeyen, bunlardan herhangi birine karşı tavır alan bilin ki yurtsever değildir.

Yurtsever olmamak suç değildir.

Akıl-zeka eksiği olanlardan, lümpen olanlardan, ayrılıkçı-yıkıcı olanlardan, Ali Kemal çizgisinde işbirlikçi batı hayranlarından yurtsever olmalarını bekleyemezsiniz.

Ama ne olduklarını bilirsiniz.

Sitelerde Paylaş
keşke o kadar basit olsa bazıları neyı savunduklarını bılmıyor marcos siz madem kürt ırkçısı değılsınız nıye savunuyorsunuz yanı solcusunuz ondan soruyorum çünkü bunun sonu parçalanmaya gıder

Zaten sorun Kürtlere özel muamele yapılmasında.Bir ülkede siz tüm halkların kültürlerini dilediği gibi yaşaması ve yaşatmasını engellerseniz sonra çıkıp bu halklardan birine artık direnişi tehlikeli boyuta gelmiş olana pozitif ayrımcılık yapmak zorunda kalırsınız.Yani hatayı başka bir hata ile kapatmak zorunluluğuna saplanırsınız.Şimdi zararın neresinden dönülse kardır mantığı işlemeye başladı.

Benim ilkem hiç bir halka ayrıcalık yok bazındadır.Türklerede, Kürtlerede ve diğer halklarada.Tamamen bu ilke doğrultusunda hayatın doğal akışına uygun olabilmek için savunuyorum.Şarkılar,türküler doğaldır onları bastıramazsınız.

Sitelerde Paylaş
Zaten sorun Kürtlere özel muamele yapılmasında.Bir ülkede siz tüm halkların kültürlerini dilediği gibi yaşaması ve yaşatmasını engellerseniz sonra çıkıp bu halklardan birine artık direnişi tehlikeli boyuta gelmiş olana pozitif ayrımcılık yapmak zorunda kalırsınız.Yani hatayı başka bir hata ile kapatmak zorunluluğuna saplanırsınız.Şimdi zararın neresinden dönülse kardır mantığı işlemeye başladı.

Benim ilkem hiç bir halka ayrıcalık yok bazındadır.Türklerede, Kürtlerede ve diğer halklarada.Tamamen bu ilke doğrultusunda hayatın doğal akışına uygun olabilmek için savunuyorum.Şarkılar,türküler doğaldır onları bastıramazsınız.

belkı haklı olduğunuz yerler var ama mesela kürtçe 50 lı yıllarda serbest olsaydı o zaman pkk ortaya çıkmayacakmıydı yanı çok fazla humanıstlık enaylıktır bence bende ısterdım john lennon un ımagıne şarkısındakı gıbı bır dunya ama bu ımkansız amerıka böyle olmasını ıstıyor ama ne yapalım pekı ırlandada da ıra teröru var onlar kürtlerden daha mı kötu durumda hayır değıller üstelık pkk kadar vahşı de değıller

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...