Jump to content

Kürtçe: Bilinmeyen Dil.

Recommended Posts

bak arkadasım bana pıs kurt dedın kurtce konustum dıye tokat yedım sence bunlar hos seylermı

anlamadım sen mı kürtçe konuştuun için dayak yedın belkı haklısıın tabı bunlar olmamalıydı.hayır pis kürt denmıyor dedım ben öyle bışı demedım

tarihinde goddess tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 85
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

anlamadım sen mı kürtçe konuştuun için dayak yedın belkı haklısıın tabı bunlar olmamalıydı.hayır pis kürt denmıyor dedım ben öyle bışı demedım

pardon ben yanlıs yadım dedın degıl dendı dıyecektım kusura kalma neredeyse okları uzerıne cekecektım

Sitelerde Paylaş
nerde dayak yedıgım onemlı degıl ama oyle bır sologanlık bır durum degıldı normal konusmadan dolayıdı

Bu tür olaylar münferittir.

30-40 senedir ne okullarda ne çalıştığım işyerlerinde bir kişinin Van'lı, Muş'lu, Siirt'li oluşundan dolayı farklı bakıldığını, dışlandığını, ayrıcılık yapıldığını, kötü davranıldığını görmüş değilim. Etnik gözle bakılmamıştır yani.

Sadece terörün zirve yaptığı dönemlerde özel sektörün bir kısmında tedbir olarak işe almama görülmüştür.

Bunca kışkırtmaya rağmen hala toplumda bağlar sıkıdır. Aynı apartmanda Güneydoğulusu, batılısı karışık gayet iyi geçinmektedir.

Wilson tanınacak diyen arkadaşımız, Wilson'u Lenin-Stalin tanımış mı, Sovyetler Birliğinde bir tek Wilson örneği var mıdır? Önce onu araştırsın.

Ezilen Kürt halkı, Ezen de Türk halkı değil. Bu yanlışa son verin.

Eziliniyorsa birlikte ezililiniyor. Bir fabrikada Türk'e, Kürt'ten daha fazla maaş verilmiyor.

Kürt'e daha pahalıya mal satılmıyor. Kürt'ün giremediği mekanlar yok bu ülkede. Kürtçeyi de kendi aralarında her zaman şakır şakır konuştular.

Askerde konuşamadı, mahkemede konuşamadı, okulda konuşamadı. X, W, Q harfleri hala yasak.

Bunların nedenlerini ezme olarak açıklamak doğru değil.

Şarkılara, kasetlere yasak konması ise büyük hataydı, dönüldü. Olan da Ahmet Kaya gibi değerli bir santçıya oldu.

Sitelerde Paylaş
TBMM oturumlarında tutulan kayıtlarda, Kürt milletvekillerinin yaptıkları konuşmalarda söylediği Kürtçe sözler tutanaklara ‘bilinmeyen dil’ olarak geçiyormuş. Ama bu yılbaşından itibaren artık bunlar için ‘Kürtçe’ denecekmiş. Tebrikler!

İşte Türkiye Cumhuriyeti’nin klasik sorun çözme stratejisi:

1) Sorunu yok say, görmezden gel, inkar et, kuyruğu dik tut; var olduğunu savunanları tehdit et, canından bezdir.

- Bu memlekette yaşayan herkes Türk’tür; Kürt diye bir millet yoktur, onlar ‘dağ Türkleridir.’

- Kuzey Irak’tan bize sığınanlar ‘peşmergelerdir.’

- Kürtçe dediğin, Türkçenin bir şivesidir.

- Sen nasıl 'Kürtçe şarkı söylemek istiyorum' dersin?

- Vatandaş, Türkçe konuş!

2) AB sürecinde yumurta kapıya dayanınca yavaş yavaş yumuşa, kapıları arala.

- 10 milyon civarında 'Kürt kökenli' vatandaşımız var.

- Kuzey Irak’ta yaşayanlar, Güneydoğu’daki vatandaşlarımızın kardeşleridir.

- Dağda terör yapacaklarına düz ovada siyaset yapsınlar.

- Ülkede farklı diller konuşanlar olabilir ama resmi dil Türkçe’dir.

- Diğer diller için olduğu gibi özel Kürtçe kursları da açılabilir.

3) Sorun iyice bastırmaya başlayınca yelkenleri suya indir, varlığını kabul et.

- Kürt diye bir millet vardır. Bunlar bizim Doğu ve Güneydoğu, Kuzey Irak, Kuzeydoğu Suriye ve Batı İran’da yaşarlar.

- Önemli olan ‘Üst Kimlik’tir, ‘Anayasal Vatandaşlık’tır.

- Kürtçe dili vardır.

- Üniversitelerde Kürt Dili ve Edebiyatı bölümleri kuracağız. Kürtçe yayın yapacak TRT-Şeş’i kurduk.

İşte böyle… Darısı diğer makro sorunlarımızın başına.

kürtçe eğitim sorunu çözülmedikçe Kürtlerin sorunu çözülmüş sayılamaz.

Sitelerde Paylaş
emin misin?

bazı üniversitelerin eğitim dilinin ingilizce olduğunu, hatta bir ara liselerde bile böyle bir uygulama olduğunu bilmiyor musun?

evet ıftıracı bılıyorum ben de ingilizcecıyım zaten resmı dıl tek dıl olur bu kadar basıt kürtçe dersler olabılır tabıkı mesela şöyle olur doğuda kürtçe okullarda olur yanı eğıtım yarı türkçe yarı kürtçe olur.burada olay ıngılızce dunya dılı malesef kürtçeylemı kıyaslıyorsun

tarihinde goddess tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
bız aynı ulustan olmadıgımız ıcın vermek zorundadır devlet hakları

ama resmı dıl türkçe olmak zorunda amerıkada ıspanyolca okul yok tv de yok adamlar bır ulus yaratmış .guneydoğuda kürtçe nınde öğretılmesı gerek tabıkı ama ortak eğıtım dılı tek olmalı

Sitelerde Paylaş
evet ıftıracı bılıyorum ben de ingilizcecıyım zaten resmı dıl tek dıl olur bu kadar basıt kürtçe dersler olabılır tabıkı mesela şöyle olur doğuda kürtçe okullarda olur yanı eğıtım yarı türkçe yarı kürtçe olur.burada olay ıngılızce dunya dılı malesef kürtçeylemı kıyaslıyorsun

hani ulus devlette eğitim dili tekti.

Sitelerde Paylaş

hani ulus devlette eğitim dili tekti.

[/salak rolü yapma türkden başka herkesı savunan bır tıpsın ıngılızce dunya dılı resmı dılımız hala türkçe malesef bılım adına bazı okullarda ıngılızce eğıtım şarttır beyenmeyen gıtmez o okula

Sitelerde Paylaş
ama resmı dıl türkçe olmak zorunda amerıkada ıspanyolca okul yok tv de yok adamlar bır ulus yaratmış .guneydoğuda kürtçe nınde öğretılmesı gerek tabıkı ama ortak eğıtım dılı tek olmalı

bız demıyoruz kı okullarda turkce okutulmasın okutulsun

yanındada kürtce egıtım verılsın

Sitelerde Paylaş
salak rolü yapma türkden başka herkesı savunan bır tıpsın ıngılızce dunya dılı resmı dılımız hala türkçe malesef bılım adına bazı okullarda ıngılızce eğıtım şarttır beyenmeyen gıtmez o okula

iyi bir tedaviye ihtiyacın var.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...