Jump to content

Recommended Posts

Formül:

X = Y ................................................ol sun

X² = X.Y............................................eşi tliğin her iki tarafını 'X' ile çarptım

X² - Y² = XY - Y²..............................her iki taraftan 'Y²' çıkardım

(X + Y).(X - Y) = Y.( X-Y )...............sol tarafı çarpanlara ayırdık, sağ tarafı 'Y' parantezine aldım

( X + Y ) = Y.....................................( X - Y )'ler sadeleşti.

X + X = X..........................................X = Y olduğundan,

2.X = X..............................................'X' leri topladım

2 = 1 ................................................'X ' ler sadeleşti.

3 + 2 = 1 + 3....................................her iki tarafa '3' ilâve ettim

5 = 4................................................. .buradan,

5 = 2 + 2.......................................'4'ü, '2+2' şeklinde yazdım

İşlem doğrumu

Sitelerde Paylaş
(X + Y).(X - Y) = Y.( X-Y )...............sol tarafı çarpanlara ayırdık, sağ tarafı 'Y' parantezine aldım

X-Y= 0

Sitelerde Paylaş
2+2 mod10 a göre 4 tür.

mod6 ya göre 5 olması lazım. yanlışta hatırlıyor olabilirim.Doktora tezimi hazırlarken matematikçi arkadaşlar çalışrken dikkatimi çekmişti

Mod6'ya göre de 4'tür. Mod 3'e göre 1 olur. Herhalde bununla karıştırıyorsun.

Bir de modüler toplama işlemi toplama işlemi ile aynı değildir. Ayırdetmek için farklı operatörle gösterilir: 2 2 1 (Mod 3) gibi.. Dolayısıyla toplama işlemi ile karışmaz.

Sitelerde Paylaş

( X + Y ) = Y

x=Y-Y

X=0

dolayısıyla Y=X olduğundan;

Y=0

X + Y = 0

2.X=0

Saçmalık.

0'ı sıfıra bölemezsin tanımsızdır.Ne kıvırtkanlık bu .

tarihinde gercekisim tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
0 bölü 0 maalesef bir olmuyor diğer tam sayıların kendilerine bölünmesindeki gibi.

Sadece sıfır sıfıra bölünememekle kalmaz, herhangi bir sayı da sıfıra bölünemez. Sıfır herhangi bir biçimde payda olarak kullanılamaz. f(x) = a / x fonksiyonu, x=0 noktasında tanımsızdır.

Herhangi bir sayının sıfıra bölünmesinin sonsuz olduğu şeklindeki yaygın anlayış, yanlıştır. Çünkü 1- herhangi bir sayı sıfıra bölünmez, 2- sonsuz bir sayı değildir. Bunun yerine, payda sıfıra giderken, bölüm de sonsuza ıraksar demek gerekir. Yani sıfır değil sıfıra yakınsayan limit, sonsuz değil, ıraksayan limit kullanılmalıdır.

Sitelerde Paylaş
Herhangi bir sayının sıfıra bölünmesinin sonsuz olduğu şeklindeki yaygın anlayış, yanlıştır. Çünkü 1- herhangi bir sayı sıfıra bölünmez, 2- sonsuz bir sayı değildir. Bunun yerine, payda sıfıra giderken, bölüm de sonsuza ıraksar demek gerekir. Yani sıfır değil sıfıra yakınsayan limit, sonsuz değil, ıraksayan limit kullanılmalıdır.

evet, aynen öyledir.

sözkonusu işlemdeki hatayı gösterirken söylenmesi gereken sıfır bölü sıfırın bir olmadığıdır, bu kadarı aslında yeterlidir.

ama ardından bir değilse ne o zaman denilince limit bilmeyen bir insana limiti anlatmaktansa böyle denilip geçiliyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...