Jump to content

Sözüm ona Sosyalist, Patron Düşmanı, Komünizm hayranı dostlara!...

Recommended Posts

Son zamanlarda birkaç başlıkta sözüm ona sosyalist geçinen, patronlara karşı düşmanlığı meziyet olarak gören, emek sömürüsü ve artı değeri cukkalamak iddiasını ortaya atıp savunmakla uğraşan, sebebini sadece kapitalizm ve emperyalizme bağlayarak bu uğurda TC nin temel hukuk ve adalet sistemini bile aşağılayıcı iletiler yazmaktan çekinmeyenleri gördükçe, bu başlığı açmanın kaçınılmaz olduğu ortaya çıktı;

Sorarım o zavallı kişiliklere...

Aranızdan hanginiz küçük te olsa bir işletmenin, bir imalat atölyesinin, bir üretim tesisinin sahipliğini veya patron vekili diyebileceğimiz üst düzey yöneticiliğini yaptı?

Hanginiz, birtakım kişilerin ücretli elemanı olarak çalışırken elini sıkıp cebine giren birkaç kuruştan tasarruf ederek sadece kendi için değil tüm ailesinin refahına yönelik ve işsiz olanlara iş temini için elini taşın altına koyarak bu uğurda, eğer başarısız olduğu takdirde belki de tüm ailesini sıkıntıya sokarak yıllarca rezil rüsva yaşamayı göze almayı düşündü ve uyguladı?

Hanginiz, uğraşıp didinerek sahip olduğu işyerinde çalışanların anlaştıkları ücretleri zamanında ve tam olarak verebilmek için, onların ücretlerinden doğan yasal yükümlülükleri (-SSK Primi, Vergiler v.B) ödeyebilmek için günün neredeyse 24 saatini işine vererek kısa zamanda ve genç yaşta saçlarının ağarmasına izin verdi?

Hanginiz, bu giderleri karşılayabilmek için, hammaddeleri temin edip üretim yapabilmek; yaptığı üretimi ve hizmeti pazarlayabilmek için günlerce evinden, çoluk çocuğundan ayrı olarak yollara düşüp hiç tanımadığı, bilmediği insanlar ve şirketlerden iş alabilmek, üretimini dağıtmak ve pazarlamada yardımcı olması için kırk dereden su getirip binlerce takla atmak zorunda kaldı?

Benzer sorular uzar gider...Kısa keseyim;

Birkaç tane beceriksiz, ütopik fikirlere sahip, gününü bile değerlendirmeyi bilmediği halde geleceğe yönelik hayali önerilerle doldurulmuş saçma kitaplar yazan sözüm ona ekonomostlerin, fikir adamlarının(!...) yazdığı ipe sapa gelmez şeylere bel bağlayıp, uygulamaları görmeden bu kapitalizm düşmanlığı yapmanız nedendir?

Hanginiz rahat bir yaşam, ihtiyaca uygun güzel bir ev,cepte bol para, altta güzel bir araba, arada bile olsa güzel bir tatil yapma imkânına hayır der? Kimse demez değil mi?

Öyle ise niçin bu imkânlara sahip olmak için uğraşacağınıza, bu imkânları size sunan serbest ekonomik düzene(- siz kapitalizm diyorsunuz) karşı çıkıyorsunuz?

Bu işler için kafa yoracağınıza, başkalarının ipe sapa gelmez; uygulanmaya kalkışıldığı zaman insanlığı kaos'a iten, mutsuz olmalarına, çalışma şevklerinin kırılmasına neden olan, gerçeklerin farkına vardığı zaman da en kısa sürede doğru olan yola geçen halkları dikkate alsanız olmaz mı? Görmeden, tanık olmadan, klavye başına kurulup şöyle olmuş böyle olmuş demekten vazgeçseniz!...

YANLIŞIN NERESİNDEN DÖNÜLÜRSE KÂRDIR özdeyişiyle bitiriyorum...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 107
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bu saydıklarının hicbirisi havyar g..tlü burjuva patronlarda yok.. ben 17 yaşından beri çalışıyorum bir yıgın şirkete girdim çıktım , hepsinde öyle puşt adamlar gördüm ki adam personelin yemek parasını vermez hafta arası fenerin şampiyonlar ligi maçını izlemeye londraya gider

senin ssk'nı ödemez alkentten hem kendisine hem ogluna daire alır.. maaşını 200-300 lira eksik verir her hafta sonu ilk işi tatil köylerine ucmaktır

kimi kime anlatıyorsun..? ben kapitalist düzeni defalarca yaşayanlardanım..teoride degil pratikte gördüm.. öyle dışardan sallamayla olmuyor bu işler

tarihinde Uteybe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
ben 17 yaşından beri çalışıyorum bir yıgın şirkete girdim çıktım ,

Neden bir yığın şirkete girip çıktın????

Demek bu kadar kısa sürede belli oluyor kaliten.

Neler yapıyorsun ki habire şutlanıyorsun????

Sitelerde Paylaş
Bu saydıklarının hicbirisi havyar g..tlü burjuva patronlarda yok.. ben 17 yaşından beri çalışıyorum bir yıgın şirkete girdim çıktım , hepsinde öyle puşt adamlar gördüm ki adam personelin yemek parasını vermez hafta arası fenerin şampiyonlar ligi maçını izlemeye londraya gider

senin ssk'nı ödemez alkentten hem kendisine hem ogluna daire alır.. maaşını 200-300 lira eksik verir her hafta sonu ilk işi tatil köylerine ucmaktır

kimi kime anlatıyorsun..? ben kapitalist düzeni defalarca yaşayanlardanım..teoride degil pratikte gördüm.. öyle dışardan sallamayla olmuyor bu işler

Kıskançlık, çekememe ve nefret temelli eleştirilerin gözümde pek değeri var diyemiyorum.

Bu arada durumu çok güzel anlatmışsınız sayın brackish, elinize sağlık.

Sitelerde Paylaş

benı karşı olduğum şey tekelleşme her alanda buna izin verılmemelı hangı şırketler holdıngler teşvık kredılerı falan alıyor hangılerıne kıyak geçılıyor işte bunun sebebı adaletlı bır sosyal düzen olmamasıdır artık devlete aıt ne varsa sattılar bunlar normal mı hangı ülke herşeyını satışa çıkarır yahu özelleştrme dıye herşeyı yabancıya sattılar bu mu kapıtalızım arkadaşlar

Sitelerde Paylaş
Neden bir yığın şirkete girip çıktın????

Demek bu kadar kısa sürede belli oluyor kaliten.

Neler yapıyorsun ki habire şutlanıyorsun????

kalite degil deha bey adam para vermiyor 2 aylık maaşını biriktiriyor üçüncü ay yarısını veriyor , her gün fazla mesai yaptırıyor yetmedigi gibi maaş da vermiyor , mecburen çıkıp başka yere giriyorsun onlar da aynı mal.. anlaşılan özel sektörün halini bilmiyorsunuz insanlar neler yaşıyor haberiniz yok

tarihinde Uteybe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Brackish yazdiklarini sen yaptiysan , sen patron olamiyacak kadar iyi ve durust bir insansin ya.

Patron dedigin patron gibi olmali, iscinin ayliginda bes kurus nasil calarim diye dusunmeli, sadece kendi cebine bakip uretimde eksik malzeme kullanmali, cimentoya bol bol eniz kumu koyup demir miktarini yariya indirmeli vs. Iste patronluk budur be arkadasim.

Bu; dunyanin hemen hemen her yerinde aynidir, hele birde devlet yada hukumet Turkiyedeki gibi rusvet mafyasi ise isler tikirinda demektir.

Sitelerde Paylaş

Sadece maaş vermeseler iyi..

2005-2006 yılında bir şirkette çalışıyorum , o zamanlar ssk kontrolünün internetten takip edildigini bilmiyordum , bir gün gelip bir arkadaş söyledi tc kimlik numaranı yazarsan çıkar dedi , girdim siteye yazdım bir de ne göreyim adamlar 7 aydır ssk'mı ödemiyorlar..

Hemen halkla ilişkiler bölümünü aradım orda çıkan karı dur falanca beye sorayim dedi falanca bey öbürüne sorayim dedi ne cevap var ne başka bişe.. koskoca 1 sene sigortasız çalıştım düşünün artık

İstanbullu grafiker bir arkadaşım var.. patron 5 aydır maaş vermiyor , ayda alıyor 1,5 bin tl maaş ama 5 aydır alamıyor.. bekle bekle yok , 6. ay girince mecburen mahkemeye gitti avukata verdi avukat demiş bu davalar kolay kolay sonuclanmaz , arkadaşımın 9 milyar parası içerde kaldı.. ordan çıktı başka yere girdi yine aynı sorunlar.. şimdi 3. işyerinde çalışıyor sonu hayrola bakalım nolacak

Özel sektör patronlar sekreterler halkla ilişkiler insan kaynakları rezalet.. Tam bir iş terörü yaşanıyor aynı zamanda emek terörü.. Azgın burjuvalar milleti nasıl düzeceklerini şaşırmışlar.. Tabi bunu yaparken kendi kişisel zevklerinden asla taviz vermiyorlar

Deha bey gibiler hala konuşa dursun toplumların kul hakkı yeniyor haberi yok..

Sitelerde Paylaş

Bu patron yalakaları bizlere hayal kuruyorsunuz. Gerçeklerden kopuk önerileriniz var derler. kendilerinin dünyadan haberi olmadığı her hallerinden belli oluyor.

Sürekli sendikalara karşı çıkanlar bu acımasız düzende neden sendikalar var? Neden sendikaya üye olan işçiler kapı önüne bırakılıyor? Neden grevler oluyor? Toplu sözleşme nedir? gibi sorularına yanıt vermeleri gerekir.

Sonra da temcit pilavı gibi siz hiç patron olduğnuz mu? Hiç işçi çalıştırdınız mı? gibi cahil cühela sorular sorarlar.

Görüldüğü gibi toplumumuzda birkaç patron ve birkaç patron dalkavuğunun dışında büyük bir çoğunluk işçi, emekçi, çalışan ve üreten insanlar. Patronları ile sürekli ilişki içindeler ve patronların ne mal olduklarını herkesten iyi biliyorlar.

İşçiye iş veriyormuş ta, SSK sını ödüyormuş da, geçinmesi için para veriyormuş da. Stress ve sıkıntı çekiyormuş da. Gören de diyecek ki bunlar işçi babası, işçi hamisi. kendi ceplerinden para veriyor.

Bunları bizler yaşam boyu duyduk. Hep aynı teraneler.

Asıl size sormak lazım. Hiç beşparasız kaldınız mı? iş arayıp bulamadığınız oldu mu? En zor ve yıpratıcı işlerde asgari ücretle çalıştınız mı? Asgari ücretle nasıl geçinilir biliyor musunuz?

Asgari ücretle çalışan biri yaşamını özgür ilaresi ile planlayabilir, istediği gibi yaşaya bilir mi?

Geçin bunları! patron yalakalığı yaptıkça batağa saplanıyor, gülünç oluyorsunuz. Gören de zannedecek holdinglere patronluk yapıyorlar. Buradaki sosyalistlerin çoğu sizin gibileri ceplerinden çıkarır. Bu patron yalakalarının çoğu gerçek patron değil. Patron vekili. Patronlar kendilerinin yapması gereken iş organisazyonlarını bunlara yaptırıyorlar. Diğer çalışanlardan biraz fazla ücret veriyor, bunlar da patrondan çok patroncu kesiliyorlar. Patronun insafa gelerek verebileceği hakları bile bunlar vermek istemiyor.

Birgün asıl patronun kafası bozulup bunları da kapı önüne koyduğu zaman, kendilerinin de işçi olduğunu o zaman anlıyorlar. Ama iş işten geçmiş oluyor. Kendi kafasızlıklarına kızacakları yerde çerden çöpten bahane bulup yeni bir patron vekilliği bulabilirmiyim diye başka bir patronun kapısını çalıyorlar.

YANLIŞIN NERESİNDEN DÖNÜLÜRSE KARDIR, özdeyişiyle bitireyim.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
benı karşı olduğum şey tekelleşme her alanda buna izin verılmemelı hangı şırketler holdıngler teşvık kredılerı falan alıyor hangılerıne kıyak geçılıyor işte bunun sebebı adaletlı bır sosyal düzen olmamasıdır artık devlete aıt ne varsa sattılar bunlar normal mı hangı ülke herşeyını satışa çıkarır yahu özelleştrme dıye herşeyı yabancıya sattılar bu mu kapıtalızım arkadaşlar

Tekelleşmenin yararlı olduğu durumlar da vardır. Mesela yeni ilaçlar üzerinde çalışan firmalar ar-ge vs. masraflarını karşılayabilsinler diye onların ürettiği yeni ilaçları jenerik ilaç üreten firmalar birkaç yıl boyunca yasal olarak üretemiyor; bu da yeni ilaçların geliştirilmesinde itici güç oluyor.

Tekellerde şikayet eden bir insanın sosyalist olması da biraz ironik, tekelleşmeye izin verilememeli ama her şeyi devlet dev bir tekel olarak yapmalı??

Gerçek bir kapitalizm uygulamasında kıyak geçme vs. olmaz zaten, devlet ve ekonomi birbirinden olabildiğince ayrılır.

Sitelerde Paylaş
Tekelleşmenin yararlı olduğu durumlar da vardır. Mesela yeni ilaçlar üzerinde çalışan firmalar ar-ge vs. masraflarını karşılayabilsinler diye onların ürettiği yeni ilaçları jenerik ilaç üreten firmalar birkaç yıl boyunca yasal olarak üretemiyor; bu da yeni ilaçların geliştirilmesinde itici güç oluyor.

Tekellerde şikayet eden bir insanın sosyalist olması da biraz ironik, tekelleşmeye izin verilememeli ama her şeyi devlet dev bir tekel olarak yapmalı??

Gerçek bir kapitalizm uygulamasında kıyak geçme vs. olmaz zaten, devlet ve ekonomi birbirinden olabildiğince ayrılır.

neden ıronık oluyormuş evet devlet tekelınde olmalı bı kaç grubun tekelınde olacağına devlette olmalı o ınsanlar gerçekten hakederek nasıl holdıng sahıbı olurlar bu ımkansız .hem o halde bız kapıtalıst değılmıyız neyız pekı demekkı kapıtalızm de tam olarak uygulanamayan bır sıstem o halde evet tekelleşmenın yararlı olduğu durum devlet tekelıdır

Sitelerde Paylaş
brackish in nekadar haberdar olduğu belli olmuş saydıklarından :D

Haberdar olmak mı?

Bizzat yaşadığım , başımdan geçen olayları ve olguları betimledim sadece. Hem patron, hem de patron vekili sorumlu müdür olarak yıllarca çalışma sonucu edinilmiş bilgi ve deneylerin sadece bir kısmıdır değindiklerim.

Brackish yazdiklarini sen yaptiysan , sen patron olamiyacak kadar iyi ve durust bir insansin ya.

Patron dedigin patron gibi olmali, iscinin ayliginda bes kurus nasil calarim diye dusunmeli, sadece kendi cebine bakip uretimde eksik malzeme kullanmali, cimentoya bol bol eniz kumu koyup demir miktarini yariya indirmeli vs. Iste patronluk budur be arkadasim. (kutsalyaratik)

Sağol dostum...ama gerçek genelde benim belirttiğim gibidir. Tabii ki üçkağıtçı olan, vurguncu tipler de bulunur piyasada...İSTİSNA KAİDEYİ BOZMAZ diyelim şimdilik.

Geçin bunları! patron yalakalığı yaptıkça batağa saplanıyor, gülünç oluyorsunuz. Gören de zannedecek holdinglere patronluk yapıyorlar. Buradaki sosyalistlerin çoğu sizin gibileri ceplerinden çıkarır. Bu patron yalakalarının çoğu gerçek patron değil. Patron vekili. Patronlar kendilerinin yapması gereken iş organisazyonlarını bunlara yaptırıyorlar. Diğer çalışanlardan biraz fazla ücret veriyor, bunlar da patrondan çok patroncu kesiliyorlar. Patronun insafa gelerek verebileceği hakları bile bunlar vermek istemiyor. (drekinci)

Yukarıda değindim sanırım. Bizzat kendim patrondum. Patron olduğum zamanlarda sizin değindiğiniz personel nasıl aksi davranabilirlerdi? Eğer gerçekse işsiz kaldığınıza üzüldüm. Umarım benzeri bir işi tekrar bulabilirsiniz, umarım dedim çünkü, anladığım kadarıyla sizde patronluk yapabilecek beyin kalitesi veya girişimcilik ruhu yok veya oldukça noksan.

Kıskançlık, çekememe ve nefret temelli eleştirilerin gözümde pek değeri var diyemiyorum.

Bu arada durumu çok güzel anlatmışsınız sayın brackish, elinize sağlık.(Astur)

Teşekkürler...AKLIN YOLU BİRDİR ama, bazıları aklen eksikseler ne yapabilirsin?

ben 17 yaşından beri çalışıyorum bir yıgın şirkete girdim çıktım , (Uteybe)

Ya işinizin gerektirdiği özelliklere sahip değilsiniz, ya da işin gerektirdiği özveride bulunamıyorsunuz veyahut ta AYRAN GÖNÜLLÜ olduğunuzdan sürekli bir işte dikiş tutturamıyorsunuz sanırım. Eğer böyle ise patron düşmanlığını niçin yaptığınız anlaşılır merak etmeyin. Yazıdaki ilgili paragrafgı iyice inceleyin bakalım ne yazılı? Sebat etmeyen, tasarruf etmeyi bilmeyen kişi gerekli sermayeyi zaten biraraya getiremeyeceği için hayatı boyunca işçilikten, emekcilikten kurtulamaz.

Sitelerde Paylaş
neden ıronık oluyormuş evet devlet tekelınde olmalı bı kaç grubun tekelınde olacağına devlette olmalı o ınsanlar gerçekten hakederek nasıl holdıng sahıbı olurlar bu ımkansız .hem o halde bız kapıtalıst değılmıyız neyız pekı demekkı kapıtalızm de tam olarak uygulanamayan bır sıstem o halde evet tekelleşmenın yararlı olduğu durum devlet tekelıdır

Bir kaç grup varsa tekel olmaz, oligopoli olur. Bir insan hak ederek neden holding sahibi olamamış? Bill Gates dünyanın en zengin adamı, serveti aileden mi kalmış kendi mi kazanmış? Hem neden birikim denen olay 1 nesilde olmak zorunda diye düşünüyorsun, benim dedem ve babam çalışkan ve akıllı olabilir ben de onların birikimleri üzerine eklerim, oğlum-kızım de benimkine ekler vs. böyle bir durumu düşünemiyor musun?

Kapitalizmin uygulanamaması ile ne alakası var, dünya ekonomilerinin büyük çoğunluğu karmadır,ama dünyada laissez-faire şeklinde bir ekonomik sisteme yakın seyreden ve çok başarılı birçok ülke de vardır.

Devlet tekeli ne şekilde çok yararlı oluyor goddess bir anlat da biz de öğrenelim...

Sitelerde Paylaş
Bir kaç grup varsa tekel olmaz, oligopoli olur. Bir insan hak ederek neden holding sahibi olamamış? Bill Gates dünyanın en zengin adamı, serveti aileden mi kalmış kendi mi kazanmış? Hem neden birikim denen olay 1 nesilde olmak zorunda diye düşünüyorsun, benim dedem ve babam çalışkan ve akıllı olabilir ben de onların birikimleri üzerine eklerim, oğlum-kızım de benimkine ekler vs. böyle bir durumu düşünemiyor musun?

Kapitalizmin uygulanamaması ile ne alakası var, dünya ekonomilerinin büyük çoğunluğu karmadır,ama dünyada laissez-faire şeklinde bir ekonomik sisteme yakın seyreden ve çok başarılı birçok ülke de vardır.

Devlet tekeli ne şekilde çok yararlı oluyor goddess bir anlat da biz de öğrenelim...

kıyak olmaz dedın ama bızım ülkemızde vardır uzaydamı yaşıyorsun yahu merak etme aydın doğanla sabancı akraba oldu neden sence acaba sadece duygusal mı olay ben hıç sanmıyorum bıllı gates umrumda değıl o bır ıstısna dunyanın bütün zengın aılelerı yahudılerdır onlar bıll gates kadar ne yaptılarkı yahu nasıl olabılır astur hadı sen holdıng sahıbı ol bakalım bu kadar açgözlu holdınglerı nasıl görmessınız anlamıyorum bu açgözluluktur arkadaşlar o yüzdende zararlıdır halka sen tekelleşmenın yararı var dedın bende devlet tekelını savundum

Sitelerde Paylaş
kalite degil deha bey adam para vermiyor 2 aylık maaşını biriktiriyor üçüncü ay yarısını veriyor , her gün fazla mesai yaptırıyor yetmedigi gibi maaş da vermiyor , mecburen çıkıp başka yere giriyorsun onlar da aynı mal.. anlaşılan özel sektörün halini bilmiyorsunuz insanlar neler yaşıyor haberiniz yok

Ne yapsınlar senden kurtulmak için geliştirdikleri taktik olsa gerek.

Kimse altın yumurtlayan tavuğu kesmez,bunu unutma.

Sitelerde Paylaş

Patron dalkavukluğu kimilerinin ruhuna işlemiş.

Yahu karşınızda patron yok ki yağ yapıyorsunuz onlara.

Patron olmayan yerde patron yalakalığı da nedir?

Gidin patronlarınızın ellerini-ayaklarını öpün, göbek ve dötlerini okşayın bu kadar seviyorsanız.

Başlık açmanın ne anlamı var?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...