Jump to content

Sözüm ona Sosyalist, Patron Düşmanı, Komünizm hayranı dostlara!...

Recommended Posts

kıyak olmaz dedın ama bızım ülkemızde vardır uzaydamı yaşıyorsun yahu merak etme aydın doğanla sabancı akraba oldu neden sence acaba sadece duygusal mı olay ben hıç sanmıyorum bıllı gates umrumda değıl o bır ıstısna dunyanın bütün zengın aılelerı yahudılerdır onlar bıll gates kadar ne yaptılarkı yahu nasıl olabılır astur hadı sen holdıng sahıbı ol bakalım bu kadar açgözlu holdınglerı nasıl görmessınız anlamıyorum bu açgözluluktur arkadaşlar o yüzdende zararlıdır halka sen tekelleşmenın yararı var dedın bende devlet tekelını savundum

Bizim ülkemizde yok dedim mi? Ben tekelleşme yararlı mı dedim bazı durumlarda yararlı da olabilir mi dedim? Yazmadan önce okumayı öğren. Bence tartışacak kapasiten yoksa bu konuları tartışma, burada bir sürü farklı görüş var ama insanlar düşüncelerini bir şekilde temellendiriyor ve savunuyor, sende bu kapasiteyi göremiyorum.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 107
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bizim ülkemizde yok dedim mi? Ben tekelleşme yararlı mı dedim bazı durumlarda yararlı da olabilir mi dedim? Yazmadan önce okumayı öğren. Bence tartışacak kapasiten yoksa bu konuları tartışma, burada bir sürü farklı görüş var ama insanlar düşüncelerini bir şekilde temellendiriyor ve savunuyor, sende bu kapasiteyi göremiyorum.

bak üçüncü kez algı bozuklundan bahsedıyorsun ben sana ne zaman uzman olduğumu sölemışım ha ben ıktısat yada sıyaset okumadım alanım başka ama bu benım burda konuşma hakkımı engellemez burda kımın konuşacağına sen mı karar verıyorsuın ayrıca sana sosyalızım uzmanı değılım demıştım ben uzman sensen benı ıkna et salak değılız ya belkı ıkna oluruz ınsanlara kapasıtesız demeden önce düşün bence gogıldan gırıp araştrma yapmammı gerek kendı fıkırlerımı savunuyorum başkasınınkını değıl uzman olmak zorunda değılım sıyaset okuyan sensın canım nasıl ıstıyorsa yazarım kapasıtesızsem cevap verme bu kadar basıt adam gıbı konuşmak varken ınsanlara gerızekalı sıfatı yakıştrma.kıyak olmaz dedın yanı bızde tam kapıtalızm yok mu ondanmı kıyak var kapıtalızmde olmaz dedın o zaman açıklarsan anlarız pekı bızım ulkemızde nıye böyle karma sız onudamı ıstemıyorsunuz ınsanlara vatandaşlık bılıncı eğıtım vermeden nasıl zort dıye kapıtal olunabılır zaten kıyak çıkar işte böyle

Sitelerde Paylaş
Ya işinizin gerektirdiği özelliklere sahip değilsiniz, ya da işin gerektirdiği özveride bulunamıyorsunuz veyahut ta AYRAN GÖNÜLLÜ olduğunuzdan sürekli bir işte dikiş tutturamıyorsunuz sanırım. Eğer böyle ise patron düşmanlığını niçin yaptığınız anlaşılır merak etmeyin. Yazıdaki ilgili paragrafgı iyice inceleyin bakalım ne yazılı? Sebat etmeyen, tasarruf etmeyi bilmeyen kişi gerekli sermayeyi zaten biraraya getiremeyeceği için hayatı boyunca işçilikten, emekcilikten kurtulamaz.

Öyle görünüyor ki bu brackish hem patron vekilliği hem de patronluk yapmış. Patron vekilliği yaptığı dönemler patronu patronda daha iyi temsil etmiş, biriktirdiği sermaye ile iş kurup patronluk yapmış. Gayet akıllıca davranarak yasaların kendine tanıdığı olanakları iyi kullanmış, işçilere vaadettiği ücretleri vermiş, sigortalarını yatırmış yasal çerçeve dışına çıkmamış. (gerçi o kadar akıllı görünmüyor ama hadi kabul edelim) Peki kazandıklarını (ne kadar olduğunu bilmiyoruz) kendi emeğinin karşılığı olarak mı görüyor?

İstisna dediği gerçekten istisna mıdır? Yoksa patron olmanın gereği midir?

Patron olmayı, bir girişimcilik ruhu, bir beyin kapasitesi olarak görmek ancak size yakışır. Kaç kez yazdım öküzü bile bir fabrikanın başına getirip patron yapabilirsiniz değişen bir şey olmaz. Öküzün bile patron olabileceği bir sistemi kime yutturmaya çalışıyorsunuz?

Asgari ücretle çalışan biri sebat edecek, tasarruf edecek, sermaye biriktirecek, patron olacak ve işçilikten emekçilikten kurtulacak. öyle mi?

Hay senin aklına turp sıkayım.

İşte bunlar bir avuç ayrıcalıklı azınlık. Kendilerini savunmaları da bir avuç kadar.

Baskı yapmaya gerek yok. Ayakkabı fırlatmak yeter.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
bak üçüncü kez algı bozuklundan bahsedıyorsun ben sana ne zaman uzman olduğumu sölemışım ha ben ıktısat yada sıyaset okumadım alanım başka ama bu benım burda konuşma hakkımı engellemez burda kımın konuşacağına sen mı karar verıyorsuın ayrıca sana sosyalızım uzmanı değılım demıştım ben uzman sensen benı ıkna et salak değılız ya belkı ıkna oluruz ınsanlara kapasıtesız demeden önce düşün bence gogıldan gırıp araştrma yapmammı gerek kendı fıkırlerımı savunuyorum başkasınınkını değıl uzman olmak zorunda değılım sıyaset okuyan sensın canım nasıl ıstıyorsa yazarım kapasıtesızsem cevap verme bu kadar basıt adam gıbı konuşmak varken ınsanlara gerızekalı sıfatı yakıştrma.kıyak olmaz dedın yanı bızde tam kapıtalızm yok mu ondanmı kıyak var kapıtalızmde olmaz dedın o zaman açıklarsan anlarız pekı bızım ulkemızde nıye böyle karma sız onudamı ıstemıyorsunuz ınsanlara vatandaşlık bılıncı eğıtım vermeden nasıl zort dıye kapıtal olunabılır zaten kıyak çıkar işte böyle

Noktalama işaretleri kullan, düzgün cümleler kur, konuya bağlı kalmaya çalış, konuyla ilgileri tanımları bil ya da bilmiyorsan aç öğren ki adam gibi tartışabilelim, ne yazdığından hiçbirşey anlaşılmıyor. Ben de uzman değilim, olduğumu da iddia etmiyorum ama bilmediğim şeyi bilmiyorum demeye utanmam, açar araştırırım öğrenmeye çalışırım.

Bu arada soruna cevap vereyim, tam anlamıyla kapitalist bir sistemde devletin ekonomiye müdahalesi minimumdur, politik güç ve ekonomik güç ayrıldığında siyasetçilerin birilerine ekonomik kıyak geçmeleri gibi bir durum olamaz, ancak kendi ceplerinden geçerler halkın parasıyla değil.

Sitelerde Paylaş
Öyle görünüyor ki bu brackish hem patron vekilliği hem de patronluk yapmış. Patron vekilliği yaptığı dönemler patronu patronda daha iyi temsil etmiş, biriktirdiği sermaye ile iş kurup patronluk yapmış. Gayet akıllıca davranarak yasaların kendine tanıdığı olanakları iyi kullanmış, işçilere vaadettiği ücretleri vermiş, sigortalarını yatırmış yasal çerçeve dışına çıkmamış. (gerçi o kadar akıllı görünmüyor ama hadi kabul edelim) Peki kazandıklarını (ne kadar olduğunu bilmiyoruz) kendi emeğinin karşılığı olarak mı görüyor?

İstisna dediği gerçekten istisna mıdır? Yoksa patron olmanın gereği midir?

Patron olmayı, bir girişimcilik ruhu, bir beyin kapasitesi olarak görmek ancak size yakışır. Kaç kez yazdım öküzü bile bir fabrikanın başına getirip patron yapabilirsiniz değişen bir şey olmaz. Öküzün bile patron olabileceği bir sistemi kime yutturmaya çalışıyorsunuz?

Asgari ücretle çalışan biri sebat edecek, tasarruf edecek, sermaye biriktirecek, patron olacak ve işçilikten emekçilikten kurtulacak. öyle mi?

İşte bunlar bir avuç ayrıcalıklı azınlık. Kendilerini savunmaları da bir avuç kadar.

Baskı yapmaya gerek yok. Ayakkabı fırlatmak yeter.

Sevgiler.

Sevgili drekinci öküzü de patron yapabilirsiniz işçi de yapabilirsiniz tamam ama başında öküz olan şirketin sonu ne olur? Batmaz mı? Çalışkan ve akıllı patronların şirketlerinin gerisinde kalmaz mı?

Sitelerde Paylaş
Sevgili drekinci öküzü de patron yapabilirsiniz işçi de yapabilirsiniz tamam ama başında öküz olan şirketin sonu ne olur? Batmaz mı? Çalışkan ve akıllı patronların şirketlerinin gerisinde kalmaz mı?

Hayır sevgili Astur.

Sizin gibiler öküzün çıkarlarını savunmaya soyundukları zaman batmaz.

Hep yazdım. Patronluk özel bir yetenek gerektirmiyor.

Patronluğa özgü iş organizasyonlarını, patrondan daha çok patron heveslisi sizin gib zeki insanlar, patron adına iş organisazyonlarını yapıyor. Çalışan üreten işçi sınıfını sömürme mekanizmasını sizin gibiler, bürokratlar ve eli silahlı militarist güçler yapıyor, patronları koruyup kolluyor. Bu mekanizmanın sonunda, size verilen ücretleri kendi emeğinizin karşılığı imiş gibi görüyorsunuz. Kazançlarınızın kaç katını patronlara kazandırdığınızın farkında bile değilsiniz. Düzenin devamını sağlıyorsunuz, hak ettiğinizden daha fazla gelir elde ediyorsunuz. Ama son çözümlemede büyük patronların bekçiliğini yapıyorsunuz. Onlarla ortak oluyorsunuz. Düzeni değiştirmek için yapılan devrimlerde sizler de patronlarla beraber namlunun ucunda oluyorsunuz.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
Noktalama işaretleri kullan, düzgün cümleler kur, konuya bağlı kalmaya çalış, konuyla ilgileri tanımları bil ya da bilmiyorsan aç öğren ki adam gibi tartışabilelim, ne yazdığından hiçbirşey anlaşılmıyor. Ben de uzman değilim, olduğumu da iddia etmiyorum ama bilmediğim şeyi bilmiyorum demeye utanmam, açar araştırırım öğrenmeye çalışırım.

Bu arada soruna cevap vereyim, tam anlamıyla kapitalist bir sistemde devletin ekonomiye müdahalesi minimumdur, politik güç ve ekonomik güç ayrıldığında siyasetçilerin birilerine ekonomik kıyak geçmeleri gibi bir durum olamaz, ancak kendi ceplerinden geçerler halkın parasıyla değil.

bende utanmıyorumkı uzman değılım dıyorum değılmı ben genelde bu zamana kadarkı bılgılerımle konuşuyorum başka ağızla değıl çünkü yapay olur o zaman ekonomık terımlerı duyduğumda anlıyorum ama bunun için gogıla gırıp bakmam dıl bılgısı kurallarını çok ıyı bılırım hem türkçeyı hem ıngılızceyı ama burda dılekçe yazmıyorumkı

Sitelerde Paylaş

Noktalama işaretlerini bilmeyen birinin kapitalizmi savunması tuhaf olabilirdi.Fakat imla kurallarını bilmeyen birinin sosyalizmi savunması gayet doğaldır.Bu sınıfsal konumlarla ilgilidir.Burdan sosyalizmi savunan herkesin imla kurallarını bilmediği varsayımı da çıkarılamaz tabiki.

Kapitalist bir sistemde devletin ekonomiye müdahalesi sıfır ise kapitalizm hiçbir zaman uygulanamamış bir ütopyadan ibarettir.

Politik güç ile ekonomik gücün birbirinden ayrılabileceğine inanmak Tanrıya inanmaktan daha saçma.Politik güç ile ekonomik gücü birbirinden ayırabilecek babayiğit varsa buyursun meydan onun.

Sitelerde Paylaş
Noktalama işaretlerini bilmeyen birinin kapitalizmi savunması tuhaf olabilirdi.Fakat imla kurallarını bilmeyen birinin sosyalizmi savunması gayet doğaldır.Bu sınıfsal konumlarla ilgilidir.Burdan sosyalizmi savunan herkesin imla kurallarını bilmediği varsayımı da çıkarılamaz tabiki.

Kapitalist bir sistemde devletin ekonomiye müdahalesi sıfır ise kapitalizm hiçbir zaman uygulanamamış bir ütopyadan ibarettir.

Politik güç ile ekonomik gücün birbirinden ayrılabileceğine inanmak Tanrıya inanmaktan daha saçma.Politik güç ile ekonomik gücü birbirinden ayırabilecek babayiğit varsa buyursun meydan onun.

marcos sen benım hangı konumda yada hangı sınıfta olduğumu sanıyorsun acaba ?bu nasıl bır yorum ne alaka dilekçe yazar gıbı yazmak zorunda değılım kendıne gel bence sadece türkçe değıl ıngılızcenın ımla kurallarını da bılıyorum işim bu zaten ama burda dılbılgısı dersı vermıyorum kasmaya gerek yok burda sen burda kımı aşşağıladın söylermısın aklınca benı değıl ben sandığın sınıftan değılım çünkü sen kendı savunduğun sınıfı aşşağıladığının farkında mısın acaba ben burada relatıve clause ları mı anlatıyorum ne alaka ya

Sitelerde Paylaş

marcos sen benım hangı konumda yada hangı sınıfta olduğumu sanıyorsun acaba ?bu nasıl bır yorum ne alaka dilekçe yazar gıbı yazmak zorunda değılım kendıne gel bence sadece türkçe değıl ıngılızcenın ımla kurallarını da bılıyorum işim bu zaten ama burda dılbılgısı dersı vermıyorum kasmaya gerek yok burda sen burda kımı aşşağıladın söylermısın aklınca benı değıl ben sandığın sınıftan değılım çünkü sen kendı savunduğun sınıfı aşşağıladığının farkında mısın acaba ben burada relatıve clause ları mı anlatıyorum ne alaka ya .ayrıca sosyalızmı savunmak için mutlaka fakır lumpen falan mı olmak gerek sızde empatı yokmudur ben öyle değılım ama yıne de savunuyorum

tarihinde goddess tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Hayır sevgili Astur.

Sizin gibiler öküzün çıkarlarını savunmaya soyundukları zaman batmaz.

Hep yazdım. Patronluk özel bir yetenek gerektirmiyor.

Patronluğa özgü iş organizasyonlarını, patrondan daha çok patron heveslisi sizin gib zeki insanlar, patron adına iş organisazyonlarını yapıyor. Çalışan üreten işçi sınıfını sömürme mekanizmasını sizin gibiler, bürokratlar ve eli silahlı militarist güçler yapıyor, patronları koruyup kolluyor. Bu mekanizmanın sonunda, size verilen ücretleri kendi emeğinizin karşılığı imiş gibi görüyorsunuz. Kazançlarınızın kaç katını patronlara kazandırdığınızın farkında bile değilsiniz. Düzenin devamını sağlıyorsunuz, hak ettiğinizden daha fazla gelir elde ediyorsunuz. Ama son çözümlemede büyük patronların bekçiliğini yapıyorsunuz. Onlarla ortak oluyorsunuz. Düzeni değiştirmek için yapılan devrimlerde sizler de patronlarla beraber namlunun ucunda oluyorsunuz.

Sevgiler

O zaman herkes patron olsun drekinci, o kadar kolaysa siz de olun, öküzü tepeye koyarsanız yönettiği şirket hemen batar. Akıllı patron, çalışkan patron başarılı olur, öküz elenir. Sizden daha başarılı insanlara öküz demek bence kıskançlığın göstergesidir. Bizleri; aklı, çalışmayı, girişimciliği ve gelişmeyi savunanları namlunun ucuna koyma hayalleri kurmanız ise kıskançlığın şiddet uygulamayı hayal ettirecek seviyeye geldiğini gösteriyor. Olsun, varsın; umarım hiçbiriniz hiçbir zaman bir namlunun ucunda olmazsınız, görüşünüz ne olursa olsun.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
Son zamanlarda birkaç başlıkta sözüm ona sosyalist geçinen, patronlara karşı düşmanlığı meziyet olarak gören, emek sömürüsü ve artı değeri cukkalamak iddiasını ortaya atıp savunmakla uğraşan, sebebini sadece kapitalizm ve emperyalizme bağlayarak bu uğurda TC nin temel hukuk ve adalet sistemini bile aşağılayıcı iletiler yazmaktan çekinmeyenleri gördükçe, bu başlığı açmanın kaçınılmaz olduğu ortaya çıktı;

Sorarım o zavallı kişiliklere...

Aranızdan hanginiz küçük te olsa bir işletmenin, bir imalat atölyesinin, bir üretim tesisinin sahipliğini veya patron vekili diyebileceğimiz üst düzey yöneticiliğini yaptı?

Hanginiz, birtakım kişilerin ücretli elemanı olarak çalışırken elini sıkıp cebine giren birkaç kuruştan tasarruf ederek sadece kendi için değil tüm ailesinin refahına yönelik ve işsiz olanlara iş temini için elini taşın altına koyarak bu uğurda, eğer başarısız olduğu takdirde belki de tüm ailesini sıkıntıya sokarak yıllarca rezil rüsva yaşamayı göze almayı düşündü ve uyguladı?

Hanginiz, uğraşıp didinerek sahip olduğu işyerinde çalışanların anlaştıkları ücretleri zamanında ve tam olarak verebilmek için, onların ücretlerinden doğan yasal yükümlülükleri (-SSK Primi, Vergiler v.B) ödeyebilmek için günün neredeyse 24 saatini işine vererek kısa zamanda ve genç yaşta saçlarının ağarmasına izin verdi?

Hanginiz, bu giderleri karşılayabilmek için, hammaddeleri temin edip üretim yapabilmek; yaptığı üretimi ve hizmeti pazarlayabilmek için günlerce evinden, çoluk çocuğundan ayrı olarak yollara düşüp hiç tanımadığı, bilmediği insanlar ve şirketlerden iş alabilmek, üretimini dağıtmak ve pazarlamada yardımcı olması için kırk dereden su getirip binlerce takla atmak zorunda kaldı?

Benzer sorular uzar gider...Kısa keseyim;

Birkaç tane beceriksiz, ütopik fikirlere sahip, gününü bile değerlendirmeyi bilmediği halde geleceğe yönelik hayali önerilerle doldurulmuş saçma kitaplar yazan sözüm ona ekonomostlerin, fikir adamlarının(!...) yazdığı ipe sapa gelmez şeylere bel bağlayıp, uygulamaları görmeden bu kapitalizm düşmanlığı yapmanız nedendir?

Hanginiz rahat bir yaşam, ihtiyaca uygun güzel bir ev,cepte bol para, altta güzel bir araba, arada bile olsa güzel bir tatil yapma imkânına hayır der? Kimse demez değil mi?

Öyle ise niçin bu imkânlara sahip olmak için uğraşacağınıza, bu imkânları size sunan serbest ekonomik düzene(- siz kapitalizm diyorsunuz) karşı çıkıyorsunuz?

Bu işler için kafa yoracağınıza, başkalarının ipe sapa gelmez; uygulanmaya kalkışıldığı zaman insanlığı kaos'a iten, mutsuz olmalarına, çalışma şevklerinin kırılmasına neden olan, gerçeklerin farkına vardığı zaman da en kısa sürede doğru olan yola geçen halkları dikkate alsanız olmaz mı? Görmeden, tanık olmadan, klavye başına kurulup şöyle olmuş böyle olmuş demekten vazgeçseniz!...

YANLIŞIN NERESİNDEN DÖNÜLÜRSE KÂRDIR özdeyişiyle bitiriyorum...

Ya arkadaşım konuya o kadar saçma bir perspektiften bakıyorsun ki... Bizim patronlarla kendimizi özdeşleştirerek onların haksızlığını sineye çekmemizi bekliyorsun. Kötü birşeyi, kötülüğün öznesinin demagojisini yaparak kabul edilebilir hale getirmeye çabalıyorsun. Mantığının ne kadar yanlış olduğunu gösterebilmek için, yazdığın yazıda ''patron'' olan yere ''p...zevenk'' koyayım ve kendi yazını bir de o şekilde oku. Ne kadar saçma olduğunu görebilecek misin bakalım... Buyur;

''Sorarım o zavallı kişiliklere...

Aranızdan hanginiz küçük te olsa bir genelevin, bir keranenin, kadın satılan bir yerin sahipliğini veya p...zevenk kalfası diyebileceğimiz üst düzey bir genelev yöneticiliğini yaptı? [Valla ben yapmadım]

Hanginiz, birtakım satıcıların ücretli fahişesi olarak çalışırken elini sıkıp cebine giren birkaç kuruştan tasarruf ederek sadece kendi için değil tüm ailesinin refahına yönelik ve işsiz olan seksi kadınlara ''iş'' temini için elini taşın altına koyarak bu uğurda, eğer başarısız olduğu takdirde belki de tüm ailesini sıkıntıya sokarak yıllarca rezil rüsva yaşamayı göze almayı düşündü ve uyguladı? [bunu da düşünmedim veya uygulamadım valla]

Hanginiz, uğraşıp didinerek sahip olduğu genelevinde çalışanların anlaştıkları ücretleri zamanında ve tam olarak verebilmek için, onların ücretlerinden doğan yasal yükümlülükleri (-SSK Primi, Vergiler v.B) ödeyebilmek için günün neredeyse 24 saatini işine vererek kısa zamanda ve genç yaşta saçlarının ağarmasına izin verdi? [Meğer p...zevenkler ne kadar da emektar insanlarmış! Valla saygı duydum! :lol: ]

Hanginiz, bu giderleri karşılayabilmek için, gerekli maddeleri(kondom, jartiyer v.s.) temin edip hizmet verebilmek; bulduğu kadınları ve hizmetini pazarlayabilmek için günlerce evinden, çoluk çocuğundan ayrı olarak yollara düşüp hiç tanımadığı, bilmediği insanlar ve müşterilerden iş alabilmek, ''hizmetini'' dağıtmak ve kadınları pazarlamada yardımcı olması için kırk dereden su getirip binlerce takla atmak zorunda kaldı? [P...zevenklere gerçekten haksızlık ediyoruz ya! Ah biz komüsitler ah!...]

Birkaç tane beceriksiz, ütopik fikirlere sahip, gününü bile değerlendirmeyi bilmediği halde geleceğe yönelik hayali önerilerle doldurulmuş saçma kitaplar yazan sözüm ona ekonomostlerin, fikir adamlarının(!...) yazdığı ipe sapa gelmez şeylere bel bağlayıp, uygulamaları görmeden bu kapitalizm düşmanlığı yapmanız nedendir? [Evet ya, p...zevenkler bu kadar fedakar ve saygın insanlarken onlara ve onları vareden kapitalizme neden düşmanlık yapıyoruz ki?! Barbarız biz barbar...]

Hanginiz rahat bir yaşam, ihtiyaca uygun güzel bir ev, cepte bol para, altta güzel bir araba, arada bile olsa güzel bir tatil yapma imkânına hayır der? Kimse demez değil mi? [Doğru, kimse bu imkanlara hayır demez ama bizim bunlara kavuşabilmemiz için birilerinin de bizim o...puluğumuzu yapması gerekiyor; işçi sınıfının sen bu güzel olanaklara kavuş diye senin kahrını çekmesini mi bekliyorsun?]

Öyle ise niçin bu imkânlara sahip olmak için uğraşacağınıza(!), bu imkânları size sunan serbest ekonomik düzene(- siz kapitalizm diyorsunuz) karşı çıkıyorsunuz? [P...zevenk olmak istemediğimizden olabilir]

Bu işler için kafa yoracağınıza, başkalarının ipe sapa gelmez; uygulanmaya kalkışıldığı zaman insanlığı kaos'a iten, mutsuz olmalarına, çalışma şevklerinin kırılmasına neden olan, gerçeklerin farkına vardığı zaman da en kısa sürede doğru olan yola geçen halkları dikkate alsanız olmaz mı? Görmeden, tanık olmadan, klavye başına kurulup şöyle olmuş böyle olmuş demekten vazgeçseniz!...

YANLIŞIN NERESİNDEN DÖNÜLÜRSE KÂRDIR özdeyişiyle bitireyim. [Doğru brackish, haksızlık etmişiz. Haydi hep beraber p...zevenk olmaya!]''

:lol::lol::lol:

Patronlar, üretim aracı üzerinde sahip oldukları özel mülkiyet sebebiyle çalıştırdıkları işçilerin emek gücünü kullanırlar. Bunun bir p...zenekin kendine mecbur ettiği fahişeleri kullanmasından farkı yoktur. Kapitalistler, ekonominin p...zenekleridir. Nasıl ki bir adamın(p..zevenkin), elindeki birikimini, kadınların zor durumlarından faydalanıp onları sömürerek onlar üzerinden para kazanıp rahat yaşamaya hakkı yoksa(bunu yapabilmek için ne kadar fedakarlık yapmış olursa olsun); aynı şekilde bir başka adamında(kapitalistin) elindeki birikimini üretim araçlarını satın alıp, yaşamak için emeğini satmak zorunda kalan insanları sömürerek onlar üzerinden para kazanıp rahat yaşamak için kullanmaya hakkı yoktur(bu uğurda ne kadar fedakarlık yapmış olursa olsun). Anladın mı?

Not: Bu yazımda kapitalizmin ahlak dışılığını ve brackish adlı arkadaşın mantığı ile kadın satıcılarının bile savunulabileceğini göstermeye çabalıyorum; yoksa hiçbir hakaret amacım yoktur. Zaten açık açık yazmak yerine p...zenek şeklinde yazdım ve hiçbirini bracish arkadaşıma söylemedim görüldüğü gibi. Tıpkı brackish'in konu başlığında solcular için sarfetmiş olduğu ''zavallı kişilikler'', ''beceriksiz'' v.b. lafların isim verilmediği için uyarı almadığı gibi... :)

tarihinde Freddie tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Neden tuhaf olsun? Kapitalizm din oldu da kutsal kitabı mı var? Bu kitap imlanıza dikkat edin mi diyor? Ben goddessten dikkat etmesini istedim çünkü yazdıkları anlaşılmıyor.

%100 bir laissez-faire uygulaması yaygın görülmüyor ama ütopya falan değil, örnek Hong Kong, bu sistemin muhteşem bir başarı örneği. Orada bile devlet ve ekonomi %100 ayrı değil, ama imkansız değil.

tarihinde Astur tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sevgili Deha

Beğenerek okuduğum yazıların bu başlıkta fena düşüşe geçmiş. Ekonomik görüşlerin sende bir tabu, inanç haline gelmiş gibi görünüyor.

Uteybe ye doğrudan giydirmişsiniz sen becerememişsindir diye. Ben henüz çalışmaya başlamadım fakat bu durumlara bizzat şahit olmuşluğum var. Örneğin tekstil atölyelerinde çalışanlarına maaş vermemek olağan bir durum haline gelmiştir. Tekstil atölyelerinde çalışan pek çok insan tanıyorum aralarındaki muhabbet: "benim şu kadar aylığım içerde, senin kaç aylık içerde?.." şeklindedir. Elbette ki iyi bir üniversite mezunu mastır neyin yapmış bir insanı veya çocukluktan beri çalışıp belli alanda uzmanlaşmış ustayı kimse kolay kolay işten çıkarmaz. Ama ülkemizin koşulları malum, kimseyi sen neden evvelce bahsettiğim kesimden değilsin diye suçlayamazsın.

Önemli olan şerefsizlik yapan patronların tüm patronlar arasındaki yüzdesidir ve benim inancım da odur ki bu yüzde kabul edilebilir düzeyin kat be kat üstündedir. Elbette ki piyasadaki açığı görüp risk alıp girişimcilik yapan adam işçiyle aynı hayat standardında yaşamamalı. İşçi murat 124 e binerken o adam BMW kullansın helaldir. Yalnız işçi çocuğunu tedavi ettiremezken patron bilmem kaç bin dolarlık şarabı açıyorsa, o şişeyi o patrona dibinden yerleştirmek farzdır.

Saygılar

Sitelerde Paylaş
Ya arkadaşım konuya o kadar saçma bir perspektiften bakıyorsun ki... Bizim patronlarla kendimizi özdeşleştirerek onların haksızlığını sineye çekmemizi bekliyorsun. Kötü birşeyi, kötülüğün öznesinin demagojisini yaparak kabul edilebilir hale getirmeye çabalıyorsun. Mantığının ne kadar yanlış olduğunu gösterebilmek için, yazdığın yazıda ''patron'' olan yere ''p...zevenk'' koyayım ve kendi yazını bir de o şekilde oku. Ne kadar saçma olduğunu görebilecek misin bakalım... Buyur;

''Sorarım o zavallı kişiliklere...

Aranızdan hanginiz küçük te olsa bir genelevin, bir keranenin, kadın satılan bir yerin sahipliğini veya p...zevenk kalfası diyebileceğimiz üst düzey bir genelev yöneticiliğini yaptı? [Valla ben yapmadım]

Hanginiz, birtakım satıcıların ücretli fahişesi olarak çalışırken elini sıkıp cebine giren birkaç kuruştan tasarruf ederek sadece kendi için değil tüm ailesinin refahına yönelik ve işsiz olan seksi kadınlara ''iş'' temini için elini taşın altına koyarak bu uğurda, eğer başarısız olduğu takdirde belki de tüm ailesini sıkıntıya sokarak yıllarca rezil rüsva yaşamayı göze almayı düşündü ve uyguladı? [bunu da düşünmedim veya uygulamadım valla]

Hanginiz, uğraşıp didinerek sahip olduğu genelevinde çalışanların anlaştıkları ücretleri zamanında ve tam olarak verebilmek için, onların ücretlerinden doğan yasal yükümlülükleri (-SSK Primi, Vergiler v.B) ödeyebilmek için günün neredeyse 24 saatini işine vererek kısa zamanda ve genç yaşta saçlarının ağarmasına izin verdi? [Meğer p...zevenkler ne kadar da emektar insanlarmış! Valla saygı duydum! :lol: ]

Hanginiz, bu giderleri karşılayabilmek için, gerekli maddeleri(kondom, jartiyer v.s.) temin edip hizmet verebilmek; bulduğu kadınları ve hizmetini pazarlayabilmek için günlerce evinden, çoluk çocuğundan ayrı olarak yollara düşüp hiç tanımadığı, bilmediği insanlar ve müşterilerden iş alabilmek, ''hizmetini'' dağıtmak ve kadınları pazarlamada yardımcı olması için kırk dereden su getirip binlerce takla atmak zorunda kaldı? [P...zevenklere gerçekten haksızlık ediyoruz ya! Ah biz komüsitler ah!...]

Birkaç tane beceriksiz, ütopik fikirlere sahip, gününü bile değerlendirmeyi bilmediği halde geleceğe yönelik hayali önerilerle doldurulmuş saçma kitaplar yazan sözüm ona ekonomostlerin, fikir adamlarının(!...) yazdığı ipe sapa gelmez şeylere bel bağlayıp, uygulamaları görmeden bu kapitalizm düşmanlığı yapmanız nedendir? [Evet ya, p...zevenkler bu kadar fedakar ve saygın insanlarken onlara ve onları vareden kapitalizme neden düşmanlık yapıyoruz ki?! Barbarız biz barbar...]

Hanginiz rahat bir yaşam, ihtiyaca uygun güzel bir ev, cepte bol para, altta güzel bir araba, arada bile olsa güzel bir tatil yapma imkânına hayır der? Kimse demez değil mi? [Doğru, kimse bu imkanlara hayır demez ama bizim bunlara kavuşabilmemiz için birilerinin de bizim o...puluğumuzu yapması gerekiyor; işçi sınıfının sen bu güzel olanaklara kavuş diye senin kahrını çekmesini mi bekliyorsun?]

Öyle ise niçin bu imkânlara sahip olmak için uğraşacağınıza(!), bu imkânları size sunan serbest ekonomik düzene(- siz kapitalizm diyorsunuz) karşı çıkıyorsunuz? [P...zevenk olmak istemediğimizden olabilir]

YANLIŞIN NERESİNDEN DÖNÜLÜRSE KÂRDIR özdeyişiyle bitireyim. [Doğru brackish, haksızlık etmişiz. Haydi hep beraber p...zevenk olmaya!]''

:lol::lol::lol:

Patronlar, üretim aracı üzerinde sahip oldukları özel mülkiyet sebebiyle çalıştırdıkları işçilerin emek gücünü kullanırlar. Bunun bir p...zenekin kendine mecbur ettiği fahişeleri kullanmasından farkı yoktur. Kapitalistler, ekonominin p...zenekleridir. Nasıl ki bir adamın(p..zevenkin), elindeki birikimini, kadınların zor durumlarından faydalanıp onları sömürerek onlar üzerinden para kazanıp rahat yaşamaya hakkı yoksa(bunu yapabilmek için ne kadar fedakarlık yapmış olursa olsun); aynı şekilde bir başka adamında(kapitalistin) elindeki birikimini üretim araçlarını satın alıp, yaşamak için emeğini satmak zorunda kalan insanları sömürerek onlar üzerinden para kazanıp rahat yaşamak için kullanmaya hakkı yoktur(bu uğurda ne kadar fedakarlık yapmış olursa olsun). Anladın mı?

Not: Bu yazımda kapitalizmin ahlak dışılığını ve brackish adlı arkadaşın mantığı ile kadın satıcılarının bile savunulabileceğini göstermeye çabalıyorum; yoksa hiçbir hakaret amacım yoktur. Zaten açık açık yazmak yerine p...zenek şeklinde yazdım ve hiçbirini bracish arkadaşıma söylemedim görüldüğü gibi. Tıpkı brackish'in konu başlığında solcular için sarfetmiş olduğu ''zavallı kişilikler'', ''beceriksiz'' v.b. lafların isim verilmediği için uyarı almadığı gibi... :)

Bunu aslında raporlamak lazım ama bu yazı burada dursun ve ibret-i alem olsun diye raporlamıyorum. Ben sosyalist arkadaşların yazılarına aynısını yapamaz mıyım, işçi veya patron yerine başka kelime koyup anlamını saptıramaz mıyım? Elbette yapabilirim, ama derdim seviyesizlik olmadığından yapmıyorum. Fikirler fikir temelinde tartışılmalı, beceremeyen hiç tartışmaya gelmese de kirlilik yaratmasa.

Sitelerde Paylaş
Bunu aslında raporlamak lazım ama bu yazı burada dursun ve ibret-i alem olsun diye raporlamıyorum. Ben sosyalist arkadaşların yazılarına aynısını yapamaz mıyım, işçi veya patron yerine başka kelime koyup anlamını saptıramaz mıyım? Elbette yapabilirim, ama derdim seviyesizlik olmadığından yapmıyorum. Fikirler fikir temelinde tartışılmalı, beceremeyen hiç tartışmaya gelmese de kirlilik yaratmasa.

Yazımda raporlanacak veya ibret olacak bir taraf yok, notumu okumadın mı? Kaldı ki ben bu cevabı sana yazmadım, bakıyorum da sola karşı bir birlik duygusu edinmişsiniz... Bu arada ortada bir anlam saptırması yok, aynı mantığın başka meslekleri savunmakta da kullanılabileceğini göstermeye çalıştım. Bunu sen de işçi sınıfı için yapabileceğini mi iddia ediyorsun? Yap da görelim. Yapamazsın, çünkü arada(p...zevenklik ve işçi sınıfı arasında) mantıksal bir paralellik yok.

tarihinde Freddie tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Acaba burada sendika aktivisti arkadaş var mıdır?

Varsa sendikaların iç yüzlerini bir zahmet açıklasınlar.

Sendika hakkını mı arar yoksa patronları mı yolmak ister?

Sendika işçilere destek mi verir, işçilerden "destek" mi alır?

Politika sendikadan mı doğar yoksa sendika politikadan mı?

tarihinde bayşapka tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Acaba burada sendika aktivisti arkadaş var mıdır?

Varsa sendikaların iç yüzlerini bir zahmet açıklasınlar.

Sendika hakkını mı arar yoksa patronları mı yolmak ister?

Sendika işçilere destek mi verir, işçilerden "destek" mi alır?

Politika sendikadan mı doğar yoksa sendika politikadan mı?

Bayşapka

Sendikaların iç yüzünü açıklamaya çalışayım.

Sendikalar işçilerin ekonomik ve sosyal haklarını aramak ve yükseltmek için kurulur. İşçilerin ögütüdür. Bir iş yerinde çalışanların yarısından fazlasını üye yaptığı zaman. İşçiler adına patronla pazarlık yapma hakkını elde eder. Bu pazarlığa Toplu İş Sözleşmesi adı verilir. Patronun yapması gereken sorumlulukların bir belgeye bağlanmasıdır Toplu İş Sözleşmesi, Ücretler, izinler, sosyal haklar, sağlık ve güvenlik konularını içerir.

Her sendikanın genel bir politikası olur. Bazı sendikalar aşırı uzlaşmacıdır. Patronların verdikleri ile yetinir, patronları sıkıştırmaz fazla ücret istemez, patron-işçi ilişkilerinde arabuluculuk yapar. Sosyalist değillerdir. Düzeni olduğu gibi kabul etmişlerdir vs. Bunlara patron yanlısı sarı sendika denir. Bazı sendikalar daha mücadelecidir. İşçilerin haklarını daha kararlılıkla savunur. Koparabileceği maksimum haklar için mücadele eder, anlaşma sağlanamaz ise grev yaparak patrona daha fazla zarar vermeğe çalışır, Meseleye sınıfsal açıdan bakar, yalnız kendi üyelerinin değil tüm işçi sınıfının çıkarlarını korumak için politik çalışmalar da yapar. Sol ve sosyalist partileri destekler. Gerçek sendikacılık budur.

En kötü sendika, işini yaparken işçilerin haklarını korumak zorundadır. Az da olsa işçiler adına birtakım haklar almak zorundadır. Aksi halde tamamen patron güdümünde, patron yanlısı sendikalara işçiler üye olmaz. (Sendikalara üye olmak çalışanların isteğine bağlıdır. Tamamen özgür iradeleriyle karar verir üye olurlar.) Bu nedenle en kötü sendikayı bile istemez patronlar. Bu nedenle Türkiye'de işçilerin %90 sendikasızdır. %50 si sigortasız çalışır. Asgari ücret ile açlık sınırında çalışanların oranı da oldukça yüksektir.

Sendikaların iç yüzü şeklinde soru yöneltince hem kendi hem de bazı arkadaşların iç yüzünüzü de göstermiş oluyorsunuz.

Evet Türkiye'de ve dünyanın pek çok ülkesinde sendika aristokrasisi, sendika ağalığı vardır. Hak etmedikleri oranda (patronlar kadar) kişisel çıkarlar elde edenler vardır. Bu durum zaten çarpık kapitalist düzenin sendikalara yansımasıdır. Bu sendikacıları patronlar destekler, ömür boyu seçilebileceği imkanları sağlarlar. Ama dediğim gibi işçiler bunlara rağmen bu sendikalarda örgütlenir, tabandan baskı yaparak bunları, kendi çıkarlarını savunmak zorunda bırakır.

Sendikaların iç yüzünden kastettiğin de bunlar olsa gerek.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
Kaç kez yazdım öküzü bile bir fabrikanın başına getirip patron yapabilirsiniz değişen bir şey olmaz. Öküzün bile patron olabileceği bir sistemi kime yutturmaya çalışıyorsunuz?

Yaw bu mantıkla bir öküz mühendis te olabilir,işci de olabilir,polis te olabilir,doktor da olabilir.

Öküz den doktor olmaz mı ???

Bal gibi olur.

Ne doktorlar var hem kafadan öküz hem tipine baksan fiziken aynen öküze benziyor.

Kimi kandırıyorsun öküz patronluk yapabilirmişmiş,

Madem öyle neden Sosyalist ülkeleriniz sefaletin içine düştü,20 dolar 30 dolar maaş verebildiniz,hiç bir şey üretemediniz,açlıktan öldünüz.

Patronlara gıcıksın ,tamam kıskanıyorsun,çekemiyorsun ama durmadan da öküz demen anlamsız,

dediğim gibi bende aynen fiziken ve kafaen öküze benzeyen doktorlar tanıyorum.

Sitelerde Paylaş

Olamaz mı???

Olmadı mı????

Türkiyede böyle on binlerce örnek var,her şey parayla da başlamaz,işini iyi yapan birilerine her zaman teklif gider,yapmayan Uteybe gibi porno,orgazm,Victorıa's Secret la uğraşan patron'a çamur atar.

Asgari ücret alan evet disini sıkarsa,ek iş yaparsa,çalışmaktan gocunmazsa,mesai yaparsa vs zaman içinde sermaye oluşturabilir.Herkes te asgari ücret almıyor tabii.

Ama asgari ücret alıp beş çocuk yapıp bir de Marlboro içersen işin yaş.

Neden sadece Türkiye???

Madem konu kapitalizm bakınız Avrupa ülkelerine ve ABD ye ,asgari ücretle otomobillerini evlerini almıyorlar mı,dışarıda yemek yiyip,kültürel faaliyetlerde bulunup bir ay tatillerini de Kuba vs gibi ülkelerde geçirmiyorlar mı?????

Bakın Türkiyeden Almanya ya işci olarak gidenlere,kötü mü durumları??????

Bir çogu ikinci iş te yaptı.

Topluma umutsuzluk pompalamayın,ancak cahil ve eğitimsiz kitleleri kandırabilirsiniz

Sistem olarak kapitalizmde ilerlemek mümkün,ama sosyalizde ne yaparsan yap asla kurtulma umudun yok,kaderini başkası belirler ve sürünün bir üyesi olarak sürünür gidersin,hatta açlıktan bile ölebilirsin.

Ben sıfırdan,asgari ücretten daha aşşağı para ile başladım hayata bu yüzden anlattıklarınız bana martaval gibi gelir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...