Jump to content

Kendiliginden bir araya geldi... *****

Recommended Posts

Bir arkdaşım ile aramda geçen diyalog sonucu bana aktardığıdır. Bilgilerinize sunar yorumları beklemekteyim.

eski zamanlarda bir mataryalist vardı

padişah ona dediki sen sarayıma gel seni bi alimle konuşturucam bakalım ne diyeceksin ona buyurdu

o alim ebu yusuftur

ebu yusuf bayaa geç kaldı

ve saraya geldi sonunda

adam niye geç kaldın dedi

öncelikle geç kalmamnın sebebini arz edeyim dedi

Biliyorsunuz oturduğumuz belde ile burası arasında bir nehir var

Sandalcılara baktım yerlerinde yoktular bende beklerken

Su aşşaığya doğru bir akıntı ile akıyorkenBir kaç kütük kendiliğinden bir araya geldiler birleştiler

sal oldular bende onun üstüne bindim karşıdan karşıya geçtim dedi

Mataryalist dedi ki:

Övdüğünüz zaat bumuydu

bu deli yaw dedi

Hiç odunlar kütükler kendiliğinden bir araya gelip sal olur mu

Ebu yusuf cevap olarak:

Sen koskoca yerlerin göklerin yeşilliklerin hayvanların insanların bir araya kendiliğinden geldiğine inanıyorsunda bir kaç odun parçasının bir araya geldiğine mi inanmıyorsun dedi

NOT: Teist arkadaşım topici ziyaret edip yorumlarınızı gözlemleyecektir.

Saygılar.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 46
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Geçen ay benim Almanya da yaşayan teyzemin kocası bana bu hikayeyi anlattı..

Ben obu hikayeyi anlatırken bilgisayar başındaydım..

Hikayenin sonunu söylediğinde yüzünde öyle bir muzip gülümseme vardı ki..

Bende kendisine bir saniye diyip aşağıda ki resmi gösderdim..

Bu ne dedim..

O da doğal köprü diyiverdi ve ardından hıkmık diye ses geldi ve aniden o suratındaki gülücük söndü arkasını döndü, sonra tekrar bana dönüp ağzını açtı ama yine bir şey diyemeden diğer odaya kaçtı..

post-787-1231439258_thumb.jpg

post-787-1231439428_thumb.jpg

Sitelerde Paylaş
okur okumaz secdeye kapandım

ben gittim hemen birikmiş yılların zekatını, fitresini verdim

kazaları ile namazları kılıyorum

ve oruç tutmayada başladım :D

tarihinde CasTRo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu ucuz argümanları 7 yıldır sürekli duyarız.

Ne zaman portal'daki yazıları ve forumun arşivini inceleyip, yazılarını ondan sonra yazmaya başlayacaklar, hep merak etmişimdir. Muhtemelen bu hiç olmayacak.

Yani bu argümanları getiren arkadaşların mantığına göre, onların bile görüp dile getirdiği bu kadar açık bir saçmalığı ve tutarsızlığı, dünyanın en büyük bilim adamları göremiyor. Herşey kendiliğinden tesadüf eseri bir araya gelerek oluşmuştur iddiasını savunuyor bu kişilere göre Richard Dawkins ve dünyanın aşağı yukarı tüm ileri gelen bilim adamları.

Acaba hangisi daha olasıdır? Bu bilim adamlarının ve dünyanın en üstün beyinlerinin bu kadar basit ve bizim ilkoluk mezunu dindarlarımızın bile gördüğü bir mantığı görememesi mi, yoksa bunları yazan arkadaşların meseleyi anlamayıp, kendi kafalarında ürettikleri alakasız bir iddiayı çürüttükleri mi?

Bilim nerede herşeyin durup dururken, rastlantı eseri bir araya gelerek oluştuğunu iddia etmiştir?

Ne zaman bir sandalın ya da Boeing uçağının çevredeki parçalardan kendi kendine oluştuğunu söylemiştir?

Kendi kendini kopyalayabilen bir sandal ya da Boeing uçağı gördünüz mü hiç hayatınızda?

Ama en basit formlarından başlayarak tüm canlıların ortak özelliği, kendi kopyasını üretebilmektir. Canlılar, çevrede bulunan ve 'besin' adını verdiğimiz hammadeleri kullanarak kendi kendini inşa eder.

Canlılığın açıklanması için kendi kendini kopyalayabilen bir molekülün bir kez ortaya çıkması yeterlidir. Bugün, canlı hücre kabul edilemeyecek, fakat yeterince karmaşık olan ve hatta kendini kopyalayabilen DNA'dan başka moleküller de bilinmektedir. Karmaşıklaşmak ve hatta kendini kopyalar hale gelebilmek, evrendeki mevcut doğa yasalarının izin verdiği, hatta teşvik ettiği bir eğilimdir. Sorulması gereken asıl soru, evrende neden böyle doğa yasaları olduğu sorusudur.

Fakat nedense işin bu kadar derinine inmezler, bunların farkında olmazlar bu tür soruları soran, başlıkları açan kişiler.

Sitelerde Paylaş
Bir arkdaşım ile aramda geçen diyalog sonucu bana aktardığıdır. Bilgilerinize sunar yorumları beklemekteyim.

eski zamanlarda bir mataryalist vardı

padişah ona dediki sen sarayıma gel seni bi alimle konuşturucam bakalım ne diyeceksin ona buyurdu

o alim ebu yusuftur

NOT: Teist arkadaşım topici ziyaret edip yorumlarınızı gözlemleyecektir.

Saygılar.

Eski devir , padisah falan lafi gectigine gore bu olay bin yil oncesinden daha onceki bir donemde olmus demektir. Iyide o devirlerde kim cikip her sey canlilik rastgele olusmustur diyebilirdiki? O devirde bu gorus varmiydi daha dogrusu? Yoksa Darwin birilerindenmi kopye cekti ????

Ilginc. Bu Ebu Yusuf Muhammed doneminde yasayan Ebu Yusufmu?

Malumunuz Muslumanlar bi hikaye anlatirken bayagi ucarlar.

Beni aydinlatin. Burda cereyanlar kesik.

tarihinde kutsalyaratik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Mantık yada başka bir ateist arkadaş şu kendi kendini kopyalan melokülün nasıl ortaya çıktığını açıklayabilirmi.Müslümanlar sormadan ben sorayım dedim.Merak ettiğimden soruyorum başka bir amacım yok

Sitelerde Paylaş
Koskoca yerlerin göklerin kendiliğinden bir araya gelmesi neden garip? Yer çekimi diye birşey var.

Yerçekimi kendiliğinden mi oluştu ? Ben burayı kendime çekeyim, sexy olayım herşeyi kendime çekeyim mi dedi ?

Hangi bilinç ile yer çekimi var, yer çekimini açıklayabilirsin, ama yer çekiminin ne için oluştugunu açıklayamazsın.

Açıklayabilirmisin lütfen, aydınlat bizi.

Secdeye kapanan arkadaşlara burdan TEİST arkdaşımın kahkahalarını iletiyorum. Kendisi sizden daha ciddi ve tatminkar görünüyor.

Bir not yazmıştım Teist arkadaşım bu platformu seviyesiz buldu, ve katılmamaya karar verdi, inanın burda teist katılımcıya ihtiyac var, bu önemli ve tartışmasını bilen teist bulunması çok zor, bunu biliniz.

Bu platforma yakışmayan hareketleri sizler lütfen benim topicimde sergilemeyiniz. Arkadaşıma yüksek seviyeli bir akıl bilim platforumu olarak lanse ettim, fakat siz saygısızlar yüzünden mahçup oldum.

Bu ucuz argümanları 7 yıldır sürekli duyarız.

Ne zaman portal'daki yazıları ve forumun arşivini inceleyip, yazılarını ondan sonra yazmaya başlayacaklar, hep merak etmişimdir. Muhtemelen bu hiç olmayacak.

Yani bu argümanları getiren arkadaşların mantığına göre, onların bile görüp dile getirdiği bu kadar açık bir saçmalığı ve tutarsızlığı, dünyanın en büyük bilim adamları göremiyor. Herşey kendiliğinden tesadüf eseri bir araya gelerek oluşmuştur iddiasını savunuyor bu kişilere göre Richard Dawkins ve dünyanın aşağı yukarı tüm ileri gelen bilim adamları.

Acaba hangisi daha olasıdır? Bu bilim adamlarının ve dünyanın en üstün beyinlerinin bu kadar basit ve bizim ilkoluk mezunu dindarlarımızın bile gördüğü bir mantığı görememesi mi, yoksa bunları yazan arkadaşların meseleyi anlamayıp, kendi kafalarında ürettikleri alakasız bir iddiayı çürüttükleri mi?

Bilim nerede herşeyin durup dururken, rastlantı eseri bir araya gelerek oluştuğunu iddia etmiştir?

Ne zaman bir sandalın ya da Boeing uçağının çevredeki parçalardan kendi kendine oluştuğunu söylemiştir?

Kendi kendini kopyalayabilen bir sandal ya da Boeing uçağı gördünüz mü hiç hayatınızda?

Ama en basit formlarından başlayarak tüm canlıların ortak özelliği, kendi kopyasını üretebilmektir. Canlılar, çevrede bulunan ve 'besin' adını verdiğimiz hammadeleri kullanarak kendi kendini inşa eder.

Canlılığın açıklanması için kendi kendini kopyalayabilen bir molekülün bir kez ortaya çıkması yeterlidir. Bugün, canlı hücre kabul edilemeyecek, fakat yeterince karmaşık olan ve hatta kendini kopyalayabilen DNA'dan başka moleküller de bilinmektedir. Karmaşıklaşmak ve hatta kendini kopyalar hale gelebilmek, evrendeki mevcut doğa yasalarının izin verdiği, hatta teşvik ettiği bir eğilimdir. Sorulması gereken asıl soru, evrende neden böyle doğa yasaları olduğu sorusudur.

Fakat nedense işin bu kadar derinine inmezler, bunların farkında olmazlar bu tür soruları soran, başlıkları açan kişiler.

Sevgili mantık, mantığın kendi kendine herşeyin oldugunu onaylıyor olabilir,

Herşeyin öncesinde ilk tohumu kim attı sence, nereden geldi ?

Gaz ve toz bulutu kendi kendine mi? , nebula big bang kendi kendine mi ?

Lütfen bilginizi paylaşınız. Platforumu takib eden arkadaşa MANTIK çerçevesinde bir yanıt vermeliyiz.

Verebilirmisiniz, ben veremedim?

Saygılar.

Sitelerde Paylaş
Eski devir , padisah falan lafi gectigine gore bu olay bin yil oncesinden daha onceki bir donemde olmus demektir. Iyide o devirlerde kim cikip her sey canlilik rastgele olusmustur diyebilirdiki? O devirde bu gorus varmiydi daha dogrusu? Yoksa Darwin birilerindenmi kopye cekti ????

Ilginc. Bu Ebu Yusuf Muhammed doneminde yasayan Ebu Yusufmu?

Malumunuz Muslumanlar bi hikaye anlatirken bayagi ucarlar.

Beni aydinlatin. Burda cereyanlar kesik.

xxxx:

Hanefi mezhebi alimlerinden imamı Azam Ebu hanefi hazretlerinin en bilindik en zeki talebelrindendir

xxxx:

bu hadise yaklaşık hicri 600lü yıllarda falan geçiyor diyebilirim

Miladi 1420 'li yıllara tekabul etmektedir. Aydınlanınmı , kişinin adını google yazman yeterlidir.

Ahh ahh kaliteli bir tesit kaçırdın ateistforum :(

Bu arada molekül konusuna iyi değinmiş bir arkadaş, buyrunuz, o molekül kendi kendinimi yarattı?

Sitelerde Paylaş

Mamut,

Sevgili mantık, mantığın kendi kendine herşeyin oldugunu onaylıyor olabilir,

Herşeyin öncesinde ilk tohumu kim attı sence, nereden geldi ?

Gaz ve toz bulutu kendi kendine mi? , nebula big bang kendi kendine mi ?

Söylediklerimden bunu mu anlıyorsun? Yazımın neresinde benim veya bilim adamlarının, herşeyin kendiliğinden oluşmasını mantıklı bulduğunu söyledim?

Okuduğunu anlamayan, hala kendi şartlanmaları çerçevesinde aynı şeyleri söyleyen bir kişiye ne anlatılabilir?

Maksadınız söylenenleri anlamak mı, yoksa kendi kafanızdaki şartlanmaları pekiştirecek fırsat aramak, olmayan yerde de yanlış anlayıp kendi kendini tatmin etmek mi?

Söylediklerim çok açık o mesajda. Bir sandalın veya Boeing uçağının kendi kendine oluşmayacağına senin kadar ben de inanıyorum.

Ama acaba sen benim dediklerimi anlıyor musun?

Mesela, mevcut tüm canlıların şu anki oluşumlarının kendi ana babalarına, onların oluşumunun da onların ana babalarına dayalı olarak açıklanabileceğini, asıl sorunun ilk canlının açıklanması olduğunu anlıyor musun?

İlk canlının açıklanmasında ise, püf noktasının kendi kendini kopyalayabilen ve çevreden izole bir molekülün ortaya çıkışı olacağını anlıyor musun?

Bunları anlıyor ve katılıyorsan devam eder, marcos'un da sorduğu o kendi kendini kopyalayabilen moleküller ile ilgili birkaç söz söylerim.

Bunları anlamıyor veya bunlara katılmıyorsan, o zaman bu başlıkta edilecek birkaç sözden çok daha fazlasına ihtiyacın var demektir. O durumda yapılabilecek tek şey bazı kitaplar önermek olacaktır.

Bunların başında ise ortaokul ve lise temel kimya ve biyoloji kitapları gelir. Onlardan sonra da başka bazı kitaplar.

Sitelerde Paylaş

Mamut şimdi bir başka argumana sıçramış bulunuyorsun...

Kendi başına birleşmeden olamaz söylemin ilk tohum söylemine döndü...

Bu arada değerli mantık kendi mantığının dediklerini değil bilimin bulgularını sizlere kısaca özetlemiştir...

En son sorunun cevabı ise sadece ir tahmindir.. Bilim bir cevap veremedi diye kalkıp bu boşluğu doğmalar ve mitlerle doldurmak ne kadar doğru?

Unutma ki bilimin sebebini bulup izah ettiği bir çok konuda bir zamanlar böyle akla hayale sığmaz hikayeler ve mitlerle doluydu...

Sizler madde iyince hemen aklınıza cam, demir, tahta v.s. gibi şeyler geliyor.. Zaten yukarıda sorular sorularda örnekler bunlardır(gaz, bulut v.s.).. Big Bang'den önce maddelerin hiç birisi yoktu. Ama hiç bir şeylikte vaküm enerjisi vardı.. Evren vaküm enerjisinde vuku bulan kuantum dalgalanmanın eseridir.

Sitelerde Paylaş
Yerçekimi kendiliğinden mi oluştu ?

işte sizin sormaya başladığınız bu sorular dizisi insanları ateizme götüren.

SORU:yer gök nasıl bir araya geldi?

YANIT:YERÇEKİMİ VAR.

YENİ SORU:Yerçekimi neden var?

YANIT:KÜTLELER EVRENDE BİBİRİNİ ÇEKME EĞİLİMİNDE

DAHA YENİ SORU:Kütleler neden bu eğilimde?

YANIT:ALLAH ÖYLE İSTEMİŞ..

Haaaaaaa şimdi anladım.

işte teistler bu sorun sorma alışkanlığını burada kesenlerdir.

ateistlerse soru sorma alışkanlıklarını burda kesmemişlerdir.

* * *

Bu arada sorulara yanıt vermekle yükümlü olmamız şöyle dursun, yeterli de değiliz.

"Bilmiyoruz, ama fikirlerimiz var, emin değiliz ama deneylerimiz var,

kanıtlanmaya yakın olsada bilimsel raconda teori* demek zorunda kaldığımız gerçeklerimiz var,

...

"

gibi alçak gönüllü yaklaşımlarla yeni yanıtlar aramaya ve bu yanıtlardan yeni sorular türetmeye devam ediyoruz.

sizin felsefe terörü amaçlı kullandığınız bu sorgulama sinsilesini, biz sizin kestiğiniz yerde kesmedik.

deam ediyoruz.

hepsi bu?

Sitelerde Paylaş
Canlılığın açıklanması için kendi kendini kopyalayabilen bir molekülün bir kez ortaya çıkması yeterlidir...

???

Sevgili mantık o zaman sizden canlılığın ortaya çıkmasını anlatmanızı istiyoruz.

Zor bir soru değil sorduğum

sadece kendi kendini kopyalayabilen bir molekülün bir kez ortaya çıkmasını bir anlatın

Bana yeter de artar bile.

Sitelerde Paylaş
Mamut,

Söylediklerimden bunu mu anlıyorsun? Yazımın neresinde benim veya bilim adamlarının, herşeyin kendiliğinden oluşmasını mantıklı bulduğunu söyledim?

Okuduğunu anlamayan, hala kendi şartlanmaları çerçevesinde aynı şeyleri söyleyen bir kişiye ne anlatılabilir?

Maksadınız söylenenleri anlamak mı, yoksa kendi kafanızdaki şartlanmaları pekiştirecek fırsat aramak, olmayan yerde de yanlış anlayıp kendi kendini tatmin etmek mi?

Söylediklerim çok açık o mesajda. Bir sandalın veya Boeing uçağının kendi kendine oluşmayacağına senin kadar ben de inanıyorum.

Ama acaba sen benim dediklerimi anlıyor musun?

Mesela, mevcut tüm canlıların şu anki oluşumlarının kendi ana babalarına, onların oluşumunun da onların ana babalarına dayalı olarak açıklanabileceğini, asıl sorunun ilk canlının açıklanması olduğunu anlıyor musun?

İlk canlının açıklanmasında ise, püf noktasının kendi kendini kopyalayabilen ve çevreden izole bir molekülün ortaya çıkışı olacağını anlıyor musun?

Bunları anlıyor ve katılıyorsan devam eder, marcos'un da sorduğu o kendi kendini kopyalayabilen moleküller ile ilgili birkaç söz söylerim.

Bunları anlamıyor veya bunlara katılmıyorsan, o zaman bu başlıkta edilecek birkaç sözden çok daha fazlasına ihtiyacın var demektir. O durumda yapılabilecek tek şey bazı kitaplar önermek olacaktır.

Bunların başında ise ortaokul ve lise temel kimya ve biyoloji kitapları gelir. Onlardan sonra da başka bazı kitaplar.

Ben anlıyorumda sen anlayamıyorsun sanırım sorduklarımın içinde "İlk canlının açıklaması" yer almıyordu. Bu konu için CERN deneyi sonrasında konuşabilinir.

Boing kendi kendine oluşmadıgına inanıyorsan ( benim gibi ), nasıl olustuguna inanıyorsun izah edebilirmisin ? Ama bunun için bilimin gelişmesini de bekleyebilirsin CERN deneyi gibi.

Ben burda imkansızdan bahsediyorum. Bilim ne kadar gelişirse gelişsin bunu açıklayacak seviyeye erişebilirmi.

( Erişirse sıfırdan yaratır Tanrı olur vs. girmiyorum bile. Konu öncesidir )

Anlattığın konuda hemfikir olmamıza ragmen uslubun bir tartısma için sert ve marcos'un sorusuna cevap verebilmek için şart koşma zahmetine girecek kadar da luzumsuzdur.

marcos'un sorusu için bana şart koşmanda ayrı bir konu ya neyse, ben saygı duyarım.

Materyalist düşünce yapısında bir cevap bekliyordum bu hikaye adına, bende elma armut adem hikayesine inanmıyorum,

Mamut şimdi bir başka argumana sıçramış bulunuyorsun...

Kendi başına birleşmeden olamaz söylemin ilk tohum söylemine döndü...

Bu arada değerli mantık kendi mantığının dediklerini değil bilimin bulgularını sizlere kısaca özetlemiştir...

En son sorunun cevabı ise sadece ir tahmindir.. Bilim bir cevap veremedi diye kalkıp bu boşluğu doğmalar ve mitlerle doldurmak ne kadar doğru?

Unutma ki bilimin sebebini bulup izah ettiği bir çok konuda bir zamanlar böyle akla hayale sığmaz hikayeler ve mitlerle doluydu...

Sizler madde iyince hemen aklınıza cam, demir, tahta v.s. gibi şeyler geliyor.. Zaten yukarıda sorular sorularda örnekler bunlardır(gaz, bulut v.s.).. Big Bang'den önce maddelerin hiç birisi yoktu. Ama hiç bir şeylikte vaküm enerjisi vardı.. Evren vaküm enerjisinde vuku bulan kuantum dalgalanmanın eseridir.

Haklsısın Mohammed, dogma ve mitler ile doldurulmamalı, açıklıga kavusturulmalı, bilinmeyenin peşinde koşmak insana iyi hissettirmiyor, insanın tartıştığı konularda bir yanıt aranıyor.

Burası tam yeri değilmi? Ben doğru okumadıysam siz söyleyiniz.

Evet big bang bir teori, ama gerçek de olsa bir yaratıcıya çıkıyor değilmi ? ( Vakum enerjiside )

Açıklanabilirle yok edilen mitler ve dini oluşumlar , yine açıklanamayacak olanlar ile de çıkmaza sürüklenmezmi ?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...