Jump to content

BOL-YONET politikasi ve KURTLER

Recommended Posts

EVET gecmiste ve gunumuzde cok tartisma ve tepkilere yol acan OTONOM fikri ilk kimden cikmis bi bakalim..

Zira m.kemalin gercek kurt dostu olduguna inaniyorum biz turklerin bu sekil bir liderleri oldugu icin cok sansliyiz.

Evet kurt kardeslerimize FEDERASYON FIKRI,, GAZI PASA dan gelmis bakalim ne demis...

"KÜRDISTAN'A OTONOM YÖNETIM"

Bu ülkede, "Federasyon da tartisilabilir" dedigi için dönemin Cumhurbaskani Turgut Özal'i neredeyse vatan haini olarak ilan edenler, her nedense Mustafa Kemal'in El-Cezire Cephesi Komutani Tuggeneral Nihat Pasa'ya gönderndigi 'gizli' kayitli resmi yaziyi görmemezlikten geliyorlar. Yasar Kemal'in, geçtigimiz günlerde ATV Televizyonu'nda yayinlanan Siyaset Meydani programinda gündeme getirdigi, altinda "Büyük Millet Meclisi (Meclis, bu adla kuruluyor. Ilk belgelerin önemli bir bölümünde 'Türkiye' adi görülmüyor..) ile Mustafa Kemal imzasi bulunan ve Ankara 22 Temmuz 1922 tarihini tasiyan bu önemli belge aynen söyledir:

"Kisiye Özel.

El-Cezire Cephesi Komutani Tuggeneral Nihat Pasa Hazretlerine,

1-Asamali olarak, bütün ülkede ve genis ölçekte dogrudan dogruya halk gruplarinin ilgili ve etkili oldugu bir biçimde yerel yönetimlerin olusturulmasi iç politikamizin geregidir. Kürtlerle dolu bölgede ise, hem iç politikamiz ve hem de dis politikamiz açisindan ölçülü yerel bir yönetim kurulmasini savunmaktayiz.

2-Uluslarin kendilerini yönetmeleri yetkisi bütün dünyada benimsenmis bir ilkedir. Biz de bu ilkeyi benimsiyoruz. Kürtler'in bu döneme kadar yerel yönetime iliskin örgütlerini kurmus ve baskanlari ile yetkilerini bu amaç için bizce kazanilmis olmasi ve oyladiklarinda kendi kaderlerine gerçekten sahip olduklari BMM (Büyük Millet Meclisi) buyrugunda yasam istekleri yayinlanmalidir. Kürdistan'daki bütün çalismalarin bu amaca dayali politikaya yöneltilmesi El-Cezire Cehpesi Komutanligi'nin görevidir.

3-Kürdistan'da Kürtler'in Fransizlar ve özellikle Irak sinirinda Ingilizler'e karsi düsmanligini silahli çarpismayla durdurulamaz bir düzeye vardirmak ve yabancilarla Kürtler'in birlesmesini engellemek asamali olarak yerel yönetimler kurulmasinin zeminini hazirlamak ve bu yolla yürekten bize bagliliklarini saglamak Kürt yöneticilerinin sivil ve askerlik görevleriyle görevlendirilerek bize bagliliklarini pekistirmek gibi genel yollar benimsenmistir.

4-Kürdistan'in iç politikasi El-Cezire Cephesi Komutanligi'nca belirlenecek ve yönetilecektir. Cephe Komutanligi bu konuda Büyük Millet Meclisi Baskanligiyla yazismalar yapar. Iller tarafindan izlenecek yolu düzenleyip uyumu saglayacagi için sivil yöneticilerin de bu konuda bagli olduklari yer, Cephe Komutanligi'dir.

5-El-Cezire Cephe Komutanligi yönetim, adalet ve maliye (parasal) konularda degisiklik ve düzenlemeyegerek gördükçe, bunun uygulanmasini hükümete önerir.

BMM Baskani Mustafa Kemal." (9)

TARIHI BILMEDEN KONUSMAK NE KADAR KOLAY DEGILMI

SIZ KIME KIMIN TOPRAKLARINDA MILLIYETCILIK YAPIYOSUNUZ,,,, ya sev ya terk et ne demek ??? DAHA DUN GELMEDINIZMI deseler kurtler biz turklere hakli degillermi???

bak işte olaya geldın sonunda derdın butun ulkenın adı kürdıstan olsun bu mu yanı?arkadaşım sen kendındemısın turkıyede turkıyeyı savunuyorum amaç zaten türkü ortaasya ya postalamak değılmı bız nıye böyle ısrarla ulusalcılık yapıyoruz doğu gıderse batı da gıder de ondan a ne demek turkıye lafı geçmıyor sen ıyımısıın kafan yerındemı

Sitelerde Paylaş
  • İleti 112
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

o zaman demokrasi mücahiti kesilmenin bir anlamı yok değil mi? bir ülkede 10 tane başbaan olmuyor maalesef. her fikre düsünceye uygun basbakan olmuyor. legal yollarla secilen basbakana karsı isen illegaliteye dil uzatmayacaksın.

ben demokrası mucahıtlığımı yapıyorum?ıllegalıte dedığın pkk mı savunuyormusun pkk yı anlamadım yanı öyle vahşı bır örgütü desteklıyormusun

Sitelerde Paylaş
Neden acaba , Kürt kelimesi tarih kitaplarinda bile gecmiyorsa nerden türediniz siz ? ,kendinize yalan tarih yaratip ona inanmaniz sadece sizi baglar , yoksa Dis mihraplar sizi doldurusa getirip masa gibi mi kullaniyor demem gerekirdi

Askeri operasyon görmemisin belli , Türklerde Vicdan olmasa olaylarin nasil 24 saate cözülebilecegini görürdünüz, bunun icin Türklere minnetar olmalisiniz yoksa israil in yaptigini yaparlardi sizlere , ama illa yemek yediginiz yere pisleyeceksiniz ya devam edin Türkler aleyhinde olmaya

sürü piskolojisi ile hareket ettiginizi yazarken, düsünürken , her türlü illegaliteyi yaparken ama bilincli ama bilincsiz göstermek zorundamisiniz ,hadi basligi kirlettigimi söyleyin , kirlettiginiz ülkemin yaninda size ne yazssam müstehaktir , önce gidip ellerinizdeki mehmetcik kanlarini yikayin sonra burada muhatap arayin , cünkü bizlerin katiller veya onlarin savunuculari yada ülkeyi bölmek isteyenlerle konusacak birseyimiz yok olamazda

,sizler isteseniz Pkk yi kendiniz kendi aranizda bitirirsiniz , öyle kelime oyunlari ile Pkk sempatizanligi yaparak , sadece midemizi bulandirirsiniz

ılknur güzel konuşmussun arkadaşım ege arkadaşımız türküm dıyor ama kraldan fazla kralcı demokratık haksa alsınlar bana uyar aslında ama olay artık turkıye lafını geçmış kurdıstana kadar gelmış vay vayyyyy vayy

tarihinde goddess tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
ben demokrası mucahıtlığımı yapıyorum?ıllegalıte dedığın pkk mı savunuyormusun pkk yı anlamadım yanı öyle vahşı bır örgütü desteklıyormusun

Şuan ki pkk yı tabiki savunmuyorum, ilk kuruldugunda destekliyordum çünkü Marksist Leninist bir örgüttü ancak 90 ların basında tüm kadroları dagıtım milliyetci ve dindar kimlige bürününce desteklemez oldum.

Sitelerde Paylaş

ILKNUR,

KURDISTAN vardir KURTLERDE vardir, bunu M.KEMAL ATATURKTE bir cok kez beyan etmistir.

KURTLERIN tarihi elbetteki bir cok halk kadar sawaslar ve istilalar ile doludur ve gunumuze kadar kendilerini yasatmislardir..

Kimse kendisine tarih yaratmaz ,ama EGEMENLER kendilerine gore tarih yaratirlar ornegin,,,,,

Kurtler turktur, gibi delisacmasi turunden ki( bu ornegi cogaltabilirim) tarzida anlatimlar bile vardir..

Bunu kafaniza koyun ve cikarmayin BU HALKI YOK SAYARAK , bir ADIM BILE GILMEZ..

ATATURKUN arsivelenmis belgeleri var, ATATURK bile KURDISTAN ve kurt HALKI ile yazilari vardir KIVANC duydugunu vs,,, bir cok belge vardir,, ispatlarsam ATATURKE hainmi diyeceksin??

MASA gibi dis mihraklar TURKIYENIN BASBAKANINI ve ILGILI kurumlarini kullaniyorlar..

MARSTAMI YASIYOSUN SEN ??

ABD ye teslim olmus bir ulke TURKIYE ,, KENDI IC HUKUKU nu bile isletememekte, turk insani gidip hakkini AHIM de aramakta..

Bir ulke dusununki kendi yurttasi ADALETINE guvenmesin, TURKIYE tek ornek bu konuda..

Bakin , KONTR-GERILLA binklerce insani INFAAZ etti,milyonlarca insan yerinden yurdundan oldu, 70 bin insan oldu ve hala oluyor eee sorun cozuldumu??

TURKIYE kullanmadigi kadar sawas ucagi kullandi ve TONLARCA bomba atti, KUZEY IRAK'a ne olu PKK bittimi???

HANI BITECEKTI ???

Kac basbakan,kac genelkurmay baskani ve onlarca HUKUMET degisti hala PKK orada ve bitmedi, NEDEN,,,????????

Bu sorun daha cook hukumet emekli eder ama yine olan fakire-yoksulun cocuguna olur, bomba atmakla,koy yakmakla bu is cozulmez..

SAVUNMAYA harcadigimiz parayi hiic bir yere harcamiyoruz, NEDEN ??????

DEMOKRASIYE gecip neden BU sorunu cozmuyoruz ??? COKMU ZOR ?????

HAYIR, cunku birileri bu kirli sawastan NEMALANIYOR ve bittirmekte istemiyor...

ASALIM-KESELIM bunlari kimseye cidiye almaz,

Ben kendim TURKUM, ama KURT halkinin hakli mucadelesini savunuyorum..

OTONOMU BEN DEGIL ATATURK ISTEMEKTEDIR ZAMANINDA,,,,,,,,,,goddesse yazilari iyi oku, sacma sapan yazilarda yazma bana,ok

OKUDUGUNU anliyamiyormusun sen????

bana ozel yazma,,, konuya ozel yaz bidahaki sefere,,ok

Sitelerde Paylaş

okuduğumu gayet ıyı anlıyorum o belgeyı sen getırmışsın bende tabıkı sana hıtaben konuşcam başka nasıl konuşcam ? o belge gerçek olamaz nedenmı çünkü sen parantes içinde türkıye lafı geçıyor demışsın sen ıyımısın ya? aklınbaşındamı ?????????????? yanı kurdıstan mı olcak yenı kuracağınız ülke? bunumu demek ıstıyorsun ? amaç paylaşımsa sorularıma cvp ver kaçma ıkıncı kez soruyorum daha öncede sormuştum amaç yenı ulkenın adı kurdıstanmı olacakkkkkkkk.algı sorunum yok senın var mı ? her soruma yuz kere sorunca cvp gelıyor da

Sitelerde Paylaş

goddess,

kim kurdistan bagimsiz olsun diyorki???

Burada tarihi olgulari alip tartismaya calisiyoruz, kurdistan var,kurtlerde var ve tarihte bu halkinin basina gelenleri SAPTIRMADAN KIVIRMADAN nalatmaya calisiyoruz..

ILAKI kurt olmak zorunlulugu yok kurtleri savunmanin,insani acidan bu insanlar neden geri birakilmis ve neden hep itilmisler ve neden hep agir baskilar gormusler bunlari acip tartismak istiyoruz..

KURDISTAN olsun ve bagimsiz bir kurt devleti olsun demedim ,asla dememde, ama tarihi ele alirken bu temelde isimleri,halklari ve bolusumleri,nicinleri,amaclarida yazmak zorundayiz..

Simdi kurdistan diyen her insani,kurtler kurttur TURK degil diyen her insani PKK li yapmak akil kari bir isdegil,tersine insanlari PKK nin kucagina itmek demektir..

SINIRLAR OZGURLUK GETIRMEZ...

Evet kurdistan kurulursa KURTLER OZGURMU OLACAK ?????

HAYIR,olmiyacaklar cunku SINIRLAR OZGURLUK GETIRMEZ..

IRAK-IRAN-SURIYE- ve bir cok devletin sinirlari var,peki halklari ozgurmu???? HAYIR DEGIL..

OZGURLUK bir arada baris ve demokrasi ile olur,bunu anlatmak ve altini cizmek gereklidir..

Kalkip kurtlere kufur etmek,kurtleri yok saymak,kurtlerin tarihi yok demek vs,,,, COK cahilce ve basit bir yaklasim olur..

Suana kadar butun yollar denendi ve olmuyor cunku bu TEROR SORUNU DEGIL KURT SORUNU...

Kurt sorunu POLITIK-SOSYAL bir sorundur, bu bikere iyi anlasilmalidir..

ISRAIL filistin sorununu TEROR SORUNU OLARAK ELE ALIYOR,peki sonuc ne??? SAVAS,katliam,gozyasi,ve kor bir SAVAS..

Filistin sorunuda sosyal ve politik bir sorundur..

ILNUR atip tutmus,aslinda pek farkli seyker yazmamis ,asalim keselim yiyelim demis...

Bu nedenle ikili tartismalardan cok goruslerinizi yazin...

Sitelerde Paylaş

pekı ben asalım keselımmı dıyorum?ben ordakı töre cınayetıne kurban gıden kadınların hakkını savunuyorum fakırken nıye ısrarla sureklı çocuk yapıyorlar dıyorum bu onları sefıllığe ıter daha beter dıyorum yıne küfür demışsın bak bunu kanıtlamak zorundasın benı zan altında bırakmaya hakkın yok bunu ıspatla olayı kışıselleştrme artık

Sitelerde Paylaş
goddes ,son kez adini yazicam ve sonrasi yok..

yasin kac senin ??? 13 yasindamisin sen..

sana yazdim,panorama cizdim hala ,ayni sorulari soruyosun yahuuu

birak yazma buraya,ok

yazma ,cunku sana anlatacak bir durumum yok benim,ciddi islerim var..

git kendi kafana gore bir baslik ac GODOSUN yeri diye takil orada ama buraya yazma curutuyosun ,basligi..

SEN ne her yazilani ustunu aliniyosun,paronyakmisin SEN ,????

Bu iletiye cevap yazma lutfen..

saygisiZliklar.........

EGE efendi,sana sorular sorulunca hep kufur mu edersin???

Baslik acmissin,dogal olarak insanlar sana soru sorar,neden bu kadar agresiflesiyorsun?

Zaten goddes arkadas vuralim,oldurelim demiyor ki.Sadece orada bazi sorunlarin var oldugunu soyluyor ve senin cozum onerilerini kabul ( zaten tam olarak cozum onerin nedir onu da belirtmemissin ya..) etmiyor ama bir sorunun var oldugunu kabul ediyor.

Biraz daha sakin olman dilegiyle,sevgili EGE.

Saygilarimla.

Sitelerde Paylaş
goddes ,son kez adini yazicam ve sonrasi yok..

yasin kac senin ??? 13 yasindamisin sen..

sana yazdim,panorama cizdim hala ,ayni sorulari soruyosun yahuuu

birak yazma buraya,ok

yazma ,cunku sana anlatacak bir durumum yok benim,ciddi islerim var..

git kendi kafana gore bir baslik ac GODOSUN yeri diye takil orada ama buraya yazma curutuyosun ,basligi..

SEN ne her yazilani ustunu aliniyosun,paronyakmisin SEN ,????

Bu iletiye cevap yazma lutfen..

saygisiZliklar.........

küfür etme dıye yırtınıyordun şimdı utanmadan godoş dıye küfür salladın? gerızekalı arkadaşım nıye üstüme alınayım sana adam gıbı soru soruyorum cvp vermek yerıne sallıyorsun süreklı paarnoyak varsa sensın hastasın yaa sen normal değılsın bence bır ınsana böyle küfür edılmez godoş sensın sen godoşluğu ıyı bılıyosun galıba.sen erkekmıydın lan ama ben bayanım galıba godoşun alası sensın çunku fazla yumoş yazıyorsun al bak işte küfür buna derler

Sitelerde Paylaş
EGE efendi,sana sorular sorulunca hep kufur mu edersin???

Baslik acmissin,dogal olarak insanlar sana soru sorar,neden bu kadar agresiflesiyorsun?

Zaten goddes arkadas vuralim,oldurelim demiyor ki.Sadece orada bazi sorunlarin var oldugunu soyluyor ve senin cozum onerilerini kabul ( zaten tam olarak cozum onerin nedir onu da belirtmemissin ya..) etmiyor ama bir sorunun var oldugunu kabul ediyor.

Biraz daha sakin olman dilegiyle,sevgili EGE.

Saygilarimla.

sağol arkadaşım burda yalnız kaldım sureklı saldırıyor tabıkı onu muhatap alcam başlığı açan o erkekmış bırde beni zaten erkek sanıp sallıyolar küfrü bunaldım ya

Sitelerde Paylaş
goddes olacakti ama yasanilan, IMLA hatasindan dolayi CAMIAMIZ uzuntu icerisindedir..

saygilar...

artık çok geç sınırımden bende sana salladım kusra bakma artık tabı gerçekten ımla hatasıysa

Sitelerde Paylaş

BAK arkadasim affet, bilmeden oldu yahu,, herkez hata yapabilir dimi

sana hic hakaret etmedim ben ustelik,lutfen !!!!

ama goddescigim, sende biraz anlama zorlugu var,buda beni cileden cileye sokuyor,ah bilsen!!!

Sanki kurt sorununu senin yuzunden cikmis gibi bir savunma icerisine girmen,hayret verici, rolax biraz sakinles :)

kal saglicakla....

Sitelerde Paylaş

ama goddescigim, sende biraz anlama zorlugu var,buda beni cileden cileye sokuyor,ah bilsen!!!

Sanki kurt sorununu senin yuzunden cikmis gibi bir savunma icerisine girmen,hayret verici, rolax biraz sakinles :)

kal saglicakla....

gayet zekıyım ege merak etme sende kal sağlıcakla

Sitelerde Paylaş

arkadaşlar samımı olarak soruyorum sızlere eğer kürtçe eğıtım serbest kalsın ıstıyorsanız olay kapancakmı polemık ıstemıyorum bunaldım evet yorumlarınızı beklıyorum.kürtçe sadece doğuda mı serbest olsun sızce ?bence tabıkı öyle olmalı ama sızın yorumlarınızı beklıyorum

Sitelerde Paylaş

kal saglicakla....

EGE,cok ciddi bir baslik actin ama su an chat yapiyorsun bilmem farkinda misin.

Ama bunu nasil becerdigini de anlamis degilim.Seni tebrik ediyorum;herkesin harci degil bu guzelim forumda kurt meselesinden chatlesmeye ulasmak.Bir ilki basardigin icin seni tebrik ediyorum.

Neyse,ben aranizdan cekileyimde rahatsizlik vermis olmayim.

Devam EGE DEVAAAM.. Neye mi? Chat'e devam chat'e..

Saygilarimla

Sitelerde Paylaş

ben hala cıddı soruma cıddı cevap bekılıyorum eğer cevaplanmassa samımıyetsız olduğunuzu düşünücem hatta o küfür ün ımla hatası olmadığına ınanıcam gayet net bır soru soruyorum herkese yanı sızın camıaya(kendı deyımınle) ne demekse .sızler hangı haklar verılsın s ıstıyorsunuz bunu açıkça söylermısınız

Sitelerde Paylaş

Kürt-Türk sorunu. Hiç bitmeyen, tartışıp durduğumuz ve tartışmaya devam edeceğimiz Türkiye’nin sorunu. Bu tür sorunlar birçok millet arasında yaşanıyor ama bizdeki diğerlerinin sorunlarından daha farklı süreçleniyor. Türkiye’de bu durum yavaş yavaş demokratik süreçlere çekilmeye başladı. Ancak hala daha dil ve kültür uğruna insanlar öldürülmeye devam ediyor.

Forumda okuduğum yazılarda sorunun tarihlendirilmesi yapılmış. Bu noktaya gelene kadar geçen zaman içinde yaşanan acı olaylar, bu sürecin nasıl sancılı işlediğini ortaya koyuyor. Ama ben başka bir tarihten bahsedeceğim. İnsanlık tarihinden.

İnsanoğlu 50 bin yıl önce tüm Dünya’ya yayılmaya başladı. Başlangıçta aynı olan diller ve şekiller daha geniş bir coğrafyaya yayılım sayesinde farklılaştı. Farklı diller, farklı kültürler, faklı insanlar ortaya çıktı. 50 bin yıllık tarih, Dünya tarihine göre daha yenice bir tarih olduğu için bu farklılaşma ırk düzeyinde kaldı. Daha önceleri ortaya çıkan diğer insan türleri ise varlık sahnesinden silindi.

İnsan bu zaman içinde üremeye devam etti. Nufüs kalabalıklaştıkça feodal yapılar gelişti, onlar birleştikçe krallıklar oluştu ve son aşama da ülkeler ortaya çıktı. Her canlının yaptığı gibi hakimiyet alanları için kavgalar, savaşlar yapıldı.

Bu süreç içinde dil, her millette farklı evrim geçirdi. Dilin evrimi de aynı canlıların evrimi gibidir. Akrabalık derecesi uzaklaştıkça farklılık artar. Dil bilimciler de buna dayanarak dilleri ailelere böler. Türkçe Ural-Altay dil ailesinin içindedir. Kürtçe ise Hint-Avrupa dil ailesi içindedir. Bu dil aileleri içinde kelime ve cümle yapı benzerlikleri vardır. Yani aile içinde bir dil ile konuşanlar yakın akrabadır.

Dil ise insan tarafından kullanılan bir araçtır. Yaşayan bir araçtır ve zaman içinde değişir. Tıpkı kültürlerde olduğu gibi. Birkaç bin yıl öncesine ait olan Türkçe şuan kullanılan Türkçe değildir. Aynı şekilde birkaç bin yıl önce var olan Kürtçe de şu anki Kürtçe değildir.

Peki bundan sonraki süreç ne olacak? Bundan sonra dil ve kültürel evrim farklı bir yol izleyecek. Nedeni ise nüfusun aşırı boyutlara ulaşması ve insanların artık birbiri içinde yaşamaya başlamalarıdır. Bazı diller yok olacak, bazıları diğerleri ile birleşecek, bazılar da evrim geçirmeye devam edip farklılaşacaktır.

Eğer insanoğlu başka bir darboğazdan geçmezse, belki de binlerce yıl sonra tüm diller ve ırklar tek şekle bürünecek. ABD de yaşayan insanların evrimi için yapılan tahminler, ileride, orada yaşayanların deri renklerinin esmer olacağı, zenci ve beyaz ayırımı kalmayacağı yönünde. Bu genele yayılabilir ve gelecekte çekik-gözlü, zenci, beyaz ayrımı kalmayabilir. Geleceğin insanı 1.90 boyunda hafif çekik gözlü ve esmer olabilir.

Eğer dil ve kültür bir araçsa ve değişim geçiren bir olgu ise, insan bu olgu için neden birbirini öldürür? Bu olay var olmakla da alakalı demek ki. Ancak bu savaşların insanoğlunun ilerlemesini yavaşlatması gibi bir tehlikesi var. Hatta insanoğlunun kendi kendini yok etmesi gibi bir tehlike var. Bir atom bombası yapmanın kolay bir yolu bulunursa, insanoğlu kendi farklılıklarından dolayı kendisini ve kendisi ile beraber yaşayan birçok canlıyı yok edebilir.

Evren tarihi için 50 bin yıl sadece ufak bir andır. Hatta an bile sayılamaz. Bu kavgalar sonra ermezse koskoca evren tarihi içinde insanoğlu bir an bile varolmamış olabilecektir. Bu ise Homo sapiensin kaçınması gereken bir durum olmalı.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...