Jump to content

BOL-YONET politikasi ve KURTLER

Recommended Posts

• İleti 112
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

goddess seni ben cozdum, senin amacin bu koyu baltalamak ,sen bilerek yapiyosun......

arkadaşım sen benım marcosla yazışmalarımı okumadınmı sen gerızekalımısın faşizan olan kım ?sen mı benmı benmı mantıklı çözümler söyluyorum sen mı ben mı olayı kapatıp olayı konuşmak için sana sorular soruyorum nasıl çözüm gerekır dıye yoksa senmı bence sen propagandacısın bu artık bellı oldu amacın konuşmaksa bana takma nıye ban taktın lan gerçı hoş sana başka kımse dayanmıyor gelenı kaçırıyosun faşizanlığınla

Sitelerde Paylaş
cakal,

kurtce tonlarca eser vardir,,bunu bil,,,,

kurtce ile hayatin her aninda yeterli bir kelime havzasi vardir,cakal..

bos konusuyosun..bossss bom bos

Bırak bu işleri bi köyedeki diğer köydekini anlamıyo bebekmi kandırıyon. Kırmanci lehçesinyle bilgisayar mühendisliği eğitimi, güldürme beni.

Sitelerde Paylaş
Elleri kremlidir bunlarin,klavyede delikanlisi olurlar,tandir ekmeginin yerine kepekli ekmek yiyen,tezegin yerine alttan isitmali dairelerde yasayan,kekik kokusunun sabahlari daglarda cigleninceki kokusunu bilmeyen,parfüm kokulariyla yasayan,yayik ayran yerine aslan sütü icen,aclik cekmemis ama zayiflamak icinde diyet yapan ...vs,vs,

bu biraz abartılı olmuş. batıdaki Türk köylerinin çoğu Kürt köylerinden farksızdır.

Sitelerde Paylaş
Edebi senden mi öğrenecem lan edepsiz, adam gibi sorduk, sen kimsin. Sen türk değilmiyidin kütçenin derinliğini nerden biliyosun. Kaç tane edebi eser var kürtçe. Kürtçeyle tıp, hukuk, kimya, biyoloji, mühendislik dersi nasıl vereceksin, bal gibi türkçe vereceksin. bunun için senelerce altyapı oluşturman lazım.

adım çakal değil nickim chakal seni ilgilendirmez neden seçtiğim, beni ifade etmiyor. Boşuna debelenme sen istesende bana hakaret edemezsin zekan yetmez.

Sevgili chakal,"kac tane edebi eser var kurtce" demissin...hemen sana bir kac tanesini yazayim;

Ahamed-i hani,Baran Fundermann,Cegerhwîn,Seref Han,mehmet uzun.

Daha bir cok tarihte yasamis kurt edebiyatcilarini yazabilirdim ama bu kadari simdilik yeterlidir diye dusunuyorum.

istersen yukarida adi gecen kurt edebiyatcilarini biraz taniyalim.

Ahmed-i hani (Kurtce : Ehmede Xani) 1650 lerde yasamis ve kurtce'nin kurmanci lehcisiyle bir ask hikayesini anlatan,gunumuzde de sinemaya aktarilan meshur Mem u Zin"i yazmistir.Ahmed-i hani,hakkarili bir tarihci ve edebiyatcidir ve daha bir cok edebi eseri vardir.Bunlardan bir kacini hemen belirtelim:

Mem u Zin (Aşk destanı)

Nubara Biçukan (Çocuk kitabı)

Fi Beyani erkani islam (islam'ın temelleri)

Eqida imane (ideoloji ve İnanc)

Yine yukarida adi gecen kurt edebiyatcilarindan mehmet Uzun,1977 den beri uzun yillar isvec'te yasadi ve mide kanserine yakalanip 2007 de Diyarbakirda yasamini yitirdi.Bir cok kurce eseri vardir,bunlardan bir kacini sunlardir :

Romanlari;

Siya Evine (Yitik Bir Askın Golgesinde)

Rojek ji Rojen Evdale Zeynike (Evdale Zeynike'nin Günlerinden Bir Gün)

Mirina Kaleki Rind (Yaşlı Rind'in olumu)

Bîra Qedere (Kader Kuyusu)

Daha bir cok deneme yazisi bulunur mehmed uzun'un.Ayrica da kapsamli olarak kaleme aldigi Antolojiya Edebiyata Kurdi (Kurt Edebiyat Antolojisi) yapitini 1995 de ciratti.Kitaplari yirmiye yakin dile cevrildi..

Yukarida adi gecen diger kurt edebiyatcilarinin da kurtce esrleri vardir ama burada uzun uzadiye yazmayacagim,isteyen yazarlarin ismini yazip arastirabilir.ben sadece kisaca bu konuya aciklik getirmek icin bir-ikisine deginmel istedim.

>>>Kaç tane edebi eser var kürtçe. Kürtçeyle tıp, hukuk, kimya, biyoloji, mühendislik dersi nasıl vereceksin, bal gibi türkçe vereceksin. bunun için senelerce altyapı oluşturman lazım.

'Kac tane" degil,ben sana 100 lerce eser siralayabilirdim ama dedigim gibi cok uzun bir yazi olur ve SIKICI olabilir diger arkadaslar icin.

Evet,soylediklerine katiliyorum,zira konusulmasi bile yasak olan bir dilin yukarida yazdigin bilimleri akademik duzeyde yapabilmesi su durumda biraz zor..ama cesit kurt enstituleri var bu konu hakkinda cok yogun calismalar yapiliyor.

Sorun kurt halkinin egitim dilinin yetersizligi degil,kurt halkinin en dogal haklarinin verilmeyisindedir.70 yil turkceyi de yasaklarsak var sen dusun ne hal alir.

Saygilarimla.

Sitelerde Paylaş
Sevgili chakal,"kac tane edebi eser var kurtce" demissin...hemen sana bir kac tanesini yazayim;

Ahamed-i hani,Baran Fundermann,Cegerhwîn,Seref Han,mehmet uzun.

Daha bir cok tarihte yasamis kurt edebiyatcilarini yazabilirdim ama bu kadari simdilik yeterlidir diye dusunuyorum.

istersen yukarida adi gecen kurt edebiyatcilarini biraz taniyalim.

Ahmed-i hani (Kurtce : Ehmede Xani) 1650 lerde yasamis ve kurtce'nin kurmanci lehcisiyle bir ask hikayesini anlatan,gunumuzde de sinemaya aktarilan meshur Mem u Zin"i yazmistir.Ahmed-i hani,hakkarili bir tarihci ve edebiyatcidir ve daha bir cok edebi eseri vardir.Bunlardan bir kacini hemen belirtelim:

Mem u Zin (Aşk destanı)

Nubara Biçukan (Çocuk kitabı)

Fi Beyani erkani islam (islam'ın temelleri)

Eqida imane (ideoloji ve İnanc)

Yine yukarida adi gecen kurt edebiyatcilarindan mehmet Uzun,1977 den beri uzun yillar isvec'te yasadi ve mide kanserine yakalanip 2007 de Diyarbakirda yasamini yitirdi.Bir cok kurce eseri vardir,bunlardan bir kacini sunlardir :

Romanlari;

Siya Evine (Yitik Bir Askın Golgesinde)

Rojek ji Rojen Evdale Zeynike (Evdale Zeynike'nin Günlerinden Bir Gün)

Mirina Kaleki Rind (Yaşlı Rind'in olumu)

Bîra Qedere (Kader Kuyusu)

Daha bir cok deneme yazisi bulunur mehmed uzun'un.Ayrica da kapsamli olarak kaleme aldigi Antolojiya Edebiyata Kurdi (Kurt Edebiyat Antolojisi) yapitini 1995 de ciratti.Kitaplari yirmiye yakin dile cevrildi..

Yukarida adi gecen diger kurt edebiyatcilarinin da kurtce esrleri vardir ama burada uzun uzadiye yazmayacagim,isteyen yazarlarin ismini yazip arastirabilir.ben sadece kisaca bu konuya aciklik getirmek icin bir-ikisine deginmel istedim.

>>>Kaç tane edebi eser var kürtçe. Kürtçeyle tıp, hukuk, kimya, biyoloji, mühendislik dersi nasıl vereceksin, bal gibi türkçe vereceksin. bunun için senelerce altyapı oluşturman lazım.

'Kac tane" degil,ben sana 100 lerce eser siralayabilirdim ama dedigim gibi cok uzun bir yazi olur ve SIKICI olabilir diger arkadaslar icin.

Evet,soylediklerine katiliyorum,zira konusulmasi bile yasak olan bir dilin yukarida yazdigin bilimleri akademik duzeyde yapabilmesi su durumda biraz zor..ama cesit kurt enstituleri var bu konu hakkinda cok yogun calismalar yapiliyor.

Sorun kurt halkinin egitim dilinin yetersizligi degil,kurt halkinin en dogal haklarinin verilmeyisindedir.70 yil turkceyi de yasaklarsak var sen dusun ne hal alir.

Saygilarimla.

Cevabın için teşekkürler.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...