Jump to content

Hz.Yunus(as) Balığın karnına girmedi..

Recommended Posts

İhsan eliaçığın bir makalesinden alıntılıyorum..

Örneğin “balık” da, Asurluların sembolüydü. Su tanrısı Enki’nin simgesi olarak görülüyordu. Asur kralının tacında, mühründe, asasında, bastırdığı paralarda hep balık figürleri var. Ülkenin her yanı Mısır’daki boğa (bakara) heykelleri gibi balık figür ve heykelleri ile doluydu. Bugün bile Süryani (Asurî) rahipler boynuna balık resim ve armaları asıyor. Asur’un başkenti Ninova’nın cezaevi kapısında da büyükçe bir balık figürü vardı. Hz. Yunus oraya girmişti. Irmaktaki balığın karnına değil…

Yorum sizlerin..

Sitelerde Paylaş

Yunus balığın karnına girmediyse o zaman nasıl sahile atılıyor? o konudaki çelişkili saçmalıkları yazmıyorum bile.Bir insanın yunus balığının karnına girmesi mümkün değil orası da ayrı konu..

Sitelerde Paylaş

(es-Saffat,.

140. Hani o, dolu bir gemiye binip kaçmıştı.

141. Gemide olanlarla karşılıklı kur'a çektiler de kaybedenlerden oldu.

142. Yunus kendini kınayıp dururken onu bir balık yuttu.

143. Eğer Allah'ı tesbih edenlerden olmasaydı,

144. Tekrar diriltilecekleri güne kadar onun karnında kalırdı.

Bu ayetlerden demek bu sonuca varmış.. Kuran ne kadar tuhaf bir kitap.. Mantığına sığmayan ne varsa hemen anında anlam değiştirebilirsiniz..

Sitelerde Paylaş

aklınızı peynir ekmekle mi yediniz siz?

bu kadar da kıvırılmaz ki kardeşim.

adamı gemiden atıyorlar işte.

bir insanın karnında yaşayabilecceği deniz canlısı balina olsa gerek.

ama belli ki taksonomi falan bilinmediği için yunus denmiş.

Sitelerde Paylaş

Bu taklaların sonu yok...

Sebebi çok eski çağlardan kalan ve Muhammed dönemine kadar anlamlarını yitirmiş simgesel masalların gerçek zannedilmesinden başka hiç bir şey değil..

Sineğin kanadında şifa olduğunu söyleyen bir Muhammed var karşımızda...

Sitelerde Paylaş
Yunus balığın karnına girmediyse o zaman nasıl sahile atılıyor? o konudaki çelişkili saçmalıkları yazmıyorum bile.Bir insanın yunus balığının karnına girmesi mümkün değil orası da ayrı konu..

Balığın yunus balığı olduğu nerede yazıyor?

Sitelerde Paylaş
aklınızı peynir ekmekle mi yediniz siz?

bu kadar da kıvırılmaz ki kardeşim.

adamı gemiden atıyorlar işte.

bir insanın karnında yaşayabilecceği deniz canlısı balina olsa gerek.

ama belli ki taksonomi falan bilinmediği için yunus denmiş.

Yunusun karnına girdiği nerde geçiyor ki bulamadım ben

Sitelerde Paylaş
Yunusun karnına girdiği nerde geçiyor ki bulamadım ben

http://www.sorularlaislamiyet.com/subpage....na&id=30398

buraya bir bak bence.

kuranda kendisine balık sahibi falan birşeyler deniyordu ama

kuranda balık onu yuttu o da bir süre karnında kaldı diye birşey geçiyor mu bilmiyorum.

işin aslı için tevrata bakmalı. :)

sevgiler...

Sitelerde Paylaş

bir yerde bu balık hikayesinin tamamen simgesel olduğunu, aslında yunus un iç dünyasına döndüğü -balığın karnı- ve gerçeği görmesiye beraber -tanrıya sığınışı- bir aydınlanma sürecinin başladığını, kurtulduğunu -sahile vurması- okumuştum.

musa ve hızır hikayesinde de benzer bir yaklaşım vardı.

hermetik öğretilerden ve simyadan bahsediliyordu, bir de bu alanda kullanılan simgelerden.

bulursam yapıştırırım buraya da.

Sitelerde Paylaş
http://www.sorularlaislamiyet.com/subpage....na&id=30398

buraya bir bak bence.

kuranda kendisine balık sahibi falan birşeyler deniyordu ama

kuranda balık onu yuttu o da bir süre karnında kaldı diye birşey geçiyor mu bilmiyorum.

işin aslı için tevrata bakmalı. :)

sevgiler...

Allah'ın emri ile, onu, bü­yük bir balık yuttu..

Yunus balığı nerde?

Sitelerde Paylaş

Yunus balığı nerde?

illegaltm, bu konuda bildiklerimin ne kadarı kuran kaynaklı,

ne kadarı sahih saydığınız hadis kaynaklı,

ne kadarı israiiliyat türü şeyler kaynaklı bilemiyorum.

benim bildiğim yunus balığı yutmuştur yunus peygamberi.

gerçi yunus bir balık değildir ve yunusun insanı yutması pek mümkün değildir ama bu şekilde biliyorum ben.

Sitelerde Paylaş

iLLeGaLTM

daha dün mucize konusunda bana sayıp döken sen !

Musanın asa atmasını mucize diye gösterirken,bugün yunusun balık tarafınfan yutulmasını mucize dışında mı algılıyorsun ?

1 gün için oldukça hızlı bir değişim değil mi bu ?

bu forumda yazmak istemiyorum.ama şuan kendi takip ettiğim forum yarı tatilde sayılır.bu sebeple buraları okuyorum ve malesef sinirlerim bozuluyor.

tutarsız ve zekasız ortamlar beni geriyor.bu bahsettiğim örneğin bir numuneside sensin.

bugün;

dün ne yaptığını anlaman adına,sana bana yaptığın şeylerin benzerini yapacağım.

ki !

sana güzel bir ayna olsun.ve sen ona bakta kim olduğunu gör.

şu satırdan,belirttiğim satıra kadar olan yazılar.sakat bir algının kendisi ile tanışması adına kasten ve bilinçli olarak çarpıtılacaktır.

öncelikle yunusun balık tarafından yutulması kesin bir mucizedir.

Allah Peygamberlerine bu tür mucizeler vermiştir.Musanın asası , elini koynuna koyup bembeyaz bir ışık olarak çıkması , İsanın hikayeleri vs vs.

biliyorsunuz ki.Kuranda Peygamberler mucizelerle sık sık anılırlar.

şimdi başlığı açan şahıs recep ihsan eliaçıktan alıntıladığı bu abes iletide islamın bütün alimlerini sanırım aşalamak niyetindedir.

oysa ; recep ihsan eliaçığın din konusundaki ehliyeti nedir ? kendisinin ilahiyatçı olması koca islam alimlerinin ötesinde bir ehliyete sahip olması demekmi oluyor.biz şimdi bu uyduruk recep i.eliaçık külliyatı üzerine koca islam alimlerini çöpe mi atacağız.

sen iLLeGaLTM !

sen ne dediğin farkındamısın ? sen sözlerinin ucunun nereye gittiğini biliyormusun ?

Allah burada açık açık mucize ayeti vermişken ! sen Allahın mucizesini mi bozuyorsun !

senin arapçan var mı ?

hangi ehliyetle ayetleri tartışıyorsun.bilmediğin şeylerin taraftarı nasıl oluyorsun ?

vs vs vs vs vs

kasti sözlerim burada bitmiştir....

konu üzerine açıklama yapmıyorum.

gerek duymuyorum.anlamayan anlamıyor.

bilenlerde biliyor.

yunusu denize düşmeden yutan balık

Musa ile Arkadaşının unuttuğu balıktır.

bu balıklar konuya daiama balıklama giren balıklardır.

hiç sebepsiz çat diye balıklama dalar bu balıklar.

bu sebeple bir balinanın olamayacağı kadar çeviktirler.

onlar denize düşmeden yutar.kıyıya vurmadan atar.hangi sahilde kabak biter !

yine o balıklar hiç tutulmaz ama tutulmadığı halde unutulur !

kim anladı ?

bilenler anladı !

tarihinde Nartkan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

merhaba illegal

(es-Saffat,.

140. Hani o, dolu bir gemiye binip kaçmıştı.

141. Gemide olanlarla karşılıklı kur'a çektiler de kaybedenlerden oldu.

142. Yunus kendini kınayıp dururken onu bir balık yuttu.

143. Eğer Allah'ı tesbih edenlerden olmasaydı,

144. Tekrar diriltilecekleri güne kadar onun karnında kalırdı.

saffat suresi

yani sizin kutsal kitabınız bunu yazmakta burada tevil edilecek bir nokta yok muhterem

bu arada ihsan hocayı tanırım

ancak dediğim gibi konu tevil gerektirmeyecek kadar açık

bu aralar bazı islam alimleri mesela hakkı yılmaz gibi ihsan hoca gibi alimler

özellikle islam inancındaki bu tarz mantıksız noktalara mantık arama çabasındalar

ancak ne yaparsalar yapsınlar ayetler muhkem olup tevile gerek yoktur

sevgiler

Sitelerde Paylaş

Yunus balığı nerde?

yunus balığını ben uydurmuşum galiba.

aklımda öyle kalmış.

bu şekilde bir anlatım gerçekten de var mı idi yoksa benim hayal gücümün ürünü mü kestiremiyorum.

ama kendisi yunus balığı diye bir canlının yutması genel kanı değil.

büyükçe bir balık yutmuş kendisini.i

o yüzden özür diliyorum.

Sitelerde Paylaş

Bakın Hz Yunus insanları Allah a davet eder senelerce .İnsanlar hiç kulak asmamıştır.Hz Yunus o zamanda onlardan bıkarak bir gemi ile uzaklara gitmeye kadar verir.Tam denizin ortasında bi dalga gemi takla atacaktır nerdeyse . O zamanın bi inancı vardır . Eğer gemide köle varsa gemi batar diye .sonra ARaştırılır köle yoktur.Sorar kaptan hanginiz köledir diyeSorar gemidekilere .Hz Yunus ben köleyim. Allah Allahın kölesiyim der sonra gemiden atılır.Yunus balığı gelir Hz.Yunusu yutar.Tam olara bilinmiyor bazıları 40 a kadar çıkıyor ama ben 3 diye biliyorum 3 gün Yunus ' un içinde kalır ve sürekli Allah a tövbe eder.3.Gün olduğunda balık Hz Yunus u sahile atar.Allah c.c o sıcakta ağacın değil otun olmadığı yerde bi fidan çıkartır büyür anında ağaç olur Hz . Yunus meyvasını yer ve Güneşten korunur sonra geri döner ve Allah a yeniden davet eder insanları

Bakın saçmalık demeyin bu bir mucizedir.Her Peygamberin bi mucizesi vardır.Hz Yunus ' un mucizelerinden biriside budur.

Sitelerde Paylaş

Müslümanlar da biliyor , birsürü akıl ve mantık dışı şey var Kuranda.

Açıklayamadıkları içinde , kıvrım kıvrım kıvranıyorlar. Yok efendim bunu demek istemedi de , şunu dedi. Batını manasında bu var.. Şu var...

Allahları düşünenemiş öyle söylemeyi , cesareti olan Allahları adına konuşuyor. " Yok aslında böyle demek istiyor Kuranda" diyorlar.

Sizin Allahınız ifade özürlü mü ki , tercümanlığına soyunuyorsunuz.

Yada , uyduruk kitap olan Kuranın masal kitabı olmadıını mı anlatmaya çalışıyorsunuz.

Bide düzeltebilseniz. Amma yemezler.

Muhammed ve ekibi , kitaplarının içine de yazmışlar. Bu değişmeyecek diye.

Sizde değiştiremeyince , yok şunu demek istedi , bunu demek istedi DANSÖZLÜĞÜNE soyunuyorsunuz.

Olay bu.

Sn İllegal başlıktaki yazısını aşırmışa benziyor. Ama devamını almamış. Yada şurdan alıntı yaptım deseymiş başta. Bizde sesimizi çıkarmazdık.

Ben kendisine yardımcı olayım. Devamını alıp buraya yazayım.

Neden bu çaba yapılıyor anlayalım. !!!!

Demek ki bu bilgiler ışığında Kur’an’da anlatılan kıssaların ( MASALLARIN ) yeniden tefsir edilmesi gerekmektedir.

Bu, Kur’an tefsirinin verili tarihe, yaşayan hayata ve canlı tabiata dayandırılmasından başka bir şey olmayacak, Kur’an kıssalarını cinler ve periler dünyası, uçan halı, Alaeddin’in sihirli lambası türü klasik doğu halk hikayelerden arındıracak, akıp gelen teo-jeopolitik (tanrı-devletler) tarihinde bir yere oturtacaktır.

Kur’an’ın asıl ve esas mesajı ruhlar, masallar, rüyalar, büyüler, tılsımlar, periler aleminden gerçek hayatın tarihine, “yeryüzüne” inmiş olacaktır.

Bir müslümanın ağzından duyuyoruz bu sözleri... Gerçeği görmeye yaklaşmış ama kıvırma aşamasında olan biri.

Linki de aşağıdadır.

Saygılar.

http://www.haber10.com/makale/8564/

tarihinde taklamakan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bakın Hz Yunus insanları Allah a davet eder senelerce .İnsanlar hiç kulak asmamıştır.Hz Yunus o zamanda onlardan bıkarak bir gemi ile uzaklara gitmeye kadar verir.Tam denizin ortasında bi dalga gemi takla atacaktır nerdeyse . O zamanın bi inancı vardır . Eğer gemide köle varsa gemi batar diye .sonra ARaştırılır köle yoktur.Sorar kaptan hanginiz köledir diyeSorar gemidekilere .Hz Yunus ben köleyim. Allah Allahın kölesiyim der sonra gemiden atılır.Yunus balığı gelir Hz.Yunusu yutar.Tam olara bilinmiyor bazıları 40 a kadar çıkıyor ama ben 3 diye biliyorum 3 gün Yunus ' un içinde kalır ve sürekli Allah a tövbe eder.3.Gün olduğunda balık Hz Yunus u sahile atar.Allah c.c o sıcakta ağacın değil otun olmadığı yerde bi fidan çıkartır büyür anında ağaç olur Hz . Yunus meyvasını yer ve Güneşten korunur sonra geri döner ve Allah a yeniden davet eder insanları

Bakın saçmalık demeyin bu bir mucizedir.Her Peygamberin bi mucizesi vardır.Hz Yunus ' un mucizelerinden biriside budur.

yunus balığı diye bir balık yoktur.

yunus balık değildir.

üstelik insanı yutabilecek bir yunus yoktur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...