Jump to content

ateist ve agnostiklerin tartışmaları

Recommended Posts

Uzun zamandır ilgiyle takip ettiğim sitede son zamanlarda agnostik ve ateistler arasında saygı çerçevesinin dışına çıkan tartışmaların sitenin saygınlığını düşürdüğü kanısındayım.

Bu başlık altında bu durumun sebeplerini irdelemeye çalışalım.

Ateistler agnostiklerin hangi görüşüne karşı çıkıyorlar ?yada agnostiklerin dile getirdiği ‘olabilirde olmayabilirde’ sözleri bir görüş ifade etmektemidir.

Bir görüş ifade etmediğini düşündüğüm bu sözler üzerine tartışmanın bir anlamı olmadığını belirtmek istiyorum.Ben bu forumda bizi yobazlığa ,gericiliğe her geçen gün biraz daha fazla yakınlaştıran dinlerin tartışılması daha doğru olur düşüncesindeyim.Agnostiklere ve ateistlere sözüm; lütfen önce daha somut olan (kitabı, tarihi,belgeleri, yaşanmışları…. ) dinleri ele alalım .Görmediğimiz bilmediğimiz belkide hiç bilemeyeceğimiz ‘varlıkları’ değil.Bu çağdaş zeka dolu mantıklı iki görüş sahibi bireyleri aklı selime davet ediyorum.Rica ediyorum zamanınızı zekanızı bilginizi insanları din konusunda aydınlatmaya kullanın.Aksi takdirde onlar hacı hocalardan duyduklarına inanıp onu kendi dinleri sayacaklar ve gerçek dinlerinin getireceklerinin farkına bile varmadan bunlarla yüzleşecekler. Belki içinizden birileri ‘sana ne be kardeşim istediğimi tartışırım diyebilir’ ama bu uyarıyı yapma ihtiyacı hissediyorum.

Bu ülkeyi dincilerin eline teslim etmekte olduğumuzun farkına varmanızı diliyorum.

Dinci ülkelerinde ne halde olduğunu sizden daha iyi bilen insanlar yok.Dincilerin ülkeyi ele geçirdikten sonrada bu ülkeyi ne hale sokacaklarıda ortada. Durum böyleyken hala görünmeyen ,vasıfları bilinmeyen ne üdüğü belirsiz ‘varlıklar’ ın tartışmalarına girip birbirinizi daha fazla kırmayın derim.

saygılar

Sitelerde Paylaş
maalesef ülkeyi zaten teslim aldılar

asker suskun

muhalefet kalmadı

anayasa mahkemesi ele geçirilmiş

baykal namazda

türbanlılar bugün üniversitede

yarın okullarda

öbür gün devlet kapılarında

ateistlerin hali duman...

size atatürkün bursa mitinginde söylediklerini okumanızı öneriyorum

Sitelerde Paylaş

Devletin nasıl kurtulacağı geyiğini buralarda yapmayı saçma buluyorum.

Devlet burayı kanunlarına göre illegal bulmuş, iki kez yasaklamıştır (adres değiştirse de).

Pek yakında gene yasaklanacaktır, torunlarımıza da tahminen ateizm99.org sitesini bırakacağız.

Agnostik ve ateistler pek tabiki çoğu zaman mevcut dinlerin ne kadar saçma, yalan, sıkma ziya olduğunu tartışır.

Ama arada bir de; kendi beyinlerini az biraz zorlamak için aralarında da tartışmaları gerekir. Çünkü eşit seviye zekada karşılarına gelen ikinci görüş yoktur.

Kanal D, 32. günde (artık ulusal kanal oha) "sizi şeriat mahkemelerinde yargılayacağız" diyen adamlara izin veren ve hiç bir ceza vermeyen devletin; allah yoktur diyen insanlara karşı cellallenmesiyle mi uğraşıcaksın ?

Buyur uğraş.

Sitelerde Paylaş
Uzun zamandır ilgiyle takip ettiğim sitede son zamanlarda agnostik ve ateistler arasında saygı çerçevesinin dışına çıkan tartışmaların sitenin saygınlığını düşürdüğü kanısındayım.

Aksine ben de son zamanlarda yapılan bu tartışmaların forumun kalitesini yükselttiğini düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş

Burada ateistlerle agnostikler arasinda bir tartisma ben gormuyorum.

Tartisma tamamen iki bir sey okuyup bir halt bildigini sanan,agnostizmi vs de kivirmak icin bir kilif olarak kullanan aslinda herhangi bir gorusu olmayan fikir ucusmalari icindeki hastalikli beyinler ile,gercekler arasindadir,bunlarin icinde agnostigi de vardir teisti de zart u da zurtu da,ben insanlari kendilerinin tarifleri ile isaretleme taraftari degilim.

Bu ortam bunlardan arinmadan saglikli bir huviyete burunemez.

Ornek verelim bir meczup her olayda ortaya ziplayip Tanri yalancidir seklinde bir zirvayi bir engelleme mekanizmasi olarak kullaniyorsa,baskalari Tanri iki tanedir,yok Tanri yaratilmis olabilir vs vs ,Tanri domatestir seklinde kafa bulandiriyorsa,bunlar mahkum edilmeden yol alinamaz.

Zaten hemen hemen sona gelindi,kisa bir sure sonra daha faydali ve seviyeli tartismalar kendiliginden gelecektir.

Tartisma ateistlerle agnostikler arasinda degildir,agnostik gecinenlerin yanina takilmis teistler vardir,hatta o safsatalar prim veren ateistler vardir.

A god un yoklugu ispatlanamaz diye bas bas bagrilan bir yerde bir agnostik neden ateistlerle tartissin???

The god karsisinda ise agnostik ateist in tarafinda olacagina neden teistle kol kola girer.

Sitelerde Paylaş

Eğer bir dinim varsa bu dinin adı bilimdir.Bilime tapıyorum. tanrının varlığı yada yokluğuyla ilgilenmiyorum varsa vardır yoksada yokdur. tanrı bilimin konusu değildir. ama ateistlerin konusudur.ateistler yatıp kalkıp tanrı yoktur diyerek akılları sıra deistlerin ve agnostiklerin bir dine girmelerini engellemeye çalışmaktadırlar. Bu endişe yersizdir.müslümanlıktan gelen, müslümanlığın nasıl bir din olduğunu görüp aklını kullanıp bu dinden çıkmış insanların kolay kolay bir dine gireceklerini düşünmüyorum. Dinlerin kökeni aynıdır. hepside masallarla efsanelerle başlamışdır.

öyleyse ateistlerin bu korkusu niyedir?

Atesitlerin de deistlerin de agnostiklerin de amacı aynıdır.dünyayı , insanın aklını mantığını uyuşturan her türlü dinden arındırmak.İnsanoğlunun gelişimini, zihinsel evrimini sürdürmesini sağlamak. Düşünmeyi sorgulamayı şüpheyi ortadan kaldırmayı amaçlayan her türlü inançtan insanlığı kurtarmak.

eğer amaçlar aynıysa , neyin kavgası yapılıyorki? deistler için de angostikler için de geri dönüş mümkün değildir. Akıl gözlüklerini takıp görmeye başlayanlar bir daha o güneşi karartan güneş gözlüklerini yani din gözlüklerini takmazlar.kolkola dayanışmaya devam.

Sitelerde Paylaş
Rexino ya da katiliyorum !!

Yok artik....Bu bir ilk.... :lol:

Ben de sonus'a katılıyorum.

Ben de bu iletileri ilgiyle izledigimi itiraf edeyim. Icerik konusuna girmeyecegim ama bu tartismalarin en azindan "forum halkina (ben dahil)" felsefe/mantik terminolojisi ve teknikleri uzerine guzel ornekler verdigini dusunuyorum.

Rexino, Agnostikman'e de katilmani bekliyorum.

Sonra da kucaklasip bir sevgi yumagi olusturalim... :)

tarihinde redfinity tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Eğer bir dinim varsa bu dinin adı bilimdir.Bilime tapıyorum. tanrının varlığı yada yokluğuyla ilgilenmiyorum varsa vardır yoksada yokdur. tanrı bilimin konusu değildir. ama ateistlerin konusudur.ateistler yatıp kalkıp tanrı yoktur diyerek akılları sıra deistlerin ve agnostiklerin bir dine girmelerini engellemeye çalışmaktadırlar. Bu endişe yersizdir.müslümanlıktan gelen, müslümanlığın nasıl bir din olduğunu görüp aklını kullanıp bu dinden çıkmış insanların kolay kolay bir dine gireceklerini düşünmüyorum. Dinlerin kökeni aynıdır. hepside masallarla efsanelerle başlamışdır.

Atesitlerin de deistlerin de agnostiklerin de amacı aynıdır.dünyayı , insanın aklını mantığını uyuşturan her türlü dinden arındırmak.İnsanoğlunun gelişimini, zihinsel evrimini sürdürmesini sağlamak. Düşünmeyi sorgulamayı şüpheyi ortadan kaldırmayı amaçlayan her türlü inançtan insanlığı kurtarmak.

eğer amaçlar aynıysa , neyin kavgası yapılıyorki? deistler için de angostikler için de geri dönüş mümkün değildir. Akıl gözlüklerini takıp görmeye başlayanlar bir daha o güneşi karartan güneş gözlüklerini yani din gözlüklerini takmazlar.kolkola dayanışmaya devam.

Turan Dursun "ateist" di... :D

Bilim; dinsizdir...

Deist veya agnostik olan bilim değil; araştırmacılara yüklenen veya yüklenme zorunluluğu getiren toplumsal anlayıştır.Tanrı'yı arayan veya aramayan da bu bütünün parçacıkları...

Yani kısaca; ateist,deist veya agnostikler arasında teknik anlamda bir boşluk yok. :P

Çünkü; Tanrı ya vardır yada yoktur...İkisi arasında bir yerlerde bulunması onun gücü'nün alaya alınması demektir.

Sitelerde Paylaş

İşte ben bunu duymak istiyordum. Sizi tebrik ediyorum bu yazınız için, altınada imzamı atıyorum.Umarım bu yazıdan sonra agnostiklerle ateistler arasındaki hiddetli tartışmaların sonu gelir ve önümüzde aciliyeti olan dinler ve dinlerin getirdiği yobazlık,gericilik konusu üzerinde daha çok kafa yorarız hepbirlikte.

saygılar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...