Jump to content

Kutuplarda Oruç Nasıl Tutulur?

Recommended Posts

0 400 000 kişinin çoğu bizden iyi müslimdir. Tanrı katınında, hepsi müslüman olan araplardan yüzlerce kat daha iyi durumdadır.

dünyada fesat çıkaran topluluklar Kutuplara mı yoksa dönencelere mi yakın olanlar... Kimlerin cehenneme gideceği Kuran inen coğrafyaya yakınlıkla ölçülmez.

Kuran'a göre gün ışığına göre oruç tutulur. Kuzeye doğru gündüz ve gece arasındaki fark artacak, Kutuplara gelince de kopacaktır. Her coğrafyaya özgü oruç süreleri tasarla deseler bundan iyisini düşünemezdim. Kurancı olmamın en iyi sebeplerinden biridir bu. Siyah ip, beyaz ip ayeti. Kutuplarda ip kopar, kural dışıdır. Benim mantığıma göre böyle, kimseyi bağlamaz. Ben Kutuplarda yaşasam hiç oruç tutmazdım. Soğuğa dayanabilmem için, 200 m2 evde yaşayıp ısıtmak için tonlarca yakıt harcamıyorsam, bol et, hayvani yağ ve BALIK yerdim. diabet olmamak için bunun üzerine şeker yemezdim. Beslenme rejimim bu olacağı için vücudum balık yağını ve glikojenini glikoza parçalamayı öğrenirdi. Böylece oruç tutmama gerek kalmazdı. Zaten oruç tutuyor gibi olurdum...

Eskimolar zaten aynen böyledir. Sistem kusursuz işler. Ben hayranım. Beni Kurandan soğutmak isteyen varsa bu söylediğim tezi çürütsün. Yoksa böyle devam...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 249
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Templet ne demek senin mantığına..

Kuran kişisel maantığa göre değişiyor mu yani?

Senin mantığın basmıyor ya da zorla basmasını istemiyorsun işine gelmeyince, kabullenmek için red edip kendi mantığına ya da çağın mantığına uyduruyorsun..

Yok öyle şey!!!!

İşi sıfır noktası ile çözemezsin..

Dodtoyevsky okudun mu?

Beyaz geceler St Petersburg...

Haziranda güneş sadece 2 saatliğine batıyor..

Aralıkta ise sadece 2 saat aydınlık oluyor...

Ne olacak şimdi sadece balıkta yemiyor adamlar..

Sebze, et ne ararsan var...

Bu adamlar yazın 22 saat, kışın 2 saat oruç tutacaklar..

Eee hani nerede kaldı Allah ın adaleti?

Sitelerde Paylaş

benim mantığıma göre bu herkes için KESİNKES doğrudur; Kuran'a dayandığı için.. Ama kimseye dayatmıyorum herkes kendi aklıyla mantığıyla bulsun diye böyle diyorum.

Kutuplara yaklaştıkça güneşin doğuş batış süresi ya da tan vakti, tulu (artık neyse) çok uzar. Güneş çok uzun sürede batar. Gözün beyaz ve siyah karakterleri ayırt edemediği süre 2 saatten çok daha fazla olabilir. Oralara gitmek ya da gidenden ayrıntılı bilgi almak lazım. diyelim 3 ya da 4 saat yada daha fazla oluyor. Bu oruç tutmak için yeterli olabilir. Vücudun hayvansal yağlarla kazandığı yağ tabakası sayesinde o kişi ölmez, alışır.

Kaldı ki ayette dayanamayanlar tutmasın der. Ayette yaşlılar çocuklar diye bir sınırlama yok. St Petersburglular neden buna dahil olmasın...

bakara-184

... Zor dayanabilenlerin üzerinde bir yoksulu doyuracak kadar fidye... Kim gönülden bir hayır yaparsa bu da kendisi için hayırlıdır. Oruç tutmanız, -eğer bilirseniz- sizin için daha hayırlıdır.

tarihinde templet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bencede saka yapmış sanırsam <_< yada kutupda gunesın dogmasını bekler o :rolleyes:

yok artık bu kadarda fazla..

biri bana şaka bu şaka desin..

ulen adama sormazlar mı..

bu 400.000 adamın günahı ne sonsuza kadar cehennemde yanacak..

adam kuranı okuyor ama kurandaki gibi oruç tutması mümkün değil..

yok ya boşuna cevap yazdım..

şakadır bu..

:rolleyes:

Sitelerde Paylaş
yok artık bu kadarda fazla..

biri bana şaka bu şaka desin..

ulen adama sormazlar mı..

bu 400.000 adamın günahı ne sonsuza kadar cehennemde yanacak..

adam kuranı okuyor ama kurandaki gibi oruç tutması mümkün değil..

yok ya boşuna cevap yazdım..

şakadır bu..

:rolleyes:

kutuplarda çok üşüdü o 400.000 insan.Bu sabırlarına karşılık; :lol:

ödül olarak da cehennem ateşiyle ısıncaklar. :lol:

-__________________________________-

Hele bi medeniyet kutuplara iyicene yerleşsin,

milyonun üzerinde müslüman olsun,

İnsanlar hala oruc tutmak ve namaz kılmak istesinler,

bu şartlar olduğunda;

ancak o zaman konuşulabilir bu konu.

Sitelerde Paylaş
herşey kuranda yazmıyor zaten bu cevap tatmin edici ya hemen kuranda yazmıyor pardon iddanızı yıktığım için bayağıda oraşmıssınızdır uydurmak için yazık oldu 2 cünle ile şahmat oldunuz...

İslamın yalan olduğu da Kur'anda yazmıyor. Hamleyi geri alın isterseniz.

Sitelerde Paylaş

Her zamanki gibi, Kutup dairesi içinde ve yakınlarında nasıl oruç tutulduğunu (ya da tutulmadığını), "Kuran'a göre" hiçbir çelişkiye yer bırakmadan çözmüş bulunuyoruz.

Bir "Kutuplarda nasıl oruç tutulur" başlığının daha sonuna geldik. Bu başlıkların kapanışlarını yapmak beni her seferinde onurlandırmıştır. Siz yapımda emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyorum. Bir dahaki aynı başlıkta görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

Sitelerde Paylaş

kutuplarda yaşayan insanlar altı ay uyuyup altı ay uyanık gezmiyor değilmi sordugun soruda buna eşdeğer bir soru

ual: 1- Kutuplarda oruç tutulursa, nasıl tutulur? Namaz nasıl kılınır?

CEVAP

Hanefide, bazı âlimlere göre vakti girmeyen namazları da kılmak farzdır. İhtiyata riayet etmek çok iyi olur. Bu bakımdan vakti girmeyen namazlar, (Vaktine yetişip de kılamadığım yatsı veya sabah namazının farzını kılmaya) diye niyet edilerek kılınmalıdır. Bu namazları, vakitlerinin başladığı en son günün vakitlerinde kılmak iyi olur.[Demek ki saatlere bölerek kılmak en uygun olanıdır.]

Seferi olanın, dört mezhebde de oruç tutması farz değildir. Kutuplara ve Aya giden müslüman, seferi ise oruç tutmaz. Geriye dönünce kaza eder. Ramazan ayı gelince, oruç tutmak farz olur. Bu bakımdan gündüzleri çok uzun olan yerlerde ikamet eden bir müslüman, oruca saat ile başlar, saat ile bozar. Vakitleri normal teşekkül eden en yakın bölgelere kıyas edilir.

O hâlde gündüzleri çok uzun olan yerde yaşıyan müslümanlar, gündüzü böyle uzun olmıyan bir şehirdeki müslümanların zamanına uyarak oruçlarını tutarlar. (Dürer)

[Demek ki orucu da saatle tutar. Mesela altı ay gece ve altı ay gündüz olan kutuplarda, istanbulun saatlerine uyarak tutar.]

2- Fakat burada bir zorluk daha var. Kutuplara yaklaştıkça günler veya geceler uzamaya başlar. Vaktin normal olarak nerede girdiğine karar vermek ve oranın vakitlerine bölerek yapmak da zor iş gibi. Nasıl yapılacak? İsveç, Finlandiya gibi ülkelere gittimi gündüz ve gecenin dengesi çok bozulur değil mi?

CEVAP

Hiç zorluk yok. Diyelim dediğiniz ülkelerde gündüz 20 saat, gece dört saat, nasıl namaz kılarız, nasıl oruç tutarız?

Saatle dendi ya, İstanbul esas alınır. Ankara esas alınır, bilinen bir şehir esas alınır. İstanbulda gündüz 13 saat ise, 13 saat oruç tutulur.

Sitelerde Paylaş
  • 6 years later...

kutuplarda yaşayan insanlar altı ay uyuyup altı ay uyanık gezmiyor değilmi sordugun soruda buna eşdeğer bir soru

ual: 1- Kutuplarda oruç tutulursa, nasıl tutulur? Namaz nasıl kılınır?

CEVAP

Hanefide, bazı âlimlere göre vakti girmeyen namazları da kılmak farzdır. İhtiyata riayet etmek çok iyi olur. Bu bakımdan vakti girmeyen namazlar, (Vaktine yetişip de kılamadığım yatsı veya sabah namazının farzını kılmaya) diye niyet edilerek kılınmalıdır. Bu namazları, vakitlerinin başladığı en son günün vakitlerinde kılmak iyi olur.[Demek ki saatlere bölerek kılmak en uygun olanıdır.]

Seferi olanın, dört mezhebde de oruç tutması farz değildir. Kutuplara ve Aya giden müslüman, seferi ise oruç tutmaz. Geriye dönünce kaza eder. Ramazan ayı gelince, oruç tutmak farz olur. Bu bakımdan gündüzleri çok uzun olan yerlerde ikamet eden bir müslüman, oruca saat ile başlar, saat ile bozar. Vakitleri normal teşekkül eden en yakın bölgelere kıyas edilir.

O hâlde gündüzleri çok uzun olan yerde yaşıyan müslümanlar, gündüzü böyle uzun olmıyan bir şehirdeki müslümanların zamanına uyarak oruçlarını tutarlar. (Dürer)

[Demek ki orucu da saatle tutar. Mesela altı ay gece ve altı ay gündüz olan kutuplarda, istanbulun saatlerine uyarak tutar.]

2- Fakat burada bir zorluk daha var. Kutuplara yaklaştıkça günler veya geceler uzamaya başlar. Vaktin normal olarak nerede girdiğine karar vermek ve oranın vakitlerine bölerek yapmak da zor iş gibi. Nasıl yapılacak? İsveç, Finlandiya gibi ülkelere gittimi gündüz ve gecenin dengesi çok bozulur değil mi?

CEVAP

Hiç zorluk yok. Diyelim dediğiniz ülkelerde gündüz 20 saat, gece dört saat, nasıl namaz kılarız, nasıl oruç tutarız?

Saatle dendi ya, İstanbul esas alınır. Ankara esas alınır, bilinen bir şehir esas alınır. İstanbulda gündüz 13 saat ise, 13 saat oruç tutulur.

be adam gümüz 21.yy. ' a kadar SAAT mi vardı milletin kolunda ?

ne aptalca cevaplar bunlar böle ?

500 sene önce mesela ... nasıl - neye göre oruç tutacaklar - namaz kılacaklar ?

istanbul SAATİNE göre mi gene ?

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hani tanrı pisliğini imanlı üstüne bırakmışsa (adresi şaşırmış) sıvamak elbette kalp kası ile düşünce üretenlere düşer.

Hali ile akıldan uzak cevap vererek aslında ne kadar komik duruma düştüklerinin dahi farkına varamıyorlar.

Hani 12 yaşında kutuplardaki koşulları öğrenmiş birine tüm insanlık adına zaman aşımlı bir söz söyle desek, tanrının cehaletinden oldukça uzak fikir üretir. Tanrıdan büyük söz eden çocuk diye imana gelmezler korkmaya gerek yok. İman ettikleri tanrının dilini ezip, kafasına vurup ondan daha iyisini tasarlamak için didinen sevimli imanlı topluluğunu gördükçe, üfürmelerde değilde özgür düşüncede hayat bulan kafatasının içinde sürekli çalışıp üretmeyi deneyen organdan türeyen fikirlerde hayat bulmayı tercih ediyoruz tüm dinsizler...

Sitelerde Paylaş

kutuplarda ya da uzay istasyonlarında yaşayanlar nasıl zamanı tutuyorlarsa, "normal" dünyadaki günleri sayıyorlar, sabah öğle akşam yemeklerini zamanında yemek için, florosan lambalarını "gündüz" olması gereken vakitte yaktıkları zamanlar için vakti sayıyorlarsa, saatleri tutuyorlarsa, oruç tutmak için de geçicek olan bir günü yemeksiz geçirirler. oruçla ilgili kurallar Kuran'da lazer kesinliğinde verilmiş değildir, cezasından da bahsetmez. mantıklı gelen neyse o yapılır. zaten tutamayanlar da sadaka verir. git kutup ayısını besle işte

Sitelerde Paylaş

Eskiden zaman gunduzleri gunes saati ile olculurdu.

Geceleri ise kuzey yarikurede buyukayi takimyildizi kutup yildizi etrafinda saat yelkovani gibi doner.

Guney yarikurede ise hac seklinde takimyildiz guney kutbu etrafinda doner.Guney kutbunda kuzeyde oldugu gibi belirgin yildiz yoktur.

tarihinde Doga_Bilim tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

kuranda SİYAH İPLİK - BEYAZ iplik verilmiş

süre - zaman vs. YOK kafanıza SOKUN BUNU....!!!

git de kutuplardaki adama 1000 sene önce mesela ANLAT siyah iplik - beyaz iplik işini...

ve o iplere göre süre ayarlamasını - ORUÇ tutmasını söle bakalım....sana NE DİYECEK ??!!!

Sitelerde Paylaş

Belki hiç bir zaman kutuplarda müslüman olmayacağı için ayrıca belirtilmemiştir :)

"Allah hiçbir nefse gücünün yeteceğinden öte yük yüklemez" ayeti gereğince tutmayabilir bence. Neden kastırıyorsunuz ki?

bu komik ve alakasız yazıya SAVUNMA mı diyorsun sen şimdi ?

Norveç'te müslümanlar 21 saatten fazla oruçlu kalıyor

Bu yıl Ramazan ayında en uzun orucu İskandinavya bölgesinde yer alan kuzey ülkelerinde yaşayan Müslümanlar tutacak.

norvecte-muslumanlar-21-saatten-fazla-oruclu-kaliyor-IHA-664x354.jpg

http://www.iha.com.tr/haber-norvec-te-muslumanlar-21-saatten-fazla-oruclu-kaliyor-gundem-285399/

Sitelerde Paylaş

bu komik ve alakasız yazıya SAVUNMA mı diyorsun sen şimdi ?

Norveç'te müslümanlar 21 saatten fazla oruçlu kalıyor

Bu yıl Ramazan ayında en uzun orucu İskandinavya bölgesinde yer alan kuzey ülkelerinde yaşayan Müslümanlar tutacak.

norvecte-muslumanlar-21-saatten-fazla-oruclu-kaliyor-IHA-664x354.jpg

http://www.iha.com.t...-gundem-285399/

Kaç saate kadar sakıncalı olabilir bilmiyorum. Oruçlu kalma süresi Türkiye'de 17 saate kadar çıkabiliyor. Eğer belli bir saat sonrasında vücut için sakıncası varsa tutmayabilir. Ne var bunda.

Kur'an, tutmazsan seni cehenneme atarım mı diyor?

Yukarıda dediğim gibi "Allah hiçbir nefse gücünün yeteceğinden öte yük yüklemez"

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...