Jump to content

Kutuplarda Oruç Nasıl Tutulur?

Recommended Posts

Neden yahu..

Şunu bunu nerden biliyor bu insan dediğimizde, en bilinemiyecek şeyler için bile ;

O kadar ticaret yapan bir adam bilir tabi..

O kadar zeki ve herşeyden bi haber olan insan onuda bilir tabi...

Bu yukardaki özellikleri barındırdığını iddaa ettiğiniz şahsiyet;

Kutuplardan mı habersiz olacak?

Çok mantıksız olsa gerek :D :D

hadi az daha ıkın bi şey çıkıcak hadi

muho kurana sevgisini katmis oyle demeyin... zaten muhoya gore gemilerde ruzgar durunca suyun uzerinde kalakalirmis... teknolojiden haberi yok garibimin... acarsin motoru rin rin rin ebiiibeeee

Sitelerde Paylaş
  • İleti 249
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Kolay mesele değil bu konuyu çözmek ..Diyanet çok uğraşmış konuyu aydınlatmak için..

Din İşleri Yüksek Kurulu, 15/06/2006 tarihinde Dr. Muzaffer ŞAHİN’in başkanlığında toplanarak, namaz vakitlerinin oluşmadığı bölgeler ile yatsı namazı vaktinin geç oluştuğu bölgelerde namaz vakitlerinin tespiti konusunu görüşmüş ve yapılan müzakerelerden sonra aşağıdaki sonuca ulaşılmıştır:

........vs.vs...

Ekvatordan kutuplara doğru ilerlendikçe, yaz aylarında güneşin batmasıyla doğması arasındaki süre kısalmakta; buna ters orantılı olarak da, şafak ve fecir süreleri uzamaktadır. Ekvatordan uzaklaştıkça giderek şafakla fecir çakışmakta, henüz batı ufkunda şafak kaybolmadan, doğu ufkunda fecir zuhur etmektedir. Meselâ 21 Mart’ta ekvator üzerinde güneşin batışından 1 saat 6 dakika, Mekke’de 1 saat 12 dakika, Ankara’da 1 saat 19 dakika sonra şafak kaybolurken, Paris’te 1 saat 45 dakika, Brüksel’de 1 saat 50 dakika, Londra’da 1 saat 51 dakika sonra şafak kaybolmaktadır. Daha kuzeyde ise şafakla fecir çakışmakta, yani batı ufkunda şafak kaybolmadan, doğu ufkunda fecir zuhur etmekte, böylece yatsı vakti hiç gerçekleşmemektedir. Bazı bölgelerde yaz aylarında şafağın kaybolmasından çok kısa bir süre sonra fecir belirdiğinden, Ramazan ayı bu mevsime rastladığında teravih kılma imkanı bulunmamaktadır.

İslâm bilginleri namaz vakitlerinin oluşmadığı yerler hakkında görüş beyan etmiş olmakla birlikte, yatsı vakti çok geç oluşup teravih namazı ve imsak konusunda sıkıntıya düşülen yerler hakkında her hangi bir açıklamada bulunmamışlardır.

Söz konusu problemin çözümü amacıyla 1980 yılında Brüksel’de 18 ülkeden temsilcinin katılımıyla I. Avrupa İslâm Semineri düzenlenmiştir. Ancak problemin çözümüne yönelik yapılan bu çalışmada alınan kararlar da dinî ve sosyal bazı sıkıntıların ortaya çıkmasına sebep olmuştur.

Brüksel toplantısında yatsı vaktinin takdirle belirlenmesine geçiş için başlangıç noktası olarak 45º enlem alınmıştır. Halbuki namaz vakitleri 49º enleme kadar astronomik belirtilere göre tahakkuk etmektedir. Bu durum, takvimlerimizde yatsı namazı vaktinin, mevsimlere göre bazı bölgelerde hakiki vaktinden 17 – 74 dakika daha önce gösterilmesine yol açmaktadır. Ayrıca vakitlerin takdirinde, herhangi bir dayanağı bulunmaksızın Mekke’ye göre takdir yapılmıştır.

Ekvatordan kutuplara doğru ilerlendikçe, yaz aylarında güneşin batmasıyla doğması arasındaki süre kısalmakta; buna ters orantılı olarak da, şafak ve fecir süreleri uzamaktadır. Ekvatordan uzaklaştıkça giderek şafakla fecir çakışmakta, henüz batı ufkunda şafak kaybolmadan, doğu ufkunda fecir zuhur etmektedir. Meselâ 21 Mart’ta ekvator üzerinde güneşin batışından 1 saat 6 dakika, Mekke’de 1 saat 12 dakika, Ankara’da 1 saat 19 dakika sonra şafak kaybolurken, Paris’te 1 saat 45 dakika, Brüksel’de 1 saat 50 dakika, Londra’da 1 saat 51 dakika sonra şafak kaybolmaktadır. Daha kuzeyde ise şafakla fecir çakışmakta, yani batı ufkunda şafak kaybolmadan, doğu ufkunda fecir zuhur etmekte, böylece yatsı vakti hiç gerçekleşmemektedir. Bazı bölgelerde yaz aylarında şafağın kaybolmasından çok kısa bir süre sonra fecir belirdiğinden, Ramazan ayı bu mevsime rastladığında teravih kılma imkanı bulunmamaktadır.

...Sonuç olarak ....vs....

Uygun olduğuna,

Ancak imsak alameti açıkça görüldüğünde, ona uyularak amel edilmesi gerektiğine,

Karar verildi. :huh:

Evrensel İslamın düştüğü hallere bakın arkadaşlar..Tamamen çorbaya dönmüş..İnsanlar toplantı üzerine toplantı düzenliyorlar ne yapacağız diye..

Hepsini okumak isteyenler için link :

http://www.diyanet.gov.tr/turkish/karar.as...160&sorgu=1

Elinde pusulalı seccade bulanan çöllerden sonra birde kutupları tavaf ettiğini farz ettiğimiz bir hacı. Manyetik kutup noktasında yönünü nasıl tayin etmelidir. Pusulasına inanmayıp direk manyetik alan çizgileri doğrultusunda sırt üstü yatıp namazına öylemi başalamalımıdır. Bu manyetik fenomeni farkeden hacı acaba daha önce aynı seccadesi ile kıldığı namazlarda manyetik kuzeyin zamanla sapmasının olabileceğini farkettiğini öngörürsek bu hacının son durumu ne olmalıdır acaba daha önce kıldığı namazlarda bu yanılma payını hesap etmedinden dolayı acaba namazları yanmışmıdır. Tekrar kaza etmelimidir. En son google earth baktığımda kutup noktasına doğru gittikçe görüntü çözünürlüğü azalmaktadır yani GPS makinaları tam doğru çalışmayabilir uydu kapsama alanı dışında olabilir. Namaz vakitlerininde sorun çıkmasa bile kıble konusu şaibeli olacaktır yani namazı güme gidebilir.

Acaba allahın olmadığı yer dedikleri burasımıdır. Aynı hacımız bu düşünceyle burası allahın olmadığı yer günahtan muhaftır deyip yaşamının kalan kısmını burda geçirmelimidir yoksa bu kadar teorik bilgi bildikten sonra ateist olarak ülkesine dönmelimidir.

Sitelerde Paylaş

çok basit kutuplarda yaşıyorsanız 24 saati belirli zaman dilimlerine böleriz aynen gece gündüz eşitmiş gibi buna göre namaz saatleri ayarlanır buradan sabah ve akşam namaz vaktini bulduktan sonra rahatlıkla oruç tutula bilinir...24 saati zaman dilimlerine bölmenin nedenleri 1 günün 24 saat olması bu günden sonra da diğer günün ibadetlerinin yapılması birbirine karışmaması için...

tarihinde hakyolcusu54 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hakyolcusu,bu Kuranda senin dediğin gibi yazmıyor ama nasıl olacağı yazıyor,sen gerçekten Kuran'da ne yazdığını bilmeyen cahillerden misin ? :) istersen bu konunun başından itibaren oku bakalım ,belki öğrenirsin ama rengin biraz değişecek,söylemedi deme :) cahillerle tartışmaktan bıktım,ben de belki biraz bilgili biridir diye cevap yazmıştım. :(

Bir de sen neye göre oruç tutuyorsun onun delilini de yaz o zaman.

tarihinde gercekisim tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

kutuplarda yaşayan insanlar fıtratından çıkmış olur:) tıpkı geçenlerde, burda bir arkadaşın dediği gibi: ceylanı yemek için öldüren aslan, şeriata göre fıtratından çıkar; haram yemiş olur diye...

kutuplarda yaşayanlar niye harama girmiş olurlar..

çünkü kabeyi ayaklarının altına alırlar da ondan:) günah günah...

ebu lehebin ellerin kurusun inşallah.. zaten kurudu.. zaten kurudu.. kurusun, kurusun:) kurusun kurusun..

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

oley ben kutuplara gidiyorum namaz yok günah yoq oleeeeeeeee:O

peki ben asrononot olsam ?? nasıl namaz kılacam ???? kıple sürekli dönüyor .. yoksa bende dönen seccace mi icat edecem ehehhehe al işte örnek

apollo-11-flag.jpg

tarihinde bilibid tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

kılınan namazın veya tutulan orucun gün ışıması veya sona ermesiyle alakası yok zaman kavramıyla alakası var gün içinde yasanan seylerdir.

ki insalar dunyanın ortasından bir çizik geçirmeseler Greenwichten bir çizik geçirmeseler haritada dünyayı sağa sola bölmeseler böyle bir sorun olmaz.Bu kavramları insan olusturdu . Birde aslında her boylamın asıl bir saat dilimi vardır. Evet müslümanlığın indiği yer arabistan . ama ordan dünyaya yayılmıstır. Sözüm oki Allaj yarattığı şeyi neden bilmesin ????

tarihinde Vaybe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
kılınan namazın veya tutulan orucun gün ışıması veya sona ermesiyle alakası yok zaman kavramıyla alakası var gün içinde yasanan seylerdir.

:D

allala .nası işmiş ya. saatemi bakıyo insanlar. ahanda 4.5 saat geçti şimdi günün 4. namazınıda kılayım. hamdolsun

Sitelerde Paylaş

Hoca neye bakıyor sanıyorsun sen gün ışıgına mı ki sabah namazı gün ışıyınca mı okunur ????Cahillik etme !!!!!

saatleri 1 saat geri veya ileri alıp durmasak gene karısıklık olmaz . Namaz emri geldiğinde Sadece bi kıtada yayıldı ve kıtada kutuplarda insanlar varmıydı ??????

Birde bak o yazının altında ne yazmısım sana acıklaycı gelmedi mi ? oNa değinmemişsin !!!

Sitelerde Paylaş
Hoca neye bakıyor sanıyorsun sen gün ışıgına mı ki sabah namazı gün ışıyınca mı okunur ????Cahillik etme !!!!!

saatleri 1 saat geri veya ileri alıp durmasak gene karısıklık olmaz . Namaz emri geldiğinde Sadece bi kıtada yayıldı ve kıtada kutuplarda insanlar varmıydı ??????

Yokmuydu?

Kutup bolgelerine yakin yerlerde sadece kutup ayilari ve penguenler mi var zannediyorsun yoksa?

Gidin biraz kitap okuyun, ilkokogretim ders kitaplari filan alin, okuyun ucundan kiyisindan, alistirin kendinizi.

Sitelerde Paylaş

Takıldıgınız yere hayret ediyorum acıklamasını yapıyoru tın yok.

Ki ben ozamanlar dedim .Olum aç haritaya bak bi yuvarlayına bide düzüne . düzüne bakarsan lop diyo ortaya bakarsın nerdeyse rusyanın yarısı kutup diye geçiyor .Sibirya felan . Neyse....

Ben ne dedim ozmanki insan mevcudunu biliyormusun . Orda yasayan insan varmıymıs. Kutuplarda Fosiller buluyorlar doğru ama çogu ya göçebeler kaybolmus Vs.

Ya bırak Kutupları Namaz emri gelince avrupa da vardı . Ama arabistana inmiş şıp diye avrupaı duymuş ??? yayıla yayıla oraya gitmiş .....

Nasıl kitap okuyun diye vargıya varıyorsun işte bu çn yargıyı bırakabilsen belki kademe atlarsın

Sitelerde Paylaş
Olum aç haritaya bak bi yuvarlayına bide düzüne . düzüne bakarsan lop diyo ortaya bakarsın nerdeyse rusyanın yarısı kutup diye geçiyor .Sibirya felan . Neyse....

(...)

işte bu on yargıyı bırakabilsen belki kademe atlarsın

Seni ben kademe diye donumda sallarim.

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...
Allah, ya islamı ve kuranı taksit taksit indirirken kutupları yarattığını unutmuş yada kutupları 'nasıl olsa insanlar cok daha sonra kesfedecek' diyerek sonradan yaratmış.

Şaka bitarafa Kuranın yazıldıkları dönemde kutupların varlığından habersiz yaşayan arap cemaatinin düşünemediğini, sonraki 'güncelleştiriciler' nasıl yorumlamış? yoksa bu konuda henüz bir bilgi yokmu? Harbi 6 ay gece 6 ay gündüz yaşanırken oruç nasıl tutulur?

soruya bak <_<

Kutuplardaki insan sayısı 400.000 i geçmez.

Bu 400.000 in içinden de 1 tane müslüman çıkmaz.

Sitelerde Paylaş
soruya bak <_<

Kutuplardaki insan sayısı 400.000 i geçmez.

Bu 400.000 in içinden de 1 tane müslüman çıkmaz.

yok artık bu kadarda fazla..

biri bana şaka bu şaka desin..

ulen adama sormazlar mı..

bu 400.000 adamın günahı ne sonsuza kadar cehennemde yanacak..

adam kuranı okuyor ama kurandaki gibi oruç tutması mümkün değil..

yok ya boşuna cevap yazdım..

şakadır bu..

:rolleyes:

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...