Jump to content

Üyelerin kısa profili

Recommended Posts

Birbirimizi rahatça anlayabilmek ve herkesin düşüncelerini kısaca görebilmek açısından aşağıdaki maddelerde yazan konular hakkında kendi düşüncenizi kısaca yazınız. Burada amaç bu maddelerde sıralananları bu başlıkta tartışmak değil, üyelerin kendi görüşlerini yazarak kendilerinin genel konulara ilişkin kısa bir profilini vermeleridir. Kısaca kendimizi tanıtmamız yani. Bu yüzden bir başkasının yazdığına cevap vermek yerine, kendi görüşünüzü belirtmekle yetininiz. Başlıklar şunlar;

1)Ermeni ''soykırımı'' ve özür dileme-dilememe durumu,

2)Kürt sorunu(var mıdır yok mudur, çözümü için kısa açıklama),

3)Laiklik-muhafazakarlık meselesi(laik misin muhafazakar mı, muhafazakarlık tehlike mi),

4)AB üyeliği(sizce iyi midir kötü mü),

5)Sosyalizm-kapitalizm(ne taraftansınız),

6)Atatürkçülük-Kemalizm(sizce nedir, kemalist veya Atatürkçü müsünüz)

7)Ergenekon operasyonu(sizce bununla derin devlet mi yoksa cumhuriyet mi tasfiye ediliyor),

8)Türban(sizce gericilik mi özgürlük mü, ünivarsite ve kamusal alanda serbest olmalı mı),

9)Milliyetçilik(ne tarafın milliyetçisisiniz ya da enternasyonalist misiniz),

10)Irkçılık(ırkçı mısınız),

11)PKK(savunuyor musunuz, karşı mısınız)...

12)İnanç-inançsızlık(Müslüman, hristiyan, musevi, diğer dinler, maddeci ateist, negatif ateist, agnostik, deist, panteist, satanist; hangisisiniz),

Bu 11 maddeyi cevaplarken gene madde madde cevaplayınız, cevaplarınız kısa olsun, başkasıyla polemiğe girmeyiniz, bunun amacının üyeleri kısaca tanımak ve genel konularda görüşlerini almak oduğunu akıldan çıkarmayınız. Böylece birbirimizi rahatça tanıyabileceğiz ve birbirimiz hakkında düşündüğümüz ''acaba gizli müslüman mı?'', ''acaba ırkçı mı?'', ''acaba PKK'lı mı?'' gibi soruların cevaplanması mümkün olacak.

Buyurun...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 112
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

1-soykırım olmadı özrü de olamaz 2-vardır evet demokratık haklar verılır fedarasyon olamaz 3-laik im .evet tehlıkedır 4-bızım için kötüdür ama kendı içlerınde ıyıler 5-sosyalızne yakınım 6-kemalıst deyınce yabancı dıl gıbı olur atatürkçü demek daha güzel evet atatürkçüyüm 7-tabıkı cumhurıyet tasvıyesı 8-onların derdı türban değıl olay budur 9-vatanseverım 10-hayır aslaaa 11-vahşı örgüt kahrolsun 12-deıstım

Sitelerde Paylaş

ozamanlarda kötü şeyler oldu. ve birileri bu olanlar kaşısındaki suskunluğa, göz yumulmasına karşı özür dileme istekleri gayet normal.

Sorun bilincimizdedir.

3)Laiklik-muhafazakarlık meselesi(laik misin muhafazakar mı, muhafazakarlık tehlike mi),

ikisini de reddediyorum.

toplumun halini gördükçe benim açımdan iyi olabilir . İnsanlara pozitif bir motivasyon sağlayabilir.

3.sorunun cevabı

Bir kitle yönetim şeklidir. ve her sistemin de muhafızları vardır

7)Ergenekon operasyonu(sizce bununla derin devlet mi yoksa cumhuriyet mi tasfiye ediliyor),

derin abiler vardı , pis işler yaptıkları da kaçınılmaz bir gerçek. paslanmış küçük halkaları tasviye operasyonu. Büyük halkalar nerede acaba

8)Türban(sizce gericilik mi özgürlük mü, ünivarsite ve kamusal alanda serbest olmalı mı),

ne kamusal alanı , allah her yerde :)

insan milliyetçisiyim (çok şovence oldu :) ) naturalist diyelim .

Tanımlanamayan nesne

militarist her kurum ve oluşumun karşısındAyım

12)İnanç-inançsızlık(Müslüman, hristiyan, musevi, diğer dinler, maddeci ateist, negatif ateist, agnostik, deist, panteist, satanist; hangisisiniz),

a-teist

Kısa ve kendimce öz cevaplar vermeye çalıştım

Sitelerde Paylaş

Dilemem, Beklerim.

Kürt sorunu yoktur kasten geri bırakılmış doğu sorunu vardır Osmanlı'dan bu yana.

Laikim.

Hayaldir. Bereketli topraklara varmak isterlerken kendi topraklarından olacaklar. Kullanılıp atılan mendil olacağız.

Sosyalizm ama son yıllarda sosyalizm hakkında şüphelerim oluştu ; eski teorilerin yetersiz olması, yeni teorilerin ortaya atılaması, sosyalizm başarsızlıklarına tembel çocuğun bahane üretmesi misali daima bahaneler üretilmesi,

sosyalizmin 2009 yılında uygulanabilir olup olamaması vs...

Atatürk milliyetçiliğinden soruya başlıyorum ve bu millyetçi bir anlayışa inanmıyorum böyle bir milliyetçilik yok sadece milliyetçilik vardır ya da savunmazsın yok olur. Atatürk milliyetçiliği Türkiye halklarının yurt bağıyla vatana bağlanmasısya sorun yok bu anlayışa katılırım aksi halde siyasi olarak Atatürk milliyetçiliği doğru bir terim olmaz.

Kemalizm, Atatürkçülük ikisi de birbirinin tamamlayıcısıdır. Ulusal ve tam bağımsızlık için bu iki terim hayatımızda vardır tabi ne kadar tam bağımsızız orası belli.

Derin devlet... Aslında bu operasyona hiç inanmıyorum masal gibi geliyor.

Türban özgürlük değildir ortaya çıkışı da zaten sapkın erkeklerden korunması amacıyla olmuştur o sebeple zaten çıkış noktası özgürlükten değil zorunluluktandır.

Enternasyonalistim. Lakin milliyetçiliğe soğuk bakamam.

Değilim, bir milletin en büyük suçu ırkçılıktır.

Her ne sebeple ortaya çıkmış olursa olsun doğu halkımızın ve diğer bölge halklarımızın huzurlu günleri için PKK ortadan kaldırılmalıdır.

Elhamdülillah müslümanız evvelallah sosyalistiz.

Sitelerde Paylaş

Bence;

1) Ermeni soykırımı var mı yok mu bilmiyorum, bunun için iki tezi de savunan bağımsız tarihçilerden oluşan bir kurul oluşturulmalı ve bilim insanlarınca bu kurulda tartışılarak bir karara varılmalıdır. Sonuç ne çıkarsa iki taraf da kabul etmelidir. Fakat ortada bir tehcir olduğu açıktır; bu durumda ya Osmanlı'nın mirasçısı olmadığımız vurgulanmalı ya da özür dilenmelidir. Ama şu an gündemde olan özür dileme ve dilememe metinleri bence sadece bayağılıktır. İlk şart emperyalizmin aradan çıkarılması olmalı ve en büyük özür emperyalizme dilettirilmelidir.

2)Kürt sorunu vardır, özünde sınıfsal bir sorundur. Feodal yapının sebep olduğu kültürel gerici bir etki ve ulusal bir asimilasyon da söz konusudur. Kürt halkına asimilasyona son verilmeli, feodal yapı kültürel alandaki izleriyle birlikte tamamen tasfiye edilmeli ve işçi sınıfının hakkı gözetilmelidir. Bence Kürt sorununu ancak sosyalizm çözer. Bölünme olmamalıdır, sosyalist federasyon olabilir, Lenin'in UKKTH'sinin uygulanmasının maddi koşulları günümüzde tam yoktur.

3)Elbetteki laikim ama diyanet laiki değil, tam laikim. Bu yüzden diyanete ses çıkarmayan ulusalcı laisizmi yetersiz buluyor ve dinciliğe kapı aralamakla eleştiriyorum. Muhafazakarlığın hem dinciliğin zemini olduğunu hem de ılımlı islam projesi sebebiyle emperyalizm işbirlikçisi bir pozisyona düştüğünü ve bu yüzden tehlikeli olduğunu düşünüyorum.

4)''Ne ABD ne AB, tam bağımsız Türkiye'' sloganı düşüncemi gayet net anlatıyor.

5)Marksist sosyalistim(yılın bazı dönemleri kısa süreliğine anarşizme meyletsem de kısa zamanda toparlarım).

6)Bence Atatürkçülük denen düşünce, laiklik ve bağımsızlıkçılıktır; kemalizm ise kuruluş dönemine özgü altı oktur. Kemalizm artık bitmiştir ama Atatürkçülük hala devam ediyor. Günümüzde laisizm ve bağımsızlığın tek yolunun sosyalizm olduğunu düşündüğüm için Atatürkçüler ve sosyalistlerin sosyalizm hedefinde birleşmeleri gerektiğini ve bu birlik içinde Atatürk'e saygın bir yer verilirken, Atatürkçülük denen şeyin eriyip gitmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu birliğe karşı çıkıp solu kendine yedeklemeye kalkan ''kemalistlere'' karşı çıkıyorum.

7)Bence, ismi ''ergenekon'' mudur bilinmez ama bir derin devlet organizasyonunun varolduğu açıktır. Bu organizasyon sola karşı NATO-CIA eliyle örgütlenmiş sağcı(Türk-İslamcı) bir yapıdır. Bugün tasfiye edilen ise bu sağcı derin devlet yapısı değil, ABD'nin ılımlı islam perspektifi doğrultusunda Türkiye'ye biçtiği daha liberal ve daha muhafazakar yapıya direnen muhalefettir. ''Ergenekon'' adı altında, hakikaten de yargılanmayı hak eden faşist konrgerillecılar olduğu gibi, meseleyle ilişkisiz solcu aydınlar da toplanıyor. Hükümet, üç beş tane faşist eskisi kontracıyla demokrasinin ağzına bir parmak bal çalıp muhalafeti tasfiye ediyor, kontracı sağın önemli bir bölümünü temize çekiyor, kendi derin devletini kuruyor ve geçmişte sağın sebep olduğu bazı kanlı olayları sola maledip devrimcilere saldırıyor. Bence ergenekon bu haliyle şarlatanlıktır. Liberal-muhafazakar bir sivil darbe yapılmaktadır. Derin devlet değil, cumhuriyet tasfiye edilmektedir.

8)Türban bir gericilik sembolüdür, kadın haklarına da aykırıdır. Günümüzde ülkemize emperyalistlerce giydirilmeye çalışılan ılımlı islam gömleğinin en önemli düğmesidir. Bu sebeple bir Amerikan bayrağıdır. Ne üniversitede ne de kamu alanında serbest olmamalıdır.

9)Milliyetçi olmak için ''ulusal çıkar'' adı altında işçilerle patronların çıkarlarının uyuşabileceği görüşünü, dolayısıyla kapitalizmi savunuyor olmak gerekir. Hiçbir tarafın milliyetçisi değilim, işçi sınıfının milliyet temelinde bölünmesine karşıyım, enternasyonalistim.

10)Asla ırkçı değilim.

11)PKK'nın Kürt sorunundan doğmuş haklı bir tepki olduğunu ama milliyetçileşerek sivil-masum insanları da hedef alabilen bir örgüt olması dolayısıyla bu haklılığını yitirdiğini düşünüyorum. Kadın ve çocukları da öldüren bir harekete destek veremem. Bu yüzden Kürt sorununa değil ama PKK'ya karşıyım. Sivilleri hedef almayı kesip milliyetçilikten sıyrılır ve daha sol bir konuma gelirse tavrım değişebilir. Şu anki milliyetçi ve masumları da öldüren haline ise kesinlikle karşıyım.

12)Maddeci ateistim.

tarihinde Freddie tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

"12 Eylül sonrası bir Anadolu kasabası?nda lise öğrencisi olmak kaderimde vardı ve bunu yaşadım. 10 yaşından beri hergün gazete okuma alışkanlığı edinmiş ben, taşra baskısı nedir ve neden kasabaya geç geliri öğrenmiş,okuduğun gazeteye göre fişlenmeye şahit olmuştum..Sağcımısın solcumusun sorusuyla ilk kez karşılaşıp, tuttuğum takımın ismini vererek uzaklaşmayı öğrenmiştim kendi kendime...

Ne sağcıyım ne solcu futbolcuyum futbolcu hesabı..."

işte böyle başlamış okay karacan bir dostunun bloguna yazdığı sürpriz yazısına

okur okumaz bu başlık geldi aklıma ve pişti dedim işte

bende insanım insan demek istiyorum...

+ merak edenler için blogun adresi: http://acetobalsamico.blogspot.com/ futbol konuludur...

bence forumun tadı karşınızdaki insanla kurduğunuz diyalogun neticesinde onu tanımanızla çıkıyor

önceden fişleyip kenara koymak yerine

karşınızdaki kişiyle olan muhabbetin-tartışmanın doğal seyri esnasında onu keşfetmeniz daha doğru olur gibime geliyor...

yok öyle değilse herhalde istatistikçisiniz diyeceğim :)

tarihinde iyicocuk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Freddie, guzel bir baslik. Ozellikle kisilerin birbirini yanlis anlamasini onlemek acisindan iyi olmus.

( a ) Ermeniler'e yapilanlar "Soykirim" sozcugu ile ifade edilemez.

( b ) Ben, sadece kendi yaptiklarimdan sorumluyum. Osmanli'nin, hatta Turkiye Cumhuriyeti'nin ve hatta babamin yaptigi kotulukler beni baglamaz.

( c ) O donemde katledilen hem Ermeniler hem de Turkler icin uzulurum. Ama, iki tarafta da irkci, nefret dolu, burnunun otesini gormeyen ekstremler oldugu surece bu kinin bitecegini de sanmiyorum. Iki tarafinda, gecmis nesillerin hatalari icin birbirini suclamaktan vazgecip, kardesce yasamayi ogrenmesi gerekiyor.

Doguda Kurtler'e kotu davranildi. Kendi dillerini konusamadilar. Cocuklarina istedikleri gibi isim koyamadilar vs vs . Bunlarin degismesi gerekiyor. Diger yandan, Kurtler, toprak istemek yerine, nasil birarada yasayabiliriz sorusuna yanit vermeleri lazim. Butun dunyada, ulkelerin sinirlari kaldirmaya ugrastigi bir donemde, "SINIR" denilen seyin ne kadar yapay bir kavram oldugunu anlamak gerekiyor. Herhangi bir "sihirli siyasi onerme" cozum olabilecek olsaydi, bugune kadar zaten bulunurdu. Yani E=mc2 gibi bir cozum yok ortada. Iki tarafin da birbirine bakisini degistirmesi ve birlikteligi nasil faydali hale getirebiliriz sorusuna yanit vermesi gerekiyor. Bu surec icinde, bir onceki cumlede kullandigim "taraf" sozcugu de yavas yavas kaybolmali, ya da, taraflari irklar/halklar degil, dusunceler belirlemelidir.

Laik.

AB uyeliginin, ekonomik olarak, iki taraf icin de iyi oldugu, saniyorum, herkes tarafindan kabulediliyor. Kulturel etkileri konusunda baska dusuncelerim var.

Su anda onumuzdeki secenekler arasinda en ehven-i ser olanin kapitalizm oldugunu dusunuyorum. Cunku, kapitalizm o kadar esnek bir sistem ki, ona istediginiz kadar sosyalist oge ekleyebilirsiniz. Sosyal kurumlarin guclu oldugu bir kapitalizm. Yani; saglik, egitim ve sosyal guvenlik gibi kurumlarin, devletce toplanan vergilerle, herkese ulastirildigi bir sistem. Bir toplumda bir insanin calismayi istememe hakkinin bile olmasi gerektigine inaniyorum. Calismayan, ya da calisamayan insanlar sokakta kalmamali. Bu insanlarin asgari ihtiyaclari devlet tarafindan karsilanmali. Diger yandan, birileri yazilim uretip 50 milyar dolarin uzerine oturuyorsa bu da kimseye batmamali.

Ataturk'u cok severim ve cok takdir ederim. Ama Ataturk'un marks gibi bir doktirini yoktu ki, elimize alip takip edelim. Burada onemli olan Ataturk'un dusuncelerinin ozunu anlamak ve bunlari degisen caga uyarlamaktir. Bu ilerici, aydinlik bir dusuncedir. Detaylari yoktur ama oldugu kadari yeter. Gerisi onu anlayanlara kalmistir.

Bu konuyu yakindan takip edemedim.

Gericilik. Universite ve kamu alanlarinda serbest olmamali. Bugun bunu yapan, yarin devlet dairesinde bes vakit zamani durdurmaya kalkar.

Bu forumda "milliyetci" dendiginde anlasilan seye allerjim var. Benim icin Turk, Kurt, Japon farketmez. Bu tur duygularim geliskin degildir.

Tamamen karsiyim. Her turlusune. Seriatcilar bir bunlar iki (siranin onemi yok).

Herturlu teror orgutune karsiyim. Ama PKK'nin neden ortaya ciktigini da dusunmek gerekiyor.

Ateist.

Sitelerde Paylaş
Birbirimizi rahatça anlayabilmek ve herkesin düşüncelerini kısaca görebilmek açısından aşağıdaki maddelerde yazan konular hakkında kendi düşüncenizi kısaca yazınız. Burada amaç bu maddelerde sıralananları bu başlıkta tartışmak değil, üyelerin kendi görüşlerini yazarak kendilerinin genel konulara ilişkin kısa bir profilini vermeleridir. Kısaca kendimizi tanıtmamız yani. Bu yüzden bir başkasının yazdığına cevap vermek yerine, kendi görüşünüzü belirtmekle yetininiz. Başlıklar şunlar;

Bu 11 maddeyi cevaplarken gene madde madde cevaplayınız, cevaplarınız kısa olsun, başkasıyla polemiğe girmeyiniz, bunun amacının üyeleri kısaca tanımak ve genel konularda görüşlerini almak oduğunu akıldan çıkarmayınız. Böylece birbirimizi rahatça tanıyabileceğiz ve birbirimiz hakkında düşündüğümüz ''acaba gizli müslüman mı?'', ''acaba ırkçı mı?'', ''acaba PKK'lı mı?'' gibi soruların cevaplanması mümkün olacak.

Buyurun...

1. soykırım kesınlıkle olmustur

2.kürt sorunu vardır . cözüm demokratık hakların verılmesınden gecer

3.dusuncelerım laık bır dusunce yapısı

4.avrupa bırlıgıne gıremeyecek hıc bır zaman tc ama gırseydı cok ıyı olurdu

5.solcuyum

6.darbelerden sonra ırkcılıga donmustur. Ataturkcu degılım

7.acıkcası asker ve devlet hesaplasıyor . askerlerın tutuklanması cok ıyı oldu . bu ulkede kımse vazgecılmez degıldır bunu gorduk ve gosterdıler

8.ben ozgurluklerden yana tavır alırım her zaman ama bu turban kulturumuzde yok neyse unıversıtelerde serbest olsun sıyası sımge olmaması taktırde

9. mıllıyetcı degılım

10.ırkcı degılım

11. askere ne kadar yakınsam gerıllayada okadar yakınım

12. dınsız

Sitelerde Paylaş

O dönemde yaşananlar acıdır fakat soykırımı olarak nitelendirilemez. O dönemde Türkler de acı çekmiştir. (Ermeniler kadar değilse de). Uluslararası kamuyoyu işin Türk tarafını yeterince bilmiyor. Herşeyden önemlisi, bu işin politik hale getirilmesi yanlıştır. ABD'de her yıl ermeni tasarısı çıkartmaya çalışıyorlar. Biz TBMM'de acaba kızılderililere yapılan soykırım mıydı değil miydi diye karar çıkarmaya çalışıyor muyuz?

Kürt sorunu temelinde ekonomiktir. O bölgeye yatırım ve istihdam götürerek çözülebilir ancak. Dünyada politik güç için herkes birleşmeye uğraşırken (AB'yi düşünün) bizim kürt vatandaşlarımız bağımsızlığı ve ayrılmayı düşünmemelidir.

Laik.

AB üyeliği iyidir ve gereklidir.

5) Sosyalizm-kapitalizm(ne taraftansınız),

Eski hatalarıyla yüzleşen, yeni teori ve argümanlarla gelen bir sosyalizm çıkarsa inceleyip şans vermeye hazırım. Fakat eski anlayışla getirilen sosyalist fikirleri çağdışı, yanlış ve neredeyse bir din gibi görüyorum. Mevcut alternatifler arasında en iyi sistemin kapitalizm olduğunu, fakat kapitalist sistemde de sosyal politikalara ağırlık verilmesi gerektiğini (sosyal demokrasi) düşünüyorum. Ayrıca, pek çok sorunu olduğunu kabul etmekle birlikte, kapitalizmin bizim sosyalistlerin portre etmeye çalıştığı kadar kötü bir sistem olduğuna inanmıyorum. Belli önlemler ve bilinçli politikalarla kapitalist sistem içinde yaşanabilir ve insanları mutlu eden bir sistem halini alabilir. Daha iyi bir alternatif çıkana kadar da (çıkarsa) en uygunu kapitalizmdir. (Kapitalizmin iddia edildiği gibi iç çelişkileri yüzünden kendi kendini yıkacağına, bunun bir zorunluluk olduğuna inanmıyorum).

Atatürkçüyüm. Özellikle laiklik Atatürk'ün ilkeleri arasında en önemlisidir. Bazı ilkeler artık çağımıza çok uygun değil. (Devletçilik gibi).

Bu bence Ak partinin politik rakiplerini ve laik kesimi tasviye etme uğraşından ibaret bir çaba.

8) Türban(sizce gericilik mi özgürlük mü, ünivarsite ve kamusal alanda serbest olmalı mı),

Eskiden olsa bireysel özgürlükler gereği serbest olmalı derdim. Artık öyle düşünmüyorum. Bu olay fazla politikleşti ve bir simge haline geldi. Kıyafet yönetmelikleri pek çok yerde vardır ve demokrasiye aykırı değildir. Bir sakıncası yoksa isteyen istediği kıyafetle istediği yere girebilmelidir elbette ama politik bir simge halini alan türban için aynı şey söylenemez.

9) Milliyetçilik(ne tarafın milliyetçisisiniz ya da enternasyonalist misiniz),

Irk kökenli olmayan, vatandaşlık bazında algılanan ve ülkeyi sevip iyiliği için uğraşmaktan ibaret bir milliyetçiliği uygun buluyorum ve kendimi bu anlamda bir milliyetçi olarak görüyorum.

10) Irkçılık(ırkçı mısınız),

Irkçılığın her türüne karşıyım.

11) PKK(savunuyor musunuz, karşı mısınız)...

PKK bir terör örgütüdür. Terörün her türlüsüne karşıyım.

12) İnanç-inançsızlık(Müslüman, hristiyan, musevi, diğer dinler, maddeci ateist, negatif ateist, agnostik, deist, panteist, satanist; hangisisiniz),

Ateistim.

Sitelerde Paylaş

Sevgili Freddie

üye profili çıkarmak, herhangi bir örgüt için yararlı olabilir. Kendi üyelerinin eğilimlerini, dünyaya bakış açısını, sorunlarını ve yeteneklerini tanıyarak ona göre amaca uygun yönlendirme yapılabilir.

Ama ateistforum bir örgüt değildir. Bu türden fikir platformlarında insanlar tam da bahsettiğin konuları tartışır, birbirlerini etkiler, görüşleri değişir vs.

Yani ateistforum üyelerinin profilini ortaya çıkarmanın pratik bir yararı yok. Hatta insanların kendini kategorize etmesi ve burada bunları beyan etmesinin olumsuz yönleri de var. İnsanları kalıplaştırır.

Yani; bir kez insan kendini ben milliyetciğim şeklinde deklare ederse ve sonraları milliyetciliğin pek matah bir şey olmadığını farketse bile kolay kolay ben artık milliyetci değilim diyemez.

Evren, dünya, toplum ve insanlar sürekli değişim halindedir. Bu değişimdir aslolan, bu nedenle her zaman değişime açık kapı bırakmak daha doğrudur. örneğin; ben senin profilini zaten iletilerinden yaklaşık olarak çıkarmıştım, sen ve forumu takip eden diğer üyeler de benim profilimi yaklaşık biliyorlar. Bu nedenle kendi profilimi kendi elimle çıkarıp, kendi elimi kolumu bağlamak istemiyorum.

Daha önce de ben aynı şeyi düşünerek test şeklinde bir başlık açmıştım. Kendinizi nasıl tanımlarsınız? diye. Pek ilgi görmedi. Görseydi de ne yapacaktım ki.

Bence insanların en önemli özelliği mesleği. Ne iş yaptığı. Ben insanlara önce ne iş yaptığını sorarak tanımak isterim.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Ermeni soykırımı yok var diyen yalan söyler

Kürt sorunu vardır çözümü siyasi yollarla halledilmelidir

Laik falan degilim islamcı da degilim , ama körü körüne laiklik savunmam eger daha ahlaklı ve onurlu bir toplumda dini yönetimle yaşayacaksak hemen geçelim hiç sorun olmaz

Tartışılır..

Kapitalizmin neyine taraf olayim.. İnsnalıgı kemiren bir sömürü sistemidir ! Ama yoksullugu deger haline getiren sosyalizmi de savunmam

Atatürkcülük daha tarifi bile yapılamayan kokmuş bir ideolojidir.. Mustafa Kemal bir cephe komutanıdır kesinlikle fikir adamı sıfatıyla ilgisi yoktur , olmadıgı icin daha atatürkcülük isimli kavramın tanımı bile dogru düzgün yapılamaz.. Atatürkcü müyüm ? aman allah korusun..

İşin içinde derin devlet var elbette , cumhuriyet diyince kim cumhuriyet oluyor , içeriye alınanların hangisinde cumhuriyeti kaldıracak bir şahsiyet var

Üniverstelerde serbest olamlı kişisel tercihtir

Milliyetci degilim insana nötr bakarım türk kürt laz ingiliz alman hepsi aynı adam gözümde

Hayır

Elbetteki karşıyım.. pkk kanla beslenen kafayı yemiş ortadan şiddetle kazınması gereken bir virüstür.. Pkk insanoglunun gelebilecegi en aşşağlık noktadır

Bu dünyayı daha güzel günlere götürmeye çalışan her ideoloji ve inanca saygı duyarım.. İslamın köylüleşmesini sevmem , fikri anlamda destek veririm ( örn. ortadogu politikası) ancak sosyal hayata musallat olan islamdan nefret ederim

Sitelerde Paylaş

Bir 'soykirim' oldugunu dusunmuyorum ama mutlaka ozur dilenmeli.

Bir kurt sorunu vardir,zira bugune kadar 28 kurt isyani olmustur.Cozum;kurtlerle diyaloga gecilmeli.

Laiklikten yanayim,'muhafazakarim" diyemem.

Yasadigimiz dunya duzeninde,Turkiyenin konumu gozonunde bulundurulursa,yali kazigi gibi ortada durmanin bir anlami oldugunu sanmiyorum.

Kapitalizmin sonu kacinilmaz sosyalizmdir.

Anti-emperyalist yani alinmali ama uyguladigi "devrim" sekli tepeden inme oldugu icin kacinilmali.

Derin devleti tasfiye ediyorlar ama kimse sevinmesin sadece kadrolar degisiyor,belki de gelen gideni aratacak!

Turban her yerde serbest olmali.

Enternasyonalist

Enternasyonalistiz dedik ya!

Iki kardes halkin birlikte yasama kosullarinin yaratilmasindan yanayim,sinirlarin koyulmasindan degil.

Deist'im.

Sitelerde Paylaş

Olan biten soykırım tanımına girmiyor,

onca insanın ölümüne elbette çok üzgünüz,

özür dilerken benzer hassasiyeti ermenilerden de bekleriz.

tek taraflı bir özür ne o insanları ne geri getirir,

ne de diasporadan başka birinin işine yarar.

vardır,salt ekonomik olmamakla birlikte

birilerinin kaşıdığı kadar etnik temelli bir sorun yoktur.

demokratif hakların güvence altına alınmasıyla sorun çözüme kavuşabilir.

elbette laiğim, sosyal hayatta dini kurallarını referans almaya kalkışan her düşünce tehdittir benim için.

iyidir, ancak avrupa birliği açısından iyi midir ondan pek emin değilim. :)

deha abim neciyse, ben de ocuyum. :)

1923ün dünyası ile şimdiki dünya çok farklı.

atatürk benim için çağdaşlaşmanın, yeniliklere açık olmanın, aklın ve bilimin sembolüdür.

atatürkçülüğü altı ilkeye indirgeyip belli kalıplara hapsetmeyi atatürke saygısızlık olarak görüyorum.

derin devletin piyonları bahane edilip, akp karşıtları tasfiye edilmeye çalıişılıyor.

inanadırıcılığını çoktan yitirdi bu dava.

herkesin kişisel görüşüne saygı duymaktan yanayım ama türban takan bir insanın ahmaklığına tahammül etmek güç olıuyor.

bu haliyle türbana izin verilmemesi doğru, diğer bir kısım demokratik kısıtlamalar da kalktığı gün o da serbest olabilir.

insanı da severim, ülkemi ve soydaşlarımı da severim.

ırkçlık da bir çeşit yobazlıktır, çünkü insani ve bilimsel bir dayanağı yoktur.

pkk bir terör örgütüdür.çıkış noktanız haklı bile olsa yönteminiz siz haksız duruma düşürür.

agnostiğim.

Sitelerde Paylaş

Soykırım, katliam ya da adı her ne ise... Ermeni meselesinin sağlıklı bir platformda ele alındığını düşünmüyorum. Elbette objektif tarihçilerin gösterdiği gerçekler doğrultusunda gerekirse özür dilenmelidir. Ama bu mesele 4-5 kuşak önceki insanlar arasında olup bitenler üzerinden bir hesaplaşma meselesine ya da rant kapısına dönüştürülmemelidir. Dünyanın dört bir yanındaki ermeni lobilerini işaret ederek batılı devletlerin "bak benim dediğimi yapmazsan parlementodan geçiririm" ya da "ermeniler bana oy verecek, sen daha iyisini ver de görelim" demesi, EN AZ Ermenilere yapılan zulmün görmezden gelinmesi kadar alçakçadır. Bu bakımdan bir adım ötesini göremeyen duygusal ve aceleci aydınlarımızı sağduyuya davet ediyorum. Bu mesele iki halk arasında çözülecek bir meseledir. Üçüncü devletler aradan çıkarılmadıkça sonuca bağlanmaz.

Kürt sorunu vardır. Sorunun çözümü tarihimizi iyi irdelemekten ve sorunun kökenine inebilmekten geçer. Yapılamayan toprak reformları olsun, bölgenin kalkındırılamaması olsun, eğitim sorunu olsun, Türkiye'deki etnik unsurlar arasında kasıtlı olarak yükseltilmiş milliyetçilik olsun pek çok bileşeni vardır bu sorunun. Sınıfsal özü görmezden gelindikçe, "kart, kurt" diyerek geçiştirildikçe de ne yazık ki bu sorun kanlı biçimde devam edecektir. Ümidim bir an evvel silahların susması ve sorunun temelinde yatan unsurların yeniden gözden geçirilmesi...

Kesinlikle laiklikten yanayım. Hatta bir adım ötesi olarak sadece dinin devlet işlerinden uzak tutulmasını değil aynı zamanda sosyal tabandan da kazınarak sökülüp atılması taraftarıyım. Elbette zorbalıkla değil, kaliteli eğitim ile... Muhafazakarlık denen şeyin ne büyük tehlike olduğu insanlık tarihi tarafından defalarca tescillenmiştir.

Ben enternasyonalistim. BİRLİK'lerin halklar arasında kurulmasından yanayım. Sermayeler arasında, halka karşı kurulan birliklerden yana değilim. Ülkeler arası dayanışmalar kâr-zarar hesabı üzerinden yapılmamalı.

Sosyalizm...

Ben tarihi, Marksist bir anlayışla yorumlamayı tercih ederim. Mustafa Kemal'in önderlik ettiği devrim, Fransız İhtilali'nin bu coğrafyadaki bir yansımasıdır. İlerici nitelikte olduğu su götürmez. Diğer yandan sosyal yapılar oldukça dinamiktir. Kendi ilerici misyonunu tamamlayan bir yapı, yerini bir diğerine devreder. Kimi zaman daha yumuşak ama çoğu zaman sancılı biçimde... Bugün "Kemalizm" olarak kodlanmış anlayış bu coğrafyadaki dönüşüme rehberlik edemez. Alternatif sosyalizm olmadığı takdirde daha kötü alternatifler bunun yerini alacaktır. Mesela şeriat...

Dedim ya muhafazakarlık başa bela diye... İster islam muhafazakarlığı olusn ister kemalizm muhafazakarlığı...

Ergenekon ile Cumhuriyet tasfiye edilmeye çalışılmaktadır. Derin devlet dedikleri emperyalizm beslemesi oluşumların henüz dilinin yandığını göremedik bu operasyonlar çerçevesinde... Zaten iktidarın, gücünü kaybetmiş olan bu kontr-gerilla oluşumunu kendisine rakip olarak gördüğünü bile zannetmiyorum. Çok ucuza satın alınabilirler. Derin devlet bahanesi ile akla mantığa sığmayan, ipe sapa gelmeyen fantastik iddianameler hazırlanıp yeşil darbenin hazırlıkları yapılmaktadır. Binlerce kişilik yeni cezaevlerini yaptırmalarından belliydi. Basbayağı islamofaşizm...

Türban bu toprakların esas meselesi değildi. Çok genç bir insanın bile rahatlıkla gözlemleyebildiği üzere türban meselesi yıllar içinde sistematik olarak yaratıldı. Bugün türban gericiliğin bayrağı haline gelmiştir. Diğer yandan ise mahalle baskısının alabildiğine şiddetli biçimde sürdüğü, 3-4 yaşındaki kız çocuklarının kafasına türbanın geçirildiği bir ülkede türbanın bir tür özgürlük olmasından bahsedilemez.

Türban gerici siyasetlerin elindeki bir koz olmaktan çıkarıldığı takdirde kamu kurumlarında serbest olması benim için pek de önemli değil. Ha pembe ayıcıklı don giymiş, ha türban... Bu tamamen kişisel bir tercih olur. Ama dediğim gibi gericilik ortadan kaldırılmadıkça türbanın masumiyetine ihtimal bile vermiyor, serbest bırakılmasına da karşı çıkıyorum.

Bu iki maddeye aynı cevabı vermeyi uygun buldum. Bana göre milliyetçilik ile ırkçılık arasında çok çok büyük fark yok. Biri diğerinden biraz daha radikal o kadar. Tüm siyasi ideolojilerden bağımsız olarak bu iki düşünceyi insanlığa sığdırmayı bile mümkün görmüyorum. Kesinlikle enternasyonalistim.

PKK, MHP gibi oluşumların aynadaki yansıması haline gelmiştir. Emperyalizm uydusu bir örgüttür. Bu örgütün Kürt halkını herhangi bir konuda temsil etmesini doğru bulmuyorum. Emperyalizmin, Kürt halkındaki sınıfsal ve sosyal gerilimi lehinde kullanmak için elinde tuttuğu bir aygıttır.

Materyalist pozitif ateistim.

Sitelerde Paylaş

Tarihimizin büyük kısmının yalandan ibaret olduğunuz düşünüyorum.. Soykırım yapılmadı, yaspılsa böyle başımıza bela olamazlardı..

Bence sorun Kürt sorunu değil; Doğu sorunu.. Doğu ile batı arasındaki kopukluk.. Bazı Kürtlerin kendi kimlik arayışları olabilir, bunu tetikleyen ise dış güçler.. Malum her şekilde TC yi karıştırmaya çalışan iç ve dış güçler var.. Buda onların oyunu.

Laik değilim ama muhafazakar olduğum da söylenemez.. Ehli Sünnet taraftarıyım..

Bence iyidir.. Bizim kendi başımıza adam olacağımız yok..

İslam Medeniyetine taraftarım...

Allah korusun; mimsiz Medeniyetin, Mimsiz Kemali ile işim olmaz.. Benim ATA silsilem içerisinde yer almıyor.. Kemalizm ise sonradan uydurulan bir saçmalıktan başka bişey değildir.. Eskiden insanlar putlara taparmış; şimdi Kemalistler var.. Bu ülke yakın zamanda bu iki yalandan da kurtulacaktır inş...

Vatan haini, din düşmanı, menfaatçi zihniyetin bir kısmına karşı yapılan bir operasyondur.. Yıllardır bu ülkenin kanını emen, maddi manevi inkişafımıza gölge olan insanların oluşturduğu bir topluluk...

Kesinlikle özgürlüktür, bir yaşam tarzıdır, bir inancın simgesi ve dışa vurumudur... Heryerde serbest olmalı; Dinsiz de olsaydım aynı şeyi savunurdum..

Boş işler bu işler... Milliyetçilik ancak harice yani dış düşmanlara karşı takınılması gereken bir tutumdur; içerde olmamalı...

Hayır

Allah belalarını versin şerefsizlerin.... Neyini savunacam..

Ehl-i Sünnet anlayışında Hanefi Müslüman...

Sitelerde Paylaş

1) Ermeni ''soykırımı'' ve özür dileme-dilememe durumu,

Tehcir davası, Osmanlı'nın işgal altında olduğu koşullarda görülmüş, cezalar verilmiş, dava kapanmıştır.

Soykırım uydurmadır. Yeniden Sevr için bir bahanedir. Türkiye'nin soykırım sorunu yoktur. Ermeni ilişkileri konusunda sorunlar vardır ki soykırım kavramı gündemden çıkmadıkça ilişkilerin düzelmesi mümkün değildir.

Özür kampanyasının tertipleyicileri günümüzün yeni İtilafçı zihniyetinin temsilcileridir.

2) Kürt sorunu (var mıdır yok mudur, çözümü için kısa açıklama),

Mesele aslında Doğu'nun geri kalmışlığı iken, yıllarca ihmal edildiği ve bölgede Türkçülük propagandasına kalkışıldığı için bir tepki olarak Türkiye'nin sorunlarından ayrıştırılan bir "Kürt Sorunu" haline getirilmiştir.

Zamanında sağlanmayan demokratik haklar, gözardı edilen dil ve kültür farklılığı, yasakçı ve asimilasyoncu girişimler sorunu içinden çıkılmaz hale getirmiş ve terörün doğmasına neden olmuştur. Çözümü, ülke çapında demokratikuygulamalar ve bölgenin geliştirilmesi yönünde girişimlerle mümkündür.

3)Laiklik-muhafazakarlık meselesi (laik misin muhafazakar mı, muhafazakarlık tehlike mi),

"Laiklik mi muhafazakarlık mı?" sorusu yanlış olmuş. Muhafazakarlar da laik olabilir.

Laik'liğin, sekulerliğin karşısında ancak din eksenli bir yönetim anlayışından söz edilebilir.

Laikliğin savunucusuyum.

4)AB üyeliği (sizce iyi midir kötü mü),

AB üyeliği iyidir ama Türkiye için pek umutlu değilim. Yine de ülke çıkarlarından taviz verilmeden sonuna kadar uğraşılmalıdır.

5)Sosyalizm-kapitalizm (ne taraftansınız),

Kapitalizme karşıyım. Karşısındaki alternatif ise sadece sosyalizmdir ama tutucu sosyalistler nedeniyle doktrinlerinde ilerleme gösteremedi, 100 yıl önceki haliyle kaldı. Geliştirilmesi, demokratikleştirilmesi gerekir.

6)Atatürkçülük-Kemalizm (sizce nedir, kemalist veya Atatürkçü müsünüz)

Çağımızın Atatürkçülüğü de yok ortada. O konuda da sosyalistlerin tutuculuğu, Atatürkçülerde de var.

80 yıl önce ne söylenmişse aynen tekrarlanan izm'lerle işim yok. Ama yine de birçok -izm'den çok daha ileri görünüyor. Günümüz koşullarında sıkı bir Atatürkçü olmak ve Kemalistlerle omuz omuza olmak gerektiğine inanıyorum.

7)Ergenekon operasyonu (sizce bununla derin devlet mi yoksa cumhuriyet mi tasfiye ediliyor)

Safsata. İktidarın, muhaliflerini eritmek için sürdürdüğü bir strateji. Arada bir derin devletçilere de dokunulsa da asıl gaye yolları üzerindeki engelleri temizlemek ve konuşanları susturmaktır.

8)Türban (sizce gericilik mi özgürlük mü, ünivarsite ve kamusal alanda serbest olmalı mı),

Gericiliğin üniformasının bir parçasıdır ama çarşaftan daha şık görülüyor. Şeriat tehlikesi geçtikten ve ortalık durulduktan sonra serbestleşebilir.

9)Milliyetçilik (ne tarafın milliyetçisisiniz ya da enternasyonalist misiniz),

Özünde bir enternasyonalistim. her enternasyonalist aynı zamanda yurtseverdir. Ülkemiz koşullarında enternasyonal olanların anti-emperyalist cephede ulusalcılarla birlik olması gerekir.

10)Irkçılık (ırkçı mısınız),

Irkçılığa, aşırı milliyetçiliğe, şovenliğe karşıyım.

11)PKK (savunuyor musunuz, karşı mısınız)...

Karşıyım.

Panteistim.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...