Jump to content

Üyelerin kısa profili

Recommended Posts

• İleti 112
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

ırkçılık bilimsel değilse darvinistler, dolayısıyla bazı ateistler bilim dışılar...

Irkçılık bilimseldir,akıl hastalıklarıda bilimseldir.Tedavi edilebilir.Almanya'da rehabilitasyon merkezleri bile var.

Sitelerde Paylaş

....ve forumda

komünist

sosyalist

faşist

irkçi

liberal

milliyetçi

atatürkçü

kemalist

idealist

spiritualist

mistik

fistik (jadi hehehe)

pozitif

negatif

pasif vede aktif ateistler varmis

Hz Muhammed: "Yahudiler yetmişbir buçuk fırkaya, Hıristiyanlar yetmiş iki buçuk fırkaya bölünmüşlerdi. Benim ümmetim de yetmiş iki bölük pörçük fırkaya bölünecek" demiş

miş

dedigim gibi hz muhammeti hakli çikarmaya az kaldi

ha gayret

ey ehli sünnet ateistler 72 buçuk fırka olmaya doğru gidiyoz

:))

Sitelerde Paylaş

1)Ermeni ''soykırımı'' ve özür dileme-dilememe durumu,

Ermeni soykırımı yoktur.Ermenilerle yapılan bir 'halk savaşı' vardır.Bir çok ermeninin feci şekilde öldürülmüş olduğna inanıyorum.Ama soykırım ve savaş farklı şeylerdir.

Özür meselesin de de.Atalarının yaptığı için birilerinden özür dilemek son derece yapmacık ve mantıksız geliyor bana.Ben babamın öldürdüğü insanların halkından bile özür dilemeyi düşünmem.

2)Kürt sorunu(var mıdır yok mudur, çözümü için kısa açıklama),

Evet bir sorun vardır.Ama çözümü olduğunu sanmıyorum.

3)Laiklik-muhafazakarlık meselesi(laik misin muhafazakar mı, muhafazakarlık tehlike mi),

Laik im. Ancak bence Muhafazakarlık değil laiklik bir tehlikedir.Hani şu kötülerin eline geçtiğinde korkunç bir silaha dönüşebilen tehlikelerden. -Laik müsliman olacağına muhafazakar olsun rengi belli olsun...

4)AB üyeliği(sizce iyi midir kötü mü),

İyidir tabi. Ancak AB ye girmek için kasmak giriş sürecinde bağımlı hale gelmek kötüdür.

AB ye girmek için çaba sarfetmek yerine ülkeyi özgürce düzeltmek için çaba sarfetmeli.Yeterince iyi duruma geldiğimize Ab bizi kendisi davat eder.

5)Sosyalizm-kapitalizm(ne taraftansınız),

Kapitalizm

6)Atatürkçülük-Kemalizm(sizce nedir, kemalist veya Atatürkçü müsünüz)

Kısmen Atatürkçüyüm

7)Ergenekon operasyonu(sizce bununla derin devlet mi yoksa cumhuriyet mi tasfiye ediliyor),

Yalan içinde yalandan yalan söyleme durumu.

8)Türban(sizce gericilik mi özgürlük mü, ünivarsite ve kamusal alanda serbest olmalı mı),

Gericilik. -türbanlı vatandaşlar varolan geriliğin göstergesi olarak ve üniversiteye türban sokmaya çalışanlarda istenilen daha fazla gerileşme istencinin göstergesi olarak...

9)Milliyetçilik(ne tarafın milliyetçisisiniz ya da enternasyonalist misiniz),

Milletine göre değişir :)

10)Irkçılık(ırkçı mısınız),

Beyaz ırkçıyım.

11)PKK(savunuyor musunuz, karşı mısınız)...

Karşıyım. Ancak dağdakilerden çok şehirdekilere karşıyım.Hepsi dağa çıksa iyi olur.

12)İnanç-inançsızlık(Müslüman, hristiyan, musevi, diğer dinler, maddeci ateist, negatif ateist, agnostik, deist, panteist, satanist; hangisisiniz),

Materyalist nihilistim.

Sitelerde Paylaş

Öncelikle yazanlardan mantık ve NiHiL'in cevaplarını beğendiğimi ve birkaç madde dışında hemfikir olduğumu söylemek istiyorum.(Mantık'ın yazısında madde 5, NiHiL'de 3,6,10)

Hem Türkler hem de Ermeniler için acı dolu bir dönem olduğu, iki taraftan da yüzbinlerce masum insanın hayatını kaybettiği vs. durumlar gayet açık, ancak ortada bir soykırım olduğunu düşünmüyorum. Özür dileme olayını ise büyük bir saçmalık olarak görüyorum, zaten bırakın bizim neslimizi TC çatısı altında yaşayan kimse bu olaylardan sorumlu değildir. NiHiL'in dediği gibi: Ben babamın öldürdüğü insanların halkından bile özür dilemeyi düşünmem.

Evet vardır, ancak çözümü öyle kısaca açıklanacak gibi değildir. Demokratik haklar verilmeli, onun dışında tavizler ise kesinlikle verilmemelidir.

3)Laiklik-muhafazakarlık meselesi(laik misin muhafazakar mı, muhafazakarlık tehlike mi),

Laiklik yanlısıyım, hayati bir değer olarak görüyorum. Ve evet muhafazarlık tehlikedir.

NiHiL'den alıntı yapıyorum burada çünkü görüşümüz 100% aynı: yidir tabi. Ancak AB ye girmek için kasmak giriş sürecinde bağımlı hale gelmek kötüdür.

AB ye girmek için çaba sarfetmek yerine ülkeyi özgürce düzeltmek için çaba sarfetmeli.Yeterince iyi duruma geldiğimize Ab bizi kendisi davat eder.

Kapitalizm.

mantık'ın dediği gibi, Atatürkçüyüm, ancak devletçilik ilkesi kanımca geçmişte kaldı.

7)Ergenekon operasyonu(sizce bununla derin devlet mi yoksa cumhuriyet mi tasfiye ediliyor),

mantık: Bu bence Ak partinin politik rakiplerini ve laik kesimi tasviye etme uğraşından ibaret bir çaba.

100% hemfikirim.

8)Türban(sizce gericilik mi özgürlük mü, ünivarsite ve kamusal alanda serbest olmalı mı),

Gericiliktir, siyasi simgedir, üniversite ve kamusal alanda serbest olmamalıdır.

Liberal milliyetçiyim diyebilirim.

Hayır.

Terörizmin her türlüsü gibi PKK'ya da karşıyım.NiHiL gibi hem şehirdekine hem dağdakine karşıyım...

12)İnanç-inançsızlık(Müslüman, hristiyan, musevi, diğer dinler, maddeci ateist, negatif ateist, agnostik, deist, panteist, satanist; hangisisiniz),

negatif ateist

Sitelerde Paylaş

Dragon gibi ben de başladım yazmaya, sonra baktım mantık'la fikirlerimiz yüzde yüz aynı, ben de basıyorum mantık'tan gelen mesajın altına imzamı (kodoman hadi iyisin, server'da epey yer kazandın sayemde!).

AB konusunda bir ek yapmak istiyorum, hangi koşullarda girdiğimiz çok önemli. İki taraf karşılıklı olarak birbirinin değerlerini hazmetmiyorsa bu iş olmaz, olmamalı. Anlaşılması gereken bir unsur da, "ekonomi" bu ortaklığın boyutlarından yalnızca biridir. Kültürel, sosyal ve evrensel değerler ve iki tarafın bu değerlere bakış açıları en az ekonomi kadar önemlidir. Ekonomi hariç çok az ortak noktamız var. Şu anki konjöktürde katılmak her iki taraf için de uygun değil.

tarihinde Aragon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ermenilerin İttihat ve Terakki rejimi tarafından büyük bir felakete uğratıldığını düşünüyorum. Teknik olarak bu bir soykırım olmayabilir ama neresinden bakılırsa bakılsın, insanlık dışı bir katliamdır. Her ne kadar yöntem olarak halkın değil devletlerin özür dilemesi gerektiğini düşünüyorsam da, başlatılan girişimi, halkların kardeşliği yolunda samimi bir adım olarak görüyor ve destekliyorum.

Kürt sorunu vardır, adıyla sanıyla Kürt sorunudur. Nedeni, Kürtlerin varlığının ve haklarının inkar edilmesi ve en ufak bir hak arama girişimlerinin imha operasyonları ile bastırılmasıdır. Egemenlerinin kendilerine ve halka güvensizliklerinin sonucudur. Çözümü demokrasidedir; Kürt kardeşlerimizin haklarının eksiksiz olarak, açıklıkla tanınmasıdır. Son dönemde atılan adımlar küçümsenmeden desteklenmelidir. Bölünme ve parçalanma psikozuyla sürekli yaşanamaz. Fobilerle başetmenin en kesin yolu, onlarla yüzyüze hesaplaşmaktır. Zaten adımlar atıldıkça, yersiz korkuların giderek kaybolduğu görülmekte değil midir?

Laikim. Dinin toplumsal hayatın düzenlenmesi ile ilgisinin kalmaması taraftarıyım. Devletin kontrol altında tutmak gerekçesi ile bile olsa, hiçbir din ve mezhebi koruyup kollamaması ve hiçbirine kamu kaynaklarından kör bir kuruş bile harcamaması gerektiğini savunuyorum.

Avrupa Birliği yalnızca Avrupa sermayesinin birliği değil, aynı zamanda Avrupa halkının da birliğidir. AB'ye katılmak, sermayenin dünya kapitalizmi ile bütünleşme projesi olabilir ama bunun aynı zamanda Avrupa uygarlığı kazanımlarının da edinilmesi anlamına geleceği açıktır. Avrupa standartlarında demokrasi ve insan haklarını kim istemez? Uyum sürecinde bile bunun yararlarını gördüğümüz ortada değil midir?

Toplumun üretim ilişkilerinin üstyapı kurumlarını belirlediği, sınıflı toplumların tarihinin sınıf savaşları tarihi olduğu anlamında marksistim. Elbette sosyalizmi benimsiyorum. Ancak tarihteki reel sosyalizm girişimlerinin varmış olduğu nokta ortadadır. Bunlar hiç yokmuş gibi davranılamaz. Amacı bireyin özgürlüğü olmayan, bireye daha fazla özgürlük getirmeyen bir rejim sosyalizm değil, başka bir şeydir. Marksizmin başlangıç noktası ve varış noktası insandır. Kollektivizm, ancak bireyin nihai özgürlüğü için bir araç olabilir. Reel sosyalizmin kuruluşunun ve çözülmesinin marksist bir sınıf tahlili bile henüz tutarlı olarak yapılmamıştır. Dolayısıyla marksistlerin köklü bir özeleştiri sürecinden geçmelerini, yaşanmış trajedilerin tekrarının önlenmesi açısından şart görüyorum. Zaten başka türlü emekçilerin desteğini kazanmaları ve yeni sosyalizm girişimleri olanaksız olacaktır.

Atatürkçülük, kökleri batılılaşma sürecinin başlangıcında olan bir projenin 20. yüzyıldaki adıdır. Bir burjuva demokratik ideolojidir ve misyonunu tamamlamıştır. İlerici yanlarını tespit etmekle birlikte, Atatürkçü değilim. Ayrıca Türkiye'de solun kemalizmle hesaplaşarak arasına sınırı çekmediği sürece sol niteliğini kazanamayacağını düşünüyorum. Atatürkçülük sosyal demoktratlık bile değildir. Solla, solculukla ilgisi yoktur.

Sınıflı bir toplumda her mücadele bir sınıf mücadelesidir. Ergenekon operasyonu ile doruğa çıkan mücadelenin ne olduğu da hangi sınıflar arasında yapıldığının çözümlenmesi ile ortaya çıkacaktır. Mücadelenin bir tarafında, asker sivil bürokratik elit ile artık gereksinim duymadığı ortaklığını tasfiye etmek isteyen burjuvazi ve diğer tarafında da ayrıcalıklarını bırakmak istemeyen asker sivil bürokrasi bulunmaktadır. Bu operasyon, egemen güçler arasında yeni bir dengenin kurulması sonucudur ve operasyon sonucunda egemen güçlerin bir zamanlar kullandığı ama artık kendilerine engel olan yasadışı güçler etkisiz hale getirilecektir. Bu, derin devlet denilen yeraltı mekanizmasının tümüyle temizlenmesi anlamına gelmez. Ama yine de rejimin daha meşru zemine oturması sonucunu doğuracaktır. Demokrasi ve özgürlükten yana olanlar, bu operasyonun mümkün olduğu kadar derinleşmesi tarafında olmalıdır.

Türban, dinsel yobazlığın kadına karşı gerici tutumunun simgesidir. Elbette son tahlilde kişiler dilediği gibi özgürce giyinmelidir ama sorunun yalnızca bu yönüyle ele alınması, konuya tek taraflı bakılması demektir. İhmal edilen tarafta ise, küçük yaşta beyni yıkanan kızların zorla poşete sokulması vardır ve asıl kişi özgürlüğünü ilgilendiren ve dolayısıyla asıl tartışılması gereken konu odur.

Milliyetçi değilim. Türk ulusunun dünyanın kaderini belirlemede diğer uluslarla eşit düzeyde olmasını, bölge politikasının oluşturulmasında barıştan yana etkin bir güç olarak seçkin bir rol oynamasını, dünya bilim sanat ve kültürüne katkısının takdir edilecek düzeye gelmesini, insanlık, ahlak ve uygarlıkta ön sıralarda yerini almasını, diğer dünya ulusları arasında saygın ve onurlu bir şekilde temsil edilmesini savunurum. Ayrıca Türk dilini, Türk kültürünü, Türk müziğini, masallarını, efsanelerini, yemeğini... severim; Türk tarihi ile yakından ilgiliyim ve Türklerin dünya kültürüne kattığı değerler ile de gurur duyarım.. Ama hayır, buna milliyetçilik demem.

Irkçılık karşıtıyım.

Savunmuyorum. Kendi halkına dahi şiddet uygulamakta sakınca görmeyen bir oluşumu mazur göremem.

Materyalist ateistim.

Sitelerde Paylaş

Soykırım olduğuna inanmıyorum.Ermeni çetecilerinin öldürülmesi ise zaten soykırım değildir.öZÜR dilenmesi taraftarı değilim.

Kürt sorunu yoktur.kürtler tüm vatandaşlık haklarından faydalanmaktadırlar.Pkk ve dış mihrapların uydurmasıdır kürt sorunu

Yumoş laikçi kanunların ülkemize zarar verdiğini düşünüyorum

AB üyeliğini istemiyorum

Atatürkçü sayılırım ve onun sert kanunlarının ülkeye geri gelmesini istiyorum.Şuan ülkemize onun gibi bir devlet adamı gereklidir.

Bence derin devlet.Devlet içinde oluşan faşist bir grup bu.Amaçları vatan millet sakarya değil.Ülkeyi ele geçirip keseyi doldurmak

8)Türban(sizce gericilik mi özgürlük mü, üniversite ve kamusal alanda serbest olmalı mı),

Bence gericilik değil ve üniversite ve tüm kamusal alanda serbest olmalıdır

Hümanist milliyetçilerdenim yani insanına göre hareket edilmelidir.

Irkçı değilim.

Pkk bir it sürüsüdür ve yok edilmelidir.

Müslüman

tarihinde pamuksekey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu başlık, yönetimde aynı düşüncelere sahip insanların olduğunu düşünenlere KAPAK olsun. Bakın işte hepsi farklı. Tek ortak nokta ise ATEİZM. Ve işte görsünler, ATEİSTLER farklı düşüncelerde bile olsalar en DEMOKRATİK ortamı sağlamakta en büyük başarıyı gösteren insalardır. Tebrik ediyorum hepinizi ve böyle bir forumu Türkiye insanlarına kazandırdığınız için.

Sitelerde Paylaş
Forumda kaaç anarşist var acaba

usta neyye anarşistlik yapcaz bu soruya cevap ver bende o sisteme anarşi oalyım.

Bu dünyadaki her insan bir anarşilik vardır.

Cervantesinde ne olduğunu anlamadım.

hem sosyalist hem ıkrçı.Yoksa pkklımısın ama karşıyım demişsin.

tarihinde Hitman1 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...