Jump to content

TRT 'şeş', TRT 'duşeş', iki mars bir oyun!

Recommended Posts

TRT 'şeş', TRT 'duşeş', iki mars bir oyun!

AKP'nin propaganda aygıtının elemanları, muazzam çalışıyor... Bunlar diyor ki, PKK, DTP, Öcalan TRT'de Kürtçe yayın yapılmasına karşı...

Bu 'yek'...

Aynı aygıt koro halinde konuşuyor: Kürt sorununda çözüm isteyen aydınlar, solcular Ergenekon soruşturmasına burun kıvırıyor...

Bu 'du'...

Vaizlikten emekli AKP'li ajitatör, sakalını sıvazlayarak bağırıyor: Nazım Hikmet'e vatandaşlığını iade etmemize, en çok onun partisinin eski adamları bozuluyor...

Bu 'sê'...

Göbbels'e öykünen AKP'li TV spikeri anlatıyor: Filistin kamplarında eğitim görmüş eski solcular, vaktiyle bu kampların yakınlarında konumlanan PKK'nin gerillaları, Erdoğan İsrail'i lanetleyince, ne diyeceklerini şaşırıyor...

Bu 'çar'...

Alevi köyünde imamlık yapan Nakşi imam okuyup, üflüyor: Başbakan'ın Alevi açılımına, solcu Aleviler, mezhep kavgasından rant yemek için karşı çıkıyor...

Bu 'pênç'...

Bu 'pênç' açılımın mantığı neyin mantığı?

'Liberal' açılımın mı? Demokrasiye doğru yürüyüşün mü? Hoşgörünün mü? Karanlık geçmişin defterlerini yırtıp, yeni bir defter açmanın mı?

TRT 'şeş'; dili yasaklanan Kürtlerle, o Kürtlerin dilini savunanlarla kucaklaşmak mı?

Soruşturma; Susurlukçuların, Ergenekoncuların katlettiği Kürtlerle, demokratlarla, solcularla barışmak mı?

Vatandaşlık iadesi; Nazım Hikmet'in bir mısrası yüzünden hapislerde ömür tüketen komünistlerle el sıkışmanın, suç dolu bir tarih hakkında özeleştirisi mi?

İsrail eleştirisi; Filistin 'gazisi' Deniz Gezmiş'in, Filistin 'şehidi' Bora Gözen'in yakınlarına, onların devamcılarına bir 'başsağlığı' dileği mi? Türk bögesel emperyalizminin yayılmacı hedeflerinden geriye doğru bir adım mı?

Muharrem 'açılımı'; Maraş, Çorum, Sivas katliamlarının, Dersim'de yaşanan 'Büyük Felaket'in hesabını soran Alevilerden tüm Sünniler adına, tüm Nakşiler adına, tüm tarikatlar adına özür dilemenin mi?

Hayır!

AKP'nin 'pênç' adet açılımı, o 'açılımları' yıllar boyunca talep eden ve bu uğurda ağır bedeller ödeyen güçlere karşı savaş amacına bağlanmıştır.

Neyin mantığı bu 'pênç' adet 'açılım'?

Bu 'pênç' adet açılımın mantığı, savaş mantığı... Yok etme mantığı... Takiyyeyle aldatma, yoldan çıkartma, tabanını oyma, gözünü çıkartma, kulağını sağır etme, ahlakını çalma, onurunu kirletme, namusunu lekeleme mantığı...

TRT'de Kürtçe yayın yapacaksın, bunu Kürtçe yayın hakkı için ovalarda, vadilerde, dağlarda, bayırlarda, Dicle, Fırat boylarında, mezralarda, köylerde, ilçelerde, kentlerde can verenlerin devamcılarına karşı savaş narası haline getireceksin...

Ergenekon soruşturmasının sırtına bineceksin, sırtına bindiğin bu lenduhayla, o Ergenekon tarafından yok edilen Kürt ve Türk demokratlarının üzerine yürüyecek, Ergenekon'a rağmen ayakta duran Diyarbakır kalesine sefer düzenleyecek, dağı taşı bombalayacaksın...

Yaşayan Nazım'ın elinden alınan vatandaşlığı, ölü Nazım'a iade ederek, yaman bir otokritik yapacaksın, yaşayan Kürtlere 'Sözde vatandaş' diyen askeri vesayetçilerin önünde secdeye varıp, 'Tek millet, tek dil' diyerek onları tek millet olan Türk'ün ve tek dil olan Türkçe'nin karşısında ikinci sınıf vatandaşlığa mahkum edeceksin...

Alevi 'orucunu' açacaksın, ama 'tek mezhep'çi devlet geleneğini sürdürmek ve Alevi direncini kırmak için, adını yok ettiğin Dersim'i, barajlarla sular altında bırakıp, Aleviliğin kalesini yok edeceksin...

AKP'nin bu 'pênç' adet açılımı, yepyeni bir savaşın işaret fişeklerinden başka bir şey değildir...

Amacı, Kürt Özgürlük Hareketi'ni, bu hareketle samimi ittifak kuran solu izole etmektir. AKP'nin askeri vesayetçilerle anlaşması karşısında hayal kırıklığına uğrayan demokrat aydınları, (neo liberal ekonomistleri değil) politik liberalizm yanlılarını, özgürlükçü İslami çevreleri yeniden kendi çevresinde birleştirmektir... Aleviliğin, en azından Kürt şafiliği ile barışını bozmaktır.

Ne yazık ki, AKP bu 'pênç' adet açılımıyla, sarsılan 'büyük yanılgı koalisyonunu' yeniden oluşturmaya başlamıştır.

Çatı Partisi'ni kurmaktaki gecikmemizin ve onu neredeyse, (katılımcılarının 'solcu' olmasından dolayı değil; o solculuğun bir bölümünde en geniş demokratik güçlerin cephesi hakkında açık olmayan görüşlerin varlığı yüzünden) salt bir 'sol birlik' halinde daraltmamızın da bu sonuçta payı var...

Bunu nasılsa telafi ederiz. Sorun şu:

TRT'de Kürtçe yayın... Yargıda Ergenekon soruşturması... Nüfus Müdürlüğü'nde Nazım'a vatandaşlık... Dışişlerinde Filistin'le dayanışma... Diyanet'te Muharrem ayına selam... Bütün bunlar bizim, hepimizin yürüttüğü büyük tarihi mücadelenin, özü boşaltılmış olan yan ürünleridir...

Şimdi AKP ve onu destekleyen askeri vesayet güçleri, bizim mücadelemizin bu yan ürünlerini bize karşı silah haline getirmek istiyorlar...

Daha fazla mücadele, daha fazla direniş, daha fazla kitle mücadelesi, daha fazla birlik... Bunlar, mücadelemizin yan ürünlerini öylesine büyütecektir ki, öyle derinleştirecektir ki, AKP, eğer bu genişleyen ve derinleşen yeni yan ürünleri eline silah olarak almaya kalkışırsa, biliniz ki elini yakacaktır...

Ha gayret...

Kürtçe yayından Kürt dilinin resmen tanınmasına, daha şimdiden askerin sopasıyla gerileyen soruşturmadan, Ergenekon'un Fırat'ın öte yakasına geçirilmesine, Nazım'la ilgili özeleştiriden, tüm Türkiye tarihindeki suçlardan ötürü soldan, Kürtlerden, Ermenilerden, azınlık halklardan özür dilemeye, Filistinle dayanışmadan, Türk kapitalist bölgesel emperyalizminin ABD-İsrail ile birlikte yayılmacı siyasetinde gerilemeye ve Muharrem ayı gösterilerinden, Dersim katliamının hesabını sormaya ve Alevi mezhebinin bütün inançlarla eşitliğine çok zaman kalmadı...

Zaman izafidir... Durursan zaman da durur. Mücadele zamanı kısaltır...

Dendiği gibi: Yaşlı mele, torunuyla TRT 6'yı izlemek ister. Lakin TRT 6 parazit yüzünden izlenemez. Yaşlı mele, koca eliyle TV kasasına sunturlu bir şaplak atar. TRT 6 başlar Kürtçe konuşmaya... Yaşlı mele torununa der ki: 'İşte böyle evladım, buna şaplak atmadıkça Kürtçe konuşması mümkün değildir...'

AKP bizim mücadelemizin yan ürünlerini bize karşı kullandığına göre, biz de, AKP'nin bu savaş adımlarını tersine çevirmeli, ona ve onu destekleyen askeri vesayetçilere karşı kullanmalıyız...

AKP 'pênç' açılım ve bir de 'TRT Şeş' diyerek, şeş beş mi attı...

Biz de duşeş atalım...

Daha fazla Kürtçe yayın...

Daha fazla Ergenekon soruşturması...

Daha fazla tarihi özeleştiri...

Daha fazla halkların kardeşliği...

Daha fazla inançlar arasında eşitlik ve kardeşlik...

Evet: Durmak Yok... Yola Devam!..

Sitelerde Paylaş

Daha fazla Kürtçe yayın...

Daha fazla Ergenekon soruşturması...

Daha fazla tarihi özeleştiri...

Daha fazla halkların kardeşliği...

Daha fazla inançlar arasında eşitlik ve kardeşlik...

Evet: Durmak Yok... Yola Devam!..

ıste sıstem bu umarım bır gun ıkı yuzlulukle degılde gercekten bunları yapan bırılerı cıkar

Sitelerde Paylaş

kimse onlardan KURTCE TV istemediki ZATEN 20 TANE VARDI....

BUNLAR HIKAYEEEEEEEE TURKIYEDE KANUNLASMAMIS bir dilin TV SINI aciyorlar,sadece rant icin, kurtce hala yasak ama bu AKP ve onun zumreleri secimlerde kurtlere sirin gozukmek icin MANEVRA yapiyorlar..

G.doguda secimlerde AKP zor kazanir, MEZOPOTAMYA KAPLANLARI, akp ye ve CENABET fetoya yerel secimlerde bir PENCE DARBESI atacaktir..

Darisi BATININ basina :)

Sitelerde Paylaş
kimse onlardan KURTCE TV istemediki ZATEN 20 TANE VARDI....

BUNLAR HIKAYEEEEEEEE TURKIYEDE KANUNLASMAMIS bir dilin TV SINI aciyorlar,sadece rant icin, kurtce hala yasak ama bu AKP ve onun zumreleri secimlerde kurtlere sirin gozukmek icin MANEVRA yapiyorlar..

G.doguda secimlerde AKP zor kazanir, MEZOPOTAMYA KAPLANLARI, akp ye ve CENABET fetoya yerel secimlerde bir PENCE DARBESI atacaktir..

Darisi BATININ basina :)

akp kürtçü ıslamcı bır partıdır...........

Sitelerde Paylaş
Bak seni severim ama Nurculuk Türkçü bir akımdır bu bir gerçektir tartışılmaz bile

sağol ben de senı severım ama nursı kürtçü değılmıydı pekı ? akp de nurcu örgütlenme var sonuçta ve tayyıp de türk lafına alerjı duyar mesela nasıl türkçü olurlar

tarihinde goddess tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Hiç bir Nurcu Saidi Kurdi demez o söz onları eleştirmek için söylenir.Nurculuk Türk İslam sentezidir.

tamam ama nıye nurcu yapılanmanın oluştuğu akp mıllıyetçı değıl.bır de nursı nın kürt mıllıyetçısı olduğuna daır yazılıp çızılenler var

tarihinde goddess tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
tamam ama nıye nurcu yapılanmanın oluştuğu akp mıllıyetçı değıl.bır de nursı nın kürt mıllıyetçısı olduğuna daır yazılıp çızılenler var

Bunlar yanılsama aslında amaç Kürt hareketini sönümlendirmek çünkü Kürt hareketi laik.Bir başlıkta sormuşmuştum ya Türkeş ve cenaze namazı hangi Kürtçü Türkeşin cenaze namazını kılar.Birde şunu düşünmek lazım AKP'ye en büyük tekpi Kürt hareketinden geldi.Tayyibin Doğu seferinde Kürtler Nur cemaatinede sert tekpi gösterdi.

Sitelerde Paylaş
Hiç bir Nurcu Saidi Kurdi demez o söz onları eleştirmek için söylenir.Nurculuk Türk İslam sentezidir.

Ben bu konuda goddess'e katılıyorum, akp kürtlerin ciddi oyunu emanet almış bir partidir.

Ayrıca Fettullahçı-Kürt yapıdadır. Sanıyorum tek tek kürt bakan müsteşar ve danışmanları saymama luzum yoktur. bunları araştırıp da bulabilirsiniz.

sizin daha iyi bilmeniz gerekir, ( Aksu döneminden ) kadrolaşmanın yapısı bu yönde oldugu biliniyor.

Ve nur cemaati için ise kürt + türk tartışmalı bir konu ama şahsi görüşümce karma yapıdadır.

Sitelerde Paylaş
Ben bu konuda goddess'e katılıyorum, akp kürtlerin ciddi oyunu emanet almış bir partidir.

Ayrıca Fettullahçı-Kürt yapıdadır. Sanıyorum tek tek kürt bakan müsteşar ve danışmanları saymama luzum yoktur. bunları araştırıp da bulabilirsiniz.

sizin daha iyi bilmeniz gerekir, ( Aksu döneminden ) kadrolaşmanın yapısı bu yönde oldugu biliniyor.

Ve nur cemaati için ise kürt + türk tartışmalı bir konu ama şahsi görüşümce karma yapıdadır.

Ya sizin anladığınız nedir İsmet İnönüde Kürttür

Ben Nur cemaatinin Kürtçü olmadığı tartışılmıyor diyorum vede gerçek bu, siz ne yapmaya çalışıyorsunuz.Kürt varsa içinde kürtçü türk varsa türkçü bu nasıl bir anlayış ben anlamış değilim.

Antep kurtuluş hareketininn önderi Kürt sizin mantığınıza göre düşünürsem ne olur

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...