Jump to content

" Hayır " diyememek bir hastalık mıdır?..

Recommended Posts

Benim bir huyum kimseye " hayır " diyemem. Kim ne isterse o anda elimde olan birşeyse hemen veririm veya yapabileceğim birşeyse hemen yaparım. Karşımdaki insan kırılmasın diye konuşmama bile çok dikkat ederim. Lakin insanlar bundan faydalanmaya başladılar. Adam en yakınındaki adamdan birşey istemiyor benim hayır diyemeyeceğimi bildiği için benden istiyor. Belki bu durum enayilik olarak nitelendirilebilir. Kendi kendime diyorum bir daha birisi birşey isterse vermiyecem diye ama yine veriyorum. Ben bunu kesinlikle " iyi insan olmak" la falan açıklamıyorum bencede resmen enayilik ve kesinlikle ben iyi bir insanım gibi safsataları dile getirmek istemiyorum lütfen yanlış anlamayınız. ve lütfen sen iyi bir insansın gibi boş mesajlar yazmayınız. Bu durum bir hastalık mıdır ve psikolojik tedavi gerektirir mi ?. Yardımcı olursanız minnettar olurum..

Sitelerde Paylaş

hastalık olduğunu düşünmüyorum.. ama hayır denmeden de yaşanmaz ki..

süper egon daha fazla ağır basıyor..

ilkel benlik yerlerde..

dengeyi daha iyi kurmalısın..

dünyayı sen mi kurtarıcan kardeşim?

Sitelerde Paylaş
Benim bir huyum kimseye " hayır " diyemem. Kim ne isterse o anda elimde olan birşeyse hemen veririm veya yapabileceğim birşeyse hemen yaparım. Karşımdaki insan kırılmasın diye konuşmama bile çok dikkat ederim. Lakin insanlar bundan faydalanmaya başladılar. Adam en yakınındaki adamdan birşey istemiyor benim hayır diyemeyeceğimi bildiği için benden istiyor. Belki bu durum enayilik olarak nitelendirilebilir. Kendi kendime diyorum bir daha birisi birşey isterse vermiyecem diye ama yine veriyorum. Ben bunu kesinlikle " iyi insan olmak" la falan açıklamıyorum bencede resmen enayilik ve kesinlikle ben iyi bir insanım gibi safsataları dile getirmek istemiyorum lütfen yanlış anlamayınız. ve lütfen sen iyi bir insansın gibi boş mesajlar yazmayınız. Bu durum bir hastalık mıdır ve psikolojik tedavi gerektirir mi ?. Yardımcı olursanız minnettar olurum..

Senin bu alturistik davranışının normal veya anormal olduğuna karar vermeden önce, senden istenenler hakkında bizi bilgilendirmelisin...

Bir iki örnek lütfen..

HACI

Sitelerde Paylaş

İstenenler isteyen kişilerin bana yakınlığına göre değişiyor; mesela akrabalarım maddi yardım isterler tabi borç olarak geri ödemek kaidesiyle, iş yerindeki arkadaşlarım iş hakkında yardım isterler kendi çözemedikleri konuları bana havale ederler ben çözerim, arkadaşlarım arabamı isterler bazen işi abartıp evimi bile bir günlüğüne isteyen arkadaşlarım oldu ve verdim de yani ben o gün hotelde yattım..

Sitelerde Paylaş

Sirorphaned birkaç defa evim istendi. İlk defasında biraz itiraz ettim ama sonra kırmak istemedim sonra başka arkadaşlarda istediler. Şimdi birini verince diğerlerine vermemek ayıp olur diye düşündüm ve ilk istemeden sonraki istemelere hiç itiraz etmedim...

Sitelerde Paylaş
İstenenler isteyen kişilerin bana yakınlığına göre değişiyor; mesela akrabalarım maddi yardım isterler tabi borç olarak geri ödemek kaidesiyle, iş yerindeki arkadaşlarım iş hakkında yardım isterler kendi çözemedikleri konuları bana havale ederler ben çözerim, arkadaşlarım arabamı isterler bazen işi abartıp evimi bile bir günlüğüne isteyen arkadaşlarım oldu ve verdim de yani ben o gün hotelde yattım..

Evet..

Biraz aşırıya kaçıyor görünüyorsun ama senin enayi olduğunu sanmıyorum.

Bunların hepsini ve daha da fazlasını yapabilmeli insanlar.

Yapanları biliyorum..

Sana iyi insansın demiyorum..

Sadece normal bir insansın..

Sitelerde Paylaş

Sevgili Cemil sana şunu önerebilirim.

Bir iki HAYIR demeyi, denemeye başla, sonrası gelir!

Öneclikle hayır diyebileceğin insanlar çevrende kesinlikle vardır

Bunlardan başla sonra gerekirse hiç kıramayacağın insanlara bile hayır demeye başlarsın.

Mantıklı sebeplerle ve kendini bu noktada haklı bulman hayır diyebilmen için önemli bir başlangıç olacaktır!

Sonra çorap sökülecek ve kendine olan güvenin kat kat artacaktır.

Ve sonra karar alabilecek noktaya geleceksin:)

Senin şu yaptıklarından birşey daha çıkardım;

Sen birilerinden birşey istemektende çekinen birisin.

Hayır demeye alıştıkça ve o öz güveni sağladıkça,

Zamanla istekde bulunma güveninde yerine gelecektir.

Bende bir aralar epey enayidim başlarda birçoğumuz enayi oluruz.

Zamanla enayi yerine koyarız:)

Sonra kimimiz ikisininde yanlış olduğunu görür.

Kimisi enayi olmaya devam eder, kimiside faydalanmaya!

Tabi psikolojiyi ilgilendirir ama hasta falan değilsin bence.

Sadece toplumsal rollerden olan enayiliği almışsın,

Rahatsızsan kendine güven aşılaman lazım bunu içinde;

Uygun kişiler üzerinde "hayır" diyebilmeyi denemelisin...

Ben enayiliği hayır diyerek bıraktım ama enayi yerine sokan bir hal almadım!

Ama şunuda bilirm ki ilk başlarda hayır demeyi söylemekte öyle kolay iş değil...

Tabi şunuda belirtmek gerek herşeye hayır demek veya evet demek iş değildir...

Bence nerede ve ne zaman evet veya hayır deneceğini kavrayabilmek gerek...

Yoksa hep hayır demek veya hep evet demekte acayip bir hal:)

Saygılar

tarihinde Procroustes tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hayır demeyi bilmeyen insanlar için bunu sonradan öğrenmek hiçde kolay değildir.

Arkadaşlar "Hayır" demeyi öğrenmelisin falan demiş ama onu yap bunu yap diyerek olmaz bu işler,

Takıntı hastalığı olan ve tuvalletten sonra 45 dk elini yıkayan birine, istediğiniz kadar elini bu kadar uzun süre yıkamasının gereksiz olduğunu söyleyin,

yine yıkamaya devam edecektir, hemde bunun yanlış olduğunu en az sizin kadar bilerek.

Bir uzmandan yardım alman gerektiğini düşünüyorum çünkü bilinç dediğimiz şey aslında sandığımız kadar kontrolümüz altında değil.

Sitelerde Paylaş

Eleştirilmekten korkan bir insan olabilirsin. Birisine hayır dediğinde eleştirileceğini düşünüyorsundur ve bu eleştirileri haksız da olsalar göğüsleyemeyeceğinden, haklılığını anlatamayacağından çekiniyorsundur.

Evini isteyen birine "hayır" dediğini ve onun seni eleştirdiğini düşün. Senin hiç bir durumunu ve sana ait olan bir şey üzerinde birincil olarak kullanma hakkın olduğunu düşünmeden, vermediğin için eleştirecek adama değer verip, söyleyeceklerine aldırmaman gerekir bence.

Procroustes'un söylediklerini bir dene. Konu ne olursa olsun, en kolay "hayır" diyeceğin kişilerden başla. Bence sorgulamaya başladığına göre rahatsız oluyorsun. Bu da sorunu aşmak için en iyi motivasyon. Başla! Kolya gelsin.

Sitelerde Paylaş
  • 2 years later...

Bu hastalığın tam tersi de bende vardı ama ben kurtuldum.

Yani bende kimseye "evet" diyemiyordum. Kim ne derse desin hayır diye yanıtlardım.

Öyle ki; evde can sıkıntısından patlarken, biri arayıp dışları çağırsa, hiç düşünmeden istem dışı bir şekilde reddediyordum, ya da bir yerde otururken canım çok çay içmek istediği anda, arkadaş bana çay ısmarlamak isterse de direk hayır cevabını veriyordum.

Bir gün arkadaşlarımdan birisi şı Jim Carry'nin "Bay Evet" filminin CD'sini verdi, al izle kendini izleyeceksin diyerek.

O filmi izledikten sonra bu durumun bir psikolojik rahatsızlık olduğunu kabul ettim.

Zaten bu illetten kurtulmanın ilk şartı bunu kabul etmek ve kurtulmaya karar vermek.

Yine de kurtulmak kolay olmuyor, belki böyle bir rahatsızlığı olmayanlar gülüyordur konuyu açarken ama ; o günden sonra kim ne derse desin evet demeye karar verdim. Aklımdaki plan ise ne de olsa istesem de her şeye evet diyemiyeceğm, böylelikle bir denge oluşturup normalleşmekti.

Birisi bir şey dedi mi; direk hayır demekten kurtulamadığımdan; Önce direk "Hayır" sonra saniyesinde evet demeye başladım.

-Hayır..ya da tamam tamam olur evet

-Hayy...Evet

-Hay...Evvet

-Ha..Evet

-Evet!!

Yaklaşık 2-3 ay sonra normal insanların arasında dolaşabilecek kıvama gelmiştim :)

Sitelerde Paylaş

Ben de hayır diyemeyenlerdenim...

Eleştiremeyen, kalp kırmayan, üzmeyen, kızmayan, ne iş olsa yapan... onlardan işte anladınız...

Bu nedenle art niyetli insanların hep hedefi oldum... hiç de kendimi enayi görmedim...

Hep güzellikle halletmeye çalıştım :)

Son sanal vaka hariç :p

Sitelerde Paylaş

Evet demek kalp kırmayan kişi ya da melek olmak anlamına gelmez.

Aslında hayır diyememe hastalığının altında çevrendeki insanları kaybetme korkusu yatar.

Bir nevi kişiliksizliktir.

O zaman ben etrafımdakileri kaybetme korkusu yaşayan kişiliksiz biriyim...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...