Jump to content

Ateist olmak

Recommended Posts

• İleti 91
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bu baslik altinda Ateist olmanin biz entelektuellere kattiklarini ve icimizde olusturdugu duygulari anlatalim, konusalim. sayin ziyaretciler arasinda oyle ilginc, sevimli arkadaslar varsa anlatalim yani

Entellektüellik nedir??????? :) Tanımı...

Sitelerde Paylaş

ben buraya yeni üye oldum sayılır. buradaki insaların düşüncelerinden hoşlandığım ve gelişimime katkıda bulunacağını düşündüğüm için buradayım. allaha ve dinlere inanmasam da kendimi ateist ya da başka birşey olarak tanımlamıyorum. kendimi tanımlara hapsetmek istemiyorum. ama inanmamanın beni daha güçlü yaptığını söyleyebilirim. daha korkusuz ve daha güçlü hissediyorum, kendime daha çok güveniyorum. inanırken çok huzursuzdum. ama şimdi huzurluyum artık.

Sitelerde Paylaş

amazonta sana tek bişey sölüyorum diyorsun ki inanırken kendimi huzursuz hissediyordum neden hisseder insan kendini huzursuz eğer inandığı şeye kendini uyduramıyorsa inanırken dinin gerektirdiklerini yapmıyorsa tabiki huzursuz olur ayrıca inanmadığın zaman yapacağın hiçbişe yok zaten herşeyden vazgeçmiş oluyorsun bence zor olanı yapmaya çalış bişeye inanarak yaşa ALLAH yolunda git ki işlerin yoluunda gitsin bu sadece bi tavsiye uyar mısın uymaz mısın sana kalmış saygı duyarım ayrıca farklı bişeye inanmanız karşılıklı düzgün bi konuşma yapamayacağımız anlamına gelmez herkesin inancı kendine sonuçta ama çok merak ediyorum örneğin bi makası kumaşı yanyana koysanız onlar kendi kendine bi elbise haline gelmez onu yapacak bi güce ihtiyaç vardır ve ewrendede herşeyin yolunda gitmesi için bi yaratıcıya ihtiyaç vardır siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz yani varlık nedir?????????????

Sitelerde Paylaş
amazonta sana tek bişey sölüyorum diyorsun ki inanırken kendimi huzursuz hissediyordum neden hisseder insan kendini huzursuz eğer inandığı şeye kendini uyduramıyorsa inanırken dinin gerektirdiklerini yapmıyorsa tabiki huzursuz olur ayrıca inanmadığın zaman yapacağın hiçbişe yok zaten herşeyden vazgeçmiş oluyorsun bence zor olanı yapmaya çalış bişeye inanarak yaşa ALLAH yolunda git ki işlerin yoluunda gitsin bu sadece bi tavsiye uyar mısın uymaz mısın sana kalmış saygı duyarım ayrıca farklı bişeye inanmanız karşılıklı düzgün bi konuşma yapamayacağımız anlamına gelmez herkesin inancı kendine sonuçta ama çok merak ediyorum örneğin bi makası kumaşı yanyana koysanız onlar kendi kendine bi elbise haline gelmez onu yapacak bi güce ihtiyaç vardır ve ewrendede herşeyin yolunda gitmesi için bi yaratıcıya ihtiyaç vardır siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz yani varlık nedir?????????????

insan sadece kölelik yaptığında mı huzur bulur?

dinlere mensup olmadığında veya tanrı inancına sahip olmadığında -doğru şeyi yaptığını düşünüp bu yüzden- huzur duyamaz mı?

karşınızdaki insanın (bizzat ifade ettiği) kişisel bilgilerinin doğruluğuna inanmayıp, kendi doğrularınıza saplanıp kalmanız;

şartlanmış olduğunuzun ve empati kurmadığınızın göstergesi değil midir? yani, onun huzur duyup duymadığını siz daha mı iyi bileceksiniz?

Bu baslik altinda Ateist olmanin biz entelektuellere kattiklarini ve icimizde olusturdugu duygulari anlatalim, konusalim

ben ateist değilim. kararsızım. :) önceden ateist olduğumu sanırdım. şimdi görüyorum ki kavramlar karışık... kafam da karışık :) ateizm hakkında farklı tanımlamalar var. ben de ateizmin ne olduğundan ya da ne olmadığından emin olamadığımı gördüğümde, tanımını bile kesinleştiremediğim bir "izm"in içine kendimi sokamayacağımı farkettim. şu an agnostisizm, ateizm, septisizm civarında bir yerlerdeyim. belli bir yerim yok.

sonuç olarak, bir dine mensup değilim. tanrının var olma ihtimali de yok denecek kadar az.

müslümanken sorgulamazdım. dini sorgulamaya başladıktan sonra, eskisinden mutlu oldum. geliştiğimi farkettiğim için belki de.

bir yandan huzursuz da oldum. çünkü önceden kendimi bir masala kaptırmıştım. gercekleri bildiğimi sanıyordum. şimdi ise karışık bir vaziyetteyim. gerçeğin göreceli olduğunu düşünüyorum. net ve ortak bir cevap bulmakta zorlanıyorum. zamanla netleşeceğini düşünüyorum ya neyse... allahı hayatımdan çıkardığımdan beri kendimi daha iyi hissediyorum. yanlışlarımı düzelttiğimi görmek bana güven veriyor.

allahtan korktuğum için ve ona yaranmak için değil de; sadece diğer canlılar için, kendi iradem sayesinde iyi işler yaptığımı görmek de müthiş bir haz veriyor. allahın emrindeki bir köle değil, kendine eskisinden daha çok yeten bir insan olduğumu hissetmemi sağlıyor.

allaha sırtımı dayardım önceden. dua ederdim. beklentilerim vardı ondan.

artık dua etmemin saçma olduğunu düşünüyorum. allahtan beklentim filan yok. tek başımayım.

allah hayatımda varken, iyi bir şey olunca onun sayesinde oluyordu; kötü bir şey olunca ben yapmış oluyordum.

artık kötü bir şey yapınca da ben yapmış oluyorum; iyi bir şey yapınca da :)

allaha filan ihtiyacım yok benim.

ellerimi boşluğa doğru açıp, hayali tanrılardan bir şeyler dilenmeye de ihtiyacım yok.

ben varım.

allahın yaşamak için bana ihtiyacı var. ben onu düşünmezsem yaşayamaz ki... çünkü allahlar, zihinlerde yaşayabilirler şu durumda.

Sevgiler..

Sitelerde Paylaş

hani diyorsunuz ya Allah nasıl tanrı nasıl tanrı haline geldi sizin inandığınız şu madde olayı kendi kendine nasıl oluyorsa yok atomların bilmem nesi bilmem nesi sayesinde ewren yaratılmış şimdide kendi kendini yönetiyor bence bu saçmalıktan öteye geçemez inanıyorum ve içimde inanmanın bağlılığın mutluluğun hazzını yaşıyorum bunu inanarak yapıyorum hani şu madde olayı var ya inandığınız peki nasıl oluyyor da insanlar sakat doğuyor ne zaman öleceğini bilemiyor ewrende açıklanamayan bu kadar soru var neden bunlar oluyor yoksa maddeniz dört dörtlük değil mi benm ALLAHIM KİTABIM dört dörtlük herşei YARADANM en ince arıntısıyla işlemiş sanki yanıt aradığınız her soru da KURAN-I KERİM de gizli bizi yobaz olarak gören ateistlerede gerçekten üzüntü ve gülerek bakıyorum bi insanın yobazlığı yada zekasının ölçütünü inandığı dini ile tartamazsın ltfn herkes üstüne alınıp saçma cevaplar vermesin sadece dediğim gibi olan insan (kararsızım)lar için söylüyorum devamı gelicek iyi akşamlar:)

Sitelerde Paylaş

tam tersine dinin gereklerini yaptıkça daha da huzursuz olmaya başlıyorum. herkesin huzuru bulabileceği şey farklıdır. din herkese huzur verecek diye bir yanılsama içinde olma derim. inanmadığım zaman herşeyden vazgeçmiş oluyorsun demişsin. o herşey ne çok merak ettim? çünkü ben tam tersine hayatımı daha dolu hissediyorum. ayrıca benimle dinle aram çocukluğumdan beri kötüydü. yani çocukluğumdan beri barışamadım dinle denebilir. evrende herşeyin yolunda gitmesi için yaratıcıya ihtiyaç vardır kararını sen veriyorsun ama öyle olmak zorunda değil. sen öyle olmasını istiyorsun. sen evren ve yaşamın da aynı devlet düzeni gibi bir düzene ve kurallara sahip olmasını istiyorsun. bunlar bana insani geldiği için sizin inandığınız anlamda bir yaratıcıya inanmıyorum. ve bundan dolayı çok mutluyum.

Sitelerde Paylaş

her zaman mutlu değilimdir ben..

insan her daim mutlu olamaz.. mutluluğu bulduğum bir kitabım yok.. mutluluğu bulmak için bir kitaba ihtiyacım yok..

bazen bir arkadaş muhabbeti..

bazen ucuz bir espride..

bazen eski bir türk filmi izlerken..

bazen statta bir maç izlerken..

bazen eski bir dosttan aldığım bir mesajda..

bir kuru ekmeği bölüp paylaşırken.. ( bu çok klişe oldu ) :)

mutluluk bulur beni..

Sitelerde Paylaş

yanılıyosun mutluluğu o kadar basit bi şekilde anlatma eğer güneşin dünyaya olan uzaklığı milim oynarsa dünya yok olur diğer olaylar vs bunların hepsi raslantı olamaz bi yaratıcımız var ve biz onun yarattığı mükemmelliyetçi bi ewrende yaşıyoruz herşey yerli yerinde mükemmel bi işleyiş içinde bizim ALLAHımız herşei harika bi ileyişle yaratmış....saygılar:)

Sitelerde Paylaş

... eğer güneşin dünyaya olan uzaklığı milim oynarsa dünya yok olur...

Böyle çocukça palavralara nasıl inanabiliyorsunuz? Eğitiminiz nedir? Okulda öğretmeniniz ders anlatırken sizin aklınız neredeydi? Yoksa öğretmeniniz de böyle saçmalıklara inanacak kadar cahil idi de siz bu cahilliğin kurbanı mı oldunuz?

tarihinde mamuli tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
sorguladığınızı zanettiğiniz şeylerin cevabını nerde buluyorsunuz çok merak ediyorum ben kitabımdan buluyorum ya siz??senin zaten ezelden gelen bi önyargın varmış nedense mutluluğu bulduğun yer neresi ???

cevabını bilimde buluyorum, bir de kendi aklımla gözlemlerimle ulaştığım bilgide buluyorum. yani kendi aklıma, peygamberin aklından daha çok güveniyorum da denebilir. önyargılı davranmadım hiçbir zaman, bana sadece mantıksız geldi, aklımla uyuşmadı, gözlemlerimle uyuşmadı. kadın olarak da islam dininin ataerkil sistemi koruyup kolladığı ve devamını sağlamakta önemli bir etken olduğunu görerek daha da şüpheyle yaklaştım. sen nasıl islam dininin olduğuna kesin inanıyorsan ve çok eminsen, ben aynı şekilde islam dininin uydurulduğuna o kadar eminim. en ufak bir kuşku duymuyorum. kendini içinde bulunduğun zamandan bir an olsun soyutlamaya çalışıp bütün insanlık tarihine uzaktan, objektif bir şekilde bakarsan. insanların ilkel topluluklardan, karmaşık topluluklara doğru giderken, geçirdikleri toplumsal, ekonomik ,siyasi değişiklikleri arka arkaya izlediğinde, herşeyin neden-sonuç ilişkisinden ibaret olduğu, bu dinlerin o dönemin gelişmelerinin sonucu olduğunu görebilirsin. yani ilk çağdaki inanış sisteminden şu anki sisteme geçildi, uzak bir gelecekte de başka bir inanç sistemine geçilecek. tarihi incelediğinde zaten inanmak imkansızlaşıyor yani.

mutluluğu bulduğun yer neresi demişsin. sen mutluluğu sadece allahta mı buluyorsun. ben yaşadığım için mutluyum herşeyden önce. kendimi bu yaşa kadar bu şekilde geliştirebildiğim için mutluyum. zevk aldığım ve beni heyecanlandıran milyonlarca şey var. bunların hepsi beni mutlu ediyor. mutluluğu küçük şeylerde ararım, oturup saatlerce çiçek böcek izleyerek mutlu olan bir insanım mesela. mutluluk için inanmak tek koşul değildir yani.

Sitelerde Paylaş

mamuli sen boş konuşmaya devam et neye inanarak yaşıyosun bana söyle ya nasıl varoldun akla mantığa sığan bi açıklama yap bi tarafımı kıraym bilimmiş boş koy ya bilim nedir ya nedir sana baya bi öğretmişler neye inandığını bile bilmiosun şimdi dersin bişeye inanmaya ihtiyacım yok hepinizin basit sözleri pff ya fazla havalarda uçma bana kesin cevaplar ver nasıl var oldun senin bilimin ne kadar müthişmiş ki herşeyi muhteşem bi düzenle yaratmış puahahahaha??????????????????????????????

Sitelerde Paylaş

hiçbi soruya adam akıllı cevabınız yok bide yok ona inanmam yok buna inanmam die palavvra sıkıyosunuz allahın emrettiği şeyleri uygulamak zorunuza gitmiş belli her dönemde böyle isyankarlar olmuş bu tüür balonsu ayaklanmalar inanışlar sergilemiş sonra hepsi söndürülmüştür bence yok olacak bişe varsa bu islam değil sizlersiniz boş beyinlerinizi bi sürü saçmalıklarla doldurmuşsunuz yada beyniniz yıkanmış heralde nese inandığınız yada inanmadığınız ne varsa devam edin siz özgürsünüz ALLAH'a ihtiyacınız yok ALLAH'ında size ihtiyacı yok zaten bizim gimi müminler var oldukça yok olmaya mahkumsunuzz......

Sitelerde Paylaş

1500 yıl önce şizofrenin teki gelmiş ben elçisiyim allahın demiş. sen de bugün buna inanıyorsun. esas aptal olan sensin. çocuk masalı gibi şeylere inanıyorsun. senin anlayamadığın şey bizim birşeye inanma ihtiyacı hissetmememiz. herşeyin açıklaması yok ama olması da şart değil zaten. ve emin ol olmaması senin dininin saçma sapan açıklamalarından daha mantıklı. madem hoşuna gitmeyecek ne diye bu foruma gelip konuşuyosun ki. senin sorduğun soruların cevapları, tartışmaları forumun içinde, gelmiş misafir defterinde konuşuyorsun. bir tarafın yiyiorsa git orada başlık aç, bu düşüncelerini yaz. misafir defterinde herkes neden ateist olduğunu ve neden buraya üye olduğunu anlatıyor. daha konuyu bile kavrayamamışsın, gelmiş burada bık bık konuşuyorsun. zayıf insansın sen, birinini seni yarattığını düşünmeden yaşayamıyorsun, olay bu. senin bütün sorularına cevap verdik, ama adamakıllı bir tane soru sormamış düzgünce. mutluluk dedin cevap verdik işte daha ne istiyorsun. dünya da yılın belli zamanlarında güneşe yaklaşır ve uzaklaşır, al buna da verdik. sanki birşey sormuş da konuşuyor ya cahil

Sitelerde Paylaş

lan gerizekalı aptal sen git bi michael behe nin şu beyinsiz darwin'in kara kutusunu oku da gerçekleri gör bakalım kimmiş cahil herşey tesadüf sonucumu oluştu böle bi aptallığa nasıl inanırsınız ayrıca en büyük ateist liderleriniz bile islamı kabul edio sizin teorinizin ne kadar çürük olduğunu da buradan anlıyoruz yavaş yavaş çöküyorsunuz çok bilmiş bıdı bıdıymış

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...