Jump to content

Ateist olmak

Recommended Posts

harun canm saol bu arada ya aslında uğraşmamda bunların saçmalıklarıyla eğleniyorum :D hele bide cevap veremiolar ya sorulara saçma sapan şeler sölüolar ölüorum yaa sen a yı soruon onlar b yi anlatıo :lol:

Nalan yengemiz burası sadece bir ziyaretçi defteri, sizi formlara alsak nasıl olur? Orada gücünüzü çok daha rahat gösterirsiniz. Rahat rahat eser gürler yellendirirsiniz.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 91
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

yaw ılk basta hakeret etmeden konusun sayın nalan burdakı uyeler ıstedıgı peygambere veya tanrıya sovebılır sonucta herkese gelmıstıu

söversen cevabını alırsın bukadar basit.bende ateizmde söviyim ozaman sen kabül edermisin sap herif.empati diye birşey duydunmu onu sen.kendini karşındaki insanın yerine koyacaksın

Sitelerde Paylaş

"Ey insanlar, eğer dirilişten yana bir kuşku içindeyseniz, gerçek şu ki, Biz sizi topraktan yarattık, sonra bir damla sudan, sonra bir alak'tan (embriyo), sonra yaratılış biçimi belli belirsiz bir çiğnem et parçasından; size (kudretimizi) açıkça göstermek için…" (Hac Suresi, 5)

Sitelerde Paylaş

"Ey insanlar, eğer dirilişten yana bir kuşku içindeyseniz, gerçek şu ki, Biz sizi topraktan yarattık, sonra bir damla sudan, sonra bir alak'tan (embriyo), sonra yaratılış biçimi belli belirsiz bir çiğnem et parçasından; size (kudretimizi) açıkça göstermek için…" (Hac Suresi, 5)

Sitelerde Paylaş

Kendinizi bukadar bi bok sanmayın bence. Gittikçe daha da aşşağılık duruma düşüyosunuz.

Bağnazın hakareti domuzun homurtusu hiç kesilmez zaten.Kendini kandırmak için diğer insanlara saldırman gerekmez.Yoksa onları görünce kendinden şüphe ediyosun da bu mu seni öfkelendiyor?

Sitelerde Paylaş
Kendinizi bukadar bi bok sanmayın bence. Gittikçe daha da aşşağılık duruma düşüyosunuz.

Bağnazın hakareti domuzun homurtusu hiç kesilmez zaten.Kendini kandırmak için diğer insanlara saldırman gerekmez.Yoksa onları görünce kendinden şüphe ediyosun da bu mu seni öfkelendiyor?

bu tavrında senin agresifliğini gösterir nihil.herkes burda fikrini savunuyor kimsenin kendini kandırdığı filan yok.bende diyorumki sen kendini kandırıyorsun ne dersin buna?

Sitelerde Paylaş
bu tavrında senin agresifliğini gösterir nihil.herkes burda fikrini savunuyor kimsenin kendini kandırdığı filan yok.bende diyorumki sen kendini kandırıyorsun ne dersin buna?

Bana cevap vermeden önce şurda senin ve nalanın yazdığı iletilere bi tarafsız olarak abktım mı?

Sitelerde Paylaş

:D

gel gel ateist foruma bişiler kaparsın

Sitelerde Paylaş
lan gerizekalı aptal sen git bi michael behe nin şu beyinsiz darwin'in kara kutusunu oku da gerçekleri gör bakalım kimmiş cahil herşey tesadüf sonucumu oluştu böle bi aptallığa nasıl inanırsınız ayrıca en büyük ateist liderleriniz bile islamı kabul edio sizin teorinizin ne kadar çürük olduğunu da buradan anlıyoruz yavaş yavaş çöküyorsunuz çok bilmiş bıdı bıdıymış

"Ateizm çöküyor eyyo kurtulduk" gibi haberleri hıristiyan kaynaklar sık sık yayar. İslâmi kaynaklar da buna "zaten çoğu ateist ülkeler de birbirini yemeye başladı yaşasın islâm" gibi ekler getirip yaymaya devam eder. Dinsel yalanlardır bunlar.

Ateizmin lideri olayını pek anlamadım, kitap yazarlarından mı bahsediyorsunuz? Ben ateist olarak Sam Harris, Richard Dawkins vs. gibi insanların ateizm ile ilgili kitaplarını okuyup kendimi daha haklı görmek ihtiyacı duymuyorum, hatta Dawkins'in tartışma ile ilgili bazı fikirleri bana itici geliyor. Ateizmin lideri yoktur. Kimi tarafsız bilgiler sonucu ateist olunur.

Behe'nin "The biochemical challenge to evolution" (1996) kitabını on yıl önce dawkins'in "the selfish gene (gen bencildir)" kitabının hemen ardından okudum. Kimi organizmaları sadeleştirmenin imkânsız olduğu, yani daha sade organizmalardan evrimleşerek ortaya çıkmış olamayacaklarını söylüyor. Yani adam kendi anlamadığı için olamaz diyor.

Örneklerden biri sanırım bacterium flagella ile ilgiliydi. Ne kadar mükemmel bir organizma, isa adına onun indirgenemezliğini ateistlere kabul ettireyim diye yazmış. Hâlbuki flagelin onlarca parçasını çıkardığımızda işlevselliğini önce dışkı sistemi, sonra da şırınga olarak sürdürebiliyor. Bu iki indirgenmiş hâl başka organizmalarda da mevcut. (!)

Sanırım ikinci bir örnek de kanın pıhtılaşmasıyla ilgiliydi. Kanın pıhtılaşmasını sağlayan proteinlerden biri bile olmasa kan pıhtılaşmazdı diyordu. İlginç olan, insan kanının bazlarını listeledikten sonra birini çıkarırsan, evet, insanda pıhtılaşmaz. Fakat gel gelelim yunusların balinaların pıhtılaşma sisteminde bu protein bulunmuyor. (!). Sistemden üç proteini birden çıkarırsak ne olur? Tabii ki de insanda kan pıhtılaşmasını engeller. Fakat gel gelelim genom haritası çıkarılmış olan kimi balık bu üç protein olmadan da kan pıhtılaşma sistemini çalıştırıyor.

Evrimleşememe ve indirgenemezlik hipotezleri "ben bu sistemin evrimleşerek nasıl ortaya çıktığını anlamıyorum, o zaman bunun ardında Tanrı ve dizayn vardır." diyerek ortaya atılır, sonra dindar insanlar tarafından "haha ateistlere bakın şimdi ne yapacaklar bakalım" diye yayılır. İnançlarını pekiştirmek isteyenler de bu örneklere hayatları onlara dayanıyormuş gibi sarılır. Örnekler onlarca kitap ve makâlede test edilip açıklanınca da "hâlâ evrime yeterli kanıt yok" derler.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...