Jump to content

Kader Nedir ?

Recommended Posts

Detaylarına girmek istememekle beraber; mesele kitlendiği için şunu söylemek istiyorum ki.. İnsanda Mahluk olmayan ama Vacip te olmayan Mec'ul diye tabir edilen bir cihet var.. Sadı taftazani, Muhyidin-i Arabi gibi İslamiyetin farklı bri Kutubu olan zaatlar bundan bahsetmişler.. Dolayısı ile insana bu noktada bir had konulmamış..

İşte Kaderdeki mesuliyet ve istek ve duygular bu Mec'ul cihetimizden kaynaklanıyor..

Bu tarz çözümler şart...Bazı akıllı ve çok zeki insanlar aslında bizim söylediğimiz bu meseleleri çok önceden farketmişler ve işin içinden ancak "insanın bir kısmı mahluk değildir" falan gibi tuhaf argümanlarla çıkmaya çalışmışlar işte...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 204
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

İnsanda Mahluk olmayan ama Vacip te olmayan Mec'ul diye tabir edilen bir cihet var..

Mahluk değil vacipte değil

Nasıl yani amaçsız tesadüfen mi ortaya çıkmış?

tarihinde DeHRi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Mahluk değil vacipte değil

Nasıl yani amaçsız tesadüfen mi ortaya çıkmış?

Sonuçta insanı tüm özellikleri ve nitelikleri ile mahluk kabul edersek işler mantıken ve felsefi olarak karışıyor... Bunu farkeden ulema ve tasavvuf erbabı böyle tuhaf çözümler geliştirmeye çalışmış...

Sitelerde Paylaş
Sonuçta insanı tüm özellikleri ve nitelikleri ile mahluk kabul edersek işler mantıken ve felsefi olarak karışıyor... Bunu farkeden ulema ve tasavvuf erbabı böyle tuhaf çözümler geliştirmeye çalışmış...

hayır..karışmıyor...

İnsan Cüz'i iradesi ile seçerek yazılmış olan kader planını programını yerine getiriyor..

Burada anlaşılmayan şey nedir..??

Sitelerde Paylaş

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtop...20&start=20

Bu başlıktan nakledilen soru..?

Bu verdiginiz link'de sorularima yanit alamadim. Sorularimi tekrar ediyorum:

Yani allah diyelim ki beni gunahkar olarak "onceden" secti. Bu durumda cehenneme gidecegimi de onceden secti demektir. Bu durumda benim gunahlarliktan cikmaya calismamin, yani tovbekar olup allah onunde secde etmemin bir anlami olabilir mi? Tovbe edip musluman olmam kaderimde allah'in onceden tayin ettigi "gunahkarlik" konumumu degistirir mi?

Bu meseleleri ısrarla yüz yüze görüşmek taraftarıyım..Çünki burda anlaşılmıyor..

Seçimi yapan biziz.. Bizim seçimlerimiz KADERİMİZ oluyor.. Yani geçmiş Kader, Gelecek ise tekliftir..

Despotane bir şekilde Allah'ın Yazıdğı Senaryoyu oynamıyoruz.. Kendi hayatımızı yaşıyoruz..

Sen hele bi tövbe et, iman et Bak Allah Nasıl affediyor..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...