Jump to content

Kader Nedir ?

Recommended Posts

İlim Maluma tabidir; malum ilme tabi değil......

Yani bilim dediğimiz şey mevcut olan kanunların keşf edilmesidir.. Kanunlar var olduğu için bilinir; bilindiği için varf değildir...

İlim bir şeyi Zihindeki Şekli; Malum ise Hariçteki şeklidir.....

Bu kaideye göre İnsanlar itiyari fiillerini nasıl işleyeceklerse, Cenab-ı Hak ezelde öylece bilmiştir.. Yoksa Allah öyle bildiği için biz öyle irade etmiyoruz...

İnsanların takıldığı ve algılayamadığı nokta burası....

Yani temsilde hata olmasın... Allah'ın ilminde bizim Kaderimiz bilinir.. Fakat bu bilmek YAP şeklinde değil; YAPACAK Şeklindedir.. Eğer YAP şeklinde olsa Emir olur ve İrade devre dışı kalır... Yani Allah insanın yapacaklarını neticeleri ile önceden bilir... Ama o bilmekte cebir değil; ilim vardır...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 204
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Kader ve Kaza Meselesi...

İnsana Ait Kader : Allah'ın ilmi iradesinde yapacaklarımızı bilmesi... Kader, ilim sıfatına dayanır..

Kaderin Kaza edilmesi : İcra edilmesi, Halk ve İcad ile Vucud sahasına çıkartılması.... Kaza, Kıdret sıfatına dayanır..

Kader, Kazadan daha şumüllüdür... Çünki KAZA Olan herşey KADER de vardır ama KADER de olan herşey KAZA olmaz... İşte bu kaidedendir ki; Kaderimizn Kaza olması birim irademiz iledir... Örneğin : Bir ailenin çocuk sahibi olması Hem Kaderir, Hem Kazadır.. Çocukları olmaması ise Kader dir..

Kul cüz-i iradesi ile hangi işi tercih etse; Allah külli iradesi ile onu takdir ediyor ve O kul iradesini filiyata dönüştürdüğünde Cenab-ı Hak takdir ettiğini yaratarak KADER i KAZA ediyor...

Sitelerde Paylaş
Kader ve Kaza Meselesi...

İnsana Ait Kader : Allah'ın ilmi iradesinde yapacaklarımızı bilmesi... Kader, ilim sıfatına dayanır..

Kaderin Kaza edilmesi : İcra edilmesi, Halk ve İcad ile Vucud sahasına çıkartılması.... Kaza, Kıdret sıfatına dayanır..

Kader, Kazadan daha şumüllüdür... Çünki KAZA Olan herşey KADER de vardır ama KADER de olan herşey KAZA olmaz... İşte bu kaidedendir ki; Kaderimizn Kaza olması birim irademiz iledir... Örneğin : Bir ailenin çocuk sahibi olması Hem Kaderir, Hem Kazadır.. Çocukları olmaması ise Kader dir..

Kul cüz-i iradesi ile hangi işi tercih etse; Allah külli iradesi ile onu takdir ediyor ve O kul iradesini filiyata dönüştürdüğünde Cenab-ı Hak takdir ettiğini yaratarak KADER i KAZA ediyor...

Ya zaten bu kadar açıklama yapmanızdan bu konunun ne kadar zor açıklandığı belli oluyor..20 senedir bunları soruyorum hep böyle saçma yanıtlar veriyorsunuz..Kafanızı çalıştırın biraz..

Allah kader yazarsa özgür irade diye bir şey olmaz, olamaz..

Ne kadar kasarsanız kasın bu böyle işte..Ha bir de bu yazdıklarını kopyalayacağına kendi anladığın şekliyle türkçe yazarsan

daha yararlı olur diye düşünüyorum..

Sitelerde Paylaş

Sorulara yarın cevap cevap vermiye çalışacağım....

Birazda ortaya karışık....

- Meleklerde Cüz-i İrade vardır ama Emrin zıddına hareket etme iradeleri yoktur..

- İmam-ı Mübün : Kader Defter, Manevi Plan ve Programların kayıtlı olduğu defter, İlim ve Emir defteri.. Çekirdekteki program gibi...

- Kitab-ı Mübin : Kudret defteri ve irade defteri.. İmam-ı Mübindeki Kaderin kaza edildiği defter..

Emr-i İtibari : Kendi zatında kaim değildir.. Varlığı başka şeylere nispet iledir..Alt-Üst, Sağ-Sol gibi.. Hakiki manaları yoktur; Başka şeye nispet edilerek mevcut olurlar..

Elimizdeki cüz-i irade Emr-i İtibari dir.. Asansörün düğmesine basmak gibi... Asansör biz değiliz, çalıştıran biz değiliz, tercih ettiğimiz kata çıkaran biz değiliz; Sadece düğmeye basan biziz...

Hali ve Vicdani Mesele.. Yani Kulun kendi hal ve vicdanı ile bildiği meselelerdir.. Mesela yanımızdakinin susadığını biz ilmen bilip ispat edemeyiz.. BU o kişinin hali ve vicdani bir meselesidir..Ve kişi bunu vicdanen bilir.. Cüz-i İrade de Hali ve Vicdanidir..

- Peygamber efendimize muzurane sormuşlar.. " Bu ekmek benim nasibim mi, değil mi..?

Cevaben buyurmuş ki; Yersen Nasibindir, Yemessen değil..."

işte bu misal gibi.. Tercih bize ait.. Biz Allah'ın neyi bildiğini bilmiyoruz.. Çünki Allah'ın bildiği; bizim YAPACAĞIMIZ dır..

İmkan-ı Akli : Aklen olması yada olmaması mümkün olan şey..

İmkan-ı Vehmi : Hakikatsiz ve esassız bir tevehhümdür. Hiç bir delil ve hakikate dayanmaz. Olabilir, Belki gibi ZAN ve hayallerden kaynaklanır. İlim ve Hikmet imkanı vehmi ile meşgul olmaz..

Mümkün olanaın varlığı yada yokluğu eşittir. Çünki bu olgu onun zatında değildir.. Mesela bir kelimenin vucuda gelmesi mümkündür; Katip onu yazarsa vucuda gelir, yazmazsa gelmez...

Mümteninin ise Vucudu yoktur..Olması muhaldir. Mesela bir sayı hem tek, hem çift olamaz; Bir insan hem ayakta, hem oturur olamaz..

Bu açıdan her tercih mümkündür.. Yapıp, yapmamak bize aittir.. Ama gelmeyen bir geleceği mümkün kabul etmek mümtenidir..

Biz gelecekte yapacağımız tercih ve fiillerin ne olduğunu bilmiyoruz.. Akıbetimizi bilmiyoruz.. O halde bilmediğimiz ve tamamen tercih etmekte özgür olduğumuz şeylere göre kendimizi nasıl mesuliyetten kurtarabiliriz..? Bilmediğimiz şeye göre nasıl hüküm verebiliriz..?

Sitelerde Paylaş
İnsan Allahın bildiği şekilde hareket etmeyebilir mi?

.

Sen Kaderinin Ne olduğunu biliyormusun..? Yada Allah'ın ne bildiğini biliyormusun..? Ne kendi Kaderini, nede Allah'ın ne bildiğini bimiyoruz.. Ve yarın neler yapacağını dahi bilmiyorsun.. Yaptığımız herşey bizim tercihimizdir; Biz yaptıktan sonra biliriz.. Ama Allah'ın blmesinde bir değişiklik kast ediyorsan onun bilgisi dışında birşey yok...

Sitelerde Paylaş
Ya zaten bu kadar açıklama yapmanızdan bu konunun ne kadar zor açıklandığı belli oluyor..20 senedir bunları soruyorum hep böyle saçma yanıtlar veriyorsunuz..Kafanızı çalıştırın biraz..

Allah kader yazarsa özgür irade diye bir şey olmaz, olamaz..

Ne kadar kasarsanız kasın bu böyle işte..Ha bir de bu yazdıklarını kopyalayacağına kendi anladığın şekliyle türkçe yazarsan

daha yararlı olur diye düşünüyorum..

Aynı şekilde.. ALLAH 'ın ne yazdığını biliyormusun..? Madem bilmiyorsun bildiğin gibi yapmaya devam et.. Ama yaptığın herşey senin tercihin olduğunu unutma.....

Farz etki diğer herşey var ama Kader yok.... O zamanda mesuliyetten kaçabilecekmisin..?

Yada cebri bir Kaderi kabul edip kendini iradesiz sadece önüne konulan senaryoyu oynayan bir artistmi sanıyorsun.. Öyle olmadığını insan Vicdanen biliyor.. Çünki tercih eden biziz....

Sitelerde Paylaş
Sen Kaderinin Ne olduğunu biliyormusun..? Yada Allah'ın ne bildiğini biliyormusun..? Ne kendi Kaderini, nede Allah'ın ne bildiğini bimiyoruz.. Ve yarın neler yapacağını dahi bilmiyorsun.. Yaptığımız herşey bizim tercihimizdir; Biz yaptıktan sonra biliriz.. Ama Allah'ın blmesinde bir değişiklik kast ediyorsan onun bilgisi dışında birşey yok...

Al işte yine aynı şey..Eğer Allah herşeyi biliyorsa o zaman biz sadece onun bildiği şeyleri yapabiliyoruz demektir..Yani ne yapacağımız biliniyor..Özgür irade nerde kaldı o zaman ? Hem madem Allah biliyor o zaman neden bizi deniyor zaten bilmiyor mu bizim hangi yolu seçeceğimizi ?

Neresinden tutarsan tut b.klu değnek bu..Böyle saçmalık olmaz..

Düşün ki ben Allah gibi herşeyi biliyorum .Şimdi oğluma diyorumki oğlum git bana su getir...Ama biliyorum ki bardağı kıracak..Giderken de bardağı kırma ha diye uyarıyorum..Sonra çocuk bardağı kırıyor tabi..Sonra ben kızıyorum vay sen nasıl bardağı kırdın ateşte yakacağım seni filan diyorum..

Nasıl bir mantık var sizde anlamak mümkün değil.. <_<

Sitelerde Paylaş
Al işte yine aynı şey..Eğer Allah herşeyi biliyorsa o zaman biz sadece onun bildiği şeyleri yapabiliyoruz demektir..Yani ne yapacağımız biliniyor..Özgür irade nerde kaldı o zaman ? Hem madem Allah biliyor o zaman neden bizi deniyor zaten bilmiyor mu bizim hangi yolu seçeceğimizi ?

Neresinden tutarsan tut b.klu değnek bu..Böyle saçmalık olmaz..

Düşün ki ben Allah gibi herşeyi biliyorum .Şimdi oğluma diyorumki oğlum git bana su getir...Ama biliyorum ki bardağı kıracak..Giderken de bardağı kırma ha diye uyarıyorum..Sonra çocuk bardağı kırıyor tabi..Sonra ben kızıyorum vay sen nasıl bardağı kırdın ateşte yakacağım seni filan diyorum..

Nasıl bir mantık var sizde anlamak mümkün değil.. <_<

Anlatmaya çalışıyorum ama izah edemiyorum sanırım.. İlim, Maluma tabidir..Yani o bardağın kırılması senin bilgin yüzünden değildir.. Bardağı kıran çocuktur; mesuliyet ona aittir.. Dikkat etse kırmayabilirdi.. Senin bildiğin Onun Yapacağıdır.. Bu Emir değil, ilimdir.. İlim harice çıkmaz ise düşüncede kalır; ama sen Kır diye emr etsen de bardak kırılsa elbet çocuk mesul değildir; Çünki Emre tabi olmuştur..

Eğer olmadığını sandığın Cehennemde Yanmak istemiyorsan; İman eder kurtulursun... Ama iman etmemekte direnipte, Airette bu hakikatler ile yüzleştiğinde ne diyeceksin..? Sen öyle yazdında, ben böyle oldum mu diyeceksin..?

Eğer biz bu Dünya tecrübesinden geçmeden Cennet ve Cehennem diye ayrılsak o zaman itiraz hakkın olurdu.. Ama şimdi olamaz; çünki bu Meydan-ı İmtihana gönderildin.. hayat sana ait.. Kimse seni zorlamıyor..?

Sitelerde Paylaş
Sorrow...

Samimi ve cidi sorularınıza bilgim dahilinde cevap veririm.. Bu tarz alaycı, konu ile alakasız ve küçümser sorularınız ve ithamlarınız ile ilgilenmiyorum...

Kusura bakma kardeş, zatına küçük düşürücü bir yaklaşımda bulunmak istemedim. Laubalilik biraz doğamda var ama ilk defa nurcu yakalamışken kaçırmak de istemiyorum. Sorduğum sorunuyu kaderle 1. dereceden ilişkili olduğuna inanarak sordum. Eğer kaderle ilişkili değilse konuyu açıklamasan bile neden ilişkili olmadığı hakkında kısa bir yorum yaparmısın? Şimdiden telşekkürler

Sitelerde Paylaş

İmanlı yada İmansız içimizde iradesini red eden var mı ???

Yani bir robot gibi kendisine verilen rolden başka hiç bir şey yapmadığını düşünen var mı ?

Yani hayat içerisinde geçirdiği süreç içerisinde kendisinin hiç tercih etme hakkı olmadan sadece başkasının kölesi olarak yaşiadığını düşünen var mı ?

Eğer böyle ise; Yani bir köle yada Robottan başka birşey değilseniz; Elbette yaptıklarınızdan mesul değilsiniz... Çünki tercih eden ve siz değilsiniz....

Ama tecih eden ve irade eden biz isek; elbette yaptıklarımızdan mes'ul olacağız...!

Sitelerde Paylaş
İmanlı yada İmansız içimizde iradesini red eden var mı ???

Yani bir robot gibi kendisine verilen rolden başka hiç bir şey yapmadığını düşünen var mı ?

Yani hayat içerisinde geçirdiği süreç içerisinde kendisinin hiç tercih etme hakkı olmadan sadece başkasının kölesi olarak yaşiadığını düşünen var mı ?

Eğer böyle ise; Yani bir köle yada Robottan başka birşey değilseniz; Elbette yaptıklarınızdan mesul değilsiniz... Çünki tercih eden ve siz değilsiniz....

Ama tecih eden ve irade eden biz isek; elbette yaptıklarımızdan mes'ul olacağız...!

Bu cevap değil ve sorunun çözümü de değil...Çünkü bunu kimse bilemez aslında...İslamın kader anlayışının gerektirdiği mantıksal çıkarımlar ise bellidir...

Sitelerde Paylaş

Kıvırtmadan cevap ver.

Evet - Hayır.

İnsan Allahın bildiği şekilde hareket etmeyebilir mi?

.

Sitelerde Paylaş

Kainatta Allah'ın bilgisi haricinde hiç birşey yoktur... Hatta sen daha düşünmeden O Ne düşüneceğini; Sen daha söylemeden O Ne söyliyeceğini bilir...

Onun bilgisi ve iradesi dışında hiç bir şey yapma imkanın yoktur...

Allah senin göz bebeğindeki zerrenin bundan 1milyon yıl önce nerde olduğunu da bilir; bundan sonra ne yapacağınıda bilir..

Sen kıvırtmadan cevap ver şimdi.. İraden var mı, Yok mu..?

Sitelerde Paylaş
Onun bilgisi ve iradesi dışında hiç bir şey yapma imkanın yoktur...

Allah senin göz bebeğindeki zerrenin bundan 1milyon yıl önce nerde olduğunu da bilir; bundan sonra ne yapacağınıda bilir..

Sen kıvırtmadan cevap ver şimdi.. İraden var mı, Yok mu..?

zaten yok demissin ya !!

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...