Jump to content

Kader Nedir ?

Recommended Posts

• İleti 204
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Yani bir robot gibi kendisine verilen rolden başka hiç bir şey yapmadığını düşünen var mı ?

Ozgur iradeye sahip oldugunu dusunmek hayatta kalmak icin avantaj sagladigindan dogal secilimle secilmistir.

Asla ozgur irademiz olup olmadigini bilemeyiz !!!

Sitelerde Paylaş
Benim iradem var; Tercih hakkım var....

Mask,

Bunu bana nasil ispatlarsin,

ornegin burada bu yazilari ozgur iradenle mi yaziyorsun,yoksa Allah kaderine oyle yazmis oldugu icin mi yaziyorsun????

Bunu anlamanin bir yolu var mi????

Sitelerde Paylaş
Mask,

Bunu bana nasil ispatlarsin,

ornegin burada bu yazilari ozgur iradenle mi yaziyorsun,yoksa Allah kaderine oyle yazmis oldugu icin mi yaziyorsun????

Bunu anlamanin bir yolu var mi????

Var kardeşim; Ben özgür irademle yazıyorum.. Tercih hakkım var.. Yazmamayıda tercih edebilirim.. Cevap vermek yerine, küfür etmeyide tercih edebilirim.. Bunlar tamamen benim seçimim... !

Ben irade sahibi olduğumdan eminim..

Sitelerde Paylaş
Sn. Ateistler......

İradeniz olup, olmadığını bile bilmediğinize göre sizin Rabbinizi bulamamanız çok normal; şimdi sizi daha iyi anlıyorum..

Sen nasil biliyorsun iraden oldugunu????

nasil ogrendi isen bize de goster biz de ogrenelim.

Bunlar yanilsama,sen de irademle yaptim dersin alti ay sonra seytana uydum dersin,kaderim boyleymis dersin.

Sitelerde Paylaş
Var kardeşim; Ben özgür irademle yazıyorum.. Tercih hakkım var.. Yazmamayıda tercih edebilirim.. Cevap vermek yerine, küfür etmeyide tercih edebilirim.. Bunlar tamamen benim seçimim... !

Ben irade sahibi olduğumdan eminim..

Allah varsa,tercihleri sana onun yaptirmadigini nasil bilebilirsin???

hasa kufre girdin simdi????

Irade sahibi oldugun yanilsama asla ispat edemezsin !!

Ama oyle oldugunu dusunmek dedigim gibi avantaj saglar.

Sitelerde Paylaş

Allah'ın Külli iradesi dışına çıkamamam, benim cüz-i irademi yok etmiyor..

Senin söylediğin gibi bir Tanrı Zalim ve Nasıkstır; Egoist ve Bencildir...

Allah ise çok şefkatli ve merhametli.... Sizler bile bunu bir gün anlıyacaksınız..

Sitelerde Paylaş
Şeytana uyanda benim, Kaderimi böyle yapanda benim... Bu kader benim tercihlerimin sonucu... Başkasının cebri ile değil, kendi irademle eçim yapıyorum

Iradenle seytana uydugunu mu soyluyorsun???

Ama olayi yaparken irademle yaptim dogru yaptim diyorsun,seytana uydugunu nedense hep sonradan iddia ediyorsun.

Kaderini kendin yazabilmen icin cansiz varliklarin kaderini de belirliyor olman gerekir,sana yonelmis bir mermiyi durduramazsin.

Sitelerde Paylaş

O halde cuz i iraden yanilsama degil mi????,avuntu degil mi???

Nerde soylemisim???

Allah ise çok şefkatli ve merhametli.... Sizler bile bunu bir gün anlıyacaksınız..

Bunu zaten Tsunamilerde,savaslarda vs anliyoruz

Sitelerde Paylaş
Bu insanın Külli İradesidir. İnsanın bu iradesini kullanıp ta gözlerini belli bir şeye çevirmesi ise onun Cüz-i İradesidir.

Gozlerini bir seye iradenle mi cevirdigini,yoksa Allahin kaderine oyle yazmis oldugu icin mi cevirdigini asla bilemeyeceginden kavram gecersizdir.

Sitelerde Paylaş

Öncelikle kavram kargaşası içinde boğuluyorsun... Madde ile Manayı birbiri ile nasıl kıyaslıyorsun..Madde Kanunlara tabidir; Ama Mutlak irade o Kanunları etkisiz kılar..

Mesela Ateş'in yakmayacağından emin olsan, ateş yakmaz..! Çünki İrade ve İnanç derecesine göre Kanunların üstündedir; Çünki kanunlar Hikmet perdesi arkasına gizlenmiş Kudretin tecellileridir.. İman ve İrade ise Zat-ı Vaciül Vucuda bakar.

Ama herşeyden önce iradesi olduğunu dahi bilmeyen birisi ile nasıl tartışılır, birşeyler nasıl anlatılır bende onu bilmiyorum...

Sitelerde Paylaş
Mesela Ateş'in yakmayacağından emin olsan, ateş yakmaz..

Al kafana daya silahi ,cek tetigi ,kursunun senin oldurmeyeceginden emin olursan oldurmez.Hava -70 ,kediler bile damdan dama atlarken havada donuyor :blink: ,ama biz bu sogugun dondurmayacagindan emin olsak ,dondurmayacak.Elektrigin carpmayacagina emin olsan ,carpmayacak.Oldurmeyen allah ,oldurmuyor.

`Teslimiyet` seklinde bir `sifat` vardir.Inananlar ,iman geregi kosulsuz ,sartsiz tanriya ,kitabina ,peygamberine teslim olurlar.Can ,ruh adina ne dersen de fizikotesi tum inanislarda bir emanettir.Simdi bu denli siz teslim olmusken ;ozgur iradeyi hangi argumanlarla savunacaksiniz.

Herseyi yazan ,cizen bilen ,gaypta olan bir tanri var.Sonra nedense ben bir seyler yaratayim diyor.Yaratiklarindan birini cok seviyor ,Muhammed istedi diye ,dunyayi evreni var ediyor.Sonra Adem oluyor ,kaburga kemiginden Havva`yi yaratiyor.Seytan adinda birsey var, o killik yapiyor ,tanri tamam ulen diyor artislik yapma ,git kullarimi caydir bakalim diyor , caydirabilirsen.Seytan da tamam ulen diyor ,sen gorursun sen hele bir bekle diyor.Falan filan ama tanri herseyi biliyor.

Insanlara kader adinda bir cetele hazirliyor.Sonra kitap yolluyor ,peygamber yolluyor.Bakalim bizim bu yaratiklar ne yapicak bir sinav yapayim diyor.Seytan gorev basinda ,insanin kulagina kotu kotu seyler fisildiyor.

simdi nerde insanin kendi iradesi.Hem senin dininin neresinde yaziyor ozgur irade.Hayir ve ser Allahtandir demiyor mu kitabin.

Sonra hulusi mi ;baki mi ne diye birileri cikiyor ,ondan birileri turuyor.Bakiyorlar ulen olacak gibi degil bu dogmamis dogrulmamis olayini yutturamiyoruz artik ne yapalim ,kader mana fasa fiso birseyler ortaya karisik yollayalim.Yedirmeye calisiyorlar.

Sende aslinda ozgur iradenin olabilecegine emin olsan ,hemen olacak.Hadi canim sende.

Sitelerde Paylaş
Sorrow...

Samimi ve cidi sorularınıza bilgim dahilinde cevap veririm.. Bu tarz alaycı, konu ile alakasız ve küçümser sorularınız ve ithamlarınız ile ilgilenmiyorum...

Allahın neden ilahi bir adaleti yok ? Sen müslüman olarak formatlanmasaydın (ki arkadaşının sözü) kadere,kurana, nasıl bakacaktın? Gezgin95'in sunduğu resimler genetik bozukluktan kaynaklanmaktadır,allahın işi falan değil .Hamile 2 bayan düşün birisi devamlı ilaç,sigara ve alkol kullanıyor,diğeri kendisini düzenli besliyor.Bu durumda müptala kadının bebeği %90 resimdeki kişilerden biri gibi olur.fakat diğer bayan gibi kendisine düzenli baksa bebeğine hiç birşey olmaz.mahanayı allahta aramanın bir manası yok .

tarihinde hadiullah tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bunlar ayetler

İnsan 30.Allah dilemedikçe siz dileyemezsiniz. Doğrusu Allah, bilendir, Hakim'dir.

Haşr 23. O, öyle Allah'tır ki, kendisinden başka hiçbir tanrı yoktur.

O, mülkün sahibidir, eksiklikten münezzehtir, selâmet verendir,

emniyete kavuşturandır, gözetip koruyandır, üstündür,

istediğini zorla yaptıran, büyüklükte eşi olmayandır.

Allah, müşriklerin ortak koştukları şeylerden münezzehtir.

Bu da imanın şartları seç beğen. :)

Âmentü billahi ve melâiketihi ve kütübihî ve rusülihî ve'l yevmi'l-âhıri ve bi'l-kaderi hayrihî ve şerrihi mine'llâhi teâlâ ve'l-ba'sü ba'de'l mevti hakk* Eşhedü en lâ iâhe illallâh ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve rasûlüh.

Ben Allahü Teâlâ'ya, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe, kadere; hayır ve şerrin Allahü Teâlâ'nın yaratmasıyla olduğuna inandım. Öldükten sonra dirilmek de haktır. Ben şehadet ederim ki, Allâhü Telâ'dan başka ilâh yoktur. Ve yine şehadet ederim ki, Muhammed (s.a.v) Onun kulu ve peygamberidir.

Allah'a yüklenen sıfatlar ve adlar cüzi iradeye imkan vermiyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...