Jump to content

Kader Nedir ?

Recommended Posts

Bunu yazacağını Allah biliyor muydu?

Evet-Hayır?

.

İraden olmadığı için mi Evet/Hayırdan başka cevap kabul etmiyorsun. ?

Aklı olanın şuuru vardır, şuuru olanın iradesi vardır. İradesi olan seyyiatından mes’üldür.. Ama sadece Evet/Hayır dan başka bi idrak kapasitesi olmayan birisi sanırım dinen mazurdur.. Çünki Allah Akıl ve şuur nasip etmediği kullarını Mes’ul tutmuyor.. Sanırım sizin bi şansınız olabilir…

Benim iradem var; Ben bundan eminim.. İradesi olmadığını sananlar önce ne olduklarını bi anlasınlar..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 204
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Allahın neden ilahi bir adaleti yok ? Sen müslüman olarak formatlanmasaydın (ki arkadaşının sözü) kadere,kurana, nasıl bakacaktın? Gezgin95'in sunduğu resimler genetik bozukluktan kaynaklanmaktadır,allahın işi falan değil .Hamile 2 bayan düşün birisi devamlı ilaç,sigara ve alkol kullanıyor,diğeri kendisini düzenli besliyor.Bu durumda müptala kadının bebeği %90 resimdeki kişilerden biri gibi olur.fakat diğer bayan gibi kendisine düzenli baksa bebeğine hiç birşey olmaz.mahanayı allahta aramanın bir manası yok .

Biz Varlığı, Mevcudatı, Bilimi ve Kanunları ve İradeyi red etmiyoruz ki.. Sadece bunların hepsini yaradanın Allah olduğunu; insanın iradesi ile neye meyil ederse yine Allah'ın Külli İradesi ile Koymuş olduğu kanunlar çerçevesinde neticeyi de yine Allah'ın yarattığını söylüyoruz... İradeyi red etmek ve tümüyle Köle yada robot olduğunu düşünmek akıl işi değil... Hayvanlarda da; meleklerde de irade vardır.. Hayvanlarda şuur yoktur, Meleklerde de emredilenin zıddını yapabilme yani asi olabilme kabiliyeti yoktur...

İnsan ise tüm esmaya mazhar olduğu için; şuur ve irade sahibi olduğu için itaat ile isyan arasında tercih edebilme kabiliyetine sahiptir..

Resimlerdeki örnekler yada hayat içindeki diğer örnekler hikmet perdesi arkasında gizlenmiş olan kanunların tecellisidir.. Ortada bir sorun varsa; Bu soruna sebeb olan bir etken mutlaka vardır.. Allah bu dünyada herşeyi bir sebebe bağlamış.. Hayat gibi sebeblerle açıklanamayan ama inkar da edemediğimiz direk Kudretinin bir tecellisini bile zahirde sebeblere bağlamış..

İnsan Kaderin mahkumu değil; Kendi kaderinin sorumlusudur... Bizler kendi irademiz ile tercih ettiğimiz bir hayatın Kaderini yazmaktayız.. Yoksa Allah'ın yazdığı bir senaryoyu oynamak zorunda kalan piyonlar değiliz.. Allah'ın bunları bilmesi ise onun Allahlık hakikatinin ve İlm-i Muhitinin bir gereğidir.

Sitelerde Paylaş

Hem kitap degismemis diyorlar ,bas bas bagriniyorlar.Hemde `ozgur irade`leriyle yok aslinda soyledir de bu boyledir deyip oldurmaya calisiyorlar.Atip tutuyorlar ,uyduramiyorlar.

power arkadas aciklamis.Din bu iste.Ne ozgur iradesi ,hur iradesi.

Siz kendi kendinizi ikna etmeye calisiyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

"Senin söylediğin gibi bir Tanrı Zalim ve Nasıkstır; Egoist ve Bencildir..."

Evet-Hayır?

Aklı olanın şuuru vardır, şuuru olanın iradesi vardır. İradesi olan seyyiatından mes’üldür.. Ama sadece Evet/Hayır dan başka bi idrak kapasitesi olmayan birisi sanırım dinen mazurdur.. Çünki Allah Akıl ve şuur nasip etmediği kullarını Mes’ul tutmuyor.. Sanırım sizin bi şansınız olabilir…

Benim iradem var; Ben bundan eminim.. İradesi olmadığını sananlar önce ne olduklarını bi anlasınlar..

Kıvırtma.

Evet-Hayır?

.

Sitelerde Paylaş

Sen eminsin ama kitabın açıkça aksini söylüyor; ne yapacağız şimdi?...

Sitelerde Paylaş
İnsan Seyyiatından tamamen Mes'uldür.. Çünki şerri isteyende, işleyende odur.. Şerri yaratmak Şer değildir, Şerri yani kötülüğü işlemek şerdir..

Allah bu Kader programı içinde İnsan gibi bir Mahluku irade etmiş... İçine öyle latifeler koymuş ve istidadına sınır tanımamış.. İnsan bu istidatı sayesinde bazı meleklerin mertebesini geçebileceği gibi, Şeytandan da aşağı inebiliyor.. Kendi Cüz-i İradesi ile; Cenab-ı hakkın Külli iradesinden ne talep ederse; onu yapabiliyor..

Demek ki Kader 2 kısımdır..

1- Bizim irademi dahilinde olan kader.. İnsan Kaderin bu kısmından mes'uldür...

2- İrademiz dışındaki kader... İnsan bu kısımdan mes'ul değildir.. Yani biz kaç kilo oldumuzdan, güzel yada çirkin oldumuzdan yada sesimizin güzelliklerinden v.s. v.s. hesap edilmiyeceğiz.. Çünki bunlar bizim irademiz Haricinde Kaderde takdir edilen şeylerdir...

1-Şimdi bir karar ver melek mi üstün,insan mı? (sana göre ya da referansın Kuran'sa Kuran'a göre)

2-Mesela hergün 6 öğün yemek yiyip oburluk yapan bir insan aslında istemeden kaderi gerği mi şişmanlıyor sence? ya da kilosu fazla olduğu için rejim yapan ve zayıflayan kişi sizin şu Al-lah'ın belirlediği kaderine ve dolayısıyla Al-lah'a isyan mı ediyor?

3-intihar ederek hayatına son veren bir insan sizin inancınıza göre iradesi dışında olan kalbinin,beyninin çalışması gibi bir durumu sonlandırarak iradesini mi geliştirmiş oluyor? Neticede iradesi dışındadediğiniz eylemleri kendi iradesi ile durdurmuş oluyor...

hadi bakalım kopyala yapıştır yapacağına benden önce soranların sorularından başlayıp cevap yaz sorulara.Biraz da senin fikrini öğrenelim,mürşitinin ne olduğunu biliyoruz zaten.

Sitelerde Paylaş
Sen eminsin ama kitabın açıkça aksini söylüyor; ne yapacağız şimdi?...

Dediğin gibi benim tabi olduğum Allah'ın kitabı.. Sen anlıyamamışsın yada kitabın olarak görmemek için kendi kafana göre yorumlamışsın... Siz anlıyamıyorsunuz yada kabul etmiyorsunuz diye; Bizden de aynı hataya ortaka olmanızı bekliyemezsiniz...

gezgin95

Bunu, bundan öncekiler ve bundan sonra yazacaklarımı ve yapacaklarımı Allah elbette biliyor.. Sadece bilmeklede kalmamış; İlminin bir ispatı olarak bildiğini yazmış ve yazdığı gibi olacak... Ama yazdığı için olmuyor.... Ben yada Sen ise Ne Allah'ın ne bildiğini yada ne yazdığını bilmiyoruz.. (Yoksa sen biliyormusun ?) Yaşayarak, tercih ederek öğreniyoruz...

Dolayısı ile istediğin kadar itiraz etsende bir iraden var; Tercih eden ve yapan sensin ve yaptıklarından da mes'ul sün....

Sitelerde Paylaş
Dediğin gibi benim tabi olduğum Allah'ın kitabı.. Sen anlıyamamışsın yada kitabın olarak görmemek için kendi kafana göre yorumlamışsın... Siz anlıyamıyorsunuz yada kabul etmiyorsunuz diye; Bizden de aynı hataya ortaka olmanızı bekliyemezsiniz...

gezgin95

Bunu, bundan öncekiler ve bundan sonra yazacaklarımı ve yapacaklarımı Allah elbette biliyor.. Sadece bilmeklede kalmamış; İlminin bir ispatı olarak bildiğini yazmış ve yazdığı gibi olacak... Ama yazdığı için olmuyor.... Ben yada Sen ise Ne Allah'ın ne bildiğini yada ne yazdığını bilmiyoruz.. (Yoksa sen biliyormusun ?) Yaşayarak, tercih ederek öğreniyoruz...

Dolayısı ile istediğin kadar itiraz etsende bir iraden var; Tercih eden ve yapan sensin ve yaptıklarından da mes'ul sün....

O zaman sinava ne gerek var?

Sitelerde Paylaş
"Senin söylediğin gibi bir Tanrı Zalim ve Nasıkstır; Egoist ve Bencildir..."

Evet-Hayır?

Kıvırtma.

Evet-Hayır?

.....

gezgin95

Sen bunu söylemeyebilir miydin? Söylememe iradesini gösterebilir miydin?

bakalım şimdi kaç sayfa kıvırtacaksın.

.

Sitelerde Paylaş

Çünki Esmayı İlahi tezahür etmek istiyor.. Bu tezahür için böyle bir kainat gerekli... Ve yine Allah'ın Adaletinin bir gereği.. Sınav olmadan insanlar Cennet, Cehennem diye ayrılsaydı; İnsanın itiraz etme hakkı olurdu...

Çünki Kendi varlığını dahai bilmeyen ve iradesi ile yaptığı bunca işe rağmen hala varlığı konusunda bile terettüde düşen bir insan bu filmi seyredip; Gerçekte ne olduğunu görmek zorunda...

Sitelerde Paylaş

Evet gezgin95...

O yazıları yazmayabilirdim, farklı içerikte yazabilirdim... Ama yazdım ve o Kaderim oldu... Yazmadan öncesi ise mümkünattır... Mümkünatın ise gerçtekte vucudu yoktur; Milyarlarca ihtimal içerir..

Sitelerde Paylaş

Iman ne demektir ?

Kayitsiz ,sartsiz ,sorgusuz ,sualsiz yaraticiya ve onun cesitli eylemlerine inanmaktir.

Bu eylemler nelerdir ?

Bu eylemler imanin sartlaridir.6 tanedir.

Konumuz imanin sarti ,surtu degil.Yalnizca birtanesi.Neymis ,kadere imanmis.Simdi gelelim Mask`in kivirtip durmasina neden ,hicbir anlam ifade etmeyen ,olan anlaminda kendisiyle celistigi kader kavraminin acilimina:

(Hayır ve Şer; her şeyin Allah’ın takdiri ve yaratmasıyla olduğuna) inanmak. Kader, Allah Teâlânın, ezelden ebede kadar olacak her şeyi en ince ayrıntılarıyla bilip takdir etmesidir.Allah kullarına hayrı da şerri de serbestçe seçebileceği bir irade vermiştir. İnsan iyiliği veya kötülüğü kendi seçer. Onun seçtiğini de Allah yaratır. Ancak, Allah Teâlâ, kulun kötülüğü seçmesine razı değildir. Bu yüzden kullar kendi seçimlerine göre karşılık göreceklerdir. İste, hayır ve şer her şeyin Allah’ın yaratmasıyla meydana gelmesinin anlamı budur. Buna da inanmak iman esaslarındandır.

diyanet

Nasil bir mantiktir bu ?

Hayır ve Şer; her şeyin Allah’ın takdiri ve yaratmasıyla olduğuna inanmak.

Demek ki ;hersey tanrinin takdiri ve yaratmasiyla oluyor.Sen `bu boyle olsaydi` dedigin zaman bile tanrin bunu biliyor.

Allah kullarına hayrı da şerri de serbestçe seçebileceği bir irade vermiştir

Sonunda tanri dayanamayip bizlere yarattiklarindan secim hakki veriyor.Pek demokratik.E madem benim secimimi ezelden beri biliyor ;nasil oluyorda ben secimimde ozgur oluyorum?

İnsan iyiliği veya kötülüğü kendi seçer. Onun seçtiğini de Allah yaratır.

Benim sectigimi yaratiyorsa ,ezelden beri yaratilan ne ?Secimi mi biliyorsa ,neyi bekliyor ?Biliyorsa ,ben neyi neye gore seciyorum ?Ozgur irade bunun neresinde?

Ancak, Allah Teâlâ, kulun kötülüğü seçmesine razı değildir.

E zaten benim secimimin kotu olacagini bilmiyormuydu ?Kaderimizi kendi iradesine gore yazmamismiydi ?Madem benim irademe razi olmayacak ,o zaman bana niye irade veriyor?Yok eger vermediyse ben nasil secim yapiyorum?

Bu yüzden kullar kendi seçimlerine göre karşılık göreceklerdir. İste, hayır ve şer her şeyin Allah’ın yaratmasıyla meydana gelmesinin anlamı budur.

Herseyi yaratmissa ve biliyorsa ,sonu ,baslangici ,eti ,butu ;ve benim secimlerimi de onceden tayin etmisse sonradan niye kiviriyor da benim secimlerime gore beni yargiliyor?

Muhammed`in kafasi karismis.Atmis ortaya birseyler ,bakmis bir kac mantikli adam sorguluyor ,sivadikca sivamis ,sivadikca sivamis.

Adam namaz kilarken kalp krizi geciriyor ,oluyor.Bir tane musluman evladi donup bakmiyor.Magazin programlarina Suleyman Ates`i cikariyorlar.Halk tepkili hakli olarak soruyor.Imam aciklamaya calisiyor en sonunda `onun vadesi dolmus,oyle olmasaydi allah digerlerinin kalplerini bu olaya karsi kapamazdi`

Olen adamin oglu doktor.Suleyman Ates atiyor ,bu doktor tutuyor.Yahu baban resmen oldurulmus doktor efendi,insanlik oldurulmus.

Kader ,kismet atip tutuyorsunuz ,ozgur irade deyip duruyorsunuz.Ozgur iradeyse madem o kalp krizi geciren ihtiyara bakmayanlar katildir.

Sitelerde Paylaş

gezgin95

Bir türlü anlatamadık size ilmin maluma tabi olamayacağını... Bak arkadaşım malum eğer ilimden sonra ise ki öyle, çünkü Allah ezeli ve Alim-i mutlak; bu durumda ezelden beri statik bir şekilde zaten Alim-i mutlak olan Allah'ın ilminde ne varsa her yaratı onu oynamak zorundadır ve Allah değişemez; çünkü zaten Alim-i mutlak; bu durumda değişken bir evren de olamaz ve Allah da hiçbir şeye şu anda müdahale edemez... Kısacası malum ilme tabidir aslında bu durumda...

Sitelerde Paylaş

Kader diye bişey yoktur arkadaşlar herşey rastlantıdır. Evren kaotik bir yapıdadır ve hiçbirşey mükemmel değildir sorun sadece yaşadığımız gerçekleri oldukları gibi göremeyen yada görmek istemeyenlerin ergenlik bunalımlarını yada akli denge sorunlarını insanlığa gerçekmiş gibi kakalamaya çalışmasından kaynaklanıyor

Sitelerde Paylaş

Çünki sizler bizler aşamadığınız bir Zaman Mefhumu le kısıtlamışsınız... Önce ve Sonra mefhumları olmadan düşünemiyoruz..... Bu nispi kavramlar bizim için var; Allah için yok.......

Bence mesele çok basit....

Baştan yazdıklarımı bi daha okuyun.. Açık fikirle okuyun; Neresine itiraz edebilirim mantığı ile değil...

Sitelerde Paylaş
Çünki sizler bizler aşamadığınız bir Zaman Mefhumu le kısıtlamışsınız... Önce ve Sonra mefhumları olmadan düşünemiyoruz..... Bu nispi kavramlar bizim için var; Allah için yok.......

Böyle diyerek hiçbir şeyden sıyrılmış olmuyorsunuz; hatta daha da batıyorsunuz...

Sitelerde Paylaş

"MASK: Meleklerde de emredilenin zıddını yapabilme yani asi olabilme kabiliyeti yoktur..."

EMİN MİSİN?

Bakara 30

Hatırla ki Rabbin meleklere: Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım, dedi. Onlar: Bizler hamdinle seni tesbih ve seni takdis edip dururken, yeryüzünde fesat çıkaracak, orada kan dökecek insanı mı halife kılıyorsun? dediler. Allah da onlara: Sizin bilemiyeceğinizi herhalde ben bilirim, dedi. *

Peki burada görülen sizin Al-Lah'ın sözünü eleştirme ve karşı çıkma iradesini nereden bulmuşlar?

Siz önce hayır ve şerrin nereden olduğuna karar verin bence.

Nisâ 78

Nerede olursanız olun ölüm size ulaşır; sarp ve sağlam kalelerde olsanız bile! Kendilerine bir iyilik dokunsa "Bu Allah'tan" derler; başlarına bir kötülük gelince de "Bu senden" derler. "Hepsi Allah'tandır"" de. Bu adamlara ne oluyor ki bir türlü lafanlamıyorlar!

Nisâ 79

(Medenî 92) Sana gelen iyilik Allah'tandır. Başına gelen kötülük ise nefsindendir. Seni insanlara elçi gönderdik; şahit olarak da Allah yeter.

HANGİSİ DOĞRU? (bence hiçbiri)

Şarap içiyorum, doğrudur.

Aklı olan da beni haklı bulur.

İçeceğimi biliyordu Tanrı,

İçmezsem Tanrı yanılmış olur.

(Hayyam)

Sitelerde Paylaş
...Sınav olmadan insanlar Cennet, Cehennem diye ayrılsaydı; İnsanın itiraz etme hakkı olurdu...

Bunu senin aklin aliyor mu?

Simdi dusun...

Diyelim ki allah seni sinavsiz cehenneme almis..

Karsina cikmis; "butun evreni ben yarattim" diyor...

Ayrica da, "..senin cehennemlik olacagini bildigim icinde seni direk olarak buraya aldim.." diyor.

Arka planda kan govdeyi goturuyor, alevler, zebaniler filan...

Bu nokta da nasil itiraz edebilirsin ki zaten. "Evreni yarattim" diyor, "senin ne yapacagini biliyordum" diyor...Daha ne desin...

"Yok, olmaz efendim ben itiraz ediyorum" diyecek halin mi var. Evreni yaratan adam benim ne yapacagimi da bilmistir mutlaka deyip, kuzu kuzu gibip yanmaya baslarsin...

Milyarlarca yil icinde bir noktada allah seni yaratiyor. 70 yil gibi goreceli olarak cok cok kisa bir sure senle saklanbac oynuyor, saklandigi yerde bulamazsan da sonsuza kadar yakiyor.

Samimiyetle soyluyorum, su an otursam yarim saat icinde daha inandirici bir hikaye yazarim..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...