Jump to content

Şirinler de Komünistmiş!

Kominist Şirinler  

41 oy

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Mazlumların ellerine fırsat geçince nasıl zalim olduklarını biliyorsan eğer bunun imkansız olduğunu anlarsın. Güzel bir dünya ancak tüm insanlık belli bir medeni bilince ulaşınca olabilir. Çok uzun bir yol yani. O zamanda anlayışlarımız çok değişmiş olabilir. Şirinler gibi değilde daha güzel bir dünya isteriz belki.

evet işte bende o bılınce ulaşıcağımız umuduyla yaşıyorum zaten benım ömrum yetmez tabı bızım ömrumuz yanı ama torunlarımız için bu bılınce ulaşmaya çalışmalıyız

Sitelerde Paylaş
  • İleti 136
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

evet işte bende o bılınce ulaşıcağımız umuduyla yaşıyorum zaten benım ömrum yetmez tabı bızım ömrumuz yanı ama torunlarımız için bu bılınce ulaşmaya çalışmalıyız

Torunlar.:) Çok iyimsersin ya. Ben çok uzun bir yol diyorum sen yakın gelecekten bahsediyorsun. İnsanlık öyle iyi falan değildir. Doğanın içinde zor şartların içinden çıkmıştır. Ancak medenileşerek bu kadar olabildi. Tabii buna ne kadar medeni olmak dersen. Eğer medeniyetini geliştirebilirse, tabii paralelinde de kendini güzel bir dünya yaratabilir.

İyilik kötülük dinlerden bizim dilimize dolanmış kavramlar. Sadece denetim ve ıslah etme var. Hani tohum ıslah eder gibi. Bunlar ne kadar başarılı oluyorsa bize göre iyilik olarak anlaşılıyor.

Sitelerde Paylaş
Kime karşı anarşistsin o zaman? Doğaya karşı mı? Mazlumun içinde zalim var gerçek bu. İstisnalar vardır ama çok az.

Doğa senin içinde de işliyor. Çok uzun zaman sürecinden sonra belki insanlık bazı şeyleri başaracak. Ama o zamanda o insanlık bugünkünden farklı olacak. Hayal bile edemeyeceğimiz bir noktada olacak. Sorunlarımızın çözümü doğa yasalarına göre kimbilir nasıl bulunacak. Senin şu anki anarşizmin ne işine yarıyor? Kendini üzmekten ve kaybetmekten başka.

yarın bu konuda bir makale yayınlayacam şimdi gidip uyumam lazım nede olsa doğa enim içimdede işliyor.Senin söylediklerinin benzerlerini Mao'nun eserlerinde okumuştum oda insanlığın kendisini bilinçli bir şekilde kendi isteğiyle yeniden oluşturacağı zamana kadar acıların kaçınılmaz olduğundan bahsediyordu.

Eletirilmek güzeldir.Eleştirilerin için teşekkür.iyi geceler (tabi bu koordinatlardaysan)

Sitelerde Paylaş
Torunlar.:) Çok iyimsersin ya. Ben çok uzun bir yol diyorum sen yakın gelecekten bahsediyorsun. İnsanlık öyle iyi falan değildir. Doğanın içinde zor şartların içinden çıkmıştır. Ancak medenileşerek bu kadar olabildi. Tabii buna ne kadar medeni olmak dersen. Eğer medeniyetini geliştirebilirse, tabii paralelinde de kendini güzel bir dünya yaratabilir.

İyilik kötülük dinlerden bizim dilimize dolanmış kavramlar. Sadece denetim ve ıslah etme var. Hani tohum ıslah eder gibi. Bunlar ne kadar başarılı oluyorsa bize göre iyilik olarak anlaşılıyor.

canım torunlar derken ılerkı nesıller demek ıstemıştım yanı kendı torunlarımız değıl :)

Sitelerde Paylaş

bağlantının kendi torunlarından(gelecek) bir sıkıntısı yok sanırım

tabi yaşadığımız koşular

bir kapitalis oyunla karşılaşmassa

yani para birimi yer değiştirip bir oyun oynamasa

yani obama rüyasında bir senoryo görmese

yani işler hp böyle giderse bir sorun yok

yani kapitalizim kavgaya tutuşmasa

yani ekonomik çöküşler yaşanmazsa

kısacası bugün yarını değiştirecektir kimse engel olamaz

Sitelerde Paylaş
bağlantının kendi torunlarından(gelecek) bir sıkıntısı yok sanırım

tabi yaşadığımız koşular

bir kapitalis oyunla karşılaşmassa

yani para birimi yer değiştirip bir oyun oynamasa

yani obama rüyasında bir senoryo görmese

yani işler hp böyle giderse bir sorun yok

yani kapitalizim kavgaya tutuşmasa

yani ekonomik çöküşler yaşanmazsa

kısacası bugün yarını değiştirecektir kimse engel olamaz

Benim tuzum kuru diye ortaya çıktığımı hiç hatırlamıyorum. Üstelik iyi durumda olan birisinin bile geleceği meçhuldur. Hayat süprizlerle doludur malum. Ne yapayım? Dünyayı mı değiştireyim arkadaşım? Var olan koşullardan ve gerçeklerden bahsediyoruz. Kim hayatın kolay olduğunu söylüyor ki. Zor bir dünyada yaşıyoruz. Kimileri için ise çok daha zor. Bu kadar üzülenler olarak siz ne yapabiliyorsunuz? Bırak bir şey yapmayı, öneriniz nedir diye sorduğumuzda tatmin edici bir cevap bile veremiyorsunuz. Öyle teorilerle hayallerle olmuyor bu işler. Ya fazla ters konuşmayayım diyorum ama illa zorluyorsunuz. Sapır saçma hikayeler anlatıp durmayın. Biraz gerçeklere uyanın.

Sitelerde Paylaş
marcos, teşekkür ederim.

Cümlen kendi içinde çelişiyor. İmkansızı istemek nasıl gerçekçilik oluyor? Bunlar tuhaf sloganlar.

Che'nin güzel bir sözüdür. Gerçekçi ol imkansızı iste. Bu slogandan öte bir duruştur. Ve dünya tarihi, imkansızı isteyip gerçekleştiren insanlarla doludur. Asıl gerçekçilik de budur.

saygılarımla

Sitelerde Paylaş
Che'nin güzel bir sözüdür. Gerçekçi ol imkansızı iste. Bu slogandan öte bir duruştur. Ve dünya tarihi, imkansızı isteyip gerçekleştiren insanlarla doludur. Asıl gerçekçilik de budur.

saygılarımla

Che yürüdüğü yolda başarılı olmuş mu? Olmuş dersen hani sonuç? Duruşmuş. Dura dura bir yere varılmaz.:) Dünyada işler duruşla yürüseydi... Hikaye bunlar. İşler aktif rol almakla ve olayları bir şekilde yönlendirmekle yürür. Senin duruş dediğin bir kararlılık ve tavır göstermektir. Ama arkası boş olduktan sonra kararlılık ve tavır bir işe yaramaz.

İmkansıza yakın olanı Atatürk başarmış. Ama imkansızı başarmış değil. Çünkü imkansız olan başarılamaz. Mantığa aykırı. Atatürkünde o imkansıza yakın olanı nasıl başardığına her gün biraz daha hayret ediyorum zaten. Böyle bir deha görülmemiştir. Onun sırtladığı yükü çekebilen bir kişi bile olmamıştır. Bir insan bu kadar ketum ve kararlı olsun şaşılacak şey. Ama demek ki olabiliyormuş. Büyük başarı işte budur.

Bana imkansızı başaran bir tek insan gösteremezsin. Bu sözü mecazi olarak değerlendirmeye kalkarsan belki olabilir. Ama o mecazlar eskidendi. Şimdi ne sloganlar ne mecazlar işe yarıyor. Günümüzde gerçekçilik esas. Doğrusuda budur. Romantik ideologluk çekilecek şey değil.

Sanada saygılar.

tarihinde baglanti tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Che yürüdüğü yolda başarılı olmuş mu? Olmuş dersen hani sonuç?

İmkansıza yakın olanı Atatürk başarmış. Ama imkansızı başarmış değil. Çünkü imkansız olan başarılamaz. Mantığa aykırı. Atatürkünde o imkansıza yakın olanı nasıl başardığına her gün biraz daha hayret ediyorum zaten. Böyle bir deha görülmemiştir. Onun sırtladığı yükü çekebilen bir kişi bile olmamıştır. Bir insan bu kadar ketum ve kararlı olsun şaşılacak şey. Ama demek ki olabiliyormuş. Büyük başarı işte budur.

Full destek.

Sitelerde Paylaş

Bakın siyaset yapmasını çok iyi biliyorsunuz ama hayatı okumaktan çok uzaksınız... Oysa söylediğim söz çok basitti.

Ve dünya tarihi, imkansızı isteyip gerçekleştiren insanlarla doludur.
Bu cümlenin neresine karşı çıkıyorsunuz. Dünya tarihine bakın dedim de öyle tarih kitaplarına gömülün demedim ki. İnsanlığın evrimine bakmanız yeterliydi.

"Bana bir dayanak noktası verin dünyayı yerinden oynatayım" diyen Arşimet ile "Gerçekçi ol imkansızı iste" diyen Che arasında hiçbir fark yok. Kitap sayfalarındaki kronolojik tarihi bırakıp tarihe bakarsanız, 3 gün önce imkansız gibi görünen olguların 2 gün önce "imkansız denileni başaracağım" diye yola çıkan gerçekçi insanlar tarafından olanaklı kılınabildiğini görürdünüz. 2 gün önce imkansız denilen de dün gerçekleştirilebilir konumuna getirilmiştir. Dün imkansız diye düşünülen onlarca şey bugün imkansız değil hayatın bir parçası haline gelmiştir. Bugün imkansız gördüğünüz bir çok şey de yarın, en gerçekçi insanlar tarafından imkansız kategorsinden çıkarılacaktır.

Ama siz ve Full force destekçiniz lafı sadece toplumsal olarak algıladığı için hemen siyasi bir tavır olarak "bu yanlış" diyorsunuz. Yanlış dediğiniz Che'nin sözü veya benim bakış açım değil. Siz insanlığın tarihini yanlış olarak görmeye, yanlış olarak anlatmaya çalışıyorsunuz.

Örnekler istemişsiniz, hangisini sayayım yüzlerce örnek var imkansız denilip de gerçekleştirilen. Belki siz, piramitleri insanoğlunun gerçekleştirmesinin imkansız olduğunu, uzaylılar tarafından yapıldığını düşünebilirsiniz ama bugün bile imkansız gibi gözüken o yapıları insanoğlunun bizzat kendisidir yapmıştır. Seksen Günde Devrialem veya Denizler Altında 20 bin Fersah eserleriyle döneminde en büyük imkansızlıkları dile getiren Juleis Verne'in zamandaşları da sizler gibi düşünmüştü ama tarih sizin gibi insanların önüne "imkansız" engelini koyanları değil Jules Verne'i haklı çıkardı değil mi aynı Da Vinci'yi haklı çıkardığı gibi ?

Einstein der ki; Ortaya atılan fikirlerde bir ilginçlik, saçmalık yoksa bu fikirde umut yok demektir....

Siz saçma olmayan, statükocu düşüncelerinizle yaşamaya devam edin. Yukarıda dedim, imkansız denilenin gerçekleştirildiği yüzlerce örnek sunaribilirim ama olayı anlamak isteyene bir veya iki örnek bile yeter. Geriye kalan 98 tanesinin gereği bile yok.

saygılarımla

Sitelerde Paylaş

hallac01, her düşünce değil ama bazı düşünceler hayata geçirilebiliyor. Ancak başarılı olmuş düşüncelerde çok suistimal ediliyor, bunu bilirsin. Örnek göstererek olmayacak şeyleri olacak gibi pazarlamaya kalkarlar.

Archimed bilimsel bir iddiada bulunuyor. Ayrıca gerçekleşen düşüncelerde nedense çoğunlukla bilimsel alanda oluyor. Şimdi sitem ediyorsun ama Che bilimsel bir buluş yapmış biri değildir ki. Siyasi bir davası olan birisidir. Bende doğal olarak Atatürk ü örnek verdim ve ona göre yorum yaptım. Sen konuyu bilime ne diye getirdin?

Che nin sözü sosyal anlamda çok havada kalıyor bana göre. Senin anlayışın böyle olmayabilir. Yorumlayarak ve mecazi hale getirerek değerlendiriyorsun. Ben realizmi benimsiyorum. Ortada şu diyecek bir başarısı olmayan birinin realizmden uzak romantik bir sözünü ciddiye alamayacağım.

Saygılar.

Sitelerde Paylaş

''Gerçekçi ol imkansızı iste'' lafı, insan yeterince gerçekçi olduğunda imkansız gibi görünen şeylerin aslında hiç de imkansız olmadığını anlatır. Burada ''gerçekçi olmak'' lafıyla, dönüştürücü insan pratiğine ve bu yöndeki kararlılığa atıf yapılmaktadır.

Eğer kararlılık, dönüştürücü azim, zeka, cesaret ve fedakarlığı Che'de göremiyorsanız kimsede göremezsiniz. Ayrıca Che başarılı bir devrimcidir, Küba'da devrimini yapmıştır. Kaldı ki Küba devrimini muhafaza edememiş olsaydı ne olurdu ki? Eğer sorun sistemden kaynaklanmıyor ve düzeltilebilir bir hatadan kaynaklanıyorsa tekrar denememek için bir sebep var mı? Ya da şöyle soralım: Atatürk'ün cumhuriyeti gelecekte birgün ılımlı islama dönüşürse, bu topraklara laik cumhuriyetin tekrar getirilmesi fikri için de süslü bir reddiye döşenip ''hayatın gerçeklerini'' buna kılıf uyduracak mısınız?

Eğer ''hayatın realitesi'' adı altında mücadele kaçkınlığı ve pasifistliğimizi meşrulaştırmaya çalışacaksak bu sadece bizim korkaklığımızı gösterir. Sosyalizm hayal değildir, bir ülkede 70 yıl uygulanıp o ülkeyi süper güç yapması onun hayal olmadığının en büyük kanıtıdır. Zaten tarihin maddeci analizinin yapılmasıyla ulaşılmış bir sonucun hayal olduğunu söylemenin bir ateist için tutarsız olduğunu belirtmek gerekir.

Bir taraftan ''hayatın realitesi'' uğruna mevcuda boyun eğmeyi vaaz edip, diğer taraftan da Atatürk'ün devrimciliğini övmek bir çelişki değil midir? Atatürk neden ''hayatın realitesine'', ''varolan gerçeklere'' uymadığı ve ''duygusal davrandığı'', ''dünyayı değiştirmeye çabalıdığı'' için Che ile aynı hışma uğramıyor? Bir devrimciyi el üstünde tutup öbürüne sövmek niye? Üstelik de bu, ''yaşamın gerçekleriyle ters düşüp duygusal maceralara atılmamak'' bahanesiyle yapılıyor! Aynı ''aklı selimi''(!) Atatürk devrimleri için de göstermemek bir çelişki değil midir?

Devrimcilerin ve devrimci mücadelelerin saygınlığını, o devrim denemesinin sonucuna göre tayin etmenin(yani sonuca göre sebep üretmenin) müslüman mantığından ne farkı var? Elbette boş işlerle uğraşılmamalıdır ama bir denemenin başarısızlığından ders alıp onu tekrarlamamak ile denemeyi bırakıp kötüye boyun eğmek arasında fark vardır. Bunun adı akılcılık değil, mücadele kaçkınlığına kılıf uydurmaktır.

tarihinde Freddie tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Demek siz hala olayı toplumsal olarak deağerlendirmek istiyorsunuz. Tamam öyle yapalım.

Şimdi sitem ediyorsun ama Che bilimsel bir buluş yapmış biri değildir ki. Siyasi bir davası olan birisidir. Bende doğal olarak Atatürk ü örnek verdim ve ona göre yorum yaptım. Sen konuyu bilime ne diye getirdin?

Konyu niye bilime getirdim, siz bir sözü tek bir cepheden anlamaya çalışıtğınız için yanlış sonuca varıyorsunuz. "Gerçekçi ol imkansızı iste" insana dair bir sözdür. İnsanın faaliyet gösterdiği her alanı kapsar. Bunu söyleyen biri siyasi biriymiş. Siyasi biri, sadece siyasete dair bir alf mı eder. Engels veya Lenin de gözünüzde siyasi görünebilir ama onların bilimsel sözlerini de söyleyebilirim. Böyle kısıtlama mantığınız yerinde değil.

Toplumların evrimi de bilimsel bir süreçtir. Siz toplumsal örnek vermemi istediniz onuda vereyim ama siz de bir değişiklik olacağını sanmıyorum. Çünkü

Che yürüdüğü yolda başarılı olmuş mu? Olmuş dersen hani sonuç?
sözünüz sizin pragmatist bir bakış açısına sahip olduğunu gösteriyor. Mesela spartaküs desem imkansız denileni başarmıştır. Ama siz diyecveksiniz ki, spartaküs binlerce köle arkadaşıyla birlikte ölmedi mi diyeceksiniz? Sizin için başarı "oldu da bitti maşallah" türünden bir başarı. İlla o anda elinizde somut bir başarı olmalı. Oysa spartaküslerin başarısı kendilerinden sonra köleci toplumun yıkılışı ile ortaya çıkmıştır.

Ben sizinle 1956 yılında Küba üzerine bir sohbet etsek ve şöyle bir anekdotu paylaşsak

(Fidel 18 Aralık 1956'da kardeşi Raul'a sorar)

"Ne kadar tüfek var sende?"

"Beş"

"Bende de iki tane var, hepsi yedi yapar, artık bu savaşı kazanabiliriz..."

Dip not: Bu silahları kullanacak insan sayısı ise sadece 12'ydi...

siz bu insanların deli olduğunu, bir imkansızın peşinde koştuğunu söyleyecektiniz. Ama sizin imkansız gördüğünüz şey bir gerçektir artık. (Burada Küba'yı tartışmıyorum. BUgün Küba nedir ne değildir tartışması değil konumuz. Zatenh forumda epey yapılıyor bu tartışma)

Toplumsal başarılara dair örnekler mi vermek lazım ülkemizdeki kurtuluş savaşı da imkansızın olunabilir yapıldığına dair bir örnektir. Vietnam halkının ABD'yi dize getirmesidir imkansız gibi görüneni başarmaktır. Bazı insanlar 2 öğün yemek yemeyip oruç tutuğunda, "öldüm bittim mahvoldum" diye feryatlar ederken Boby Sands'in, ülkemizde de ölüme meydan okuyan bedenler imkansız denilen bir çok şeyin iradeye bağlı olarak imkansızlıktan çıkarılabildiğini göstermiştir.

Bu örnekleri veriyorum ama sizin fikirlerinizin değişmeyeceğini biliyorum. Madem tartışıyoruz başkalarıda okur insanların kafasında bir fikir oluşsun diye yazıyorum... (Bakın ben de sizin inanmanızın imkansız oludğunu bile bile yazıyorum. Belki imkansızı gerçekleştirebiliriz :) :) )

saygılarımla

Sitelerde Paylaş
Cinselliğin egemen sınıflarca kontrol edilmesi ve sömürülmesi! Süper olmuş... Ama sorun Şirine'nin cinsellik adına fazla birşey sunmaması... :) I appreciate your effort, really!

Hocam aklıma başka birşey gelmemişti,zorla gönderme bulmaya çalışmak hep süper sonuç vermiyor.Marcos'un yaklaşımı tutarlı olmuş ama bak :rolleyes:

tarihinde Kara tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Freddie ve hallac01, anlattıklarınızı anlıyorum. Bunlar sizin görüşleriniz ve dünyaya bakış açınız. Bende kendi realist bakış açıma göre sizden farklı düşünüyorum. Bahsettiğiniz konularla ilgili forumda uzun tartışmalar yapıldı, o konulara girmek istemiyorum.

Ancak şu kadarını söyleyeyim. Evet ben sonuca bakarım. Bir söz vardır. Zaferin yerini hiç bir şey tutmaz. Boş hayallerin peşinde ömrünü tüketen nice insan gelmiş geçmiştir dünyadan. Bu yolda galiptir mağlup gibi sözlerde vardır. Bir dava uğruna çarpışmanın şerefi anlatılıyor işte. Ya çok avuntu şeyler bunlar.

Mücadele kaçkıncılığı imiş. Sen ne diyorsun ya Freddie. Herkesin mücadele anlayışı bir olmak zorunda mı? Bana ne senin sosyalist hayallerinden. Ben başka şeyler hayal ediyorum belki. Realist biri olarak daha gerçekçi hayallerim var belki. Hem şu yaşadığımız dünyaya bak. Kiminle mücadele edeceksin acaba? İpler kimlerin elinde bilen var mı? Ara ki bulasın. Senin daha bunlardan bile haberin yoktur. Senin diline düşen mevkiler ve insanlar yönetmiyor dünyayı. Onlar kim kimse bilmiyor.

Kurtuluş savaşı hallaca görede örnek verilebilecek bir başarı. Ama böyle büyük başarı örneklerinin, ortada bir başarısı olmayan davalara malzeme yapılmasını anlamıyorum. Kardeşim senin davan ne? Şu şu. Eeee ne var elinde o dava adına? Bana davanın başarılarını say. Tııısssss. Bir ton laf ortada somut bir şey yok. Hatta bir ton hata ve sefalet.

Bakın forumda tartışıyoruz ve çok sert tartışmalarda yapılıyor. Samimiyetle bir şey söylemek istiyorum. Söylemesemde olur ama bu eleştirimin belki bir faydası olur. Hayal dünyasında yaşıyorsunuz. Bir davayı din gibi benimsemişsiniz. İnsan kaynaklı sorunların ve doğa yasalarının büyük açmazlarını göremiyorsunuz. Hayat kolay bir şey değildir. Hiç bir zaman olmamıştır. Ben hiç bir zaman şu yaşadıklarımız aman ne güzel demedim. Çok berbat şeyler yaşanıyor. Ama sorun sistemdende öte. Bunun ne işçiyle ne patronla alakası yok. Büyük bir çark kurulmuş ve insiyatif kim bilir kimlerin elinde. Sanal para büyük dert. Neyse bu kadar söyleyeyim.

Sitelerde Paylaş

Bağlantı benim seni komünist yapmak gibi bir niyetim yok, ki zaten senden komünist olmaz. Hatta genel anlamda bir devrimci de olmaz. Çünkü savunduğun fikirlerin mücadelesini veren bir yapın yok senin. Bunu, bir mücadelenin değerini onun sonucuna endekslemenden anlıyorum. Hiçbir mücadelenin sonucu baştan belli değildir; sen sonuca göre hareket ettiğine göre, zafer kesin olmadıkça elini taşın altına koymayacaksın demektir. Birileri uğraşıp didinip zaferi ufukta gösterecek, sizin gibi ''zekiler'' de sonradan katılıp zaferden pay alacaklar. Bu kafayla Atatürk'ü savunmanı da beklemezdim açıkçası. Neticede onun önderlik edip örgütlediği kurtuluş mücadelesi de başarısız olma ihtimali kuvvetli olan riskli bir işti. Sonuçlar senin için çok önemli olduğuna göre bugün yapıtı ayakta olduğu için övdüğün Atatürk'e de, yarın dinciler devleti iyice ele geçirip dönüştürdüklerinde Che'ye yönelttiğin eleştirileri yöneltmen muhtemel. Olsun ama değil mi, nasılsa islam egemen olduğu gün de piyasa işlemeye devam edecek. Hatta islamcıların ABD de arkasında olduğuna göre ve daha liberal bir ekonomik güzergaha sahip olduklarına göre size göre ılımlı islam daha iyi bile olabilir! Neticede piyasa daha rahat işleyecek, itiraz edenin kafasına din sopası her zamankinden güçlü indirilecek ve ''ülkemiz dünyaya açılacak'' ''gelişecek'' ''refahımız artacak'' çağa ayak uyduracağız''. ''Yaşasın kapitalizm, allahu ekber'' öyleyse ha?

Çok realist olduğuna göre hep güçlüden yana tavır alıyor olsan gerek. Bu durumda ateistliğini belli etmeyip en yakın AKP il teşkilatına üye olursan en ''gerçekçi'' tutumu almış olursun. Üstelik günümüz Türkiye serbest piyasasına da uyumun daha iyi olur müslüman görünürsen. Çünkü laik cumhuriyet de git gide ''hayal'' olmaya başladı bilmiyorum farkında mısın? Biz kiminle mücadele edeceğimizi iyi biliyoruz, emperyalizm ve işbirlikçisi burjuvazi. Eğer iplerin bunların ellerinde olduğuna inanmıyorsan, yani tarihi ekonomik/maddi temelde değil de başka saiklerle açıklıyorsan bu senin metafizikçiliğindir. Zira biz gerçekçilik denen şeyin değişime ve devrime vurgu yaptığını da iyi biliriz.

Dünyanın iki süper gücünden birini yaratıp uzay teknolojisinde bir numara olmuş reel sosyalizm deneyimi için hala ''tısss'' diyorsan bari bunu ''gerçekçilik'' adına yaptığını iddia etme. Ayrıca madem biz hayalperestiz ve boş işlerle uğraşıyoruz, o halde ne diye bize laf yetiştirmekle uğraşıyorsun? Sen git ''hayatın gerçekleriyle'' uğraş, bir şekilde kendini kurtarıp köşeyi dönmeye bak, altta kalanları da hiç umursama...

Bu arada marksizmin, ''doğa yasalarına uymadığını'' ve bu yüzden bizim hayalperest olduğumuzu iddia ediyorsan ya da marksizmin de bir çeşit din olduğunu söylüyorsan hodri meydan bölümünde seninle bu konuyu/konuları tartışmaktan büyük zevk duyarım -eğer sen de istersen-. Çünkü bu kesinlikle gerçek dışı bir iddia. Siz maddeciliği sadece ''allah yok'' demek sanıyorsunuz ne yazık ki. Eğer sen tartışmak istemezsen önereceğin bir başkasıyla da bu konuyu tartışabiliriz hodri meydanda...

Sevgiler...

tarihinde Freddie tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Freddie,

Hakkımda yaptığın yorumlardan ne kadar önyargılı birisi olduğun ve abuk sabuk yorum yapmaktan çekinmediğin ortaya çıkıyor. Her durum kendine özeldir. İçinde bulunulan zamanda olaylar üzerinde çok etkendir. Öyle her işe zafer garantili başlamak diye bir şey yoktur. Ancak bir çok etken değerlendirilir ve ona göre ne yapılabiliyorsa o yapılır. Geleceği kim kesin olarak bilebilir ki?

Savunduğun fikir falan diyorsun. İşte mesele bu. Senin savunduğun bir fikir var. Benim ise uğrunda mücadele verdiğim bir fikir yok. Ben hayat ve realizm diyorum. Doğanın temel gerçekleri ve bilim diyorum. Şimdi sen fikir savunmuyorum diye demokrasi ve cumhuriyete kadar lafı getirmeye kalkarsın. Onlar zaten tartışılmayacak şeyler. Ve onlar gibi başka temel olanlar zaten belli. Ama fikirlerin peşinden gitmekle işim olmaz. Hatta nefret ederim. Hayat olduğu gibi güzel.

Sen tarihten ders almak diye bir şey duymadın mı? Müslümanlar gibi kıvırmaktanda hiç çekinmiyorsun. Uzay teknolojisinde bir numara olmuş ha. Bu masalları kime yutturuyorsun sen? Kendin söyler kendin inanırsın artık. Bıktım sizin atmasyonlarınızdan. Hem gördük süper gücün halini. Hepsi şişirme hikayelermiş.

Biz kiminle mücadele edeceğimizi iyi biliyoruz gibi laflar ediyorsun. Kaç kişi ile ve neyle mücadele edeceksiniz çok merak ediyorum. Ortalık yangın yerine dönmüş kimler kimler bir çözüm üretemiyor. Senin gibiler ne yapabilir acaba? Öyle bir hayal alemindesiniz ki, sizinle iletişim kurmak mümkün değil.

Seninle hodri meydanda tartışmak isteyen varsa buyursun tartışsın. Ben zamanımı ve beyin gücümü optimum kullanmak adına sosyalizm, marksizm ve komünizm gibi konularla ilgili okumam. Çünkü bana bir faydası yok. Bunları bilmeyen birisi olarak tartışacak bilgim yetersiz.

Sitelerde Paylaş
Bu arada marksizmin, ''doğa yasalarına uymadığını'' ve bu yüzden bizim hayalperest olduğumuzu iddia ediyorsan ya da marksizmin de bir çeşit din olduğunu söylüyorsan hodri meydan bölümünde seninle bu konuyu/konuları tartışmaktan büyük zevk duyarım -eğer sen de istersen-. Çünkü bu kesinlikle gerçek dışı bir iddia. Siz maddeciliği sadece ''allah yok'' demek sanıyorsunuz ne yazık ki. Eğer sen tartışmak istemezsen önereceğin bir başkasıyla da bu konuyu tartışabiliriz hodri meydanda...

Sevgiler...

Yaw Freddie,

Sen bize komünler halinde yemek yemekten, çamaşır-bulaşık yıkamaktan falan sözediyorsun.

Çocuğunuzu doğurun, toplumun ve devletin ellerine bırakın, sorumluluğunuzu azaltın diyorsun..

Çocuklar sizin malınız değildir, topluma aittir, herkes birbirinin çocuğunu eşit derecede koruyup kollayacak diyorsun..

Kadınlara cinsel özgürlük tanıdığınızı sanıyor, babasız doğacak çocukların toplumca sıradan bir şey gibi karşılanacağını, isteyenin tek eşli, isteyeninse çok eşli yaşayabileceğini söylüyorsun..

Bunların hepsi insana aykırı anlıyor musun?

Daha neyin mücadelesini verip anlatıyorsun, anlamak mümkün değil.

Sen daha insanı tanımıyorsun.

İnsanı neyin mutlu edeceğini ise hiç bilmiyorsun.

Kurtul bu dinden Freddie, kurtul.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...