Jump to content

Recommended Posts

Uzun zamandir böyle bir konu acmak istemistim ama nedense hep erteledim.Iskence, insanlik tarihinden buyana süregelen bir olaydir.Iskence neden vardir?Neden yapilir?Zorunlumudur?Iskenceye kim basvurur?.....vs

Ben, iskenceyi zayif insanlarin,ideolojilerin basvurdugu bir olay olarak degerlendiriririm.Iskenceye basvuranlar,ellerindeki kanuni gücleri kullanarak ,karsi tarafi yildirmak amacli kullanirlar.Dünyada oldugu gibi Türkiyede iskenceden ölen bir yigin insan vardir.Benim aklima gelen mesela;Metin Göktepe,Erdal güney,Engin Ceber geliyor simdilik.Fasizmde,komünizmde,dinde iskence olmustur.Peki neden?

Iskence neden mesruymus gibi uygulanir?Iskence mesrumudur?Mesru degilse neden yapilan iskencelere dur diyemiyoruz?Devlet veya herhangi bir kanun koyucunun olmasi iskenceyi mesrulastirirmi?

Tükiye, Iskence konusunda darbe dönemleri basta olmak üzere ,günlük yasamda bile Iskence konusunda hicbir ülkeden asagi kalir yani yok.

Türkiye, yapilan Iskencelerin "Münferit"oldugu,"polisin egitimsizligi"gibi yalanlara basvurulan bir ülkedir genelde.Oysa Iskence ne bir "Münferit"olaydir nede,polisin acemiligidir.işkence bir devlet politikasidir. Ve bu sömürü ve zulüm düzeni sürdükçe işkence de varolacaktir.

Osmanli´dan ve ittihat terakki´den süregelen bir iskence sistemi yillarca devam etmistir.Devam edecektir.Mesela "Falaka"cezalari vardi Osmanli´da.

Itiraf etmeleri icin "Tecrit"hücreleri,"F "tipleri gibi ufak,havasiz hücrelere konularak itiraf etme psikolojisine sokularak ,iskence edilir.

12 Mart darbesinden sonra,DYP milletvekili olan Baki Tuğ, “Türkiye’de her zaman işkence olmuştur”, “Ama polisimiz yakalanan eşkiyayı, soyguncuyu nasıl konuşturacak? Devlet, düşmanları karşısında elikolu bağlı kalamaz...” diyerek işkenceyi savunmuştur.

12 Mart’ta işkence, polis, askeri , Özel Harp Dairesinde ve MiT’le ortaklaşa kullanilan kontrgerilla merkezlerinde yapildi. Buralarda yapılan işkence yöntemlerine gelince; El, ayak ve cinsel organa elektrik şoku, başa kablo sararak elektrik verilmesi, düz askı, ters askı, makata cop sokma, cinsel taciz, falaka, kaba dayak, tecavüz, ilaç verip uyuşturmak, zincirle sürekli bağlı tutmak, uykusuz ve aç birakmak, yakinlarini getirip gözleri önünde işkence yapmak...vs.

CIA´nin sorgulama ve iskence taktikleriyle gelisme gösteren Türkiye iskence tarihi ,Mahir Cayan,Ibrahim Kaypakkaya gibi Devrimcilerin sonunu hazirlamistir.

12 Eylül darbesiyle iskence görenlerin sayisi 700.000 civarindaydi.Üstelik gözalti süresi, 90 gün gibi uzun bir süreydi.Öğrenciler, işçiler, memurlar, esnaflar, öğretmenler... kisacasıiyoksul halkin evleri geceyarilarıibasılarak işkence merkezleri dolduruluyordu.

Mehmet Agar, Ünal Erkan, Kemal Yazicioglu, Necdet Menzir, Mete Altan, Hasan Özdemir, 12 Eylül döneminin işkenceleriyle ünlenen polis şeflerinden sadece bir kaçidir.Mehmet Agar gibi Fasist cuntanin adamlari halen bugün Devletin resmi kademelerinde görev alabiliyorsa,bu halen devletin iskence politikasini devam ettirdigini gösteriri.

Nitekim,Engin Ceber´in ölümünde bile Devlet Bakan´i Ibrahim Sahin "Özür Diliyoruz"diyorsa,buda Devlette halen iskencenin olduguna dair kanittir.

Isterseniz son iki yilin Türkiye Insan Haklari iskence raporlari ile ilgili bir link verelim;

http://www.tihv.org.tr/tihv/index.php?opti...=14〈=tr

Buda benim cok sevdigim filmlerden biri olan "Eve Dönüs"filminin linki;

http://video.google.com/googleplayer.swf?d...&autoplay=1

Iskencesiz günler dilegiyle,Saygilar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...