Jump to content

Dinlerdeki siddet iceren ayetler

Recommended Posts

Daha önce defalarca basliklar acilip Kurandaki ayetlerden bahsedilmisti, icerdigi siddetten vs. Tevrat ve incilden bahseden oldumu bilmiyorum ama iste bu baslik altinda 3 Dininde karsilastirilmasini görmek mümkün olacak.

Tevrat:

“Sen benim topuzum, cenk silahımsın,

seninle milletleri kıracağım, ülkeleri helak edeceğim... ve seninle erkeği ve kadını kıracağım, ve seninle kocamış adamı ve genci kıracağım; ve seninle genç adamı ve ere varmamış kızı kıracağım; ve seninle çobanı ve sürüsünü kıracağım; ve seninle çiftçiyi ve çiftini kıracağım; ve seninle Valiyi ve kaymakamı kıracağım.” (Yeremya 51/20-23)

“İşte Rab’bin acımasız günü geliyor.”

(İşaya: 13/9)

"Yakalananın bedeni delik deşik edilecek.

Ele geçen kılıçtan geçirilecek.

YAVRULARI GÖZLERİNİN ÖNÜNDE PARÇALANACAK.

Evleri yağmalanacak,

KADINLARIN IRZINA GEÇİLECEK."

(İşaya: 15-16)

“Hem yiğidi, hem kızı.

Emzikteki cocuklari aksakalli adami,

Dışarıdan kılıç,ve içeriden dehşet telef edecek.

Hasımlarından öç alacağım, Ve benden nefret edenlere ödeyeceğim.” (Tesniye, 32/25)

“Onları tamamen yok edeceksin, onlarla ahdetmeyeceksin, onlara acımayacaksın.” (Tesniye: 7/1-3)

“Ve yayları gençleri yere çalacak ve rahmin semeresine acımayacaklar, gözleri çocukları esirgemeyecek.” (İşaya: 13/15-1

“Mülklerini alacağımız milletlerin yüksek dağlar üzerinde, ve tepeler üzerinde, ve her yeşil ağaç altında ilahlarına ibadet ettikleri bütün yerleri mutlaka harap edeceksiniz.” (Tesniye: 11/23-25)

Incil

MATTA (MATTHEW) BÖLÜM 10

34 «Yeryüzüne barış getirmeye geldiğimi sanmayın! Ben barış değil, kılıç getirmeye geldim.

LUKA (LUKE) BÖLÜM 12

49 «Ben dünyaya ateş yağdırmaya geldim. Keşke bu ateş daha şimdiden alevlenmiş olsaydı!

50 Katlanmam gereken bir vaftiz var. Bu vaftiz gerçekleşinceye dek nasıl da sıkıntı çekiyorum!

51 Yeryüzüne barış getirmeye mi geldiğimi sanıyorsunuz? Size hayır diyorum, ben ayrılık getirmeye geldim.

52 Bundan böyle bir evde beş kişi, ikiye karşı üç, üçe karşı iki bölünmüş olacak.

53 Baba oğluna karşı, oğul babasına karşı, anne kızına karşı, kız annesine karşı, kaynana gelinine karşı, gelin kaynanasına karşı olacaktır.»

LUKA (LUKE) BÖLÜM 19

27 `Beni kral olarak istemeyen o düşmanlarıma gelince, onları buraya getirin ve gözümün önünde kılıçtan geçirin!'»

LUKA (LUKE) BÖLÜM 14

25 ve 26 Kalabalık halk toplulukları İsa'yla birlikte yol alıyordu. İsa dönüp onlara şöyle dedi: «Biri bana gelip de babasını, annesini, karısını, çocuklarını, kardeşlerini, hatta kendi canını bile gözden çıkarmazsa, benim öğrencim olamaz.

Kuran

“Eğer verdikleri ahitten sonra yeminlerini bozar, dininize saldırırsa küfrün elebaşlarını öldürün. Çünkü onların yeminleri yoktur. Böyle yaparsanız hal ve gidişlerine son verebilirler.” (Tevbe Suresi 12.Ayet)

“Allah, geçmişi affetmiştir. Kim bir daha yaparsa, Allah ondan öç alacaktır. Allah çok güçlüdür, öç alıcıdır.” (Maide Suresi 95. Ayet age.)

“Sonuçta küfre sapanlar için ateşten giysi biçilmiştir. Başlarının üstünden de kaynar su dökülmektedir. Bu suyla, karınlarının içindekiler ve derileri eritilir. Bunlar için bir de demirden kamçılar var. Istırap yüzünden oradan her çıkmak istediklerinde, oraya geri döndürülürler: <Tadın şu yangın azabını>.” (Hac Suresi 19-22 ayetler age.)

Lanetlenmiş hale gelirler. Rastlandıkları yerde enselenir, öldürülür de öldürülürler.” (Ahzab Suresi 61. Ayet age.)

“Ey Peygamber, Küfre sapanlarla, ikiyüzlülerle cihat et. Onlara sert davran… Onların varacakları yer cehennemdir. Ne kötü dönüş yeridir o!” (Tevbe Suresi 73. Ayet age.)

“Artık inkarcılara boyun eğme, onlara karşı Kuran ile zorlu bir cihat aç.” (Furkan Suresi 52. Ayet age.)

“Hırsızlık yapan erkek ve kadının, yaptıklarına karşılık Allah’tan bir ceza olarak ellerini kesin. Allah Aziz’dir, Hakim’dir.” (Maide Suresi 38. Ayet age.)

“Eşcinselliği içinizden iki erkek yaparsa onlara eziyet edin.” (Nisa Suresi 16. Ayet age.)

Sitelerde Paylaş

Tevbe Suresi Mekkeli müşriklerin yeminlerini bozması üzerine nail olmuştur.

Maide suresine gelince yarım yamalak işle olmaz.

" 95.Ey iman edenler, siz ihramlıyken avı öldürmeyin. Sizden kim onu kasıtlı olarak (taammüden) öldürürse, cezası, hayvandan öldürdüğünün bir benzeridir. Buna da, Kabe'ye ulaşmış bir kurbanlık olarak içinizden adalet sahibi iki kişi hükmedecektir. Veya yoksulları doyurmak veya onun dengi oruç tutmak olan bir kefaret vardır. Böylelikle işlediğinin vebalini tatmış olsun. Allah geçmişte olanı bağışladı. Ama kim tekrarlarsa, Allah ondan öç alacaktır. Allah üstün ve güçlü olandır, öç sahibidir."

Hac Suresi devamı...Müjdeliyor.

23.Hiç şüphesiz Allah, iman edenleri ve salih amellerde bulunanları altından ırmaklar akan cennetlere sokar, orada altından bileziklerle ve incilerle süslenirler; ordaki elbiseleri ipek(ten)tir.

24.Onlar, sözün en güzeline iletilmişlerdir ve övülen doğru yola iletilmişlerdir.

Ahzab Suresi

60. Andolsun, eğer münafıklar, kalplerinde hastalık bulunanlar ve şehirde kışkırtıcılık yapan (yalan haber yayan)lar (bu tutumlarına) bir son vermeyecek olurlarsa, gerçekten seni onlara saldırtırız, sonra orada seninle pek az (bir süre) komşu kalabilirler.

Furkan 52. Ayet

O halde kâfirlere itaat etme de bu Furkan ile onlara karşı olanca gücünle büyük bir cihad yap. Her köyde bir peygamber gönderildiği takdirde, o peygamberlerin hepsinin yapacağı cihada denk bir cihad, elbette büyük bir cihaddır. Bu sûre Mekkî olduğu için, daha öldürme emri verilmeden önce olan bu büyük cihad emri, her cihadın başı olan bir cihaddır. Düşünmeli ki, bu ne büyük bir emirdir. Bununla emrolunan Peygamberin elinde Kur'ân'dan başka bir silah yok iken, o Allah kelâmı (Kur'ân) mucizesi, o büyük cihadı yapmaya yeterli geliyor ve Mekke'den başlayan bu cihad, bütün cihana yayılıyor. Bu emri takîben şu âyet ne büyük bir güvencedir:

Nisa 16 Tam yazsaydın keşke...

16.Sizlerden fuhuş yapanların, her ikisine eziyet edin. Eğer tevbe ederler de ıslah olurlarsa artık onlardan vazgeçin. Şüphesiz Allah, tevbeleri kabul edendir, esirgeyendir.

Keyfiyen koyulan bi ayet war mı iyi bak ?

tarihinde mbarka tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
bır tanrı düşününki yarattıklarını bırbırıne kırdırsın...ıntıkamcı olsun babalarının gunahını ılerkı nesıllerınden çıkarsın kıskanç olsun ırkçı olsun ....

Bu nedense bana pek mantıksız gelmiyor.

Olabilir niye olmasın?

(bu iletimden tanrıya inandığım anlaşılmasın sapına kadar ateistim)

tarihinde Nitsuga tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Tanri sizin istediginiz gibi mi olmak zorundaydi acaba?Hep size hizmet mi edecekti?Siz mi tanri siniz yoksa? Oldu olacak ayetleri de siz secseydiniz..Tanri nin oldugunu sadece varsayarsan bile iradesi olan herkesin Tanri nin kurallarindan memnun olmasi beklenemezdi.. tarihinde pharlap tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bu nedense bana pek mantıksız gelmiyor.

Olabilir niye olmasın?

(bu iletimden tanrıya inandığım anlaşılmasın sapına kadar ateistim)

o zaman kafamdakı tanrı hıssettığım tanrı yokolur hayal kırıklına uğrarımm..ama haklısın belkı de allah var ve malesef öyle hem eşı benzerı de yoksa bu yüzden böyle bencıl belkı

Sitelerde Paylaş

mbarka ufak atta civcivler yesin.

Kardesim senin Kurandan haberin yok.

Surelerin inis sirasina gore Maide Hacda sonra gelmistir/yazilmistir. Yani once Allah affedici demis, aradan zaman gecmis ve Allah oc alicidir demis. :lol:

Ahzab ve Furkanda ayni sekil. Once Furkan sonra 20 yada 30 sure sonra Ahzab geliyor.

Artik bu cimbizlama isinden vaz gecin ve Kurani surelerin (lafta) inis sirasina gore okuyun. Kuranin su anki yani herkezin bildigi sekilde surelerinin duzeltilmeside iste bu tur insanlik disi yazimlari bir sonraki sure ile yumusatmak amaclidir.

Esselam vesselam ne yaparsaniz yapin bos.

Sitelerde Paylaş
Çok güzel bir konu olmuş pinokyo'cuğum,süper bir araştırma.Aslında tevratın,şiddet ve nefret içerme konusunda kurandan hiç geri kalır tarafı yoktur

yok ya, kuran tevratın yanında hümanizmin başucu kitabı kalır.

yiğidi öldürüp hakkını vermeli.

sorun müslümanların kuranı, musevilerin tevratı ciddiye almadıkları kadar ciddiye almalarıdır.

Sitelerde Paylaş
yok ya, kuran tevratın yanında hümanizmin başucu kitabı kalır.

yiğidi öldürüp hakkını vermeli.

sorun müslümanların kuranı, musevilerin tevratı ciddiye almadıkları kadar ciddiye almalarıdır.

Doğru murted son zamanlarda benim aklımdan geçiripte ifade edemediğim şeyleri yazıyorsun.

Sitelerde Paylaş
Doğru murted son zamanlarda benim aklımdan geçiripte ifade edemediğim şeyleri yazıyorsun.

5/33 ALLAH ve elçisi ile savaşan ve yeryüzünde bozgunculuk için uğraşanların cezası: Öldürülmeleri veya asılmaları, veya el ve ayaklarının çaprazlama kesilmesi, veya yerlerinden sürülmeleridir. Bu, dünyada görecekleri bir aşağılanma. Ahirette ise büyük bir ceza var.

Humanist ayetlerden biri.

Sitelerde Paylaş
5/33 ALLAH ve elçisi ile savaşan ve yeryüzünde bozgunculuk için uğraşanların cezası: Öldürülmeleri veya asılmaları, veya el ve ayaklarının çaprazlama kesilmesi, veya yerlerinden sürülmeleridir. Bu, dünyada görecekleri bir aşağılanma. Ahirette ise büyük bir ceza var.

Humanist ayetlerden biri.

kesmek değil o, çizmek. :)

Sitelerde Paylaş
Tanri sizin istediginiz gibi mi olmak zorundaydi acaba?Hep size hizmet mi edecekti?Siz mi tanri siniz yoksa? Oldu olacak ayetleri de siz secseydiniz..Tanri nin oldugunu sadece varsayarsan bile iradesi olan herkesin Tanri nin kurallarindan memnun olmasi beklenemezdi..

Tanri var diyelim bu tür seyler iceren kitaplar indirmesi ne kadar mantikli

Sitelerde Paylaş

Tevrattan yine bazi ayetler:

YEŞU (JOSHUA) BÖLÜM 17

13 İsrailliler güçlenince, Kenanlılar'ı sürecek yerde, onları ücretsiz çalıştırmaya başladılar.

HAKİMLER (JUDGES) BÖLÜM 1

30 Zevulun da Kitron ve Nahalol halklarını kovmadı. İsrailliler arasında yaşayan bu Kenanlılar angarya işler yaptılar.

HAKİMLER (JUDGES) BÖLÜM 21

10 Bunun üzerine topluluk Yaveş-Gilat halkının üzerine on iki bin yiğit savaşçı gönderdi. "Gidin, Yaveş-Gilat halkını, kadın, çoluk çocuk demeden kılıçtan geçirin" dediler,

11 "Yapacağınız şu: Her erkeği ve erkek eli değmiş her kadını öldüreceksiniz."

12 Yaveş-Gilat halkı arasında erkek eli değmemiş dört yüz kız bulup Kenan topraklarında bulunan Şilo'daki ordugaha getirdiler.

ONLARI ÖLDÜRÜN VE MALLARINA EL KOYUN

YASA KİTABI (DEUTERONOMY) BÖLÜM 20

10 "Bir kente saldırmadan önce, kent halkına barış önerin.

11 Barış önerinizi benimser, kapılarını size açarlarsa, kentte yaşayanların tümü sizin için angaryasına çalışacak, size hizmet edecekler.

12 Ama barış önerinizi geri çevirir, sizinle savaşmak isterlerse, kenti kuşatın.

13 Tanrınız RAB kenti elinize teslim edince, orada yaşayan bütün erkekleri kılıçtan geçirin.

14 Kadınları, çocukları, hayvanları ve kentteki her şeyi yağmalayabilirsiniz. Tanrınız RAB'bin size verdiği düşman malını kullanabilirsiniz.

15 Yakınınızdaki uluslara ait olmayan sizden çok uzak kentlerin tümüne böyle davranacaksınız.

İNTİKAM, KILIÇ VE SAVAŞ

İBRANİLER (HEBREWS) BÖLÜM 12

29 Çünkü Tanrımız yakıp tüketen bir ateştir.

ZEBUR (PSALMS) BÖLÜM 94

1 Ya RAB, öç alıcı Tanrı, Saç ışığını, ey öç alıcı Tanrı!

EYÜB (JOB) BÖLÜM 7

21 Niçin isyanımı bağışlamaz, Suçumu affetmezsin? Çünkü yakında toprağa gireceğim, Beni çok arayacaksın, ama ben artık olmayacağım."

HEZEKİEL (EZEKIEL) BÖLÜM 11

8 Kılıçtan korktunuz, ama ben üzerinize kılıç göndereceğim. Rab Yahve böyle diyor.AMOS BÖLÜM 9

1 Rab'bi gördüm, Sunağın yanında duruyordu. "Sütun başlıklarına vur, Eşikler sarsılsın" dedi, "Başlıkları insanların başında parala. Sağ kalanları kılıçtan geçireceğim. Kaçan, kurtulan olmayacak,

2 Ölüler diyarını delip girseler, Elimi uzatıp onları çıkaracağım. Göklere çıksalar, Onları oradan indireceğim.

3 Karmel Dağı'nın doruklarına gizlenseler, Ardlarına düşüp onları yakalayacağım. Gözümün önünden uzağa, denizin dibine girseler, Orada yılana buyruk vereceğim, Onları sokacak.

4 Düşmanlarınca sürgün edilseler, Orada kılıca buyruk vereceğim, Onları biçecek. Gözümü üzerlerinden ayırmayacağım, Ama iyilik için değil, kötülük için."

YEREMYA (JEREMIAH) BÖLÜM 49

37 Düşmanlarının önünde, Can düşmanlarının önünde Elam'ı darmadağın edeceğim. Başlarına felaket gönderecek, Şiddetli öfkemi yağdıracağım" diyor RAB, "Onları büsbütün yok edene dek Peşlerine kılıcı salacağım.HEZEKİEL (EZEKIEL) BÖLÜM 12

14 Çevresindekilerin tümünü -yardımcılarını, ordusunu- dünyanın dört bucağına dağıtacağım. Yalın kılıç onların peşlerine düşeceğim.

İNCİL ALLAH`IN RAHMETİNİ ÇARPITIYOR

YEREMYA (JEREMIAH) BÖLÜM 19

7 Yahuda ve Yeruşalim'in tasarılarını burada boşa çıkaracağım. Onları canlarına susayanların eline verecek, düşmanlarının önünde kılıçla düşüreceğim. Cesetlerini yem olarak kuşlara, yabanıl hayvanlara vereceğim.

LEVİLİLER (LEVITICUS) BÖLÜM 26

14 "Ama beni dinlemez, bütün bu buyrukları yerine getirmezseniz, cezalandırılacaksınız.

29 Açlıktan çocuklarınızın etini yiyeceksiniz

ALINTI

Sitelerde Paylaş
Tanri var diyelim bu tür seyler iceren kitaplar indirmesi ne kadar mantikli

Allah iradeli canlilar yaratmis ve denemek icin bazi kurallar koyacakti.Ve bu kurallar kullarin kendi arzularina ters dusmeli ki,insanlar kendi kulluklarini gorebilsin..

tarihinde pharlap tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Allah iradeli canlilar yaratmis ve denemek icin bazi kurallar koyacakti.Ve bu kurallar kullarin kendi arzularina ters dusmeli ki,insanlar kendi kulluklarini gorebilsin..

O kurallari koyarken illaki asmak kesmek gibi ayetlerin yer almasi gerekiyormuydu

Korkutarak birilerine birseyleri emretmek ne kadar dogru oda tartisilir tabi..

Sitelerde Paylaş
O kurallari koyarken illaki asmak kesmek gibi ayetlerin yer almasi gerekiyormuydu

Korkutarak birilerine birseyleri emretmek ne kadar dogru oda tartisilir tabi..

Butun kurallari Allah koyduguna gore O nun yanlis yapma ihtimali yok..iyi kotu kavramlari kurallara tabi olanlar icin gecerlidir..Hem incil ve tevrattaki her ayetin tam dgrulugundan emin degilim,ayetleri degistirilmis..Hem tavratta 10 emirden biri oldurmemek degil miydi?cimbizlanmis gibi duruyor sanki bu konuda yazilanlar,bunlarin tefsirine bakmak lazim,konunun gidisatini ve ne uzerine oldugunu iyi bilmek lazim..

tarihinde pharlap tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Butun kurallari Allah koyduguna gore O nun yanlis yapma ihtimali yok..iyi kotu kavramlari kurallara tabi olanlar icin gecerlidir..Hem incil ve tevrattaki her ayetin tam dgrulugundan emin degilim,ayetleri degistirilmis..Hem tavratta 10 emirden biri oldurmemek degil miydi?

Evet hemde hic yok özellikle inanmayanlari münafiklari vs. sacma sapan hayvanlara benzeterek, su söyle olmazsa size bilmem ne cezasi vererek, escinsel diye öldürün diyerek vs. vs. bu liste uzarda uzar...

haklisin Allahin hic ama hic yanlis yapma ihtimali yok öyleyse senin allahin siddetten zevk alan, birilerini korkutmayi hobby edinmis biri.

Kuranin degistirilmedigi ne malum? Forumda yazan bir cok müslüman arkadaslar hem fikir degil ap acik herseyi net bir sekilde yazan kitap olmasina ragmen.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...