Jump to content

THE KAPİTALİZM; Patronda pişer, sizlerede düşer....

Recommended Posts

şu 30 dolar diye küçümsediğin maaşa gelince... şunu bilki belki kübada 30 dolar maaş alıyor millet ama.. herkesin ücretsiz içinde yaşadığı bir evi var.... yani kira derdi yok... elektirik, ısınma ,su ücreti yok,, sağlık ve eğitim ücretsiz...

temel gıdalar herkese yetecek kadar ücretsiz veriliyor....

daha ne olsun. be kardeşim...

Değil mi,

Hatta viski,brandy,rom da ücretsiz,evlerde de plazma var diyorlar bir de herkesin Lamborghinisi varmış.

Safmısın nesin,hiç mi yazılanları okumadın???

O inşaat mühendisi kimdi 30 milyara daire mal eden hala bekliyorum burada.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 161
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ben sen yanıt veresin diye yazmıyorum ki.

Okuyan herkes kapitalizmin ideolojik temellerini ve de sosyalizmin ideolojik temellerini öğrensin istiyorum. Vee gayet iyi gidiyor.

İyi de okuyanlar salak mı ki her iletinde aynı zırvaları tekrarlayıp duruyorsun????

Sosyalizmi senin zırvalarından değil de gerçek hayatta yaşanmış olgulardan öğrenmeyi tercih edenlerin salaklardan kat be kat fazla olduğuna emin olabilirsin.

Milyarı aşkın insan Sosyalizmi yaşayarak tecrübe etmiştir bunu unutmayınız.

Sitelerde Paylaş
Değil mi,

Hatta viski,brandy,rom da ücretsiz,evlerde de plazma var diyorlar bir de herkesin Lamborghinisi varmış.

Safmısın nesin,hiç mi yazılanları okumadın???

O inşaat mühendisi kimdi 30 milyara daire mal eden hala bekliyorum burada.

hahahaha

sayın deha çok merak ettim... şu türkiyedeki asgari ücretle çalışan milyonlarca işçiden tut hangi işçi viski içebiliyor... evinde plazma bulundurabiliyor...

sizin bu dediğiniz yaşam koşularına sahip olmak için bir işçinin kaç dolar maaş alması gerekiyor....???? siz işçilerle,kendinizi karıştırıyorsunuz...

ben zaten sosyalizmmin sizin gibi birinin çıkarlarına hizmet etmeyeceğini belirtim... sosyalizm geldiğinde senin gibi toplumda ayrıcalıklı konuma sahip olanlar konumunu kaybedecekk.... :lol:

deha...ben inşaat mühendisiyim...bunu sana ispat etmke gibi bir yükümlüğümünde olduğunu sanmıyorum... zaten . eğer gerçekten mütehaitsen.... türkiyede bir dairenin maliyetinin 30 milyarada mal edilebileceğini 50 milyarada... 60 milyarada mal edilebileceğini biliyorsundur.......

hatta mütehaitin ülkedeki ekonomik duruma göre 3 -4 katı karla daireleri sattığınıda biliyorsundur..ben orda çok lüks olmayan ortalama bir dairenin maliyetinden bahsettim....... ben 30 milyara mal edilip... 100-110 milyara satılan çok daire gördüm..

mesela bana saydıklarınız içinde örneğin arsa maliyetini sormuşsunuz... sayın deha 10 katlı ve çifter daireden bir apartmanı düşünün.. bunun arsa bedeli 400 milyar olsun... bu 400 milyarı 20 daireye böldüğünüzde... daire başı maliyeti 2 milyardır........

tarihinde gavs tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
mesela bana saydıklarınız içinde örneğin arsa maliyetini sormuşsunuz... sayın deha 10 katlı ve çifter daireden bir apartmanı düşünün.. bunun arsa bedeli 400 milyar olsun... bu 400 milyarı 20 daireye böldüğünüzde... daire başı maliyeti 2 milyardır........

400'ü 20 ye bölemiyorsunuz,

Aptal diyince de kızıyorsunuz !!

Afferin sen bu kafa ile devam et san diploma veren oldu ise ellerine sağlık.

Ben inşaat işinden anlarım hadi bana 30 milyara daire mal et verdiğin aptal örnekte bile 20 milyarı gitti arsa payına inşaat maliyeti 10 milyar mı tuttu???

Sitelerde Paylaş

Ben inşaat işinden anlarım hadi bana 30 milyara daire mal et verdiğin aptal örnekte bile 20 milyarı gitti arsa payına inşaat maliyeti 10 milyar mı tuttu???

Hahahahahah ben artık gavsa bu sebeple cevap yazmıyorum sevgili DEHA, Bilgehan'ın harika tabiriyle "yalan kıçına kartal yuvası yapmış" bunun. Kuran matematiğiyle yalancılık bir araya geldi mi sonuç bu oluyor işte.

Sitelerde Paylaş

hahahhaaa...

sayın deha bize iş ekonomosi dersinde... şunu öğütlediler...

ey iyi mühendis, patronuna en az 3 katı kazandıran kişidir diye...

bende siz patronuma fazla kazandırmak için... hesapta kolaylığa gittim...

ama ne yalan söyleyeyim... ben verdiğim 30 milyarın içine arsa hesabını katmamıştım...ve siz 30 milyarın içinde arsa bedelide, ruhsat bedeli varmı diye sorduğunuzda...

hani siz ben mütehadim dediniz ya.... bakalım verdiğim hesabı gözünüz kapalı kabul edecekmisniz yoksa hesaplayacakmısınız diye baktım...........

yani benim yanıldığım yok... benim 30 milyarıma siz 20 milyar daha ekleyin... eder 50 milyar...hadi daire başı 10 milyar aha ekleyeyim sizin için etsin 60 milyar... peki daireyi sattınız.. 120 milyara...

yani daire başı size 60 milyar kaldı... 60 i çarp 20 ile.... 1.2trilyon... 1 yılda iyi bir kar değil mi???

Sitelerde Paylaş
sayın deha 10 katlı ve çifter daireden bir apartmanı düşünün.. bunun arsa bedeli 400 milyar olsun... bu 400 milyarı 20 daireye böldüğünüzde

İmarlı bir arsanın değerini ne belirler????

O arsa üzerinde üretilebilecek inşaattan doğacak kar.

Şimdi 20 dairelik bir apartman var,daire satış fiatı 120.000 Ytl diyor gavs.

Eğer arsa bedeli 400 Milyar ise bu 3 daire civarında bir para eder yani toplamın % de 15 i eder,bugün hepiniz duymuşsunuzdur ki müteahhit kötü veya ortalama yerlerde % 50 verir yani 10 daire verir.

Toprak sahibi bu 10 daireyi satsa eder 1.200.000 milyar yani arsadan alacağı paranın 3 misli,bu arsa sahibi salakmıdır ki arsasını 400 milyara versin.

Bunun yanında madem adamın arsası var bunu 400 milyara elden çıkaracağı yere inşaatı kendisi yapsın,gavsın dediği gibi harcasın 600 milyar alsın iki trilyon dörtyüz milyar yani 1 trilyon sekiz yüz milyar kar etsin,gavs arsa değerini de bu maliyete sokmuştu hadi biz 400 milyar arsayı düşelim yine 1 trilyon dörtyüz milyar kar var.

Parayı mı nereden bulacağız çok basit,kendi paramız da olabilir,kredi veya borç ta alabiliriz yahut topraktan vadeli daire satar o paralar geldikçe inşaatı tamamlarım yahut ana tedarikçilere para yerine daire veririrm vs vs

yani para işi her halukarda çözülür sorun olmaz ortak bile alsanız yine karlısınız.

Sitelerde Paylaş
İyi de okuyanlar salak mı ki her iletinde aynı zırvaları tekrarlayıp duruyorsun????

Sosyalizmi senin zırvalarından değil de gerçek hayatta yaşanmış olgulardan öğrenmeyi tercih edenlerin salaklardan kat be kat fazla olduğuna emin olabilirsin.

Milyarı aşkın insan Sosyalizmi yaşayarak tecrübe etmiştir bunu unutmayınız.

Okuyanlar salak değil. Bazı salakların hep aynı argümanlarına karşı her seferinde farklı anlatımları seçmek zorunda kalıyorum.

Bazı salakların tek argümanı sosyalizm milyarı aşkın insan tarafından yaşandı. Kabul görmedi. Milyarlarca insan açlıktan ve sefaletten öldü. Başka bir argümanınız var mı? Yok.

Sosyalizmi bizler, tamamen uygulananlar üzerinden savunmuyoruz.

Sosyalizm, kapitalizmin emek sömürüsünden, dengesiz gelişmesinden, kaynak almıştır.

Kurulan sosyalist düzenler kapitalizmin bu yönlerini ortadan kaldırmak için yola çıkmış, bazı durumlarda başarılı bazı konularda da başarısız olmuştur. Başarısız olduğu yönler teoriyi tamamen çöpe atmayı gerektirmez. Çünkü kapitalizmin çelişkileri önümüzde durmaktadır. Ekim devriminden önce dünyanın hiçbir yerinde sosyalist iktidarlar yoktu. Sonra çorap söküğü gibi pek çok ülkede gerek devrimle ve gerekse demokratik yollardan iktidara geldiler. Amaçlarına uygun toplumsal dönüşümler gerçekleştirmeğe çalıştılar. Kapitalistlerin canhıraş dirençlerine karşın, Bazıları başarılı oldu bazıları başarısız. Başarısız olanlar neden böyle oldu diye şapkayı önlerine koyup düşünmekteler. Hataların ve eksiklerin giderilerek yeniden denenmesinden başka bir çıkar yol yoktur.

Kapitalistlerin ensemizde boza pişirmesine razı olmak enayilikten öte bir şey değildir.

Edison ampulü buluncaya kadar. Yaklaşık 100 element denemiş, Teorisi doğru ama uygun element bulamıyormuş. Sonunda bulmuş ve dünya aydınlığa kavuşmuş. Son bulduğu elemende kadar herkes, Bırak bu işleri olmuyor diye edisonun direncini kırmaya çalışıyormuş. Edisonun yanıtı şu olmuş, Şimdiye kadar denediğim 100 elementin işe yaramadığını anlamak bile yararlı bir sonuçtur. Vee sonunda az bir enerji ile fazla ışıma yapan elementler ve gazlar bulunmuş, geceler gündüze çevrilebilmiş.

Şimdi sen ve senin gibiler bu işe yaramayan 100 elementten birisiniz. Aydınlık yaratmadığınız için eninde sonunda çöpe atılacaksınız.

Sevgiler.

tarihinde drekinci tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
hani siz ben mütehadim dediniz ya.... bakalım verdiğim hesabı gözünüz kapalı kabul edecekmisniz yoksa hesaplayacakmısınız diye baktım...........

hah hah çevir kazı bakalım, ben asla yalan konuşmam kafanı yorma.

yani benim yanıldığım yok... benim 30 milyarıma siz 20 milyar daha ekleyin... eder 50 milyar...hadi daire başı 10 milyar aha ekleyeyim sizin için etsin 60 milyar... peki daireyi sattınız.. 120 milyara...

yani daire başı size 60 milyar kaldı... 60 i çarp 20 ile.... 1.2trilyon... 1 yılda iyi bir kar değil mi???

Bu şekilde bir arsayı nakit para ile 850-900 milyardan aşşağı alamazsın,inşaat maliyeti de tutar en az o kadar yani 1.800.000 yatırırsan 600 milyar para kazanırsın ki senin dediğin gibi 3 katı değil 3 te biri eder.

Eğer kat karşılığı alırsan buradan 3.5 belki 4 daire kazanabilirsin.

Burada inşaat maliyeti değişmeyeceğine göre müteahhite para kazandıran olay satış fiatının yükselmesidir,hiç bir muteahhit İstanbul da 120 milyara daire satıp para kazanamaz (hile hurda kaçak vs hariç) zaten yeni dairelerde böyle fiatlar yok,minimum 180-200 olmalı vs vs

Sitelerde Paylaş

ya kıme neyı anlatıyorsunuz kı adamlar dıyorkı daha cok param olsun hep bana....

halkın canı cıksın dusuncesınde...

patronlar daha fazla zengın olsun...

ucurum daha fazla olsun...

dunyada hep bu sekıl devamm edınn.....

tarihinde kopeksavar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bazı salakların tek argümanı sosyalizm milyarı aşkın insan tarafından yaşandı. Kabul görmedi. Milyarlarca insan açlıktan ve sefaletten öldü. Başka bir argümanınız var mı? Yok.

Yaw bu argumanmıdır, bu olgusal gerçekliktir bundan daha başka ne isteyebilirsin ki???

'Depremler yıkıcıdır insan öldürür diyorsunuz tek argümanınız bu başka argümanınız var mı'

demek gibi zırva olmuş.

Edisonun yanıtı şu olmuş, Şimdiye kadar denediğim 100 elementin işe yaramadığını anlamak bile yararlı bir sonuçtur. Vee sonunda az bir enerji ile fazla ışıma yapan elementler ve gazlar bulunmuş, geceler gündüze çevrilebilmiş.

Yaw iyi de Edison her seferinde farklı bir element denemiş ve başarıya denemediği bir elementle ulaşmış.

Oysa sen hep aynı elementi deniyorsun ve eninde sonunda ampulu bulacağını iddia ediyorsun.

Ampul yerine huniyi bulman daha yüksek ihtimal.

Sitelerde Paylaş
ya kıme neyı anlatıyorsunuz kı adamlar dıyorkı daha cok param olsun hep bana....

halkın canı cıksın dusuncesınde...

patronlar daha fazla zengın olsun...

ucurum daha fazla olsun...

dunyada hep bu sekıl devamm edınn.....

Sosyalizm olunca halk kurtulmuş mu oluyor???

Size ne kadar masal anlatmışlar küçükken böyle.

Sitelerde Paylaş
Sosyalizm olunca halk kurtulmuş mu oluyor???

Size ne kadar masal anlatmışlar küçükken böyle.

halk kurtulmus olmuyor ama su andakı patron surulerı daha az kazanmıs olacak

hıc olmazsa halkında cebıne para gırecek

ucurum olmayacak yada sımdıkı gıbı cok olmayacak

Sitelerde Paylaş
hah hah çevir kazı bakalım, ben asla yalan konuşmam kafanı yorma.

Bu şekilde bir arsayı nakit para ile 850-900 milyardan aşşağı alamazsın,inşaat maliyeti de tutar en az o kadar yani 1.800.000 yatırırsan 600 milyar para kazanırsın ki senin dediğin gibi 3 katı değil 3 te biri eder.

Eğer kat karşılığı alırsan buradan 3.5 belki 4 daire kazanabilirsin.

Burada inşaat maliyeti değişmeyeceğine göre müteahhite para kazandıran olay satış fiatının yükselmesidir,hiç bir muteahhit İstanbul da 120 milyara daire satıp para kazanamaz (hile hurda kaçak vs hariç) zaten yeni dairelerde böyle fiatlar yok,minimum 180-200 olmalı vs vs

deha ben kendi çalıştığım ümraniye, dudullu, çekme köy.. taraflarındaki inşaatlardan bahsediyorum.....

arsa olarak 300 metre karelik bir yerin fiyatını arayın sorun...... bu bölgedeki dairelerin ortalama maliyeti arsa hariç... 30- 45 milyar arasına mal edilir...ortalama kat sayısı 7 dir.. ortalama satış fiyatı 120 metre karelik bir dairenin... 120-140 milyar arasıdır...

tarihinde gavs tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1.800.000 yatırırsan 600 milyar para kazanırsın

Unutma ki inşaatı yapması başlaması,bitirmesi satması en az bir buçuk sene sürer biz ortalama 1 kabul edelim,1.800 ün bir yıllık banka faizi % 15 den olsa 270 milyar eder yani reel kazanç 600-270= 330 ytl dir.

Bu kadar para için bu riske girilmez,net en az % 50 kalmalı

Sitelerde Paylaş
evet ama sadece bir cebine çünkü maaş 20 dolar onu da yirmilik verirlerse ancak bir cebine para girer

ey ahmak hersey devlet tarafından karsılanırsa paraya ıhtıyac olurmu

ama ne dıyorum patrona bbır sey anlatılmaz

Sitelerde Paylaş
arsa olarak 300 metre karelik bir yerin fiyatını arayın sorun...... bu bölgedeki dairelerin ortalama maliyeti arsa hariç... 30- 45 milyar arasına mal edilir...ortalama kat sayısı 7 dir.. ortalama satış fiyatı 120 metre karelik bir dairenin... 120-140 milyar arasıdır...

İyi ya işte hesap et bakalım senin bahsettiğin 3 katı kar nerede hem de 6 ayda.

Bahsettiğin arsa yine en az 600 kaat eder hadi 420 etsin,daire başı otuz milyar 45 de inşaata koy 75 milyar minimum maliyet var ,enflasyon farkı ruhsat kıl yün de cabası 120 ye satması normal,çok karlı değil ben böyle bir işe girmem.

Sitelerde Paylaş
Unutma ki inşaatı yapması başlaması,bitirmesi satması en az bir buçuk sene sürer biz ortalama 1 kabul edelim,1.800 ün bir yıllık banka faizi % 15 den olsa 270 milyar eder yani reel kazanç 600-270= 330 ytl dir.

Bu kadar para için bu riske girilmez,net en az % 50 kalmalı

deha ben kendi çalıştığım ümraniye, dudullu, çekme köy.. taraflarındaki inşaatlardan bahsediyorum.....

arsa olarak 300 metre karelik bir yerin fiyatını arayın sorun...... bu bölgedeki dairelerin ortalama maliyeti arsa hariç... 30- 45 milyar arasına mal edilir...ortalama kat sayısı 7 dir.. ortalama satış fiyatı 120 metre karelik bir dairenin... 120-140 milyar arasıdır..

elbette başka bir bölgede bunun maliyetleri değişik olabilir... eğer bir daire size herşeyi ile bareber 80-90 milyar arası bir fiyata patlarsa

ordaki müteheahitte bir dairesini 200 milyardan aşağıya satmıyordur..

yani ne yaparsnaız yapın... mütehaitlerin ve devletin milleti söğüşlediği, kazıkladığı gerçeğini değiştiremezsiniz...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...