Jump to content

Muhammed zekimiydi yoksa cahil bir bedevimi ?

Muhammed zekimiydi yoksa cahil bir bedevimi ?  

36 oy

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ateistleri ve deistleri bu konuda çelişkili ve ikiye ayrılmış gördüm hep.

Bir kısım Muhammed'in çok zeki akıllı birisi olduğunu vurgularken bir kısmı ise cahil diyordu..

Bazıları ise işlerine göre zeki, işlerine göre cahil diyordu.

Ewt..karar verin artık.

tarihinde insanizm tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bence şizofrendi. şizofrenler genellile (çevre3mde gördüklerim) kendinin zeki olduğunu düşünen insanlardır.ve inananları için tanrının ona bi lutfu olduğunu düşünür.

aslında zekidirler. tarihte de biçok ünlü şizo vardır. sanırım muhammed de onlardan biridir.

tarihinde tribuss tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

slm ben dinlere, tanrilara, hurafelere inanmayan biri olarak söylüyorum, muhammed zeki bir insandi bence, kurani seyinin zevkine göre düzenlemis, o zamanlar arabistandaki cahiliye devri zamanlari o dönemler orada yasayan araplarin ne kadar aptal oldugunu görüp bundan kendisi icin büyük cikar saglayip (cariyeler, köleler edinmeler... ) insanlari kafasina göre yönlendirebilmis bir adam bu, bunu o yazdigi ayetlerden de görüyoruz zaten.

Bu adam insanlarin zayif yanlarini görmüs, putlara tapan cahil insanlari görmüs, demis ki "ya ben simdi allah diye bir "kreasyon" uydurayim, insanlari olmayan bir seye inandirip burda günümü gün edip, hayatimi doya doya yasayim, bunlar nasilsa herseye inanirlar, e benim de insanlara inandirma "gücü" yüksek bir potansiyelim var, hepsini kendime kul ediyim.

Müslüman arkadaslar bu yaziyi dikkatlice okuyun, eger biraz daha acik, iler görüslü düsünenleriniz varsa anlarsiniz ne demek istedigimi...

Sitelerde Paylaş

arkadasar hayatta hakikat diye birsey varsa o da bilimdir, sen kendini gidip de 1400 yil önce cölün ortasinda yasayan bir adamla kiyaslayamazsin, o adamin devrinde daha atom nedir, yörünge sistemi, gezegenler, sonsuzluk kavramlari gibi seyler insanlar tarafindan bilinmiyordu, allaha inanmak o zaman a özgü bir olaydi.

Ölümden sonra birsey yok, sen yoksun, bunu kavraman biraz zor olabilir belki de, ama konuya söyle bakabilirsin, biz bu evrendeki sistemin elementlerden, protein, h2o... olusan birer varliklariz, düsünebilen fakat beyninin sadece %2,5 gibi bir bölümünü kullanabilen yaratiklariz. Daha bu zaman cevaplayamadigimiz milyonlarca soru var, insanlik yy.lar boyu gelismekte, her gecen zaman beyinlerinin daha büyük bir kismini kullanabilen büyük bir et kütlesidir, bunu böyle düsün ve cevaplayamadigin 100lerce soruyu dinle cevaplama, unutma sen aslinda cok zeki bir varliksin, yalnizca yetistigin cevre seni bu noktaya getirdi, bi cesit piskolojik etken... bir hic ugruna kendini böyle seylerle kandirip hayatini buna adiyorsun...

Sitelerde Paylaş
düsünebilen fakat beyninin sadece %2,5 gibi bir bölümünü kullanabilen yaratiklariz.

İnsan beynini %100 kunlanır.

Ben olaya insanları kandırma açısından girmiyeceğim...

O dönemde yığınca hurafeler var iken bunların bir tanesinin Kuran'da neden yer almadıgını soracam.

Dünyanın öküz başı üstünde olduğunu söyleyen hadisler o zaman ki insanların ne kadar bilimsel olduğunu ortaya dökmesine karşın bunların hiç birinin Kuran'da neden yer almadığını soracam.

Bilimle uyuşan bir ayet getirilir hemen bir bahane çıkartırsınız..Yada Muhammed iyi gözlem yapan birisidir dersiniz.

Tevrattan kopya çekti dersiniz, başka bir topickte ise tevrat ve kuran arasındaki çelişkileri verip kendi çelişkilerinizi farkında olmadan gösterirsiniz.

Eski dönemlerde bilinen bilgiler Kuran'da var dersiniz. Fakat bir yığın şey varken Kuran bunlardan dogru olanları nasıl seçti diyemezsiniz. Zira asıl bilim 19 yy gelmiştir.. gerisi yalan yanlış bilgilerin, doğruların bulunduğunu bir çorbadan ibarettir. O çorbadan pirinci ayıklamak bilgi ve beceri ister.

Bak sen bile günümüzdeki hurafelere uyarak beynimizin %2' sini kunlandığımızı söylüyorsun. Senin Muhammed'den farkın ne ki o bunları ayıklıyabilmiş ? Oysa ki internet gibi bir bilgi kaynağı önünde hazır halde dururken ?

Sitelerde Paylaş

Ateistler bir kaliptan cikmadiki hepsi Muhammed icin ayni seyi düsünsün. Herkesin kendine göre kisileri, olaylari ve fikirleri yorumlayis sekli, veya kiyaslamalarda güvendigi bir kaynagi var. Bu yüzdenki Muhammede akilli diyende cahil diyende cikiyor. Bence zeki birisiydi. Sonucta hala inanilan bir dinin kurucusu. Muhammedin zekiligi üzerine olusan bu belirsizligin sebebi onun 23 senede olusturdugu Sürelerden ve ayetlerden herkesin baska seyler anlamasidir. Kuranda böyle bir anlam karkasasina uygun kurulmus. Neyse konuyu dagitmadan devam edeyim. Bir cok ayetin evrensellik ile bir alakasi yokken Kuran komple evrenselmis gibi gösterilir. Muhammedden önce bilinen bir cok sey mucizeymis gibi anlatilir. Muhammedin zeki kabul edilmesi yada edilmemesi birazda Müslümanlarin islami tanitmasina bagli. Islami zedeleyenler var. Örnegin birisi geliyor ayetlerden deprem tarihleri cikartiyor birisi geliyor 19 mucizesi cikartiyor. Bu sacmaliklar sonucu en son tartisma Muhammede geliyor ve o elestirilmeye yada övülmeye baslaniyor iste bu yüzdenki sen hala ateistlerin Muhammed hakkinda ne düsündügüne karar verememissin. Sonuc olarak Muhammed zeki olsada olmasada bir elci bir peygamber degil. Ben sahsen varsa eger bir Yaraticinin böyle seylerle ugrasagini sanmiyorum.

Sitelerde Paylaş
Ben olaya insanları kandırma açısından girmiyeceğim...

Herkes savunduğu fikrin arkasında duruyor. Kimse ne seni ne de bi başkasını kandırmıyor veya bu amaçla burda bulunmuyor. Belki de 1400 sene öncesine dayanan bir gelenek!, bir kitap!, bir insan! seni kandırıyor. Ne dersin bu ihtimali göz ardı etmek mümkün mü?

Saygılar..

Sitelerde Paylaş
Herkes savunduğu fikrin arkasında duruyor. Kimse ne seni ne de bi başkasını kandırmıyor veya bu amaçla burda bulunmuyor. Belki de 1400 sene öncesine dayanan bir gelenek!, bir kitap!, bir insan! seni kandırıyor. Ne dersin bu ihtimali göz ardı etmek mümkün mü?

Saygılar..

Senin Nietzche ve Richard tarafından kandırılmadığına inandığımdan daha çok inanıyorum Peygamberim(sav)'e..

Binler salat ve selam olsun sana Ey Nebi!

Sitelerde Paylaş

Demek insanlar beyninin % 100`ünü kullaniyor ? Bunu nerde duydun, ya da gördün ? Eger sen hala Einstein gibi bir dehanin iq`sunun 160 ile 180 arasinda oldugu, ünlü edebiyatci johann wolfgang von goethe`nin iq`sunun 210 oldugunu varsaymayip her insanin beyninin ayni miktarda kullanildigini ve %100 kullanildigini düsünüyorsan cok büyük bir yanilgi icinde bulundugunu belirteyim. Sen hayatin boyunca aksamlari tv`de televoleler, seda sayanlar izlerken ben 7, 8 yaslarimda nietzche, karl marx, gabriel garcia marquez, insanin anatomisi okuyordum ve bu tip videolar izliyordum. Su an biyomedikal ve fizik mühendisligi okuyorum ve insanlarin yapi taslari, dnalar, rnalar, fizik kuramlariyla ugrasiyorum. Teknolojiyle ic ice yasayan bir insanim ve dinlere karsiyim. Evet, insan beyninin cok az bir kismini %5den daha az bir kismini kullanmakta, einsteinin beyninin yaklasik %6sini kullandigi söylenmekte, biraz ac arastir oku, ondan sonra istedigin kadar tartisiriz bu konulari...

Sitelerde Paylaş
Demek insanlar beyninin % 100`ünü kullaniyor ? Bunu nerde duydun, ya da gördün ? Eger sen hala Einstein gibi bir dehanin iq`sunun 160 ile 180 arasinda oldugu, ünlü edebiyatci johann wolfgang von goethe`nin iq`sunun 210 oldugunu varsaymayip her insanin beyninin ayni miktarda kullanildigini ve %100 kullanildigini düsünüyorsan cok büyük bir yanilgi icinde bulundugunu belirteyim. Sen hayatin boyunca aksamlari tv`de televoleler, seda sayanlar izlerken ben 7, 8 yaslarimda nietzche, karl marx, gabriel garcia marquez, insanin anatomisi okuyordum ve bu tip videolar izliyordum. Su an biyomedikal ve fizik mühendisligi okuyorum ve insanlarin yapi taslari, dnalar, rnalar, fizik kuramlariyla ugrasiyorum. Teknolojiyle ic ice yasayan bir insanim ve dinlere karsiyim. Evet, insan beyninin cok az bir kismini %5den daha az bir kismini kullanmakta, einsteinin beyninin yaklasik %6sini kullandigi söylenmekte, biraz ac arastir oku, ondan sonra istedigin kadar tartisiriz bu konulari...

ya sallama %100 kullaniyo iste insanlar nedemek % 5, koca kari masali onnar

Sitelerde Paylaş

Muhammed normal sıradan bir insandı.

Ünlü olmak için yüksek zekaya gerek yok.

Bu konuya da aynı cevabımı yapıştırayım. :)

Zaten tarihte isimleri yüceltilen ne kadar bilim adamı,filozof,devlet adamı,peygamber vs. büyük çoğunluğu başkalarının sırtından ün sahibi olmuştur. :angry:

Örneğin televizyonda kamera önünde olanlar meşhur olurlar.

Ben bu gibi kişilere kukla diyorum. :)

Einstein,Edison,pisagor,vb.gibi insanlarda normal insanlar.

Pisagor inşaat işçilerinin kişisel buluşlarını kitap haline çevirdiği için meşhur.

Einstein ile Edison da patent bürolarında çalışmışlar.

Oraya herhangi bir insanı koysan o kadar buluş başvurusu içinde elbette bir şey bulur.

Buluşlarının çoğu başkaları tarafından bulunmuştur.Reklamı bol yapan kazanır.

Sitelerde Paylaş
eger bunlari camideki hocandan duyduysan sana anlatacak pek biseyim yok, hadi eyvallah, mehmet bana bi cay koy...

Ampulu Edison mu bulmuş?Dinamoyu kim bulmuş?Fonografı kim bulmuş?Bir ön araştırma yap. :)

Einstein benim gözümde bir hiç.Ondan daha değerli bilim adamları var.Hazır bilgi ile herkes bilim yapabilir.

Sitelerde Paylaş

Ben ona zeki diyemem, üçkağıtçı, bencil, kendi için yapamayacağı şey olmayan biriydi. Bir bedevi olduğuna ise şüphe yok. Bildiğin gibi senin o kutsal topraklarında, çölde yaşayanlara yobaz, pardon bedevi deniyor. O da öyle biri, öyle yaşamamış olsaydı dediğim bir bedevi.

Sitelerde Paylaş
Ben ona zeki diyemem, üçkağıtçı, bencil, kendi için yapamayacağı şey olmayan biriydi. Bir bedevi olduğuna ise şüphe yok. [/b]

Yigidi oldur hakkini yeme, zeki adammis..Sefasini surmus,keyfine bakmis..

Bak uydurdugu yalan yuzyillardir surup gidiyor,uyduruk dandik ilkel dini bugun hala cumhuriyetimizi tehdit ediyor..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...