Jump to content

Muhammed zekimiydi yoksa cahil bir bedevimi ?

Muhammed zekimiydi yoksa cahil bir bedevimi ?  

36 oy

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Yigidi oldur hakkini yeme, zeki adammis..Sefasini surmus,keyfine bakmis..

Bak uydurdugu yalan yuzyillardir surup gidiyor,uyduruk dandik ilkel dini bugun hala cumhuriyetimizi tehdit ediyor..

Tek tanrılı dinler içinde mantıklı olan tek din, islam..

Tanrı insan suretine böründü, eski antlaşmayı yırttı, yeni antlaşma yaptı sonra zil takıp oynadı, aniden yok oldu. :lol::lol:

Sitelerde Paylaş
bence şizofrendi. şizofrenler genellile (çevre3mde gördüklerim) kendinin zeki olduğunu düşünen insanlardır.ve inananları için tanrının ona bi lutfu olduğunu düşünür.

aslında zekidirler. tarihte de biçok ünlü şizo vardır. sanırım muhammed de onlardan biridir.

bu yorum gerçeğe yakın gibi. :)

Sitelerde Paylaş
Yigidi oldur hakkini yeme, zeki adammis..Sefasini surmus,keyfine bakmis..

Zekiliğini bencilliğine kullanmış ama, zeki olmasından daha çok bencilmiş. bazı durumlardan kabullenemiyorum, napayım. Lanet olasından nefret ediyorum.

Bak uydurdugu yalan yuzyillardir surup gidiyor,uyduruk dandik ilkel dini bugun hala cumhuriyetimizi tehdit ediyor..

Ben bu konuda hayli hayali bir öykü yazıyorum şuan. Zaman makinası icat edilip, öykünün kahramanı arabistanın o zamanlarına gidiyor, orada bazı şeyler yapıyor falan. Keşke o öykü gerçeğe dönüşse...

Sitelerde Paylaş
Tek tanrılı dinler içinde mantıklı olan tek din, islam..

Tanrı insan suretine böründü, eski antlaşmayı yırttı, yeni antlaşma yaptı sonra zil takıp oynadı, aniden yok oldu. :lol::lol:

"Bak gördün mü demek Allah var ..O, yok olmadı sana görünmüyor." Çünkü Allah'ı görme frekansında ayarsızlık var..Tamir ettirirsen rahatlıkla göreceksin.Hemen alaya almayın kalb gözünüzle diyorum ha....Gerçi benim imzam sizin durumunuzu daima haykırıyor ama ..Biz de üöitsizlik yoktur.Daha ölmediğinize göre her an hidayete gelebilirsiniz..

Sitelerde Paylaş
"Bak gördün mü demek Allah var ..O, yok olmadı sana görünmüyor." Çünkü Allah'ı görme frekansında ayarsızlık var..Tamir ettirirsen rahatlıkla göreceksin.Hemen alaya almayın kalb gözünüzle diyorum ha....Gerçi benim imzam sizin durumunuzu daima haykırıyor ama ..Biz de üöitsizlik yoktur.Daha ölmediğinize göre her an hidayete gelebilirsiniz..

hahaha. Deva, güzel espriydi, sağol. ((:

Bu arada şu yazının boyutunu şöyle büyütmesen, insanın göz zevkini bozuyor, okuyası gelmiyor yav. Bak allah aşkına. ((:

Sitelerde Paylaş
Zekiliğini bencilliğine kullanmış ama, zeki olmasından daha çok bencilmiş. bazı durumlardan kabullenemiyorum, napayım. Lanet olasından nefret ediyorum.

Tabi bencil olmasina bencil ama kurnaz adammis keyfine bakmis..Ben de pek hoslanmam muhammed efendiden :lol:

Sitelerde Paylaş

Mesela gelin O zâta paranoyak demiş olalım...Halisünasyon görmüş diyelim..Akıl hastası diyelim...

Ve şimdi bu şüpheleri psikiyatrik açıdan ele alalım maddeler halinde inceleyelim:

1. Akıl hastalığı iddiası sadece Peygamberimiz için değil, gelmiş geçmiş bütün peygamberler için, hatta pek çok veli insanlar için de ileri sürülmüştür. Bu seçkin insanların hepsi mi mecnundur? Acaba daha akla yakın olanı, aslında onların hepsine mecnun diyenlerin mecnun olmaları değil midir?

2. Akıl hastalarının hezeyanları karmakarışık, bazen kendi içinde bile tutarsızdır ve hastadan hastaya da çok değişir.

Hatta, bir hasta hezeyanını, garip fikirlerini anlatsa, diğerleri "amma saçmaladın ha" diye gülerler. Ardından o gülen hasta hezeyanını anlatınca, bu sefer de diğerlerinden kahkahalar yükselir. Yani hiçbir hasta diğerinin hezeyanını paylaşmaz. Bunun tek istisnası "paylaşılmış paranoya" denilen ve çoğunlukla 2 kadın ya da bir kadın, bir erkek arasında benzer hezeyanlarla seyreden hastalıktır ki; hem nadir görülür, hem de 2-3 kişiden fazla topluluklarda görülmez.

Bu nasıl bir cinnettir ki, farklı asırlarda, farklı ülkelerde yaşamış bunca seçkin insan, hep beraber aynı hakikatleri; Allah'ın varlığını, birliğini, ahiretin, cennet ve cehennemin insanı beklediğini, kaderi, melekleri vs. iman esaslarını, güzel ahlak kaidelerini insanlara anlatmış ve bütün esaslarda hemfikir olmuşlardır? Böyle bir akıl hastalığı var mıdır? Psikiyatriye az çok aşina olanlar bunun bir zırva olduğunu bilirler.

3. Kaldı ki; Peygamberimize elçilik görevi 40 yaşında verilmiş. Ve o yaşına dek, çevresinde Muhammed-ül Emin lakabıyla, yani doğru, güvenilir bir insan olarak tanınmış. Halinde, tavrında hiç bir aşırılık, gariplik görülmemiş. Oysa tıbben biliyoruz ki; akıl hastalıklarının hemen hepsi 40 yaşına kadar mutlaka bir belirti verir. Zira 40 yaşında artık huy sabitleşir. 40 yaşından sonra başlayan akıl hastalığı ise çok nadirdir. Ancak bunama veya kaza geçirmeye bağlı gelişen hastalıklar gibi birkaç örnek verilebilir. Hatta en ağır akıl hastalığı olan ve hayaller görme, sesler işitme (yani halüsinasyon) ve garip fikirlere saplanma (yani hezeyan) gibi belirtilerle seyreden şizofreni hastalığının teşhisini koymak için bir çok otorite, hastalığın 40 yaşından önce başlamış olması şartını aramaktadır.

Oysa O zatın 40 yaşına kadar olan hayatında, kendisini eleştirecek tek bir noktayı bile düşmanları dahi bulamamışlar. O'nun için ne "ahlaksızdır", ne "yalancıdır", ne "şüphecidir" dememiş, diyememişler.

4. Paranoya iddiası için bir de şöyle bir cevap verilebilir: Büyüklük paranoyasına yakalanmış bir kişi, kendisini mesela "ben cumhurbaşkanıyım, Amerikan büyükelçisiyim" vs. diye tanıtabilir. Arada türeyen ve kendisini peygamber olarak gören yalancı insanlarda zaten bu türden hastalardır. Ancak unutmamak gereken bir şey var ki, mesela "ben Amerika büyükelçisiyim" diyen herkesi "hastadır" diye akıl hastanesine yatırırsanız gerçek büyükelçiyi de yanlışlıkla hastaneye kaldırabilirsiniz. O zaman hata yapmamak için "Delilin nedir, ispat edecek bir evrakın var mı?" dersiniz.

Aynen öyle de; bir insanın "Ben peygamberim" dediğinde, delil olarak mucizelerini, evrak olarak da vahyedilmiş kitabını görmek lazımdır. İşte O zat (a.s.m.) delillerini sunmuş, yüzlerce mucize göstermiş, ferman olarak da yine her yönü ile mucize olan Kur’an'ı göstermiş ve davasını ispat etmiş.

Sitelerde Paylaş

Cevapla Muhammed zekimiydi yoksa cahil bir bedevimi ?

Bu başlık ön yargılı bir başlık olmuş. Neden diyecek olursanız. Şimdi zekilik Muhammed olmaya, Cahillik bedevi olmaya has bir özellik midir? Yada bedevi demek=cahil mi demekdir.

Bence başlık şöyle olmalıydı. Cevapla Muhammed zeki bir bedevi miydi yoksa cahil bir bedevimi ?...

Tabi bu durum Muhammedin bedevi olma durumu içindir. Bedevi değilse mesela Türkse;

Cevapla Muhammed zeki bir Türk müydü yoksa cahil bir Türk müydü ?

Almansa;

Cevapla Muhammed zeki bir Alamn miydi yoksa cahil bir Alman mıydı. ?

Aztekse;

Cevapla Muhammed zeki bir aztek miydi yoksa cahil bir Aztek miydi ?

Bence MUhammed zeki bir Aztekti. Doğum sırasında bebeklerin karışmasıyla bu durum ortaya çıktı. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Sitelerde Paylaş
Teknolojiyle ic ice yasayan bir insanim ve dinlere karsiyim. Evet, insan beyninin cok az bir kismini %5den daha az bir kismini kullanmakta, einsteinin beyninin yaklasik %6sini kullandigi söylenmekte, biraz ac arastir oku, ondan sonra istedigin kadar tartisiriz bu konulari...

Anlaşılan ben televoleleri izlerken sende yerinde saymışsın kendini hayal dünyasında kaybetmişsin.

Bak mesala günümüzde internet var iken hala aynı iddaa da bulunuyorsun.

Fakat Muhammed zamanında ne vardı da O herşeyi bilir oldu. Bir insan dünyada ne olup bitenleri tamamıyla bilebilir mi ? Her ticaret adamının tıp doktoru oldugu nerden görülmüş ? misal.

Arap döneminde ki yaygın inanıçlar neden kuranda yer almıyor..

Sen insan beyninin %5 kunlanıldığı hurafesi ile büyümüşsün. Bu tarz fikirlerin muhakkak yazacağın kitaplara yansıyacaktır. Ama öküz başında olan dünya görüşü gibi tuhaf bilgilerle büyüyen, yazar saydıgınız Muhammed neden kurana bu tarz şeyleri eklememiştir.

Sitelerde Paylaş
Fakat Muhammed zamanında ne vardı da O herşeyi bilir oldu. Bir insan dünyada ne olup bitenleri tamamıyla bilebilir mi ? Her ticaret adamının tıp doktoru oldugu nerden görülmüş ? misal.

Muhammed'in zeki veya cahil olması önemli değil. Ekibini iyi kurmuştu. İyi bir danışman ekibi kurduğuna göre, zeki olsa gerek. Keşke danışmanları arasına, birde Nostradamus gibi bir kahin alsaydı. Belki kuran o zaman günümüzede hitap ederdi. Tek eksiği, kahin danışmandı.

Sitelerde Paylaş
  • 5 years later...

Kendisi dönemin standartlarına göre zekiydi. İncil'i ve Tevrat'ı bir şekilde okumuş (okuma-yazma bilmiyorsa duymuş, okutmuş vs.) ve eksik gördüğü yerleri kendince tamamlayarak o zamanın cahillerini kandırmıştır. Şimdiki cahilleri de aynı şekilde. Ben bilim ilerledikçe ve dinin dogmalarına karşı bir şeyler sundukça din diye bir şey kalacağını sanmıyorum ama o dönem şimdi olsa keşke.

Sitelerde Paylaş

Merhaba.

Kuvvetle muhtemel ki kendisi bir şizofrendi. Şizofreni'yi incelediğimizde, şizofren kişilerin anlattıkları, bu din veya başka birşey olsun büyük oranda tutarlı ve mantık çerçevesine uygun oluyor dinin yekünde mantık çerçevesine uyduğunu iddia etmiyorum, uymuyor da zaten. Fakat o zamanlarda anlatmış olduklarını bir şizofrenin hikayelerini dinlercesine incelerseniz şizofren hastaların hikayelerindeki tutarlılığa uygun olduğunu görürsünüz. Fakat toplamda hepsinin birer safsata olduğu sonucuna varırsınız ki muhammed'in anlattıkları da safsata'dan ibaret zaten.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...