Jump to content

Peki, Ya Aleviler?

Recommended Posts

Yaşım geregi alevilerle ilgili pek bi bilgim olmasada, kız arkadaşım alevi. Sadece bir kaç şey biliyorum

Alevilerin dinindeki,gereksizlik, çelişkiler nelerdir? !

Teşekkür ederim. (Not : Hem Merak ettim, hemde kız arkadaşıma gösterecegim :) )

Sitelerde Paylaş
  • İleti 65
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Aleviler Müslüman değildir.. Her ne kadar bir kısmı Müslümanız dese de değildir.. Aleviliğin temelini oluşturan inanç sistemi Hint kültüründen süre gelmiştir.. Önce Hindistan'dan İran'a, daha sonra Anadolu halkları tarafından benimsenmiştir..

Alevilerin inanç sisteminde ''Birlik'' ilkesi vardır.. Vahdet-i Vücut.. Bu ilkeye göre tüm insanlar Tanrı'nın parçalarıdır.. Tanrı'nın doğadan ayrı bir kişiliği yoktur.. Tanrı bizzat doğa/tabiattır.. Bu şekilde pananteist bir din olduğunu söylemek yanlış olmaz.. Tanrı'yı bir deniz olarak sembolleştirirler, insanlarsa su damlacıklarıdır.. Tüm bu su damlacıklarının birleşmesi Tanrı'yı meydana getirir.. Ölüm ise, ruhun Tanrı'yla bütünleşme anıdır..

Alevi-Bektaşi (Zerdüşti) yazarlarından biri olan Hallac-ı Mansur'un ''Ene'l Hak (Ben Allah'ım)'' dediği için öldürüldüğünü bir çoğumuz biliyoruz.. Mevlana ise Hallac-ı Mansur'un öldürülmesi olayına şu şekilde yanıt vermiştir; "Onun söyledikleri bizim söylediklerimiz yanında çok hafif kalır; fakat biz sır tutmasını bildik ve kurtulduk."

Esasen, İslam Hümanizm'i adıyla anılan konu, Alevi-Bektaşi başkaldırısından başka bir şey değildir..

Yıllarca devlet tarafından katledilen Aleviler, Atatürk'ün çağdaş Cumhuriyet'i kurmasıyla nefes almışlardır.. Bu durum da, Alevilerin gerek inanç sistemlerinde ki hümanist ilkeler ile, gerekse kendilerini Atatürk'e borçlu hissettiklerinden dolayı; Cumhuriyet'in, ilerlemenin, aydınlanmanın ve gelişimin en büyük savunucuları haline getirmiştir.

Sitelerde Paylaş

Alevilik bir din değil.Mezhep diyebilirmiyiz bilmiyorum.İslamla pek ilgisi yok aleviliğin bir felsefe ideolojiside denebilir :)

Örneğin aleviler oruç tuttuklarında ramazanda tutmazlar onlara özel bir ay vardır o ayda hiç su içmezler.

Sitelerde Paylaş

alevilik hakkında pek bi bilgim yok ancak alevi olduklarını söyleyen arkadaşlarım var. tabii ki farklı özelliklere sahipler fakat gözlemlediğim bazı ortak noktaları var, bunlar da:

- dinlere saygıları var

- önemli olan insanın iç güzelliğidir derler

- devrimci bir ruha sahip olduklarını söylerler

- deniz gezmiş hayranıdırlar

- hz. aliyi çok severler

- birbirlerini korurlar

- galatasarayı tutarlar :P

aklıma gelenler bunlar... :) nacizane...

tarihinde fanciful tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

eminim ki

alevi olan kız arkadaşına alevilikle ilgili çelişkileri anlatırsan onun kalbini kırarsın

benim ailem alevi

ne zaman konuşsam kırıp geçiyorum bu yüzden artık konuşmama kararı aldım sallamıyorum sende sallama

zaten aleviler light müslümanlardır

aydınlardır açık görüşlülerdir

her toplumda olduğu gibi aralarında çürük elmalar da vardır

dinimiz sevgidir falan derler humanist takılırlar kadın-erkek eşittir aynı mekanda ibadet ederler ama benim dikkatimi çeken

en önemli çelişki bu kadar sevecen bi felsefeyi benimsemiş insanlar kendilerine zülfikarı sembol edinmişler

boyunlarında zülfikar kollarında dövmeler halinde zülfikar

zülfikar iki başlı kılıç

bir savaş aleti

bence alevilerin bunu düşünmesi lazım...

Sitelerde Paylaş
alevilerdeki bu ehlibeyt ve ali sevgisi alevliğe ne şekilde ne zaman girmiştir bilgisi olan varmı

giren bir şey yok çünkü bu dediğiniz şeyler zaten aleviliğin temelini oluşturmaktadır

ayrıca eklemeden edemeyeceğim yuh diyorum nasıl bilmezsiniz?

Sitelerde Paylaş
giren bir şey yok çünkü bu dediğiniz şeyler zaten aleviliğin temelini oluşturmaktadır

ayrıca eklemeden edemeyeceğim yuh diyorum nasıl bilmezsiniz?

gayet tabi çoğu şeyi bende biliyorum ama benim amacım olayı şöyle etraflıca anlatack bilgili bir zat varmı onu anlamak yoksa benim bilgim sınırlı eğer alevilik islam hint-iran ve eski Türk dini şamanizm bir karışımı ise buda gösterirki islamdan çok daha eskidir ali yandaşlığı ve ehlibeyt sevgisi sonradan girmiş olması gerekiyor yoksa alevilik şia dan çok farklı isalmı bir mehzep olarakta kabul edilemez çünkü islamın emirlerine uyulmuyor benim duyduğum kadarı ile aleviğiliye ehlibeyt sevgisi ilk defa irandaki türkmen aşiretlerine batinilik vasıtasıyla girmiş neyse aleviliği bize tarihini etraflıca analatacak bir arkadaş varsa anlatsın boş yere bıdı bıdı etmenin alemi yok

Sitelerde Paylaş

bence boş yere bıdı bıdı eden sizsiniz biraz okursanız alevilikle şamanizmin bi alakası olmadığını bilirdiniz

ayrıca ehlibeyt sevgisi aleviliğe sonradan girmemiştir

eminim orta okulda ve lisede din dersi almışsınızdır ve en basitinden cemel olayını biliyorsunuzdur

bu hikaye oradan başlar

ayrıca islamın emirlerine uyulmadığıda yok

namaz kılarlar oruç tutarlar aynı peygambere aynı allaha ankı kitaba inanırlar

sadece saflarını belli etmek için ibadetlerini sunnilerin yaptığı yerde ve zamanda yapmazlar

alevilik şiiliğin anadoluda felsefe ile yoğrulmuş halidir

bence birilerinin anlatmasını bekleyeceğinize gidin okuyun

neticede bu memlekette milyonlarca alevi var

bu kadar duyarsız olmayın...

Sitelerde Paylaş
Aleviler Müslüman değildir.. Her ne kadar bir kısmı Müslümanız dese de değildir.. Aleviliğin temelini oluşturan inanç sistemi Hint kültüründen süre gelmiştir.. Önce Hindistan'dan İran'a, daha sonra Anadolu halkları tarafından benimsenmiştir..

Alevilerin inanç sisteminde ''Birlik'' ilkesi vardır.. Vahdet-i Vücut.. Bu ilkeye göre tüm insanlar Tanrı'nın parçalarıdır.. Tanrı'nın doğadan ayrı bir kişiliği yoktur.. Tanrı bizzat doğa/tabiattır.. Bu şekilde pananteist bir din olduğunu söylemek yanlış olmaz.. Tanrı'yı bir deniz olarak sembolleştirirler, insanlarsa su damlacıklarıdır.. Tüm bu su damlacıklarının birleşmesi Tanrı'yı meydana getirir.. Ölüm ise, ruhun Tanrı'yla bütünleşme anıdır..

Alevi-Bektaşi (Zerdüşti) yazarlarından biri olan Hallac-ı Mansur'un ''Ene'l Hak (Ben Allah'ım)'' dediği için öldürüldüğünü bir çoğumuz biliyoruz.. Mevlana ise Hallac-ı Mansur'un öldürülmesi olayına şu şekilde yanıt vermiştir; "Onun söyledikleri bizim söylediklerimiz yanında çok hafif kalır; fakat biz sır tutmasını bildik ve kurtulduk."

Esasen, İslam Hümanizm'i adıyla anılan konu, Alevi-Bektaşi başkaldırısından başka bir şey değildir..

Yıllarca devlet tarafından katledilen Aleviler, Atatürk'ün çağdaş Cumhuriyet'i kurmasıyla nefes almışlardır.. Bu durum da, Alevilerin gerek inanç sistemlerinde ki hümanist ilkeler ile, gerekse kendilerini Atatürk'e borçlu hissettiklerinden dolayı; Cumhuriyet'in, ilerlemenin, aydınlanmanın ve gelişimin en büyük savunucuları haline getirmiştir.

Guzelmis bu din, begendim.

Sitelerde Paylaş

aleviler kendi arasinda anlasmismikine.ben kendim iki alevinin nasil tartistigini gordum.biri dio bizde muslumaniz oburu hayir biz musluman deiliz dio.adamlar kendileri tam bilmio ne olduklarini biz nerden bilcez.ama bana kalirsa musluman deiller.biz namaz kilarken adamlar dans falan ediolar saz calip kainli erkekli parti yapip oyunlar oynuolar.camiye girmeyenleri bile var bunlarin

Sitelerde Paylaş
Sanki müslümanlar aralarında anlaşıyor :)

Müslümanların tek ortak noktası ; "elhamdülillah müslümanız" demeleridir. Onun haricinde kelle sayısı kadar müslüman türü vardır. Sen de bunlardan birisin.

arkadasim mars basmiomu.sana aleviler arasinda anlasamio demiom ben.musluman olup olmadiklari konusunda anlasamio diorum.yoksa yorum farki olur.mesela balkan alevileri saz calmiolarmis.bazilari camie girer bazilari namaz kilar.ama ben bunu solemiom sana.bunlar dinlerini yorumlama farklari.ama yorum baska sey din adi konusunda tartisma baska sey.adamlar dinlerinin adina karar verememisler.dinlerinin adi islammi deilmi konu bu
Sitelerde Paylaş

Aleviliği ben de pek bilmiyorum ama geleneksel islama muhalefet eden pek çok farklı inancın alevilik adı altında toplandığını okumuştum. Bu arada eğer alevilik panenteist bir inanç ise bunu bir din olarak da tanımlamamak gerekir belki. Din dışı bir felsefe gibi görünüyor daha çok. Reenkarnasyonu barındırıyor olabilir bu inanç. Çünkü tanrıyla birleşmeyi öngörüyormuş, bu durumda ruhların birkaç kez dünyaya geldiği ve olgunlaştıklarında tanrıya yönelebildikleri türünden bir düşünce şaşırtıcı olmayacaktır. Bir yerde okuduğuma göre aleviler kendilerini müslüman ama islam dışı sayıyorlarmış. Yani bu ''kabuğuna'' değil de ''özüne'' bakmak gibiymiş. Tüm dinler aynı öze sahip onlara göre ve bu özün adına müslümanlık dedikleri için(ki bu adlandırma sünni baskıdan kurtulmak için yapılmış olabilir) müslümanız diyorlar ve dinin şeriatını reddediyorlar. Onlara göre islam, işin kabuk kısmı. Ayrıca Bedrettin'in alevilik türünden bir tanrı inancı da taşımadığını, ateist olduğunu ve sosyalizan hareketini o dönemin koşulları gereği dinsel bir söylemle anlattığını okumuştum.

Alevi inancının da eleştirilecek yönleri olabilir elbette ama önce ne olduğunu tam olarak anlamak gerekir. Pek çok ortamda, alevilerin de kendi inançları hakkında fazla birşey bilmediklerine şahit olmuştum. Bu arada şunu belirteyim, dinciliğin bu denli güçlü olduğu ve alevilerin laisizmden yana taraf olduğu bir konjonktürde alevilerle ateistleri karşı karşıya getirmek intihar olur bizim için.

tarihinde Freddie tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Konu "adamların kendini tam bilmediğine" bagladın mı ? Bagladın

Ben de diyorum ki ; Müslümanlarda kendini bilmiyor. Yani fark yok.

Onlar ortak payda da "biz aleviyiz " diyor. Siz de "müslümanız" diyorsunuz.

İllaki dersen eğer ; "islam mı değil mi " konusunda anlaşsınlar. Doğrudur. Anlaşmıyorlar. Ama sıkıntıya gerek yok zamanla anlaşırlar.

Sitelerde Paylaş

eski türkler zorla islamlaştırıldılar.

bu türklerin büyük bölümü, "ulan madem islamı kabul ediyoruz, muhalif kolunu seçelim" diye düşündükleri için aleviliği seçtiler.

kendi adetlerini islam adı altında yaşamaya devam ettiler.

(türk aleviliği iran aleviliğinden farklıdır)

misal, tavşan/geyik eti yememe adeti.

eski türklerde kabilelerin totemleri vardır. aleviler de tıpkı diğer eski ataları gibi, kendi totem hayvanlarını yemezler.

aleviliğin islamla ilgisi yoktur.şamanizm'in, islam görüntüsünde upgrade olmuş halidir.

Sitelerde Paylaş

Alevilik-Bektaşilik konusunu araştıracak arkadaşların, İmam Bakır ve İmam Cafer konularından başlamasını tavsiye edebilirim.

Hassan Sabbah ve Şah İsmail atlanılmamalı.Ahmet Yesevi ve derken Hacı Bektaş Veli ye kadar gelebilirsiniz.

Çok uzatmadan konuyla ilgili bir-iki link vereyim.

http://www.alewiten.com/protoalevilik.htm

http://www.historicalsense.com/Archive/Ismaililik_1.htm

Sitelerde Paylaş
eminim ki

alevi olan kız arkadaşına alevilikle ilgili çelişkileri anlatırsan onun kalbini kırarsın

benim ailem alevi

ne zaman konuşsam kırıp geçiyorum bu yüzden artık konuşmama kararı aldım sallamıyorum sende sallama

zaten aleviler light müslümanlardır

aydınlardır açık görüşlülerdir

her toplumda olduğu gibi aralarında çürük elmalar da vardır

dinimiz sevgidir falan derler humanist takılırlar kadın-erkek eşittir aynı mekanda ibadet ederler ama benim dikkatimi çeken

en önemli çelişki bu kadar sevecen bi felsefeyi benimsemiş insanlar kendilerine zülfikarı sembol edinmişler

boyunlarında zülfikar kollarında dövmeler halinde zülfikar

zülfikar iki başlı kılıç

bir savaş aleti

bence alevilerin bunu düşünmesi lazım...

Kalbini kırarım,ama uyandırmış olurum. Bu bana yeter. Ayrılırsa, başka kız mı yok? Zaten yaşlarımız çok ufak.Kız benim ateist oldugumu biliyor.Ama,kız tam alevi degil

Zerdüştlük ne bilmez. Hümanist,Atatürkçüdür. Oruç tutamıyo , böbrek rahatsızlıgı var ki zaten tutmaz. Hiçbişey yapmıyor açıkçası.

Tanrı var, o zaman yaşa ve keyfine bak gibi bişey. Kıza pek çok bilgi verdim dinler hakkında. Dedigi bu

Zaten ibadetimi,hiçbişeyimi yapmıyorum. Umrumda bile degil. Tanrı olmasada hayatımda bişey degişmez.

Agnostik Alevi :lol:

Not : Şu anda okutmamayı düşündüm. Hem kız çok küçük, Zerdüştlük vs bilemez..... Hemde,bana ters düşen bi yanı yok,kız beni ateist olarak seviyo, ben de onu alevi olarak sevmeliyim. Ilerde okuturum

Yaşım daha 13. Belki 17 de bu konuyu bulabilirsem,okuturum. Teşekkürler

tarihinde Whocares tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...