Jump to content

Peki, Ya Aleviler?

Recommended Posts

• İleti 65
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Hz. Kuteybe'yi, kafir, iffetsiz, ahlaksız ve şamanist birer pislik olan eski Türkleri katletmekle suçlayanlar Müslüman olamazlar. Eğer biz Türkler bugün Müslüman olarak yaşıyorsak, bunu Hz. Kuteybe gibi İslam büyüklerimize borçluyuz.

Berke Han, bu bilgileri nereden edindin çok merak ediyorum. Savaşın hemen bitiminde, öldürdükleri insanların kadınlarına, kızlarına hemen oracıkta tecavüz eden, sonra onları köle olarak kullanan ya da satan müslümanlar ahlaksız, pislik olmuyor da, eski Türkler iffetsiz, ahlaksız, pislik oluyorlar,ha? Bu din senin aklını köreltmiş olmalı.

valla aynı soruyu ben de sordum ona bana neden sınırlendığımı sordu!!!!!!!

Sitelerde Paylaş
hiç su içmeyen yahudilerdir alevilikte böyle bi şey yok

ne duş almaması bea?!

ne kadar cahilsiniz yaw yuh diyorum...

Var yahu öyle yapan..Özel kutsal kitapları yok sonuçta açıp okuyalım.. Şahit olduğumuzu söylüyoruz..Su içmezler,meyve suyu ıvır zıvır olur ama su yok oruç boyunca(Kerbela olayında susuz kalmışmışlar ya hüseyin ve ekibi)..İşte ağır vaka olanlarında duş almamaya kadar gidiyor demekki.Hepsi ayrı telden çalıyor.

Sitelerde Paylaş

Günümüz Alevi inancında oruç tutulan aylarda yıkanmama gibi bir durum/inanç söz konusu değil..

Ayrıca Alevilerin inançlarında mevlid okutma da yoktur.. Sizin gördüğünüz asimile olmaya başlamış Aleviler olabilir.

Sitelerde Paylaş

baska bir forumda ise kuranin alevilikte yeri oldugu yaziyor.

Alevi Aydını’ diye öne atılan, ama Alevilikten daha çok kendilerini Alevilik ile alakası olmayan fikir ve ideolojilerle ifade eden insanlardan farklı şekilde dillendirmenin çeşitli zorlukları var. Bu zorlukların başında öncelikle son 20 yıl içinde, Aleviliği İslam dışı bir inançmış gibi göstermek isteyen ve bu işten açık bir rant elde eden kimi çevrelerin şekillendirdiği bir ön yargıya karşı durmak gelir. Aslında düşünsel olarak Alevi olmayan ve amaçları sadece Türkiye’de yaşayan Aleviliği çeşitli materyalist ve dünyevi akımlara yamamak olan bu insanların, değişik ‘gizli ellerle’ beslendiği ve bu ‘sipariş’ Alevilik anlayışını kendilerinden daha güçlü olan efendilerini memnun etmek için işledikleri ortada. Gerçi bu ilişkileri, ‘garip tesadüfleri’ ve ‘örtüşmeleri’ anlatmak bu makalenin işi değil, ama belirtmek gerekir ki, bir başka zorlukta, bu kuklaların gerçeği açıklamakta ve efendilerinin hilelerini boşa çıkarmakta oluşturdukları ayak bağlarıyla uğraşmamız olacak.

Bugün değişik ideolojilere bulaşarak, o ideolojilerin içinde erimemiş ve kendi kimliklerini kaybetmemiş Alevilerin bu makaleden azami derecede faydalanacağını umuyorum. Çünkü bu makale işlenirken materyaller tamamen Alevilerin önder edindiği insanların fikir ve yaşamlarından kaynaklanmıştır; son yirmi yıl içinde çıkıp dernek ve vakıf adı altında faaliyet göstererek Aleviliği istismar eden ve bu işle rant sağlayan ne idiğü belirsiz bazı insanların uydurmalarından değil. Onlara da zaten en iyi cevabı Alevi önderleri verecek.

Şimdi konuya girelim. (...)

ALINTI

http://www.canfrm.com/genel-olarak-dinler-...kuran-8757.html

Sitelerde Paylaş

siz herşeyi birbirine karıştırmışsınız yahu

bahsettiğiniz su içmeyen insanlar caferiler olmasın?

bunu yapabilecek tipteler çünkü bu insanlar kerbela olaylını anarken kendilerini çocuklarını sembolik olarak kesip kan akıtan tipler...

ayrıca ben alevi kökenliyim hiç şahit olmadım duymadım bu su içmeme olayına

sadece yahudilerin bu tip bir ibadetleri olduğunu biliyorum

temizlik imandan gelir duş almamazlıkta duymadım görmedim

nerenizden sallıyorsunuz siz bunları?

ayrıca aleviliği bilinçli olarak islam dışı gösterme çabasında olan aleviler mevcut olabilir ama bu aleviliğin islam dışı olduğunu göstermez

bence bas bayağı islamdır...

tarihinde iyicocuk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
siz herşeyi birbirine karıştırmışsınız yahu

bahsettiğiniz su içmeyen insanlar caferiler olmasın?

bunu yapabilecek tipteler çünkü bu insanlar kerbela olaylını anarken kendilerini çocuklarını sembolik olarak kesip kan akıtan tipler...

ayrıca ben alevi kökenliyim hiç şahit olmadım duymadım bu su içmeme olayına

sadece yahudilerin bu tip bir ibadetleri olduğunu biliyorum

temizlik imandan gelir duş almamazlıkta duymadım görmedim

nerenizden sallıyorsunuz siz bunları?

Kardeşim hepsi tek tip mi?Rüya görmüyoruz heralde..Sizinkiler yapmıyor olabilir..Demek yapanı da varmış..Bitarafımızdan uydurmuyoruz sonuçta..İnsan bin çeşit..İbadeti de öyle.az çoğunluk da olsa,genel olarak bunu uygulayan bir kesim var benim bildiğim.Hepsi yapıyor demedik.

Sitelerde Paylaş

http://tr.wikipedia.org/wiki/Alevi

Anadolu Aleviliği, Kızılbaşlık, İran Şii Aleviliği ile Afgan İbrahimi Alevi'liğin ortak yanları olsa da, farklı tarafları da bulunmaktadır. Kızılbaşlık Islamiyeten önceleri bir yaşam tarzidir sonradan Alevi kelimesiyle değiştirilmiştir

Alevilik islam öncesi de var denmekte.

Alevilik sürekli olarak şiilikle karıştırılıyor.

Linkin okunmasında yarar var.

Selam.

Sitelerde Paylaş

merak ettim araştırdım

eskiden banyoda yapmıyorlarmış bazıları hatta traşda olmuyor et yemiyor kanı çağrıştırdığı için karpuz bile kesmiyorlarmış

resmen yas tutuyorlar yani

ve

vay anasına su da içilmiyormuş harbiden :)

işte aleviliğin islam olduğunun kanıtı

başka türlü bu manyaklık başka nasıl açıklanabilir yaw...

kusura bakmayın arkadaşlar

özür dilerim

aleviliği bilmediğimi bilirdim de bu kadar uzak olduğumu ilk defa farkettim ...

Sitelerde Paylaş

Iste böyleeee

Alevilik 14 kola ayrilir.

Günese tapanmi ararsin ,

Aliye tapanlara kadar ne ararsan var.

Ama,gercekten Türkün gecmisini yasayanlarda var.

Tam sunni ibadetlerini yapip biz Aleviyiz diyenlerede rastlanir.

Bazi Alevilerin Tiyatrolarda oynar gibi oyunlar oynamaktadirlarki,görünce gercekten,

Bunlar tas devri oyunlarinimi yapiyorlar dersin.

Buna ragmen Sunnilerden daha dürüst,daha güvenilir kisilerdirler.

Kesinlikle bir torbaya toplayip koyamazsiniz.

Cok fazla türleri vardir.

Gecmislerini yasarlar genelde.

Islamlasmislarinda kendi kültürlerini göremezsin.

Ya Arap kültürüyle yogrulmustur,

Yada Yahudi Arap kültürüyle karismistir.

50 yil önceki Türk kültürü kalintilarina bugün artik rastliyamazsiniz Alevi halkimizin haricindekilerde.

Bir zamanlar SICAN günü olurdu 50-60 yil önce.

O gün sican deliklerinin önüne yiyecek sular konurdu.

Yilda bir defa yapilirdi bugün.

Buna benzer daha neler

Balkona konan ciceklerden baktiginda bu evde hanki tip bir hastanin oldugu anlardir.

Evdeki kizin nisanlimi yoksa nikahlimi oldugunuda

Arap ve Yahudi kültürü ugruna(pasli teneke)ugruna altin kültürümüzü terk ettirdiler bize.

tolonbeg

Sitelerde Paylaş
http://tr.wikipedia.org/wiki/Alevi

Alevilik islam öncesi de var denmekte.

Alevilik sürekli olarak şiilikle karıştırılıyor.

Linkin okunmasında yarar var.

Selam.

Oradaki yazi tamamen uydurma, yada degistirilip Aleviligi tamamen Islamin merkezinde gostermeye calisilmistir.

Alevilik Islam oncesi var ise neden Alevilik adi Aliden gelsin?

Hayir efendim, Alevilik Araplarin(Islam ceteleri) Horasan yoresindeki yerlesik halk topluluklarina saldirisi ve oradaki toplulgu haraca baglayip mallarini talan etmesi sonucu dogmustur. O yorenin insanlari, Turkmen, Ermeni, Kurt lerden olusan bir topluluktu ve bunlar altin ve gumus isleri ile ugrasirlardi yani bayagi zengin bir topluluktu, Araplarin boylesi bir zenginligi talan etmeye baslamalari sonucunda yore halklari kendilerini Islamin icndeymis gibi gosterip Arap zulmunden kurtulma yolunda yeni bir Islami inanc tarikati kurdu, lider olarak Muhammedi degil Aliyi sectiler. Dikkat edin Alevilik icinde hemen hemen her dinden bir iz gorursunuz.

Olay bu, Yoksa Alevilik gercek Islamdir falan filan laflari zirvaliktir, Alevilik Islam icinde Islam olmayan bir tarikattir. Osmanli egemenligi altinda Alevilik cok eziyet cekti, Sunnilestirme hatta alevi halk katliamlari bile oldu. Gunumuzde katliam olmazsa bile Iran Sialigina entegre edilip Anadolu Aleviligi ortadan kaldirilmak isteniyor.

Sitelerde Paylaş
Alevilik Islam oncesi var ise neden Alevilik adi Aliden gelsin?

Önceki adı alevilik değilmiş zaten kızılbaşlık vs olarak geçiyormuş.

Bence oradaki yazı gayet doğru.

Selamlar.

tarihinde hrkls tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Iste böyleeee

Alevilik,Aliyi sevenlerden dogmustur.

Alinin Ayseyle yaptigi savasi kazanip,Ayseyi,hapse atmasi,

Muhammedin katibi Muaviyenin Hüseyini kerbelada Adamlariyla birlikte öldürtmesi.

Muaviyenin oglu Yezidin Hasani karisina zehirlettirmesi.

Islamin tepesinde önü alinamayan kinden,savaslardan,öldürmelerden

Alevilik ve sunnilik dogmustur.

Sunni kesim cogunlukta oldugundan Camilerde Ali taraftarlarina agza alinmaz laflar söylenip hakaretler yagdirilinca,Ali taraftarlari camilere gitmeyi terk ederler ve böylecede Araplardaki inancda ikiye bölünür.

Zamanla bu tüm müslüman ülkere Arabin zoruyla asilanilir.

Ve bu heriflerde bize örnek gösterilir,Allemeler tarafindan utanmadanda.

Bize örnek,Yunus Emredir

Bize örnek, Ahi Evrenlerdir

Bize örnek,Hace Bektasidir

Bize örnek Amet Yesevilerdir.

Ya Ali,ya Settar , ya Hidir , ya Hüsseyin , ya Hasso.

NOOOOOOOOOO ANOTHERRRRRRRRRIIIIIIIIIIRRRRRRRRRRR :-)))))))

Tolonbeg

Sitelerde Paylaş

Şakamı yaptın gerçekten 13 yaşındamısın ?

Bu arada senin alevi olan bir insan için hiç bilgi sahibi olmamana ragmen bilgi toplama arayışına girmen çok cahilce.

Ortada bir arayış bir merak var ise sen bir kaynak olamazsın. Zaten yazdığın yaşlarda ise hiç olmamalısın. Bu yaşlarda bu tip çabalar sizin genç körpe beyinleriniz için zararlıdır.

saygılar...

Sitelerde Paylaş

iste böyleeeee

Mahmutefendi,eleviligin nerden kaynaklandigini,nasil oldugunu bari ögret bizede cahil kalmayalim.

Hi , ne dersin.

Bence tam Mahmutmusun.

Kafan calisiyor valla zehir gibi.

Kafanda pek calisacak kafaya benzemiyor ama:-))))))

Incilerini dökte ögrenelim.

Cünkü Alevilig icin hic kaynak bulamadim.

Barisenden yararlaniyim.

Kal saglicahla Mahmut efendi

tolonbeg

Sitelerde Paylaş

Iste böyleeee

Arkadasim Mamut,

Bir inanc , yalniz kisileri ilgilendiriyorsa , ona hickimsenin birsey demeye hakki yoktur.

Ister günese ,ister aya ,ister tasa ,istersede kusa inanir.

Isteyen Allaha

Isteyende Tanriya inanmakta serbesttir.

Yalniz benim inancim dogrudur ,gerikalanlar gecersizdir,siz benim gittigim yola yola girmek zorundasiniz ve ülkede benim inancimin buyurdugu kurallara göre idare edilecek biri veya birileri cikar derse.

Buna orda durder yasalar.

Vatandaslarinda DUR demesi gerekir.

Cünkü bu ülke bir gurubun deyil,Tüm Türk vatasdaslarinindir.

Cünkü ,ülkemizde cok cesitli dinler ,mezhepler ,tarikatlara inanmis insanlarimiz vardir.

Bunlardan bir gurubun dedigi yapilir diyerleri disarda birakilirsa,her gurup kendi inancinin dogrultusunda idare isteyeceyinden karmasa dogacagindan buna bu tip bir idare düsünülemez.

Ülkeler icin en güzel yönetim Laik cümhuriyettir.

Laik cumhuriyet dinden ayri bir kurumdur.

Ne diyaneti olmali,ne camisi,nede cem evi.

Bunlar olmamalimi?

Tabiiki olmali ,her insan inancini yasamakta hürdür.

Alevi vatandaslarimiz daha düne kadar ibadetlerini gizli yapiyorlardi.

Bu yüzden adlari mümsöndü yapiyorlara cikmisti.Cok bilmis sunnilerce.

Gerci artik eskisi kadar bu sacmalara inananda kalmadiya.

Neden gizli yapiyorlardi,Sunnilerin korkusundan ,Osmanli zamanindan kalan bir korku.Hemde nasil bir korkuki,insanin mayasi deyisiyordu.

Tanriya tesekkürlerki o aci günleri Alevi vatandaslarimiz geride biraktilar.

Artik serbestler.

Canlari nasil istiyorsalar öyle yapiyorlarda.

Halaaaaaaa,onlarinki din deyil,hatta mezhep bile deyil diyen yüce kurumlarimizda var.

Ama ya dini devletin yakasindan birakacaklar,yada Alevilerede sunnikesime yaptiklari ödemeyi yappacaklar.

Adalet bunu gerektiriyor cünkü.

Ama bunlari din cemiyetleri yapmasi gerekir aslinda.

Camilerin,Cem evlerinin, din adamlarinin,hatta din okullarinin masraflarini bu cemiyetler ödemeli.

Sunni cemiyetler, camilerin imamlarin,

Aleviler ,cem evlerinin dedelerin,

Hiristiyanlar kiliselerin ve papazlarin

Yahudiler ,havralarin ve hahamlarin parasini ödemesi gerekir.

Bati ülkelerinde bu böyle.

Bizim Laikligimiz göstermelik oldugundan,

Alevilerin vergiside icinde olan vergiyle imamin maasini caminin bakimini verirde

Alevinin dedesine maas ödemez cem evi masraflarinida üstlenmez.

Zaten sanirim,Yahudi ve Hiristiyan vatandaslarimiz kendi ibadet yerlerini kendileri yapip masraflarini karsiliyor din adamlarinin parasinida kendilerinin kurdugu cemiyetler ödiyor.

Böyle olunca,kisilerin inanci kimseyi irgalamaz.

Hicbir tarafada haksizlik olmaz.

Ben Aleviler 14 ayri sekilde inanca sahap derken,onlara hakareti deyil olani söyledim.

Köyümüzde günese dönüp ellerini kaldirip cesitli sekilde hareket eden Alevilerimiz vardi.

Kimisi Ali muhammetder ibadetini Cem evinde yapar

Kimisi Ali der,ibadetini cem evinde yapar.

Kimisi Ali der cem evine gitmez

Kimisi Alider,saman törenlerini yapar.

Dedigimiz gibi cok cesitleri vardir.

Alevilerin haricindeki

Ehli sünnetlilerde cok türlüdür.

Safii mezhebi namaz kilmayan nallanmasi gerekir derken

Hanefi mezhebi,onun cezasini Allah verecek der, pekcok örnek varda,ben burda birini verdim,

Yabani sünnetlerinse sayisina bereket ,saymayla bitmez.

Bunlardan biri meshur SII mezhebi,

Ötekiside Vahabi

Hepsi baska telden calar.

Inanc kisilere özel kaldikca kimsenin birsey demeye hakki yoktur.

Nasil bir ülkede belirli insan gurubu bir araya gelip parti kurabiliyorsa,inancdada serbesttir,masraflarini kendileri ödeyecek olduktan sonra,Isterse biz bu kuzuya veya kurda inaniyoruz desin,baskalari ve ülke icin sorun olmaz.

HAMSI PALUGUNA dahi Inanabilirim:-))

Hec kimse bana garisamaz.

HAMSI PALUGI PALUKLARUN EN AKILLISIDUR :-))

Tolonbeg

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...