Jump to content

Senelerdir Kapitalist Düsünce Yönetmiyormu?

Recommended Posts

Bu forumda anlayamadigim cok sey var. Bunlardan birisi hatta en ilginci hic yasamadiklari halde komünizmin/sosyalizmin elestirilmesi. Bugün bircok ülkede bu forumdaki bir cok kisinin istedigi sekilde olan sistemler var. Sosyal demokrat adli partiler bile sizin icin calisiyorken hala dünyada huzur yok, issizlik bir milyara vurmus, bircok yerde arkasinda ABD/AB oyunlari olan savaslar..

Bana burda komünizmi yada sosyalizmi neden elestirdiginizi söyleyebilirmisiniz ?

Teizmi elestiriyoruz cünkü; asirlar evvel basladi ve hala devam ediyor. Kapitalizmin bir numarali destekcisi oldugunuda biliyoruz. Burda bosuna ikide bir sosyalist dindar benzetmesi yapmayin. Burda hor gördügünüz taraflardan birisi sizlerin kapitalist düsüncesinin ürünü oldugunu unutmayin ki bu teizmdir. Sosyalizm ne sizlerin kapitalist düsüncesinden bir fayda görmüs nede sizlerin burda elestirdigi dinleri kullanmistir. Bu da bana su sonucu cikariyor;

Bu forumdaki Kapitalistler eger dindar=sosyalist benzetmesi yapiyorsa iki yüzlüdür.

NOT: Bu konuyu acma sebebim elestirilenin Teizm degilde Komünizm Sosyalizm düsüncesinin olusudur. Bu forumun adi ve kurallari buna cok izin vermedigi halde her acilan iki konudan birisi politik. Buna care bulmaliyiz..Yoksa ben bu konulari tartismak istersem yeterince politik site var.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş
  • İleti 149
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bu forumda anlayamadigim cok sey var. Bunlardan birisi hatta en ilginci hic yasamadiklari halde komünizmin/sosyalizmin elestirilmesi. Bugün bircok ülkede bu forumdaki bir cok kisinin istedigi sekilde olan sistemler var. Sosyal demokrat adli partiler bile sizin icin calisiyorken hala dünyada huzur yok, issizlik bir milyara vurmus, bircok yerde arkasinda ABD/AB oyunlari olan savaslar..

Bana burda komünizmi yada sosyalizmi neden elestirdiginizi söyleyebilirmisiniz ?

Teizmi elestiriyoruz cünkü; asirlar evvel basladi ve hala devam ediyor. Kapitalizmin bir numarali destekcisi oldugunuda biliyoruz. Burda bosuna ikide bir sosyalist dindar benzetmesi yapmayin. Burda hor gördügünüz taraflardan birisi sizlerin kapitalist düsüncesinin ürünü oldugunu unutmayin ki bu teizmdir. Sosyalizm ne sizlerin kapitalist düsüncesinden bir fayda görmüs nede sizlerin burda elestirdigi dinleri kullanmistir. Bu da bana su sonucu cikariyor;

Bu forumdaki Kapitalistler eger dindar=sosyalist benzetmesi yapiyorsa iki yüzlüdür.

NOT: Bu konuyu acma sebebim elestirilenin Teizm degilde Komünizm Sosyalizm düsüncesinin olusudur. Bu forumun adi ve kurallari buna cok izin vermedigi halde her acilan iki konudan birisi politik. Buna care bulmaliyiz..Yoksa ben bu konulari tartismak istersem yeterince politik site var.

SAYGILAR

Sosyalizmi/komünizmi savunan arkadaşlardan kaçı yaşadı da savunuyor? Sosyalizm/komünizm denemeleri nasıl sonuçlar vermiş ortada, sovyetler birliğinde yaşamış veya oradaki yaşantıyı görmüş birçok insan da tanıyorum, oradan gelen üniversite mezunları burada hangi mesleklerde çalışmak zorunda kaldı ve kalıyor onu bile görüyorum vs. ondan iyi bir fikrim var ne nedir konusunda. Olayın bir de ekonomi bilimi, siyaset ve felsefe boyutları da var ki hepsi de sosyalizmi benim açımdan savunulabilir bir seçenek olmaktan çıkanıyor, bu konularda zaten sık sık tartışmalar oluyor Rochader, oralarda bunları defalarca daha detaylı biçimde konuştuk zaten. Sosyalizm olsa savaş olmazdı vb. saçmalıkları ise artık komik buluyorum, sayısız örneği var, bu örnekleri de kaç kere gösterdik.

Bugün birçok ülkede benim istediğim gibi sistemler var, evet, zaten o ülkelerin insanlarının standartları çok yüksek; dileğim ülkemin ve insanlarının da o seviyeye çıkması.

Bu arada teizmin kapitalizmin bir icade(ne demekse?) olduğu da sizin uydurmanız, yok öyle birşey. Dinlere eleştiri yapmadığımızı söyleyen de en hafif tabirle yalancıdır.

Sitelerde Paylaş

Astur dediki;

Sosyalizmi/komünizmi savunan arkadaşlardan kaçı yaşadı da savunuyor? Sosyalizm/komünizm denemeleri nasıl sonuçlar vermiş ortada, sovyetler birliğinde yaşamış veya oradaki yaşantıyı görmüş birçok insan da tanıyorum, oradan gelen üniversite mezunları burada hangi mesleklerde çalışmak zorunda kaldı ve kalıyor onu bile görüyorum vs. ondan iyi bir fikrim var ne nedir konusunda. Olayın bir de ekonomi bilimi, siyaset ve felsefe boyutları da var ki hepsi de sosyalizmi benim açımdan savunulabilir bir seçenek olmaktan çıkanıyor, bu konularda zaten sık sık tartışmalar oluyor Rochader, oralarda bunları defalarca daha detaylı biçimde konuştuk zaten. Sosyalizm olsa savaş olmazdı vb. saçmalıkları ise artık komik buluyorum, sayısız örneği var, bu örnekleri de kaç kere gösterdik.

Yani diyorsunki sosyalizmi komünizmi savunanlar konu acmasa bende cevap vermem. Birde kirmizi alintida Ora dediginiz yer neresi?

Bugün birçok ülkede benim istediğim gibi sistemler var, evet, zaten o ülkelerin insanlarının standartları çok yüksek; dileğim ülkemin ve insanlarının da o seviyeye çıkması.

Bunun mümkün olmayacagini biliyorum. Senin begendigin yasam standardi yok artik anlamak istemiyorsun 1 milyar issiz var dedim bu AB dede kücümsenemeyecek kadar var. Insanlar kredi almadan cep telefonu alamaz hale geldi.

Bu arada teizmin kapitalizmin bir icade(ne demekse?) olduğu da sizin uydurmanız, yok öyle birşey. Dinlere eleştiri yapmadığımızı söyleyen de en hafif tabirle yalancıdır.

Burada dikkat etmedin burasi dinin tartisildigi bir forum ve "acilan her iki konudan biri sosyalizm düsmanligi" dedim. Bu bes konudan bire inse sorun yok.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş
Burada dikkat etmedin burasi dinin tartisildigi bir forum ve "acilan her iki konudan biri sosyalizm düsmanligi" dedim. Bu bes konudan bire inse sorun yok.

Rochader,

Nerede açılan her iki konudan birisi sosyalizm düşmanlığı????

Göster de görelim.

Tam tersine açılan konuların büyük bölümü Sosyalizm şakşakçılığı veya provaksyon amaçlı.

Sitelerde Paylaş
Rochader,

Nerede açılan her iki konudan birisi sosyalizm düşmanlığı????

Göster de görelim...

Ben baslik yazimda sosyalizm düsmanligi demedimki politik dedim. Astura verdigim cevapta politik yerine sosyalizm düsmanligi yazmisim. Ordada politik demek istemistim.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

bende eleştirilmesinden yanayım bir çok örnekte görüldüğü gibi pratikte düzelir herşey demek ahmaklık olur

anlayamadığım nokta ise bu kadar birikime sahip forumdaşların

kapitalizmi doğal bir sonuç olarak görüp desteklemesi

şüphesiz bu düşünce birçok çelişki barındırır

Sitelerde Paylaş
Ben baslik yazimda sosyalizm düsmanligi demedimki politik dedim. Astura verdigim cevapta politik yerine sosyalizm düsmanligi yazmisim. Ordada politik demek istemistim.

Eh buda senin politik derken aslında neyi kastettiğinin ve hangi tarafa karşı olduğunun tescilidir.

Evet tarafsız olmak lazım,politik başlıklar ve hatta provakasyon amaçlı başlıklara bizde karşıyız ve defalarca dile getirdik,ama burada dogmalar havada uçuşunca cevap vermek zorunda kalıyoruz.

Aslında politik ve özellikle provakasyon amaçlı art niyetli başlık açanlar engellenmeli ve forumla da ilişkileri kesilmeli.

Sitelerde Paylaş
Burada dikkat etmedin burasi dinin tartisildigi bir forum ve "acilan her iki konudan biri sosyalizm düsmanligi" dedim.

Rochader,

Açtığın bu başlığın konusu nedir????

Hem kapitalizm düşmanı ve sosyalizmi öven bir başlık ve yazı asıyorsun,

Hem de 'iki başlıktan biri sosyalizm düşmanlığı' diyorsun çelişmiyor mu???

Hem de açtığın başlı politik.

Senin için Yavuz Hırsız diyebilirmiyiz???

Sitelerde Paylaş

Sosyalist/Komunist değilim. Anarşistim. Ancak kapitalist bir devlete tercih ederim sosyalist bir yönetimi...

Her ne kadar beni ilgilendirmese de Sosyalizm Dünya için bir tehlike olarak görülüyor....

Bu düşünceyi benimsemesem de yine de bu düşünce bunları haketmiyor.

Sitelerde Paylaş
Rochader,

Açtığın bu başlığın konusu nedir?

Hem de açtığın başlı politik.

Senin için Yavuz Hırsız diyebilirmiyiz???

Sebebini söyledim tekrarlayayim.

Bunu baslik acilma amaci icin demedim iletilerden dolayi sordum. Astura verdigim cevapta politik yazmak istedim ama öyle yazmisim.

Böyle bir baslik acmakla aslinda kendimde rahatsiz olmustum. Bunu notumda belli etmeye calistim. Burda politik konular olmazsa tartisma olmuyormu gibi bir süphem var. Bazi dindarlarda komünist taklidi yapiyor? Ki bu böyle bu durumda ateistleri oyuna getiriyor ve ortaya haksiz yere bir sosyalizm düsmanligi cikiyor. Sosyalizm düsüscesini elestirenlerde bari dogru dürüst bir düsünceyi savunsa onada yanmayacagim. Bunlar birikince bende böyle bir baslik olustu.

Politik tartisma olmasa ateistforumu kimse yikamaz. Yoksa bu gidisle eski alternatif forum lar gibi olacagiz..

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Neden eleştirmeyelim??

Hesap mı vermemiz gerekiyor??

Birileri bir şeyler söylüyorsa cevabını veririz, biz kendiliğimizden burada böyle başlıklar açıp böyle misyonlar edinmedik.

Böyle bir baslik acmakla aslinda kendimde rahatsiz olmustum.

O zaman açmayacaksın.

Sosyalizm düsüscesini elestirenlerde bari dogru dürüst bir düsünceyi savunsa onada yanmayacagim.

Senin bunu değerlendirebilecek bilgi ve birikim seviyesine sahip olmadığını ikimiz de biliyoruz.

Politik tartisma olmasa ateistforumu kimse yikamaz. Yoksa bu gidisle eski alternatif forum lar gibi olacagiz..

Tuhaf bir yorum,üstelik alternatiforum da politik tartışmalar hiç olmadı.

Ama burada sözde sosyalizmi savunan veya provakasyon amaçlı yazılar yazan ,papağan gibi aynı şeyleri tekrarlayan cahil ve seviyesiz katılımcıların ortamın seviyesini aşşağı çektiği ve bazı değerli katılımcıların

forumdan uzaklaşmasına yol açtığı doğrudur.

Sitelerde Paylaş

Ben her insanın sadece kendi hayatından sorumlu olabileceğini düşünüyorum. Kendi hayatının sorumluluğunu almayıp, haksız bir eşitlik isteyen insanların hayat sorumluluğunu almak istemiyorum. Çalışmayı seviyorum ve hizmet etmekten mutluluk duyuyorum. Hizmetimin karşılığını alıyorum. Karşılığında istediğim hizmeti satın alabiliyorum. Verdiğim hizmetin kalitesini ve çapını büyütme özgürlüğümün korunmasını istiyorum. İnsanlığın ancak bu şekilde gelişebileceğini düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş

Bir de şöyle düşün Rochader dostum,

kendimden örnek vereyim. Ben sosyalizm'in gerçekleşmesini isteyen bir insanım. Ama gerçekler o kadar çarpıcı bir şekilde bunun mümkün olmadığını (en azından şmdilik) gösteriyor ise ben ve benim gibi arkadaşlar ne yapsın? Bence Deha abi en azından sosyalist arkadaşlara yeni bir ufuk kazandırdı. Geçmiş uygulanan denemelerden ders çıkarılması ve yeni açılımlar ile daha reel çözüm yolları bulunmasının şart olduğunu göstermiş oldu.

Şahsi inancım, sosyalizm için insanlık hazır değil...

Sitelerde Paylaş

Bu başlık kapitalist dünyadan istatislik vermek için uygun, ne de olsa kapitalistler istatisliği çok severler. İstedikleri kaynaklardan da takip edebilirler, benim için sakıncası yoktur; çünkü her geçen dün rakamlar daha da korkunç olmakta, gelir dağılımı arasındaki uçurum her saniye büyümektedir.

Kişi başına en yüksek gelir düşen 25 ülkede bu gelir yılda ortalama 25.000$

Kalan tüm ülkelerin ortalaması 1.090$

Dünya nufusunun %13'ü, dünya gelirinin %45'i kazanmakta

Nufusun %45'i, toplam alım gücünün %9'unu kazanıyor

Gelirde başı çeken %1'lik kesim, dipte yeralan %57'in toplamı kadar kazanıyor

Günde 1$'ın altında gelirle yaşayan insan sayısı 1 milyarın üstünde

Son 25 senedir ortalama gelir yavaş yavaş artmakta iken, sınıflar arası gelir farklılığı çok daha müthiş hızla yükseliyor.

Gelişmiş ülkelerde bile aslen orta sınıf kendi kazancını arttırırken, üst sınıf ile arasındaki yakınlığı kaybediyor.

Üst sınıf gelişmesini kriz zamanlarında dahi sürdürüyor.

Çünkü bu sistem piramidin tepesindekiler haricinde kimsenin işine yaramıyor. Aksi olması için de kurulmuş değildi hiçbir zaman.

Sitelerde Paylaş

Sosyalizmin ne olduğunu anlamak için yaşamak mı gerekiyor? Bu nasıl bir anlayıştır? Dünyada yaşanmış onca örneği varken ders almak için yeterlidir. Şu an yaşananları bizde eleştiriyoruz. Bizde memnun değiliz. Ama daha büyük sefalet getiren sosyalizmi aklımın ucundan bile geçirmem. Bu iddia teistlerin iddiasına benzemiş. Gerçek İslam hiç yaşanmadı ki. Siz geçmiştede müslüman olamamışsınız ki. Aynen böyle iddialara benziyor bu iddia.

Açıkçası bu forumda olmayı seviyorum. Çok şey öğrendim. Ama sosyalizm savunucuları artar ve tadı kaçarsa bende pek uğramam. Ne bu ya? Bize zorla sosyalizm mi dayatacaksınız? İstemiyoruz işte. Kaç kişi ister zaten. Kaç kişinin umurunda sanki.

Üstelik burada sosyalizmi savunan bazı tipler var ki, terbiyesizlikleri had safhada. Hakaret ve küfüre kadar gidiyorlar tartışmalarda. Açıkçası bundan rahatsızım. Belli ki sorunları olan tipler. Forum yönetiminin bunlara bu kadar göz yummasını da pek hoş karşılamıyorum. Bakalım zaman ne gösterecek?

Sitelerde Paylaş
Sosyalizmin ne olduğunu anlamak için yaşamak mı gerekiyor? Bu nasıl bir anlayıştır? Dünyada yaşanmış onca örneği varken ders almak için yeterlidir.

Sosyalizmin ne olduğunu anlayabilmek için kollektif iş yapabilmeyi öğrenmelisin, bireyselciliği arkaplana itebilmelisin. Yani bireysel kurtuluşu değil toplumsal kurtuluşu amaçlamalısın. Bunları yapabiliyorsan çok büyük bir aşama kaydetmişsindir. İşin teorik kısmı kolay olandır, zor olan burasıdır.

Dünyada onca örneği var demişsin inan bana o kadar örneği yok. Belkide en iyi örnek SSCB'yi verebiliriz ki orada da taban örgütlenmeleri bittiği anda Sosyalizmin inşasıda bitti.

Şu an yaşananları bizde eleştiriyoruz. Bizde memnun değiliz. Ama daha büyük sefalet getiren sosyalizmi aklımın ucundan bile geçirmem.

Açlık, savaşlar, işsizlik, baskılar, küresel ısınma vb. birçok sorun. Şimdi bunlardan memnun değilsiniz ve eleştiriyorsunuz. Peki bunları ortadan kaldırabilecek ne gibi çözümler üretebiliyorsunuz? Temelinde Kapitalist üretim tarzının yattığı bu sorunları yine Kapitalizm çemberi içinde mi çözmeyi düşünüyorsunuz? SSCB de sefalet mi yaşanıyordu hem kaldı ki üretim araçlarının bir avuç asalağın elinden alınıp gerçek sahiplerine verilmesi nasıl bir sefalet getirebilir ki. Bence bu sefalet değil aksine bolluk getirir.

Bu iddia teistlerin iddiasına benzemiş. Gerçek İslam hiç yaşanmadı ki. Siz geçmiştede müslüman olamamışsınız ki. Aynen böyle iddialara benziyor bu iddia.

Biri idealist bir felsefe ve iddalarıda ancak ona göre olur, değeri ise materyalist bir felsefe. Sosyalistler idealisttir ama bu felsefi idealizm değildir. Bizim iddalarımız maddi temellere dayanır.

Açıkçası bu forumda olmayı seviyorum. Çok şey öğrendim. Ama sosyalizm savunucuları artar ve tadı kaçarsa bende pek uğramam. Ne bu ya? Bize zorla sosyalizm mi dayatacaksınız?

Burada insanlar özgürce düşncelerini tartışıyor. Tartışma dediğimiz eylem karşı tarafı ikna etmek için yapılır. Bu dayatma değildir ki. Bence sizin sosyalistler ile ilgili çok fazla önyargınız var.

İstemiyoruz işte. Kaç kişi ister zaten. Kaç kişinin umurunda sanki.

Genelde Kapitalistler ve Kapitalist olmaya çalışanlar Sosyalizmi istemez :rolleyes:

Bunlar bilinçli olarak istemeyenler tabi. Muhtemelen sizde şu bilinçli istemeyenlerdensiniz.

Potansiyel Sosyalistler ise işçi ve emekçilerdir.

Ankarada 29 Kasım da "Krizin faturası Kapitalistlere" üst başlığı ile yapılan eyleme 100.000 e yakın kişi gelmişti. Disk ve Türk - iş orada yok denecek kadar azdı. Buna rağmen iyi bir sayı. Şimdi deyeceksin bunlar Sosyalizm mi istiyor? Evet çoğu istiyor geri kalanlar da zaten potansiyel Sosyalist. :)

Sitelerde Paylaş
Açıkçası bu forumda olmayı seviyorum. Çok şey öğrendim. Ama sosyalizm savunucuları artar ve tadı kaçarsa bende pek uğramam. Ne bu ya? Bize zorla sosyalizm mi dayatacaksınız? İstemiyoruz işte. Kaç kişi ister zaten. Kaç kişinin umurunda sanki.

Üstelik burada sosyalizmi savunan bazı tipler var ki, terbiyesizlikleri had safhada. Hakaret ve küfüre kadar gidiyorlar tartışmalarda. Açıkçası bundan rahatsızım. Belli ki sorunları olan tipler. Forum yönetiminin bunlara bu kadar göz yummasını da pek hoş karşılamıyorum. Bakalım zaman ne gösterecek?

Bu tür rahatsızlıklar var bana da ÖM ile benzer iletiler atan arkadaşlar oldu.

Sitelerde Paylaş

Dünya üzerinde 195 ülke var. Bunların 190'ı kapitalist.

Şimdi soru şu; kaç kapitalist ülkenin tüm yurttaşlarına iyi bir yaşam sunduğunu düşünüyorsunuz?

Tarihte halk tabanından gelip başarıyla sonuçlanan 4 sosyalist devrim, onlarca başarısız devrim ve sayısız devrimci yeralmıştır. Ama sosyalizmden kapitalizme halk hareketiyle dönme, hatta dönme denemesi olma örneği sayıyla sıfırdır.

Bu istatislik değil ama..

Kapitalisti sosyaliste dindar demeye iten güdü, hırsızı şuç ortaya çıktığında ilk başkasına suçlama atan olmaya iten güdüyle aynıdır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...