Jump to content

Senelerdir Kapitalist Düsünce Yönetmiyormu?

Recommended Posts

Buyrun buradan yakın bu konuda sıfırın altında eksi bilgi sahibi hatta çıkarsama ve algılama yanılgıları şampiyonu ama burada yazı yazabilecek kapasitesi olduğu yanılsaması içinde ve yazıyor da.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 149
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Batiran vahsi kapitalizm.

Dünya / 26/09/2008

LONDRA - ABD’deki mali krizden vahşi kapitalizmi sorumlu tutanlar sadece Latin Amerikan solcu liderleri değil. Britanya’daki kilise liderleri, ekonomi politiğe iyi çalıştıklarını kanıtlarcasına, Karl Marx’tan alıntılar yapıp tüm yoksul çocukların ihtiyacı olan paranın 140 katıyla finans kurumlarının kurtarıldığına dikkat çekti. Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez ise, bu kez baş düşmanı ABD Başkanı George W. Bush’a ekonomik sistemdeki sorunları kabul ettiği için Napoliten şarkıyla serenat yaptı: ‘Öyle benim gibisin ki!’

Tüm Anglikanların lideri Canterbury Başpiskoposu Rowan Williams, sağcı Spectator dergisinde yayımlanan makalesinde, mali piyasanın sıkı disipline edilmesi çağrısı yaparken, “Tahayyül edilemeyecek düzeyde bir kurmacayla bir o kadar tahayyül edilemeyecek çapta servet elde edildi. Marx varolmayan şeylere gerçeklik, güç ve aracılık atfedilmesiyle vahşi kapitalizmin bir tür mitolojiye dönüştüğünü gözlemlemişti. Başka şeylerde değilse bile bunda haklıydı. Bu putperestliktir” dedi.

Kaynak ve devami

Bir baska haber ;

İzlanda’da ekonomi içinde bankacılık sektörünün çok büyük bir oranı oluşturması dengeleri bozdu. Bankalar bir bir batıyor. İzlanda’da Başbakan Geir Haarde, halka yaptığı konuşmada ülkenin iflasın eşiğinde olduğunu söyledi, Rusya ülkeye 4 milyar dolar borç vereceğini açıkladı

Kaynak ve devami

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş
Sosyalizm ile kapitalizm arasındaki mücadele bireylerin değil, tarihin meselesidir.

"Biz" diyen sosyalistler bu durumun farkında olanlardır, kişiselleştirme yoluyla tartışanlar da -malesef- görülüyor ki neyi tartıştıklarını bilmeyenler.

Bir istemdışı ifade varsa budur, üzgünüm.

Peki tartışmalarda şöyle bir cevap almıdığımızda susmamız mı gerekiyor acaba:

"Ben istemiyorum kardeşim sosyalizm"

"Tercih etmiyorum canım istemiyor"

Aferin size.

Bu forumdaki sosyalizm-kapitalizm tartışmaları ne yazık ki bu arkadaşların son derece keyfi yazıları sayesinde okunası kalmamış, bazı çok güzel yazıların harcandığı ve herkez için işkenceye dönüştüğü bir halde.

Bilenlerin ispatı ve delili ile sosyalizmin ne olduğunu ve çözümsüzlüğünü ortaya koymasına rağmen hala "benim ayranım ekşi değil" diye sayıklayanlara "ben istemiyorum, tercih etmiyorum" demek zorunda kalıyoruz. Evet canımız istemiyor var mı ötesi? Sosyalizm propagandası yapan güya bir şey sandığınız uzun yazıları okurken ne kadar gerçeklerden uzak olduklarını görüyorum ve iyi ki bunlar bir avuç insan diye seviniyorum. Ayrıca bu başlıktada örneği görüldüğü üzere çarpıtılmış haber, bilgi ve tanım alıntılamakta ve yazmakta üzerine yoktur sosyalistlerin. Bizde hemen inanacağız sanıyorlar. Yok artık daha neler. Hayal dünyasında yaşayan sosyalistlerden bıktık usandık. Bu tartışmalara keyfimden katılmıyorum. Dünyada ne insanlar var diye bakıp ibret alıyorum.

tarihinde baglanti tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Batiran vahsi kapitalizm.

Dünya / 26/09/2008

LONDRA - ABD’deki mali krizden vahşi kapitalizmi sorumlu tutanlar sadece Latin Amerikan solcu liderleri değil. Britanya’daki kilise liderleri, ekonomi politiğe iyi çalıştıklarını kanıtlarcasına, Karl Marx’tan alıntılar yapıp tüm yoksul çocukların ihtiyacı olan paranın 140 katıyla finans kurumlarının kurtarıldığına dikkat çekti. Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez ise, bu kez baş düşmanı ABD Başkanı George W. Bush’a ekonomik sistemdeki sorunları kabul ettiği için Napoliten şarkıyla serenat yaptı: ‘Öyle benim gibisin ki!’

Tüm Anglikanların lideri Canterbury Başpiskoposu Rowan Williams, sağcı Spectator dergisinde yayımlanan makalesinde, mali piyasanın sıkı disipline edilmesi çağrısı yaparken, “Tahayyül edilemeyecek düzeyde bir kurmacayla bir o kadar tahayyül edilemeyecek çapta servet elde edildi. Marx varolmayan şeylere gerçeklik, güç ve aracılık atfedilmesiyle vahşi kapitalizmin bir tür mitolojiye dönüştüğünü gözlemlemişti. Başka şeylerde değilse bile bunda haklıydı. Bu putperestliktir” dedi.

Kaynak ve devami

Bir baska haber ;

İzlanda’da ekonomi içinde bankacılık sektörünün çok büyük bir oranı oluşturması dengeleri bozdu. Bankalar bir bir batıyor. İzlanda’da Başbakan Geir Haarde, halka yaptığı konuşmada ülkenin iflasın eşiğinde olduğunu söyledi, Rusya ülkeye 4 milyar dolar borç vereceğini açıkladı

Kaynak ve devami

SAYGILAR

Vahşi kapitalizm ne demek biri bunu açıklayabilir mi ya? Kapitalizmin daha saf bir uygulamasını kast ediyorsanız yanlış kullanıyorsunuz, eleştirdiğiniz devlet müdahaleleri kapitalizmin bir karakteristiği olmaktan uzaktır. ABD'deki krizin başlangıcındaki devlet/hükümet müdahalelerinin etkilerini de forumda konuştuk, dileyen bakabilir.

İzlanda'da olanların nesi sizleri şaşırtıyor onu da anlamıyorum arkadaşlar. Ekonomisi enerji ihracatına dayanan ülkeler var, onların ekonomik durumları da enerji fiyatlarından etkileniyor, gayet doğal bir olay.

Sitelerde Paylaş
Bilenlerin ispatı ve delili ile sosyalizmin ne olduğunu ve çözümsüzlüğünü ortaya koymasına rağmen hala "benim ayranım ekşi değil" diye sayıklayanlara "ben istemiyorum, tercih etmiyorum" demek zorunda kalıyoruz.

Sen öyle san. Git internette "Izlanda iflas etti" yaz gelen sayfalari oku. Bon Bon sekeriniz eriyor.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş
Burada durmadan kendini devrimci veya komunist olarak lanse etmene inanan var mı bilmem ama bir halt olamadığın için parası olan herkese düşman olduğun ve aklın sıra onların ağzının payını verdiğin bizzat kendi ifadelerin.

Diyalektik tartışması yapmaya kalktın,diyalektiği bilmediğin gibi bir de diyalektik yasalarına karşı olduğunu açıkladın,sen devrimci jargona göre işci sınıfına reformlarla uyutmaya çalıştığın için proleterya düşmanısın.

sen hayatın boyunca ne işçilik yaptın ne işverenlik,hangi hakla burada ahkam kesiyorsun bunu anlamak çok zor,ömrün boyunca birileri sana bedevadan maaş vermiş ve hala veriyorlar,sen sosyalist düzende daha iyi bir yaşantı bulabileceğine kalpten inanıyormusun????

Bu ne seviyesizlik. Sence bir halt nasıl olunur. Sen kendini bir halt olduğunu mu sanıyorsun? Tıp okumuşsun ama adam olamamışsın. Ne işle meşgul olduğunu şimdiye kadar söyleyebildin mi? Savunabileceğin bir işin oldu mu? Asıl havadan para kazanma güdüsü sende var ki emek karşılığı kazanılmış bir meslek tanımlayamıyorsun.

Ben otuz yıldır doktorluk yapıyorum. Dünyanın en değerli, dünyanın heryerinde geçerli bir mesleği icra ediyorum. Kendim sağlık emekçisi olduğum gibi tüm insanların sağlığı için bilgi ve deneyimimi insanların hizmetine sunuyorum. Doktorluğu havadan para kazanma şeklinde tanımlayacak kadar küçüldün mü? Sen doktor değil misin? Niçin okudun onca yıl. Bıraksaydın bir fakir çocuğu okuyup vatana millete hayırlı bir doktor yetişseydi.

Diyalektik tartışmasını yaptığımız başlık 31 sayfaya ulaştı. En fazla izleyeni olan bir başlık oldu. Bu başlıktaki gibi kişisel saçmalıklara sapmasaydın çok daha güzel ve öğretici olacaktı. Onca ileti içinde Diyalektik Materyalizm adına dişe dokunur, öğrenip yararlanabileceğimiz tek bir fikrin, tek bir iletin olmadı. Orada da neyi savunup neye karşı çıktığın belli olmadı. Ama Diyayektik Materyalizmin ne olup olmadığını öğrenmek istiyorsan. Yeniden o başlığa dön ve yazılanları bir daha okumaya başla. Dincilere kuranı muhammedi okumasını salık verebilirsiniz Onlar allah kelamını her yerde geçerli, değişmez ve şüphe götürmez doğrular olduğunu iddia ediyorlar. Ama. Sosyalist ve komünistlere Marks'ı Engels'i Lenin'i okumayı salık vermeniz zaten sosyalizmi ve komünizmi bilmediğinizin itirafı olur. Bu asırda, Bir biyoloğa git darwiri oku, Bir elektirik mühendisine git Edison ampulu nasıl buldu öğren, git Graham Bell i oku demeye benzer.

Sen Diyalektik Materyalizmi öğrenmek istiyorsan drekinciyi oku. Gerçi yüz kere okusan da anlayacağın yok ama hiç değilse birkaç ileti aklında kalır.

Bu türden seviyesizliklere devam edeceksen bir daha iletilerime yanıt verme. Ben de vermemeye çalışacağım.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
Sen öyle san. Git internette "Izlanda iflas etti" yaz gelen sayfalari oku. Bon Bon sekeriniz eriyor.

SAYGILAR

İzlanda oldukça gelişmiş bir ülke, pek çok gelişmişlik listesinde her alanda üstlerde, bu "batmış" haliyle bile tüm sosyalist ülkelerden daha iyi durumda olduğuna eminim. Sosyalizmin "bon bon şekeri" çoktan erimedi mi bu arada?

Sitelerde Paylaş

SAYGILAR

Ben zaten kapitalizmin bir sistem olmadığını hayatın ta kendisi olduğunu söylüyorum. İzlanda iflas edebilir hatta başka ülkelerde edebilir yada ağır sorunlar yaşanabilir. Ben kalkıp burada kapitalizmi savunacağım sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz. Şartlar bunlar ve hayat böyle. Dünyada imkanlar bunlar bunlar. Üretim bu bu. İnsan sayısı şu. Bütün mesele bu şu diye ifade ettiğim sayılarla ilgili. Bu nüfusa ve zorlanan hayat standardına eldekiler yetmiyor. Sosyalizm getirip toplumu dümdüz etmekle ise sorunlar çözülmez. Devletin kaynakları bitmeyen bir şey değildir. Tam tersine devlet toplumdan beslenir. Hatta bazen o kadar beslenir ki kanını emer. Sosyalizmde insanların hayat standardını fazlası ile düşürmekten başka şans mı var? Birde girişimlerin devlet eliyle yapılması durumu var. Alabildiğine hantallaşan bir devlet kaçınılmaz zaten her yönü ile. Biz bu hikayeyi ezbere biliyoruz. Fazlasına gerek yok. Ondan sonra fakirlik ve sefalet öyle boyutlara varıyor ki insanlar acından ölüyor. Evet resmen açlıktan ölüyor.

Kapitalizm şöyleymiş böyleymiş. Neyse ne. Kim doğanın mükemmel olduğunu söyledi ki. Kim acımasızlığı yoktur dedi ki. Kapitalizmde aynen öyle işte. Ha insanlar bu tür sorunlar için az çok önlem alıp, iyileştirmeye gidemez mi? Tabii gidebilir. Bu imkansız değil. Ama bunu insanların istemesi ve bazı yollar bulması gerekir. Hatta o yollar zaten bilinmeyecek bulunmayacak şeyler değildir. Bilinir bilinmesine ama uygulamak gerekir. Ne var ki insanlığın buna pek niyeti yok. Öyle ise çekecek.

SAYGILAR

tarihinde baglanti tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Linke göz attım, medyada sık sık gördüğüm ifadeler; hatta milli gazeteden "vahşi laisizm" ile ilgili bir yazı bile var, ama dediğim gibi bu değerlendirmeleri gerçekçilikten uzak buluyorum, krizin sebeplerini ağzı olan konuşuyor adlı başlıkta tartıştık oraya bakabilirsin.

Sitelerde Paylaş
Devletin kaynakları bitmeyen bir şey değildir. Tam tersine devlet toplumdan beslenir. Hatta bazen o kadar beslenir ki kanını emer.

Devletlerin vergilerden başka ne gibi ciddi gelir kaynakları var ki zaten? Sosyalizmde şu bedava bu bedava diyen arkadaşlara bazen gülüyorum, bedava diye birşey mi var? Hepsi vergilerle insanlardan toplanan paralarla yapılan harcamalar.

Sitelerde Paylaş

Sosyalistlerin tek derdi var. Gelirlerini artırmanın yolu olarak başka insanları politik olarak zorlamak, ve bunu öyle bir şekilde yapmak ki, yalanlarıyla zorla söğüşledikleri insanlara da bu yaptıklarının doğru olduğuna da inandırmaya çalışıyorlar.

E peki be adam. Senin emeğin kendine yetmiyor mu? Bu ne açgözlülük? Elalem sana zorla para verecek öyle mi? Çok uyanıksın.

Üretim araçları kamunun olacakmış. Yok ya? Sen ne uyanıksın öyle. Adamın emeğini zorla kamulaştıracaksın aklınca öyle mi?

Ah sizi. Siz ne uyanıksınız. Hem kendi geleceğinizi garanti altına alacaksınız. Hem de bunu milletin parasıyla yapacaksınız. Hem de öyle bir söylem savunacaksınız ki sanki adam size malını vermezse ahlaksız, hatta hırsız!

Bu kadar iğrenç bir ideoloji daha olamaz.

Sitelerde Paylaş

Baglanti dediki;

...Kapitalizm şöyleymiş böyleymiş. Neyse ne. Kim doğanın mükemmel olduğunu söyledi ki. Kim acımasızlığı yoktur dedi ki. Kapitalizmde aynen öyle işte. Ha insanlar bu tür sorunlar için az çok önlem alıp, iyileştirmeye gidemez mi? Tabii gidebilir. Bu imkansız değil. Ama bunu insanların istemesi ve bazı yollar bulması gerekir. Hatta o yollar zaten bilinmeyecek bulunmayacak şeyler değildir. Bilinir bilinmesine ama uygulamak gerekir. Ne var ki insanlığın buna pek niyeti yok. Öyle ise çekecek.

Okey bu yaziniza diyebilecek birseyim yok. Bu baslik her katilimci icin degildi zaten.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Marxismin rezilliğni gördük. Hem peygamberlik ediyor yakında yıkılacak diye. Hemde yıkmaya gelenler de bu kehanete dayanıyor. Kendi kendini gerçekleştiren kehanet olur mu? Sen çocuk mu kandırıyorsun?

Karl Popper Marxismi bilim dışı ilan etti. Bugün tüm bilim camiası Popper'in "yanlışlanabilirlik" kıstasını temel alıyor. Sen böyle birşey duydun mu? Marxism bilimdir diye cahil cahil konuşmaya devam edin hala siz.

Sitelerde Paylaş
Devletlerin vergilerden başka ne gibi ciddi gelir kaynakları var ki zaten? Sosyalizmde şu bedava bu bedava diyen arkadaşlara bazen gülüyorum, bedava diye birşey mi var? Hepsi vergilerle insanlardan toplanan paralarla yapılan harcamalar.

Evet kapitalist devletlerde de kapitalistler işçilerin emeğini zayi edip sermayeleri batırdığı zaman, iflas bayrağı çektikleri zaman. Ey devlet gel bizi kurtar diye feryat ediyorlar.

Bir halt olamayan kapitalistler bu kez, işçi ve emekçilerin vergileriyle oluşan devlet kaynaklarına da göz dikiyorlar.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
Sosyalistlerin tek derdi var. Gelirlerini artırmanın yolu olarak başka insanları politik olarak zorlamak, ve bunu öyle bir şekilde yapmak ki, yalanlarıyla zorla söğüşledikleri insanlara da bu yaptıklarının doğru olduğuna da inandırmaya çalışıyorlar.

Sosyalist toplum icin düsünür senin gibiler ise birey icin.

E peki be adam. Senin emeğin kendine yetmiyor mu? Bu ne açgözlülük? Elalem sana zorla para verecek öyle mi? Çok uyanıksın.

Ne alaka yukarda zaten cürüdü Toplum icin düsünene camur atma gibi birsey.

Üretim araçları kamunun olacakmış. Yok ya? Sen ne uyanıksın öyle. Adamın emeğini zorla kamulaştıracaksın aklınca öyle mi?

Bu 100 sene önceydi korkma sana kiyak geceriz.

Ah sizi. Siz ne uyanıksınız. Hem kendi geleceğinizi garanti altına alacaksınız. Hem de bunu milletin parasıyla yapacaksınız. Hem de öyle bir söylem savunacaksınız ki sanki adam size malını vermezse ahlaksız, hatta hırsız!

Sizin gibi düsünenler kadar degil. Sizler gibi düsünen ahlaksizlarin yüzünden kredi kartini ödeyemeyip yuvasini dagitan binlerce aile var. Simdi utanmadan dersinki almasalardi.

Bu kadar iğrenç bir ideoloji daha olamaz.

Sizlerinkide ortada 1 milyar issiz, ülkeler iflas ediyor. Bu insanlar sizin gibi kücük burjuvalari zamani gelince tükürükle bogmasinida bilecek.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş
Evet kapitalist devletlerde de kapitalistler işçilerin emeğini zayi edip sermayeleri batırdığı zaman, iflas bayrağı çektikleri zaman. Ey devlet gel bizi kurtar diye feryat ediyorlar.

Bir halt olamayan kapitalistler bu kez, işçi ve emekçilerin vergileriyle oluşan devlet kaynaklarına da göz dikiyorlar.

Sevgiler.

Abi bu kadar mı olur ya.

Birincisi işçinin verdiği vergi nedir? Herkes kazancının oranına göre vergi vermiyor mu? Peki sen kendi ağzınla demiyor musun işçiler bi bok kazanmıyor, parsayı kapitalistler götürüyor diye? E vergiler de gelir oranına göre alındığına göre, kim çok vergi veriyormuş? Yap matematiği.

İkincisi laissez-faire kapitalizmi savunan insanlar devletin kimseyi korumasını istemezler. Batan şirketle kurtalısın zihniyeti kapitalizm değildir. Ama devletler çok büyük şirketler batınca çok büyük sayıda insan işsiz kalacağı için, bunun da tüm ekonomide etkisi hissedileceği için kurtarmaya çalışıyorlar. Ama Avusturya Ekonomistlerine göre bu tür kurtarmalar uzun vadede ekonomiye zarar verecek denmektedir.

Üçüncüsü. A be cahil adam. Kapitalist nasıl işçinin emeğini "zayi" ediyor da batıyor? Batan kendi malı, kendi şirketi, İşçi ortak mı ki onun emeği zayi olsun? İşçi emeğinin karşılığını aydan aya maaş olarak almıyor mu? İşçi ne demek git bir sözlükten bak da cahil laflar etme.

Sitelerde Paylaş
Okey bu yaziniza diyebilecek birseyim yok. Bu baslik her katilimci icin degildi zaten.

SAYGILAR

Ne o yazdıklarımı çok mu boş buldunuz? Yada çok temel bir gerçek olduğu için size ağır mı geldi? İlla elde sopa ile insanların malını parasını gasp edince mi işler düzelecek? Bunun ne kadar haysiyetsiz bir şey olduğunu göremiyor musunuz? Üstelik bir işe yarasa bari. Daha büyük bir sefalet adına yapılan gasptan başka ne sanki? Ayrıca başlıkta yazma demek gibi bir şey olmuş söylediğiniz. Gerek görürsem yazarım. Böyle sözlerden hiç üzerime alınmam.

bağlantı'dan süper bir yorum.

Teşekkürler DEHA.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...