Jump to content

Kader ve özgür irade

Recommended Posts

Teolojik zaman tanımı bilimsel zaman tanımına göre değişmiş görünüyor redfinity'nin verdiğii bilgiden.

Teolojik olarak zaman big bang öncesinde de vardı,

Bilimsel olarak zaman big bangten öncesi için söz edilemiyor.

O zaman np problem :)

Zaten teolojik bilgiden çok bilimsel bilgiye bakıyoruz değilmi ?

Zaman big bang le başladı ise .Ondan öncesi zamansızlık ...

Artık sonsuzmu dersin yoksa ne dersin bilemem..

Günlerdir bu konuyu düşünüyorum ..Yine başladığım kabul ettiğim yere geldim..:)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 224
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Allah açısından da zaman yoktur.

Zaman ve mekan bizler için yaratıldı.

Selam.

Sitelerde Paylaş
Yok , Müslümanlarla yaptıkları fikir alışverişi sonucunda onlar da bu görüşe yöneldiler.

Bazılarıyla ben de tartıştım.

İkna olmaları da gayet kolay:

Zamanda ileriye doğru yolculuk yapan bir varlık, sonsuz geçmişten gelemez.

Çünkü yol sonsuzdur ve asla bitmez.

Ne kadar hızlı gidersen git, sonu olmayan bir yolu bitiremezsin.

Zamanın içinde sıkışmış ve yolculuk yapan bir varlığın başlangıcı olmak zorunda.

Dahası, böyle bir varlık senin benim gibi sınırlıdır. Yolculuk yapmak zorundadır.

Selam ve sevgiler.

Dogru. Ama nedense bu kural Allah'a uygulanamaz!!

Sevgili Emre,

Oyle ucuk bir Allah modeli ciziyorsun ki, ne diyecegimi bilemiyorum.

Zamani yok, mekani yok, ama ezelden beri var. Uc kelimede uc fizik kuralini ihlal eden bir model.

Allah zamandan munezzehdir dedigin anda, mantik ve fizik platformunda tartisacak birsey kalmiyor. Inaniyorsun yani.

Sitelerde Paylaş

Bilim evrendeki gözlemlere ve durumlara göre tanım yapar.Teoloji ise bilinen tanımların tanımlarını değiştirerek ayrı tanımlar yapar..

Allah için zaman şöyle,zamansızdır vs

Allah için mekan şöyle,mekansızdır vs....

Teoloji ortaya attığı tanımın kendisiyle çelişmesini önemsemez.Mevcut durum ve gözlemle çelişiyor olmasını da dinlemez zaten apayrı gözlem dışı duruma atıf yapar.

Dolayısıyla havanda su dövmeye devam:)

Selam.

tarihinde euclid tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bilim evrendeki gözlemlere ve durumlara göre tanım yapar.Teoloji ise bilinen tanımların tanımlarını değiştirerek ayrı tanımlar yapar..

Allah için zaman şöyle,zamansızdır vs

Allah için mekan şöyle,mekansızdır vs....

Teoloji ortaya attığı tanımın kendisiyle çelişmesini önemsemez.

Dolayısıyla havanda su dövmeye devam:)

Selam.

Zamansızlığa sonsuzluk diyebilirmiyiz ?(bigbang)öncesi zamansızlığa?

Sitelerde Paylaş

Dogru. Ama nedense bu kural Allah'a uygulanamaz!!

Tabii ki.

Çünkü zamanın içerisinde yolculuk yapan bir varlıktan bahsetmiyoruz.

Veya mekan içerisinde yürümek zorunda olan bir varlıktan....

Selam ve sevgiler.

Sitelerde Paylaş
Zamansızlığa sonsuzluk diyebilirmiyiz ?(bigbang)öncesi zamansızlığa?

Big bang öncesine herşey diyebilirsin:) İspatı yok vs vs..

Felsefe yaparken tanımın en temel kabulü tekrarlanır.

Örneğin zaman nedir nasıl ölçülür?Bu tanımı yaptığında big bang öncesi zaman diye birşey olamayacağını direk kavrıyorsun.

Evren öncesinde zamansızlık- sonsuz zamanı vardı :D

Sitelerde Paylaş
Buda beni monoteizme götrüyor :)

Selam..

Aslında konu şurdan kaynaklanıyor zamandan mekandan münezzeh demek mevcut tanımların onun için geçersizliğidir.Direkt Allah'ı evren dışına taşıyorsun.

Monoteistlerin Allah'ı evren dışında evet.Bu nedenle tanımı çok serbest ve evren içi tanımları kabul etmiyor.

Evren içi tanımlarla onu tanımlayamıyor ona ayrı tanımlar getiriyorsun.

Ben zamansız mekansız değil ,sonsuz zamanlı ve sonsuz mekanlı olana inanıyorum:)

Sitelerde Paylaş
Aslında konu şurdan kaynaklanıyor zamandan mekandan münezzeh demek mevcut tanımların onun için geçersizliğidir.Direkt Allah'ı evren dışına taşıyorsun.

Monoteistlerin Allah'ı evren dışında evet.Bu nedenle tanımı çok serbest ve evren içi tanımları kabul etmiyor.

Evren içi tanımlarla onu tanımlayamıyor ona ayrı tanımlar getiriyorsun.

Paralel evrenlerin kanıtlandığı bir durum olduğu takdirde panteist bir tanrıyamı gidiyor ?

Sitelerde Paylaş
Paralel evrenlerin kanıtlandığı bir durum olduğu takdirde panteist bir tanrıyamı gidiyor ?

Paralel evrenlerin olması doğa için bir kıstas değil.Doğa paralel evrenleride içine alır.Varolan herşey sınırsız mekanlı ve sınırsız zamanlı doğanın içinde..

Sitelerde Paylaş
Sen kendi zamanlı algılayışınla olaya baktığından öyle adlandırıyorsun.

Senin kendi zamanlı algılayışın ne demek?

Zaman diyorsun da, ona ne anlam yüklediğin belli değil.

Zaman, değişimdir. Ortada bir değişim vardır:

Biri, evreni yaratmış tanrıdır, diğeri evreni yaratmamış tanrı. Eğer sen bu böyle değil dersen, buradan evrenin ezeli olduğu sonucu çıkar. Yok, evren ezeli değilse, evreni yaratmamış bir tanrı ile evreni yaratmış tanrı arasındaki farktan bahsediyorsun demektir; ki biz de buna zaman diyoruz.

Sitelerde Paylaş
Hayır, sonsuza dek, sonsuz çevre ve şıklarda denenseydin toplamda ne yapacağını biliyor. İyiliği mi yoksa kötülüğü mü seçeceğini biliyor.

Bu 2 günlük dünyada da örnek bir minyatür hayat yaşattırıyor.

Ama yine sen özgür iradenle, kendin seçiyorsun yaptıklarını.

Selam ve sevgiler.

Kardeşim okumuyor musun? Çevreni kontrol etmek seni kontrol etmektir. Neden bunu gözardı ediyorsun? Ben bilmiyor mu dedim? Bilmiyor demediysem neden hayır biliyor diyorsun? Ben çevreni islamda Allah yarattı, çevren aracılığıyla kontrol ediliyorsun o yüzden irade anlamsız diyorum.

Kötülük yapıyorsan çevren (ve onu kontrol eden Allah) tarafından yaptırılıyor. Çevreni farklı yaratsaydı farklı yapardın. Geri sardığımızda çevre farklı olsaydı farklı şeyler yapabilirdik fakat aynı. Bunu sen dedin.

tarihinde bayşapka tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Kardeşim okumuyor musun? Çevreni kontrol etmek seni kontrol etmektir. Neden bunu gözardı ediyorsun? Ben bilmiyor mu dedim? Bilmiyor demediysem neden hayır biliyor diyorsun? Ben çevreni islamda Allah yarattı, çevren aracılığıyla kontrol ediliyorsun o yüzden irade anlamsız diyorum.

Kötülük yapıyorsan çevren (ve onu kontrol eden Allah) tarafından yaptırılıyor. Çevreni farklı yaratsaydı farklı yapardın. Geri sardığımızda çevre farklı olsaydı farklı şeyler yapabilirdik fakat aynı. Bunu sen dedin.

Kardeşim asıl sen okumuyor musun veya algılayamıyor musun okuduklarını?

1- Allah 2 günlük özet-minyatür bir hayat yaşatıp seni kalbindekilerle yüzleştiriyor

2- Tam da delil üzerine imtihanını sonlandırıyor.

3- Bunu da özgür iradenizden faydalanarak yapıyor.

Tekrar anlamadıysan tekrar sor. çekinme lütfen.

Senin özgür iradene bir müdahale yok.

Sen sonsuza dek sayısız kombinasyonda test edilseydin ne yapacağın bilindiğinden, bu 2 günlük temsili imtihan da bu doğrultuda sonlandırılıyor.

Herkes hakettiğine kavuşuturuluyor.

Sayısız ayet verdik. Hiç mi okumuyorsunuz?

Dünyaya tekrar tekrar gönderilseydi, o kişi yine kötülüğü seçecekmiş ve bu yüzden sonsuz cehennemle cezalandırılıyor.

Yoksa Allah bir insana 2 günlük dünyada yaptığı hatalardan dolayı sonsuza dek işkence etmiyor. O kişi sonsuza dek yaşasaydı kötülüğe devam edeceği için sonsuz cehenneme atıyor.

Kısacası bu 2 günlük temsili imtihanda özgür iradene müdahale edilmiyor, sadece özgür iradenle "suçüstü" veya "iyiliküstü" yakalanman sağlanıyor.

Ki ahirette bir itiraz hakkın kalmasın. Kendinin ne olduğunu kendi gözlerinle gör.

Ayrıca bazı ufak tefek mükafat ve cezaların daha bu dünyada tadılması sağlanıyor Alllah tarafından.

Selam ve sevgiler.

tarihinde Emre1974tr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hayır, şeytani panteizm sapmasına sadece insanların kibirlice kendilerine tapınma ve ortak koşma arzuları destek oluyor.

Yoksa insandaki, evrendeki ve Kitap'daki deliller bu hurafe inancı yerle bir ediyor.

Selam ve sevgiler.

tarihinde Emre1974tr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Sen sonsuza dek sayısız kombinasyonda test edilseydin ne yapacağın bilindiğinden, bu 2 günlük temsili imtihan da bu doğrultuda sonlandırılıyor.

Dünyaya tekrar tekrar gönderilseydi, o kişi yine kötülüğü seçecekmiş ve bu yüzden sonsuz cehennemle cezalandırılıyor.

İyide ben bu kombinasyonların sadece birisiyle yüzleştiriliyorum!Herhangi birinin şartlarıyla kendimi kıyasladığımda sonsuza kadar cehennemi hakedecek aynı sonuçlara ulaşacağımla nasıl yüzleşmiş olurum?

Hızırın öldürdüğü çocuk sonsuz cenneti hakettiğiyle nasıl yüzleşmiş olabilir?

tarihinde TylerDurdenn tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
İyide ben bu kombinasyonların sadece birisiyle yüzleştiriliyorum!Herhangi birinin şartlarıyla kendimi kıyasladığımda sonsuza kadar cehennemi hakedecek aynı sonuçlara ulaşacağımla nasıl yüzleşmiş olurum?

Hızırın öldürdüğü çocuk sonsuz cenneti hakettiğiyle nasıl yüzleşmiş olabilir?

Öncelikle Hızır diye bir isim belirtilmemiş Kuran'da. Bazı hatalı çevirilere bakarak bu yanlış kabülünü sürdürme.

Bir insan hayatında her yıl birçok açıdan imtihan ediliyor. Cehenneme gidecek bir insan, kalbindeki kötülükle sadece bir kez değil, birden fazla kez karşılaşmış oluyor.

Zaten belli bir yaşa gelmesi gerekiyor bir insanın, cehennemi haketmiş bir şekilde Allah tarafından imtihanının sonlandırılması için.

O çocuğun nereye gittiğini ayetler belirtmiyor.

Ama yaşının küçüklüğünden dolayı cennete gittiğini varsaycak olsak yine ortada bir sorun yok.

Hiç kimse "vay sen beni nasıl cennete atarsın " diye itiraz etmez Yaratanına.

Toplamda iyilerden olduğu için cennete gidiyor.

Bu 2 günlük dünya hayatında bile iyilikleri, iyi-güzel düşünceleri ağır basarken bu dünyadan alınmış oluyor.

Selam ve sevgiler.

Sitelerde Paylaş
Allah açısından da zaman yoktur.

Zaman ve mekan bizler için yaratıldı.

Selam.

sonuçta hep aynı yere dayanır iddia. hiçbir müslümanda istisnasını görmedim. kesinlikle. zira kaderden en kolay kaçış yoludur zamandan "münezzehlik".

öncelikle zaman bir "mahluk" değildir. islamın mahluk kavramıyla bağdaşmaz.

ikincisi zamandan münezzehlik kuranla bağdaşmaz. kuranda allahın nezdinde zamanın hesabı verilmiştir. bu kavram sonradan uydurulmuştur.

eğer zaman yoksa sebep sonuç ilişkisi yoktur. aksi halde neyin sebep neyin sonuç olduğu belli değildir. ben belki de daha önce yandım cehennemde?

eğer sebep sonuç ilişkisi yoksa ödül-ceza da yoktur. eğer sebep sonuç ilişkisi olmadan ödül ceza sistemi bulunan bir varsa ateistler ezelden beri cehennemde yanıyor demektir. yani kuran onlara inmemiştir. "sembolik" hayatlarımızı yaşayıp yanacağız. zaten savunduğun da bu değil miydi?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...