Jump to content

Kader ve özgür irade

Recommended Posts

• İleti 224
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bizi hiç yoktan var eden bir güç,nasıl olurda seçimlerimizden bağımsız olabilir?İrademizi yaratan da o değil mi?

Neden haberdar olması neyi değiştirecek ki ?

Bi yandan tecavüz edilen bebeği kurtarmadığını öylersiniz bir yandan bunu ?

Eeeeee ?

Sitelerde Paylaş

Bi yandan tecavüz edilen bebeği kurtarmadığını öylersiniz bir yandan bunu ?

Eeeeee ?

Haberdar olması neyimi değiştirecek?Yaratan o değil mi?

Sitelerde Paylaş
Haberdar olması neyimi değiştirecek?Yaratan o değil mi?

Yaratan olduğunu kabul etseydin böyle horozlanamazdın.

Teslim olmaktan başka çaren olmazdı.

Zaten istesende istemesende teslim olmuşsun o ayrı bir mesele tabiki.

Sitelerde Paylaş
Konumuzla ne alakası var?Çirkefleşmeden hiçbir tartışmaya giremez misin sen?

Aleyküm selam

Yahu samimi bir soru sorduk.

Sen "çok enteresan" dedin.

Ben de "yemin et tanrın üzerine, cidden enteresan mı" anlamında bir soru sordum.

Ne kadar kendini beğenmiş ukala şeymişsin böyle. Karşısındaki insanları da beyenmiyor.

Selam.

tarihinde Emre1974tr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bi yandan tecavüz edilen bebeği kurtarmadığını söylersiniz bir yandan bunu ?

Eeeeee ?

Bu kader konusunu bir türlü öğrenemedin:)

İslam dinine göre bebeği tecavüzle imtihan eden/hakettiğiyle yüzleştiren Allah'ın kendisi...

Bak Emre bu konuyu nasıl çözmüş:)

Bu yüzden kimi insanların imtihanı "tam da inkârcı anında " sonlandırılıyor Allah tarafından. Ama o adam 2 yıl daha yaşasaydı belki de imanlı olarak ölecekti.

Aynı şekilde bir başkası da "tam da cennetlik-imanlı anında" vefat ettiriliyor Allah tarafından. Ama belki 2 yıl daha yaşayıp ölseydi inkârcılardan biri olarak ölecekti.

"Sonsuz olarak iyiysek veya kötüysek" ona göre temsili kısa bir ömür yaşattırılıyoruz. Ve bu 2 günlük ömrümüz, eğer bu dünyada sonsuza dek yaşasaydık yapacaklarımızı özetleyen bir kâğıt örneği oluyor.

? Yine yola koyuldular. Bir süre sonra bir oğlana rast geldiler; tuttu onu öldürdü. Mûsa dedi: "Tertemiz bir insanı, bir cana karşılık olmaksızın öldürdün ha!? Vallahi çok kötü bir iş yaptın!" (kehf suresi 74. ayet)

"Oğlan çocuğa gelince: Onun anası-babası inanmış kişilerdi. Çocuğun onları azgınlık ve inkâra sürüklemesinden korktuk. " (80. ayet)

"Diledik ki, Rableri onlara o çocuktan temizlikçe daha üstün, merhametçe daha gelişmişini versin. " (81. ayet)

İşte burada çocuk daha büyüyüp günahlarını işlemeden imtihanı sonlandırılıyor. Yani bir kişinin neyi hak edip etmediği en başından belli gibi? Ayrıca çocuk yaşasaydı anne ve babasını saptırabilecekmiş. Ama sapmayı hak etmedikleri için onlar kurtarılıyorlar.

tarihinde TylerDurdenn tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Yaratan olduğunu kabul etseydin böyle horozlanamazdın.

Teslim olmaktan başka çaren olmazdı.

Zaten istesende istemesende teslim olmuşsun o ayrı bir mesele tabiki.

Ne bu şimdi cevap mı benim sorduğum şeye

Bir mimar düşün,iyi bir mimar ama kötü bir bina inşa ediyor ve bu binanın ilk depremde çökeceğini biliyor,nitekim çöküyorda...

Diğer binayı daha iyi yaptğı için bu aynı depremden hasar görmüyor

Burda suçlu mimar mı yoksa bina mı?Tanrı bizzat yaratıcı olduğuna göre insanların yanlış seçimlerinden bağımsız olamaz,çünkü hatalı üretimi yaratan da o

Bu çok büyük bir paradokstur

Sitelerde Paylaş

Sonsuz olasılıklar toplamında bir insan kötü oluyorsa demek ki o şekilde yaratılmış.. Eğer iyiye yönelebilecek bir içselliğe sahip olsaydı en azından milyonlarca farklı ihtimal içerisinde en azından birinde iyi olabilirdi veya dine göre her neyse o şekilde... Yani tamamen basit ve ufku dar bir mantık söz konusu...

tarihinde NomadUn tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Sonsuz olasılıklar toplamında bir insan kötü oluyorsa demek ki o şekilde yaratılmış.. Eğer iyiye yönelebilecek bir içselliğe sahip olsaydı en azından milyonlarca farklı ihtimal içerisinde en azından birinde iyi olabilirdi veya dine göre her neyse o şekilde... Yani tamamen basit ve ufku dar bir mantık söz konusu...

Sonsuza dek yaşasaydı "toplamda" iyilerden mi yoksa kötülerden mi olacağını biliyor diyoruz. Açın ilk sayfalarda nasıl açıklamışız bunları.

Önce söyleneni anlayın, sonra yorum yapmaya kalkarsınız.

Selam.

Sitelerde Paylaş
jadı ;

ama olur mu binaları özgür bırakmış :D

Bak ben sizi yaptım ama çökerseniz karışmam demiş :D

Bina olağanüstü kötü bir analoji. Binaların tercih şansı yoktur, insanların vardır. İnsan daima özünü yeniden-şekillendirme şansına haizdir, bina değildir.

Sitelerde Paylaş
jadı ;

ama olur mu binaları özgür bırakmış :D

Bak ben sizi yaptım ama çökerseniz karışmam demiş :D

Evet binalar çökmekte özgürler. :)

Birde bazı binaları tam fay hattıın üzerine,bazılarını sağlam kayalara diker bu tanrı,bazılarından malzeme çalar falan.Sınav işte

Sitelerde Paylaş
Ne bu şimdi cevap mı benim sorduğum şeye

Bir mimar düşün,iyi bir mimar ama kötü bir bina inşa ediyor ve bu binanın ilk depremde çökeceğini biliyor,nitekim çöküyorda...

Diğer binayı daha iyi yaptğı için bu aynı depremden hasar görmüyor

Burda suçlu mimar mı yoksa bina mı?Tanrı bizzat yaratıcı olduğuna göre insanların yanlış seçimlerinden bağımsız olamaz,çünkü hatalı üretimi yaratan da o

Bu çok büyük bir paradokstur

Üretim değilki hatalı olan .Üretilenin seçimi hatalı.

İnsan empatiden yoksun olunca hatalı seçim yapar jadı.

İyi ve kötü bizim kriterimizdedir.Neyin canın yaktığını sen çok iyi bilirsin.Karşındaki kişide senin gibi bir insan (hayvanda olsa farketmezya)

Onun canın yaktığında ne yaptığını çok iyi biliyorsun..Tanrı defolu mallara sormayacak..O ayrı konu.

Gerçi başlığı takip etmedim emre gene neler yumurtlamış haberim yok.ben sana cevap verdim.

tarihinde ezberbozan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bina olağanüstü kötü bir analoji. Binaların tercih şansı yoktur, insanların vardır. İnsan daima özünü yeniden-şekillendirme şansına haizdir, bina değildir.

Tanrının perspektifinden baktığında bizimde seçme şansımız yok,bizi yaratmadan önce ne yapacağımızı biliyor

Mimarda projeyi çizerken bunun ilerde çökeceğinin farkında

Sitelerde Paylaş
Tanrının perspektifinden baktığında bizimde seçme şansımız yok,bizi yaratmadan önce ne yapacağımızı biliyor

Mimarda projeyi çizerken bunun ilerde çökeceğinin farkında

Bu söylemlere kanmayın topu taca atmak için uydurulmuş tuzaklar bunlar.

Tanrının bilmesi seni beni bağlamaz.Bizim nasıl davranacağımızdır önemli olan.

Ben yapmadım özgür değilim kötülüğü tanrı yaptırıyordan yola çıkmış uyanıklar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...