Jump to content

ABD-ULLAH

Recommended Posts

Abdullah = Allah'in kulu

Muhammed'in dedesi bir ogluna Abdullah (Allah'in kulu) adini koyarken diger ogluna da Abdulmenat (Menat'in kulu) isimini verir.

Kuran'da bir ayette Allah diger arap putlarindan bahseder:

Necm Suresi:

18. Andolsun, o, Rabbinin en büyük alametlerinden bir kısmını gördü.

19, 20. Lât ve Uzza'ya ve diğer üçüncüsü Menat'a ne dersiniz?

21. Erkek size de, dişi O'na mı?

22. Öyle ise bu çok insafsızca bir paylaştırmadır.

23. Onlar ancak sizin ve atalarınızın (ilah edindiğiniz şeylere) taktığınız isimlerdir. Allah, onlar hakkında hiçbir delil indirmemiştir. Onlar (putperestler)yalnız zanna ve nefislerin arzusuna tâbi oluyorlar. Andolsun ki, kendilerine, Rableri katından yol gösterici gelmiştir.

Ne ilginctir ki Allah'in degil de baska putlarin kulu anlamina gelen bu "Abdulmenat" "Abduluzza", "Abdullat" isimleri yine muslumanlar tarafindan kullanilir.

Mesela Adana'da bir otomobil kazasi olmus "Abdulmenat" isimli bir vatandas yaralanmis:

Linki: http://www.haberler.com/adana-adana-da-tra...-yarali-haberi/

Google'da "abduluzza" "abdullat" yazin bir suru bu isme sahip musluman bulacaksiniz.

Sitelerde Paylaş
Abdullah = Allah'in kulu

Muhammed'in dedesi bir ogluna Abdullah (Allah'in kulu) adini koyarken diger ogluna da Abdulmenat (Menat'in kulu) isimini verir.

Kuran'da bir ayette Allah diger arap putlarindan bahseder:

Necm Suresi:

18. Andolsun, o, Rabbinin en büyük alametlerinden bir kısmını gördü.

19, 20. Lât ve Uzza'ya ve diğer üçüncüsü Menat'a ne dersiniz?

21. Erkek size de, dişi O'na mı?

22. Öyle ise bu çok insafsızca bir paylaştırmadır.

23. Onlar ancak sizin ve atalarınızın (ilah edindiğiniz şeylere) taktığınız isimlerdir. Allah, onlar hakkında hiçbir delil indirmemiştir. Onlar (putperestler)yalnız zanna ve nefislerin arzusuna tâbi oluyorlar. Andolsun ki, kendilerine, Rableri katından yol gösterici gelmiştir.

Ne ilginctir ki Allah'in degil de baska putlarin kulu anlamina gelen bu "Abdulmenat" "Abduluzza", "Abdullat" isimleri yine muslumanlar tarafindan kullanilir.

Mesela Adana'da bir otomobil kazasi olmus "Abdulmenat" isimli bir vatandas yaralanmis:

Linki: http://www.haberler.com/adana-adana-da-tra...-yarali-haberi/

Google'da "abduluzza" "abdullat" yazin bir suru bu isme sahip musluman bulacaksiniz.

ozaman allah muhammedin babası zamanında bir put olarak kabul ediliyor

menat:put allah:put uzza:put

zaten bir put ismi olan allah diye birşey neden densinki?

Sitelerde Paylaş

39/38 Onlara, "Gökleri ve yeri kim yarattı?" diye sorsan, yemin olsun "Allah!" diyecekler. De onlara: "Peki Allah dışındaki yakardıklarınız hakkında ne diyorsunuz? Allah bana bir zarar vermek istese, O'nun vereceği zararı uzaklaştırabilirler mi? Yahut bana bir rahmet dilese, O'nun rahmetini tutabilirler mi?" De ki: "Bana Allah yeter! Tevekkül edenler O'na dayanıp güvenirler."

Adamlar Allah'ı biliyor...Mesele Allah dışında edindikleri putları..

Sitelerde Paylaş
39/38 Onlara, "Gökleri ve yeri kim yarattı?" diye sorsan, yemin olsun "Allah!" diyecekler. De onlara: "Peki Allah dışındaki yakardıklarınız hakkında ne diyorsunuz? Allah bana bir zarar vermek istese, O'nun vereceği zararı uzaklaştırabilirler mi? Yahut bana bir rahmet dilese, O'nun rahmetini tutabilirler mi?" De ki: "Bana Allah yeter! Tevekkül edenler O'na dayanıp güvenirler."

Bence öyle değil.

Muhammed Hanifti, tek tanrıcıydı.

Ne diyecekti, nasıl isimlendirecekti tek Tanrısının adını.

Ya mevcut putlardan birini diğerlerinden üstün kılarak, ya da yeni bir isim altında.

Yeni bir isim altında çıkan Hanifler başarısız olmuşlardı geçmişte. "Rahman" olarak andıkları tanrı benimsenmemişti.

Muhammed akılcı bir yol izledi ve zaten putperestlerin inandıkları bir tanrıyı tek tanrı olarak sundu. Diğer taraftan haniflere ve Yemameli Rahman yanlılarına da el uzatarak "İster Allah deyin ister Rahman" dedi.

Eğer Muhammed Allah'ı değil de farzedelim Menat'ı tek tanrı olarak sunsaydı, bugün müslümanlar Menata ibadet ediyor olacaklardı.

Ya da Muhammed değil de tek tanrıcı başka biri çıkıp aynı yolu izlese ve Uzza'yı tek tanrı olarak öne sürse ve başarsa, bugün Allah değil Uzza'mız olacaktı.

Ama Muhammed Allah'ı tercih etmiştir. Çünkü hem diğer putlardan daha büyüktür, hem herşeyi onun yarattığına inanan ve diğer putların şefaatçi aracılar olduğunu söyleyen bir kesim vardır. Hem de Allah ismi dilde, yazımda, şiirde daha kullanışlıdır. O dönem şairleri de şiirlerinde bolca Allah'a yer veririlerdi. (Yedi Askı şiirleri)

Sitelerde Paylaş

Ateist arkadaşlara bir tekliifim var.

Online kurancılar monoteizmden (tek tanrı inancı) kendilerini bir kıvanç olgusu çıkartıyorlar . Ben derim ki, tanrı yerine ısrarla put kelimesini kullanalım. Böylece bu tek putçuların kendilerini bir mok sanarak,çok putçulara çamur atmalarına fırsat vermemiş oluruz.

Kimileri çok putçu, kimileride tek putçu, ama sonuç itibarı ile hepsi putçu. Al birini bur ötekine

tarihinde dinsavar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Hayalindeki tanrıya herşeyi yapabilirsiniz ama Gerçekteki Allah'a ise hiiiç bir şey yapamazsınız.sadece cehennemdeki kaliteli ateşinizi sürekli artırırsınız o kadar..

Kardeş zaten doğalgazla ısınma pahalı. Hem rusya yarın öbürgün yine bi halt eder fiyatlar artar dogal gaz kesilir. Bosver enazından cehennemde ısınma garanti olsun. ohh sıcacık

Sitelerde Paylaş
Hayalindeki tanrıya herşeyi yapabilirsiniz ama Gerçekteki Allah'a ise hiiiç bir şey yapamazsınız.sadece cehennemdeki kaliteli ateşinizi sürekli artırırsınız o kadar..

Dikkat ederseniz forumdaki müslümanların hepsi aynı taktiği uyguluyor.

"Cehennemde görürsün sen"

Tutunacak başka dalları kalmamış, tek yapabildikleri göz korkutmaya çalışmak.

Sitelerde Paylaş
Dikkat ederseniz forumdaki müslümanların hepsi aynı taktiği uyguluyor.

"Cehennemde görürsün sen"

Tutunacak başka dalları kalmamış, tek yapabildikleri göz korkutmaya çalışmak.

Biz forumdakilerin değil umum müslümanların değişmez tebliğidir, bu takdiği değil..Allah rahmetinden sizin bu densizliklerinizi de bildiği halde belki akılları başına gelir diye mühlet verir. Zaman verir belki akılarına kendini bulmak için kullanırlar diye. Eğer akibetinizde bulursanız ne aala bulmazsanız da o kadar fırsatları geri çevirdiğiniz için de cezayı hak etmiş olursunuz. Yani siz densizliklerinizin cezasını çekmeyince zannediyorsunuz ki bir şey yok..Ya mühlet veriliyor ya d adensizliğiniz büyük olduğu için de büyük mahkemeye cezanız bırakılıyor bu ise size ne güzel yakışıyor..

Sitelerde Paylaş

Bu tehtidleri işin içine allah karıştırmadan yapan biri hakkında hemen dava açılır. Mevzuya allah dahil edilerek insanların bu tarz düşünmeye devam etmeleri durumunda yakılacakları gönül rahatlığıyla

ifade edilebiliyor.

Sitelerde Paylaş

daha önce yaklaşık on kere yazdığım gibi,

Muhammed sd'in babasının adı Abd Al Allah ya da Abd Al İlah falan değildi.

Düpedüz Abd Al Lat idi. (Abdullat)

Lat, Uzza, Menat; üç ana put arasında Allah'ın ismi yoktu. Ancak O en büyük ve bir ihtimal Allah'ı simgeleyen ikon'un ismi "Menat"tı. Kureyza'lı yahudileri ilgilendiriyordu. Diğer putlar (lat, uzza) ise, Kureyşli Arapların idi.

Muhammed'i kutsal dokunulmaz bir varlık olarak gören ve anne babasına da müşrikliği yakıştıramayan sonraki mezhep kurucularının ise,

putperest Abdullat ismini sözde hanif Abdullah olarak değiştirmeleri ve bunun kabul edilmesi kadar kolay bişey yoktur.

Sitelerde Paylaş

Ali Bulaç 74- Hani İbrahim, babası Azer'e (şöyle) demişti: 'Sen putları ilahlar mı ediniyorsun? Doğrusu, ben seni ve kavmini apaçık bir sapıklık içinde görüyorum.'

Diyanet Vakfı 74. İbrahim, babası Âzer'e: Birtakım putları tanrılar mı ediniyorsun? Doğrusu ben seni de kavmini de apaçık bir sapıklık içinde görüyorum, demişti.

Edip Yüksel 6:74 İbrahim, babası Azer'e şöyle demişti: "Heykelleri mi tanrı ediniyorsun? Seni ve halkını tümüyle apaçık bir sapıklık içinde görüyorum."

Elmalılı Hamdi Yazır 74-Vaktiyle İbrahim babası Azer'e: "Sen putları bir sürü tanrılar ediniyorsun öyle mi? Doğrusu ben seni ve kavmini açık bir sapıklık içinde görüyorum." demişti.

Süleyman Ateş 74. İbrahim, babası Azer'e demişti ki: "Sen putları tanrılar mı ediniyorsun? Doğrusu ben seni ve kavmini açık bir sapıklık içinde görüyorum."

Yaşar Nuri Öztürk 74 İbrahim, babası Âzer'e şöyle demişti: "Putları tanrılar mı ediniyorsun? Seni de toplumunu da açık bir sapıklık içinde görüyorum."

BYCENE Sorun hiçbirşey ifade etmiyor, evet de dense hayır da dense bundan hiçbirşey çıkaramazsın

tarihinde Gercek tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Biz forumdakilerin değil umum müslümanların değişmez tebliğidir, bu takdiği değil..Allah rahmetinden sizin bu densizliklerinizi de bildiği halde belki akılları başına gelir diye mühlet verir. Zaman verir belki akılarına kendini bulmak için kullanırlar diye. Eğer akibetinizde bulursanız ne aala bulmazsanız da o kadar fırsatları geri çevirdiğiniz için de cezayı hak etmiş olursunuz. Yani siz densizliklerinizin cezasını çekmeyince zannediyorsunuz ki bir şey yok..Ya mühlet veriliyor ya d adensizliğiniz büyük olduğu için de büyük mahkemeye cezanız bırakılıyor bu ise size ne güzel yakışıyor..

Pardon Deva,

Forumdaki müslümanlar lafımı geri alıyorum,

Doğru ya, sizden dünyada 1,5 milyar tane var, bi zamanlar benimde içine dahil olduğum sürü.

Biliyo musun Deva,

Dünyada müslüman olmayan yaklaşık 4,5 milyar insan var.

Bu 4,5 milyar insanı yola getirip, cehennemlik olmaktan nasıl kurtarabiliriz acaba?

Sadece burda konuşmakla olmaz, dünyaya açılmalısın.

Ne kadar çok kişi kurtarırsak o kadar iyi değil mi? :)

Sitelerde Paylaş
Pardon Deva,

Forumdaki müslümanlar lafımı geri alıyorum,

Doğru ya, sizden dünyada 1,5 milyar tane var, bi zamanlar benimde içine dahil olduğum sürü.

Biliyo musun Deva,

Dünyada müslüman olmayan yaklaşık 4,5 milyar insan var.

Bu 4,5 milyar insanı yola getirip, cehennemlik olmaktan nasıl kurtarabiliriz acaba?

Sadece burda konuşmakla olmaz, dünyaya açılmalısın.

Ne kadar çok kişi kurtarırsak o kadar iyi değil mi? :)

Ne mutlu size ki bu bilinçle bilinçlenmişsiniz. Sizin gbi omuz verenler oldukça neticede o kadar önemli değil. Allah gayretimize bakıyor zaten. iyi ki varsın.. Zira bitkiler hayvanlardan çoktur, hayvanlar da insanlardan ama kıymetli olanlar daima az olanlardır..

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...