Jump to content

Norveç 100.000 işçi istiyor

Recommended Posts

"Norveç, 100 bin Türk işçi istiyor

100 bin kişilik iş gücü ihtiyacı olan Norveç Türkiye’den işçi gelmesini istiyor.

Norveç Çalışma ve Sosyal Kapsama Bakanı Bjarne Hakon Hanssen, bunun için öncelikle göç yasasındaki zorlukları kaldıracaklarını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Norveç Bakanı Hanssen’e 6 ay içinde 100 bin nitelikli iş gücü hazırlayabileceklerini kaydetti. Norveç’in Ankara kadar nüfusu olduğuna, kişi başı gelirin 50 bin dolar olduğuna dikkat çeken Çelik, “Norveç’te işsizlik sorunu yok. Demografik açısından da nüfusu yaşlanan ve iş gücü piyasalarına ihtiyacı olan bir ülke” dedi "

http://www.haberaktuel.com/Norvec,-100-bin...eri-111305.html

Bu devlet, ihracat açığını kendi vatandaşını ihraç ederek kapatmayı planlıyor herhalde !

Sitelerde Paylaş
"Norveç, 100 bin Türk işçi istiyor

100 bin kişilik iş gücü ihtiyacı olan Norveç Türkiye’den işçi gelmesini istiyor.

Norveç Çalışma ve Sosyal Kapsama Bakanı Bjarne Hakon Hanssen, bunun için öncelikle göç yasasındaki zorlukları kaldıracaklarını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Norveç Bakanı Hanssen’e 6 ay içinde 100 bin nitelikli iş gücü hazırlayabileceklerini kaydetti. Norveç’in Ankara kadar nüfusu olduğuna, kişi başı gelirin 50 bin dolar olduğuna dikkat çeken Çelik, “Norveç’te işsizlik sorunu yok. Demografik açısından da nüfusu yaşlanan ve iş gücü piyasalarına ihtiyacı olan bir ülke” dedi "

http://www.haberaktuel.com/Norvec,-100-bin...eri-111305.html

Bu devlet, ihracat açığını kendi vatandaşını ihraç ederek kapatmayı planlıyor herhalde !

iş bul oğlum diye kafamı yiyordun anne. Şimdi norveçe gidersem kızacakmısın bana :)

Sitelerde Paylaş

Norvecte genelde petrol sondaj kulelerinde, geyik ciftliklerinde :rolleyes: yada balikci teknelerinde is bulabilirsiniz. Buralarda calismakta bizim insanimizin kaldiramiyacagi bir guc ister. Eyyyy Norvec sen bilmezmisinki biz oyle zor isleri beceremeyiz, bizim isimiz masa basi olmali, kendi isimiz olup kendimizin patronu olmaliyiz.

Valla donarsiniz Norvec havasinda sakin gitmeyin. ;)

Sitelerde Paylaş

belkide planlı bi durum.

akhe de belki katılır buna. ortodoksilerin türkiyeye şeriatı getirmesi ve vasıflı türklerinde uygar ülkelerde işçilik yapmalarının sağlanması. şeriat geldiğinde insanların çoğu kaçaçak ülke ariyacak.özelliklede vasıflı insanlar. napalım burda siyaset bilimi bitirip oralarda işçi oluruz ;)

rusyada tıbbı bitirip tüğrkiyede hayat kadınlığı yapıyorlar. <_<

Sitelerde Paylaş

Nüfusu çoğalmayan ülkeler zamanla böyle taleplere ihtiyac duyacaktır..Norveç kişi başına gelir ve iş olanağı bakımından şişmiş bir ülke ucuz işgücü için Türkiye'ye yönelmesi doğal..Afrika ve Arap ülkelerinden talep yapmasından daha mantıklı gelmiş olabilir...Türkiye Müzakere yaptıkça ve reformları ilerlettikçe Avrupa'nın daha talep duyduğu bir ülke olacaktır..

Umutsuz, karamsar ve küçümser tablolar çıkarmayı bırakın çözüm üretin..

Selamlar..

Sitelerde Paylaş

Norveci hic tavsiye etmem.

Dogru geliri yüksek.Ben gittim ve 2 Hafta Oslo da kaldim.

Normal bir isci maasi 3200 Euro net.Amma Almanyaya nazaran 3 Misli daha Pahali.

Almanyada normal bir iscinin Yilik Ortalama olarak 2000 Eoro net almasinla karsilastiracak olursak.

Norvecte 6600 Euro Para kazanmaniz Lazim.

Hemde Soguk Memleket vede Torontheim yani Oslonun 300 km Kuzeyinde Kuzey Kutbu basliyor,yani 6 Ay Karanlik ve 6 Ay Gündüz.

Bu Karanlik Dönemde cok Ruhsal bunalima girenler ve Intihar edenler var.

Iyi yanlari,Irkci degiler.Ve Kadin Haklari Erkeklerden daha üstün.

Misal bir Kadin ancak Erkege arkadaslik teklif edebiliyor.Erkeklerin Kadinlara ilk laf atmasi ayip.

Ve Cocuklari Dünyaya geldiginde.Baba 3 Yil Bakim izni alip Everkegi olarak cocugunu büyütüyor.

Vede cok Ahlakli Insanlar oldugunu söyleyebilirim.

Onlarin,Narkotik ile cok büyük sorunlari var.Ülkedi Esrarci gencler yüzünden,Medyalairinda Utanclarindan yerin dibine giriyor.

Kiralikla yönetilen bir Ülke.Gerci Meclisi var amma,Kiral o Devletin babadan Ogula gecen Bir Cumhurbaskani.Yani son karar Kiralda oluyor.

Norvecin Kirali veyahuta büyük Politkacilari,yanlirinda hic Koruma bulunmadan,sizinle bereaber yan yana Cay Bahcesinde oturuyorlar.Ve Herkezin elini sikip halini hatirini soruyorlar.

Yani büyüklük tasliyan,korkak Insanlar deiler.

Polislerin yanlarinda sadce Jop var.Silahlari yok.

Saygilar.

tarihinde Dimension tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Müslümanlar giderlerken orada oruç ve namazın nasıl olacağını da hesaba katsınlar derim ama ben Norveç gibi bir ülkenin Türkiye'den işçi talep etmesini gerçekçi bulmuyorum.

Gerçekçi derken neyi kastettin?Haberleri takip etmedin sanırım..Çalışma Bakanlığı ve Norveç makamları ortak çalışma yapacaklar ve kalifiye eleman isteniyor...

Dimensiyon'un dikkat çektiği konu önemli..

Kişi başına gelirle satın alma gücü paritesi birlikte düşünülmeli..

Mesela Tokyo'da bir kilo bildiğimiz napolyon kiraz 63 ytl ye denk geliyordu bir ara:)

Selamlar.

tarihinde herakles tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Gerçekçi derken neyi kastettin?Haberleri takip etmedin sanırım..Çalışma Bakanlığı ve Norveç makamları ortak çalışma yapacaklar ve kalifiye eleman isteniyor...

Dimensiyon'un dikkat çektiği konu önemli..

Kişi başına gelirle satın alma gücü paritesi birlikte düşünülmeli..

Mesela Tokyo'da bir kilo bildiğimiz napolyon kiraz 63 ytl ye denk geliyordu bir ara:)

Selamlar.

Ekonomik,kültürel ve dinsel durumu eleman almadan evvel mutlaka değerlendireceklerdir ve nasıl ki avrupa birliğine Türkiye'yi şu haliyle kabul etmiyorlarsa bunu da kabul etmeyeceklerdir ve vazgeçeceklerdir diye tahmin ediyorumHaberleri elbette takip ettim ama bu benim tahminim.Norveç dünyadaki yolsuzluk sıralamasında en az yolsuzluğun olduğu ülkeler listesinin ilk sıralarında yer alıyor mesela.Sağlam elmaların bulunduğu sepete çürük elma katmayı göze alacaklarını sanmam.

Hadi diyelim alacaklar gerçekten,o zaman da çok seçici olacaklardır.Yukarda yazdıklarım benim tahminlerim,gerçekte ne olur artık yaşarsak görürüz.

Sitelerde Paylaş

Burada, benim üzerinde durmak isteğim konu, Norveç'in işçi ihtiyacı,

Norveç'in hayat standartları veya, bu işçileri Türkiye'den talep etmesinden ziyade,

Türkiye'nin bu kadar işçiyi Norveç'e temin etme hevesidir. Bu ülkede, sanayisinden

tarımına kadar bir çok alanda isdihdam potansiyeli varken, neredeyse hepsi dışa

bağımlı hale getirildi. Üretim için doğru dürüst bir yatırım yapılmadığı gibi, olanlardan

onlarca işçi çıkarıldı ve bu devlet kendi eliyle yarattığı işsizler ordusunu utanmadan

kendine yük olarak görmekte. Artık, bu ülkeden ne kadar insan kaçırırsak, o kadar kardır

hesabı gütmekte.

Biz ise hala din ,ırk , mezhep diye diye biribirimizi yemeye devam edip duralım,

bakalım daha kaçımız harcanacak !

Sitelerde Paylaş

Burakın gitsinler ya.. En azından gidecek işçilerin çocukları insan gibi hayat yaşar.. Türkiyede kalıp meteliğe kurşun atmaktansa yurt dışında yaşamaları bence çok daha iyi.. Ülkemizde asgari ücretin 420 YTL olduğunu unutmayalım arkadaşlar.. Bu parayla değil 1 ay 1 hafta bile geçinilemez burakın gitsinler..Tabi ki haberin aslı varsa ki umarım vardır..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...