Jump to content

türkiye için battık edebiyatı yapanlara

Recommended Posts

Biliyorum. Zaten sevgili hocam, sizin ruh sağlığınız hakkında epey bilgilendirdi beni :)

(Yav kusura bakmayın bu espiriyi yapmak istemezdim ama cuk diye oturdu. Nefsime yenilip bunu yazdım Gerçekten özür dilerim)

Yoo ne kusura bakıcam aptallar bilirsin herşeye inanır sordun mu kendisine orada ne iş yapmış yahut pskyatri uzmanımıymış???

Her duyduğuna ınanmıycaksın.

En son 'Sovyetler Eregli ve Zonguldak ta iki demir çelık fabrikası kurdu' diye sallamıstı sen Allah bilir buna da inanmışsındır.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 127
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Otomotiv döngüsel olduğundan çok fazla önemsemiyorum onlar zaten hazırlıklıdır geçici işci vs alırlar,kriz olmasa da otomotiv zaten durgunluğa girecekti ama bu tabii fazla oldu,ama çıkacaklar göreceksiniz.

Sitelerde Paylaş
oguz sana göre destek paketi açıklayanların durumu açıklamayanların durumundan daha mi iyi

biz kriz yok demiyoruzki veyahutta kriz türkiyeyi etkilemedi de demiyoruz sadece türkiyenin durumunun geçmiş yıllara göre kıyaslandığında bir çok ülkedende daha iyi olduğunu söylüyoruz

ama senin gibi düşünenler için türkiye dünyanın en fakir en kötü durumda bir ülkesi hata adamın biri utanmadan çıkıp "başbakan dış meselelerle ilgileneceğine kendi ülkesin baksın türkiyenin durumu filistinlilerden bile kötü diyor" sen de gerçekten öylemi düşünüyorsun insanın bunu diye bilmesi için ya cahil yada art niyetli olması lazım

hayır vatansever olması lazım!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sitelerde Paylaş

bu saçmalıkları TÜSİAD bile kabul etmiyor, krizin teğet geçmediğini deklare ettiler...Halkın durumu daha perişan bu teraneleri gidin İstanbulda Sıltanbeyli, Sarıgazi, Ümraniye, Esenler, Gaziosmanpaşa, Pendik, Tuzla gibi muhtelif ilçelerde halka anlatında sizi bir güzel linç etsinler..

Sitelerde Paylaş
bu saçmalıkları TÜSİAD bile kabul etmiyor, krizin teğet geçmediğini deklare ettiler...Halkın durumu daha perişan bu teraneleri gidin İstanbulda Sıltanbeyli, Sarıgazi, Ümraniye, Esenler, Gaziosmanpaşa, Pendik, Tuzla gibi muhtelif ilçelerde halka anlatında sizi bir güzel linç etsinler..

TUSİAD bahsi geçen halkı daha çok sömürmek için taviz koparmak peşinde olamaz mı??

Sitelerde Paylaş

Ben çocukluğumdan beri Türkiye için hep 'kötüye gidiyoruz', 'battık, batacağız', 'mahvoluyoruz' edebiyatı duydum ve uzun yıllar bunu ben kendim de tekrarladım.

Fakat bunlar sürekli söylenmesine rağmen kendim sürekli Türk ekonomisinin büyüdüğüne, ülkenin gayri safi milli hasılasının sürekli arttığına, sanayinin ve teknolojinin sürekli geliştiğine ve yurt dışından Türk ekonomisi için hep iyimser fikirler dile getirildiğine tanık oldum.

Yurt dışından duyduğum iyimser ifadelere de inanmadım, sonuçta adamlar kendileri için iyi olan gelişmeleri bizim için iyiymiş gibi yutturmaya çalışıyorlar diye açıkladım durumu kendi kendime.

Ama ülkenin kronik sorunu olan enflasyonun tek rakamlara çekilmesini, ödemeler dengemizin iyileşme göstermesini, ihracatımızın sürekli artıp ithalatı finanse eder duruma gelmesini, 1980'lerin başında ülke olarak sadece IMF'den borç para bulabilirken zamanla kredi notumuzun yükselip başka ülkelerden de para bulabilmeye başlamamızı, insanların sürekli şikayet etmelerine rağmen pek çoğunun ev ve araba sahibi olabilmesi ve eskiye göre (mesela benim çocukluğuma göre) çok daha fazla ve lüks tüketebilmesini, vs kendi kendime açıklamakta uzun süre güçlük çektim.

Tabi bunların Tayyip hükümeti veya AKP ile bir ilgisi yok. Onlar yerine oraya birer korkuluk koysan, büyük ihtimalle yine aynı şey olurdu.

Hatta AKP hükümetinin olsa olsa zararları dokunmuştur bu sürece, çünkü Kasımpaşa'dan çıkma ve kabadayı ağzıyla konuşan bir yarı cahili başbakan yaparsan, olsa olsa kafasının basmadığı uluslararası dengeleri bizim aleyhimize etkileyecek ve uluslararası yahudi lobisini aleyhimize çevirecek patavatsızlıklar yapar Davos'ta. Başka da doğru dürüst bir etkisi bulunmaz hiçbir şeye.

Türkiye'nin gelişimi bu iktidarın veya benzerlerinin yaptığından sadece küçük bir ölçüde ve kısa vadede etkilenen, onun haricinde onlardan bağımsız, daha büyük bir tablonun ve daha uzun vadeli evrensel dengelerin ve dinamiklerin ürünü bir durumdur benim kanımca.

Türkiye'nin ekonomisini günlük ve kısa vadeli kaygılardan bağımsız, daha kuş bakışı ve uzun vadeli değerlendirdiğinizde, pek çok yabancı ekonomi uzmanının Türk ekonomisi ile ilgili öngörülerinin olumlu olduğunu görürsünüz.

Bu konu ile ilgili, Türk ekonomisini Osmanlı'lardan bu yana inceleyip değerlendiren ve ABD Kongresi Kütüphanesinin ülkeler raporu bölümünden alınmış şu yazı, ingilizcesi olan arkadaşlara bu konuda fikir verecektir:

http://www.mongabay.com/reference/country_...ey/ECONOMY.html

Ayrıca, şu blog'da da Türk ekonomisinin gelişimi gerçek rakamlar, grafikler ve pek çok veri dikkate alınarak değerlendiriliyor:

http://turkisheconomy-watch.blogspot.com/

Tüm somut göstergeler ve rakamlar uzun vadede değerlendirildiğinde Türk ekonomisinin kötüye değil, iyiye gittiğini gösteriyor.

Türkiye elbette ki son krizden de etkilenmiştir. Kriz teğet falan geçmemiş, ülkeyi derinden yaralamıştır. Ki bu da gayet normal. Dünyanın dev ekonomilerini bile etkileyen bir kriz, elbette ki bizi de etkileyecek. Kısa vadede pek çok gösterge kötüye gidecek. Ama yazının başından beri bahsettiğim gibi, ben kısa değil uzun vade ile ilgileniyorum ve gelişmelerin hiçbirinin ülkenin sonunu getirmeyeceğini, uzun vadede her şeyin iyiye doğru gitmeye devam edeceğini düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş

Dediğim gibi, özellikle kendi çevremden (akrabalar, vs) ve başkalarından da sürekli Türkiye'nin durumunun kötüye gittiğini duydum hep eskiden beri.

Sonra farkettim ki, gidişattan şikayet edenler genellikle emekli maaşıyla geçinmeye çalışan, ek iş yapmayan ya da yapamayan, devlete sırtını dayayıp 'devlet baba bize baksın' zihniyeti ile yaşamak isteyen, gelişen dinamikleri ve ekonominin değişen çehresini anlamayan ya da ayak uyduramayan, eskiden alıştığımız devletçi ekonomi zihniyeti ile olaylara yaklaşan kesim. (Buna kendi akrabalarımdan da pek çok kişi dahildir).

Herkes sürekli şikayet ediyor ve durumun kötüye gittiğinden yakınıyor ama ABD'ye ilk geldiğim yıllarda tanıdığım çeşitli kişilerin durumunu, geçen yılki Türkiye ziyaretimde gördüğüm aynı kişilerin durumlarına bakarak karşılaştırıyorum ve bazısının ikinci hatta üçüncü evlerini aldığına, ben ABD'ye gelirken arabası olmayanların tümünün şu anda arabaları olduğuna, çok daha iyi, dayalı döşeli evlerde oturup, o zamanlara göre lüks kabul edilebilecek tüketim maddeleri tükettiklerine tanık oluyorum.

Bence Türkiye bu arabesk edebiyatı bırakmalı ve her şeyi nasıl daha iyileştirebilir, ona bakmalıdır.

Bu gecekondu edebiyatı, kendi hayatının kontrolünü kendi elinde görmemekten kaynaklanır ve bu bakış açısı ülke olarak bizim içimize sinmiş.

Genç ve işsiz nüfusumuz çok büyük olduğundan, bu kesimin durumu sürekli belirsiz ve bu kişiler hep stresli. Ama bu durum oldum olası böyleydi. Yani eskiden de bu durum bence şu ana göre daha iyi değildi. Emeklinin durumu eskiye göre daha kötü, çünkü emekli maaşı artık geçinmeye yetmiyor ve emekli maaşı ile aile geçindirilebileceğine inanan ya da geçindirilebilmesi gerektiğini düşünen zihniyet bu durumu kötüye gidiş olarak yorumluyor. Bu kişiler için durum gerçekten de kötü, çünkü bu kadar genç ve işsiz nüfus varken, çıkan kısıtlı iş imkanları da gençlere gidiyor. Bu da nispeten yaşlı olan emekli kesimin durumunu daha da zorlaştırıyor.

Yani emekliliğinde sadece devletten aldığı gelire dayanmak zorunda olanların durumu gerçekten kötü eskiye göre. Ama bu Türkiye'nin ekonomisinin daha kötü olduğu anlamında değil. Göstergeleri birbirine karıştırmamalıyız.

Genç kesimin durumu bence eskiye göre daha iyi ya da daha kötü değil. Ne genç ne de yaşlı olan yetişkin nüfusun durumu ise eskiye göre bence daha iyi. Ayrıca ekonominin genel tablosu da daha iyi.

Sitelerde Paylaş
Dediğim gibi, özellikle kendi çevremden (akrabalar, vs) ve başkalarından da sürekli Türkiye'nin durumunun kötüye gittiğini duydum hep eskiden beri.

Sonra farkettim ki, gidişattan şikayet edenler genellikle emekli maaşıyla geçinmeye çalışan, ek iş yapmayan ya da yapamayan, devlete sırtını dayayıp 'devlet baba bize baksın' zihniyeti ile yaşamak isteyen, gelişen dinamikleri ve ekonominin değişen çehresini anlamayan ya da ayak uyduramayan, eskiden alıştığımız devletçi ekonomi zihniyeti ile olaylara yaklaşan kesim. (Buna kendi akrabalarımdan da pek çok kişi dahildir).

Süper bir tespit,ben de ne zaman bu emeklilerle bir araya gelsem onların surrealizmine dayanamıyorum ve tartışma çıkıyor,bu akrabalardan hepimizde var çünkü Türkiyenin büyük bölümü bedavadan emekli maaşı alıyor.Bunların başka işi de yoktur ha bire uyduruk gazetelerin ekonomi sayfalarını okuyup felaket tellallığı yaparlar,her lafa da otuz tane cevap yetiştirirler.

Sitelerde Paylaş
kim ne derse desin yıllardır batık diyenlere inat türkiye büyüyor gelişiyor

akp veya başka bir parti kim olursa olsun bu büyüme devam edecektir .

TÜRKİYE NÜFUSUNUN YÜZDE 15,4'Ü AÇLIK SINIRININ ALTINDA GELİRLE YAŞIYOR. NÜFUSUN YÜZDE 74'ÜNÜN AYLIK GELİRİ İSE YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA KALIYOR.

Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) yaptığı araştırmaya göre Türkiye'de açlık sınırının altında bulunan nüfus 10,9 milyona, yoksulluk sınırının altındaki nüfus ise 52,3 milyona ulaşıyor.

http://www.atonet.org.tr/yeni/index.php?p=1592&l=1

BU verileri sosyalist söylemiyor.

Bu veriler 2008 verileri. Bu veriler ülkemizi teğet geçen krizden önceki veriler. Şimdi siz kişi başına düşen milli gelirin yükseldiğini söyleyin. Şimdi siz

iç borun GSMH göre oranı sıralamasındada 22. sıradayız listede %131 ile japonya birinci,%102 ile yunanistan ikinci,%86 ile belçika üçüncü böyle devam ediyor

kısacası türkiye aslında birilerinin iddia ettiği gibi bitik bir ülke değil ayakları yere sağlam basan bir ülke zaten bu son günlerede İMF ile yapılmaya çalışılan anlaşma ile ortaya çıktı eskiden hemen herşeye he diyen türkiye şimdi şartlar öne sürerek anlaşmayı kendi istediği gibi yapmak konusunda diretmektedir.

olduğunu söyleyin.

Sizler Türkiye'nin ekonomisinin iyi olduğunu Sabancıların, Koçların Çalıkların, İşbankası'nın kârlarına kâr katmalarına göre değerlendireceksiniz. Evet haklısınız, sabancılar, koçlar vs vs ler her gün önceki güne göre daha çok kâr ediyor. Ama bu kârların yoksulluk sınırının altında ezilen 52.3 milyon insan, açlık sınırının altı4nda bir dilim ekmeğe muhtaç bırakılan 10.9 milyon insana bir gram faydası yok.

Eğer siz 63.2 milyon insanı kenara koyarsanız, Türkiye batmadı. Türkiye her geçen gün ileriye gidiyor. Kriz ülkemizi teğet geçti diyebilirsiniz. Ama bu insanları işin içine dahil ederseniz, bu kriz insanlarımızın bağrını delip geçti.

Neyse, siz bir ülkenin durumunu sabancılara ve koçlara göre değerlendirmeye devam edin...

Saygılarımla

Sitelerde Paylaş

sabancılara göre değerlendirmiyoruz uluslararası finans kuruluşlarının verdiği raporlara göre değerlendiriyoruz

o kuruluşlar 2002 ekonomik krizinde türkiye için battı derken ki gerçekten batmıştı şimdide türkiyenin göstergeleri iyi durumda sanayisi ticaret hacmi son yedi yıldaki istikrarlı büyümesi ile iyi bir taplo çizergen neden bunu görmezden geliyorsunuz

Sitelerde Paylaş
sabancılara göre değerlendirmiyoruz uluslararası finans kuruluşlarının verdiği raporlara göre değerlendiriyoruz

o kuruluşlar 2002 ekonomik krizinde türkiye için battı derken ki gerçekten batmıştı şimdide türkiyenin göstergeleri iyi durumda sanayisi ticaret hacmi son yedi yıldaki istikrarlı büyümesi ile iyi bir taplo çizergen neden bunu görmezden geliyorsunuz

Siz 63.2 milyon insanı neden görmemezlikten geliyorsunuz. Bu ülkenin nüfusu nedir. 70 milyonu geçti değil mi? 70 küsur milyonluk bir nüfusun 63.2 milyonunu gözardı edip yapılan ekonomik değerlendirme mantıklı mı? Yapılmaz değil. Tabiki sizlerin yaptığı gibi çok güzel yapılıyor. Sizin anlattıklarını okuyunca farklı bir ülkede mi yaşıyoruz diyorum. Evet sizler farklı bir ülkede yaşıyorsunuz. Çünkü biz halkın içinde bulunduğu duruma göre yazıyoruz siz tekellerin karlarına göre bir tablo çiiyornsunuz

Bu tablo ülkemiz insanlarının değil Sancakların, Albayrakların, Çalıkların (Hep sabancılar, koçlar diye diye gına geldi bir iki değişik isim yazayım dedim) tablosudur. Türkiye'nin gerçek tablosunu kavrayabilmeniz için gözlerinizi 'patronlar kulübü'ndekilerin cebindeki artan paradan yoksullaştırılan açlığa mahkum edilen 63.2 milyon insana çevirmeniz gerekecek. Bunu görmeniz o kadar zor olmazsa gerek.

Saygılarımla

tarihinde hallac01 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hallac,senin yazılarını okumuyorum çünkü yukarıda bahsettiğimiz emekliler gibisin,ne olursa olsun cak cak şikayet edersin,yapılanı da bozmaya uğraşırsın.

Bak Mantık güzel anlatmış, bu bana kendi fikrimi sınamam için senin ve benzerlerinin yüzlercesinden daha değerli bir kriter.

Türkiyedeki gelişmeyi görmemek için kör olmak lazım,sen Türkiye kağnı arabası yapamaz diye küçümsersin,hiç bir tesisin olmadığı Küba'yı göklere çıkarırsın.

Sen ve benzerlerin objektif ve rasyonel düşünemeyen hastalıklı bir yapıya sahipsiniz sizin gibiler her alandan tasfiye edilmelidir çünkü yıkıcı,sinir bozucu ve demoralizansınız.

Sitelerde Paylaş

Ne oldu... İşinize mi gelmedi veriler. Verileri ATO verdi sosyalist biri değil..

Sabancıların çoğalan parasıyla ilgili veriler sunsaydım okurdunuz ama smile.gif Neyse bu sözleriniz, gerçekler karşısındaki yanıtsızlığınızdır sadece.

Saygılarımla

NOT. Tarafsız modlarımıza ayrıca teşekkür ediyorum.

"Raporladınızda silmedik mi" diyenler. Maşallah siliyorsunuzda hakaret anlayışınıza ve polemiğe bakış açanızla çok orijinalsiniz.

Sen ve benzerlerin objektif ve rasyonel düşünemeyen hastalıklı bir yapıya sahipsiniz sizin gibiler her alandan tasfiye edilmelidir

Yukarıda bir veri verdim ve bakış açımı sundum. Buna böyle yanıt vermek polemik sebebi olmuyor sizin açınızdan. Zaten burada hakaret yok. Ya ironi ve kinaye vardır yada durum tespiti yapılıyordur. Tarafsızlığınızdan ötürü sizleri ayrı ayrı kutluyorum.. Mümkünse yiğit modlardan biri gelsin, "Hallac ne kadar polemikçisin" diye fırçasını atsın gitsin... Vatandaş allahın her günü "şu adamları atın" diye talimatlar yağdırıyor ama bir türlü emri yerine getiremediniz gittiniz

tarihinde hallac01 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Geç sen bu işleri yukarılara doğru bak nasıl anlık veri takibi yaptığımı gör,sen ve senin gibiler veri takibi yapamaz çünkü objektif bir zihin yapısına sahip değilsin,evet hastalıklısın,Atatürk hırsız der,Castro'ya taparsın,Türkiye kağnı yapamıyor ,battı bitti ,her kes aç dersin,gidersin 20 dolar alıp hayvan gibi yaşayan Kubalıları göklere çıkarırsın,faydalı değil zararlısın ,her kim ki gerçeklik algısını kaybetmiştir işte o zarar verir,bu yüzden seni kaale almam boşa kendini yırtma,bu başlıkta yukarılara doğru bak hiç bir fikir beyan etmeden ortalığı nasıl karıştırmaya çalıştığın ortada,buda senden fayda değil zarar geleceğine kanıttır,ama bana vız gelir tırıs gidersin.

Sitelerde Paylaş

Yaz abi abi yaz. Kendinizi hiç sıkmayın daha fazlasını yazın. Devir sizin devriniz.. Nasılsa sizin terbiyesizliklerinizi, "ironi" "kinaye" ve "durum tespiti" kılıfıyla yutturmaya çalışan modlarımız var. Siz hakaretler etmeyeceksiniz de kim edecek...

Saygılarımla

Sitelerde Paylaş
Yukarıda bir veri verdim ve bakış açımı sundum. Buna böyle yanıt vermek polemik sebebi olmuyor sizin açınızdan.

Utanmaz arlanmaz,kimi kandıracaksın,ortalığı karıştırıp ben bir şey yapmadım diye kenara çekilen fitne fesatlar gibisin,bak sırası ile yazdığın mesajlar aşşağıda böyle bir rezilliğe neden katlandığımızı anlamıyorum,bütün başlığı provoke etme derdindesin,aklın sıra beni Oguz la kapıştıracaksın,kenara çeklip ellerini ovuştıracaksın,bak mantık da aynı şeyleri söylemiş hadi tam hepimizi birbirine düşüreceğin ortam hazır.

Ama sen avucunu yalarsın sürünmeye mahkumsun,bir halt olamamanın acısını git başka yerde çıkar.

Bak yazdıklarına da utanacak yüzün varsa utan.

Bu başlığı açan kişi, açıkça AKP'nin yarattığı tabloyu desteklemiş. Ama arada, AKP'nin ekonomik verilerine gizliden destek verende olmuş. Kabak tavrını açıktan koyanın başında patlamış..

Kendimden nifret ediyorum nifret. Hep adrese elden teslim, her zaman taş gediğine oturtulmaz ki...

Neyse benim burada merak ettiğim konu şuydu.

Yüreklice bu başlığı açıp tavrını açıkça belli edenlere

Be uyuz adam, attığın başlığı oku, bak bakalım ne yazmışsın.. Ben de sana kazın ayağı öyle değil böyle diye göstermeye çalışıyorum. Bak açıklamışlar Ocak ayında ihracaat yüzde yirmiiki düşmüş. Bu ne anlama geliyor biliryormusun?

Siz Tayyibciler ne basit adamlarsınız be...

diyenler, sinsice destekleyip sonra ihracat göstergeleri ile keskin bir dönüş yapanlara neden tek kelime bile söyleyemezler.

Saygılarımla

Aynı şeyi söylemenizin önemi yok ki. Siz nickinizden kaybediyorsunuz

Sizin nikinizde sırasıyla D, E, H ve A harfleri yok.

Bu başlıkta sizinle aynıdüşünceyi savunan başka biri daha var ama kabak kiminbaşınha patladı sizce
Sitelerde Paylaş
Yaz abi abi yaz. Kendinizi hiç sıkmayın daha fazlasını yazın. Devir sizin devriniz.. Nasılsa sizin terbiyesizliklerinizi, "ironi" "kinaye" ve "durum tespiti" kılıfıyla yutturmaya çalışan modlarımız var. Siz hakaretler etmeyeceksiniz de kim edecek...

Saygılarımla

Hem vur hem mazlumu oyna afferin sana herkes de enayi ya yutarlar belki,

Zavallı melek hallac hiç bir şey yapmadan uslu uslu veri yazarken hain deha ona saldırmış ve hakaret etmiş,tüh ne yapsak acaba deha yı hapse mi atsak.

Ruh hastasısın aynı doğan gibi ben onun ne mal olduğunu bilmesem bu kadar konuşmazdım kıssadan hisse.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...