Jump to content

İmdat! Deist oluyorum..

Recommended Posts

İnançsızlık düşünce sistemi şu şekilde ilerlemektir.

1-ATEİZM (kesinlikle tanrı yok)

2-AGNOSTİZM (ulan yoksa varmı )

2-PANTEİZM ( var galiba ama ben bunu istediğim bir şekle sokayım)

3-DEİZM ( ulan tanrı varmış ama yok ya,din yoktur bunu kaldıramam artık)

4-TEİZM ( bir tanrı var ve bizi başı boş bırakacak değildir.Güneş olurda ışığı olmaz mı değilmi ama.O zaman dinde vardır.tebrik ederiz müslüman oldunuz )

4 olunca nasil otomatiktan musluman oldu anlamadim? - Hem de gunes olurda isigi olmaz mi diye bir mantik yurutmeyle, ayrica neden gunes insani isigi da Allah'i temsil etmis anlamadim, tersi olmasi lazim degil mi? -

El cabukluguyla adami iki dakkada musluman yaptiniz :)

Bir de genelde isler 4'den baslar yani aslinda 1 olarak dogarlar ama aile0toplum hemencecik cocugu 4'de sokuverir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 140
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Böyle, kendi geçmişim için marjinal sayılabilecek başlıklar açmak tarzım değil ama..

Ama forumunda şöyle bir hava kokladım:teist önce deist sonra agnostik olur, sonra da ateist..

Ben agnostikliği geçtim..Kokladığım bu sürecin benim için tersten işlediğini söyleyebilirim.

Galiba deist oluyorum..İmdat demek için de sanırım doğru yerdeyim..

Peki beni buna iten düşünsel süreçler neler?

Bunları anlatmak çok uzun sürer ancak bunu forumda yazdığım iletilerden çıkarabilirsiniz.

Kimseyi arama-çıkartma zahmetine sokmadan ben bir kaç örnek vereyim:

<a href="http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=17958&view=findpost&p=289021" target="_blank">http://forum.ateizm2.org/index.php?showtop...st&p=289021</a>

<a href="http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=18106&view=findpost&p=293119" target="_blank">http://forum.ateizm2.org/index.php?showtop...st&p=293119</a>

Yukarıdaki linklerde olan fikirlerim, şu an söylediklerimin temelini oluşturuyor.

Bu temelin oluşmasında da takip edip, okuyup anladıklarımdan çıkardığım bilimsel verilerin yorumu var.

Fakat bir problemin olduğunuda biliyorum, şöyleki:

Pozitif bilimler diyebileceğimiz alanlarda, yaşamını bilime adamış insanların bile, aynı bilgiler üzerinden tamamen zıd yorumları olabiliyor.

Bu durumda doğru, insanın sadece kendisinin kabul ettiği anlamına geliyor.

Yani dünyadaki insanları Tanrı ya inanan ve inanmayan diye ikiye bölersek, her kesimin kendine göre bilim tabanlı doğrularının olduğunu görürüz.

Benim düşüncelerimde bu bilimsel tabandan çıkarılmış bilgilerin yüzeysel yorumu.

Yukarıda ki linklere paralel, kısa ve öz vermeye çalışacağım bir örneği sergileyeyim;

Fizik bilim dalını kabaca 3 e ayıralım.

Newton fiziği, Einstein fiziği ve kuantum fiziği.

Newton da olan herşey madde ve onun hareketlerinden kanaklandığı söyleniyordu.

Sonra maddenin zamansız olamayacağı söylendi ve bu 15 yılda hazmedilebildi.

Şimdi ise kuantum fiziği ne zamanın, ne de maddenin olmadığını söylüyor.

Bu cümle çok kapalı ve garip gelebilir.Yazının uzamaması için kısaca açıklamaya çalışayım.

Bilindiği gibi var olan her şey bir enerji çeşidir.

İşte kuantum fiziği bu enerjinin kesikli ya da paketler halinde olduğunu söylüyor.

Peki bu ne demek?

Adı üzerinde bir kesik bir tam..Bir var bir yok..

Peki yok dediğimiz kavram nedir?

Bunun da adı üzerinde, ölçüp deneyleyebileceğimiz enerjinin yokluğudur.

Bizler atomlardan oluşuyorsak bizler de birer enerji çeşidiyiz.

Öyle ise bu kesiklik anında biz de yokuz.Nasıl ölçebiliriz ki?

Kesikliğin olduğu durumu "an" diye ifade etmekten başka seçeneğim olmadığımdan "an" dedim, sonsuzda olabilir.

Evren durağan olmadığına yani enerjinin her var olduğunda değiştiğine göre enerji bu anlarda veya sonsuzlukta şekilleniyor olmalıdır.

Ya da en başta değişimlerin tümü şekillenmiş veya planlanmıştır.

Enerji hep var ise en baş dediğimiz nedir peki?

Eğer bahsettiğimiz kesiklik anlarında enerji yok ise en baş diye bir şeyde yok.

Ancak şu söylenebilir; enerji 14? milyar yıl önce değişimine başladı ve evren oluştu.

Duruma bakılırsa her anda oluşuyor.

Şimdi değişik şekillerde anlatmaya çalıştığım konunun ana temasına gelelim.

İster enerji hep vardı isterseniz bir var bir yok, isterseniz yaratıldı diyin;

bir an diğer anın devamı ise, yani bu anlar birbirine hep aynı ilke ile bağlanıyorsa, varlığımız bir olasılık sonucu olamaz.

Bir kere bile havaya attığınız taşın düşmediğini gözlemlediniz mİ?

Arabanıza aldığınız benzinin yol aldıkça arttığını gördünüz mü?

.....

Bunlar olabilir ama daha tesadüf yani sonuç oluşmadı diyorsanız;

tesadüf edene kadar,adını ister Tanrı, ister Allah, ister makarnacı koyun,

bir varlığın olmaması imkansız gibi geliyor..

Buradaki sorunda şu:

Ama Tanrı yı da ölçümleyip, deneyleyemiyoruz?

Öyle ise yok mu?

Çok uzatıp detaylandırabilirim ama kısaca söyleyeyim:

Enerji yoksa tanrı da yoktur,enerji var ve biz varız, bu durumda tanrı da var..

Ne alaka?

TAnrıyı kabul etmek demek mantıksızlığı kabul etmek demektir.

Evreni bir kurala oturtuyorsunuz ve sonra yok ya bu kadar da olasılık hesabı olamaz diyorsunuz.

Peki daha basit bir örnek vereyim:

Dünya'nın Güneş etrafında bulunduğu yer tesadüf eseri olabilir mi?

Dünya böylesine doğru konumda tesadüfen yerleşmiş olabilir mi?

Ya Dünyayı koruyan magnetosfer tesadüfen var olmuş olabilir mi? Olmasaydı bizler olamazdık.

Dünya' da suyun var olması tesadüfen olabilir mi?

Bu kadar bizler için var olan Dünya özellikleri tesadüfen var olmuş olabilri mi?

Ama öyle. TEsadüfen olmuşlar. Bunu nereden biliyoruz?

Diğer gezegenlerin de var olmasından.....

Sitelerde Paylaş

ben bilimsel verilerin hem teizmi, hem ateizmi ve aralarındaki tüm teolojik yaklaşımları doğurabileceğini düşünüyorum. tüm bunlar, argümanlarınızı nasıl kullandığınızla ilgili. her bilgi sizi ateist de yapabilir teist de.

ben teistim... bunun nedeni, bir tanrının var olma ihtimalinin bilimsel olarak imkansız olmaması. ve teizmin tanrısının ahireti var edip haklıyı haksızı ayıracak kadar iyi biri olması.

Sitelerde Paylaş

Burada bana tanrı var diyen birisi, tanrıyı tanımlasın. Tanımlanmamış bir şeyin var ya da yok olduğuna karar verme lüksümüz yok.

Bana tanrı ile ilgili bir tanım verin, ben öyle bir şey var yok söyleyeyim...

Ne iş tutar, ne işle uğraşır tanrı? İnsan sayısınca tanrı anlayışı olabilir. Nasıl tanımlandığını bilmeden fikir söyleyemeyiz.

Tanrı nedir?

Biri tanrı var oluşa ve her olan her şeye şahit olandır, yani tanrı maddedir diyebiliyor. Böyle bir tanım işitmiştim. Karanlık bir sokakta kimse yokken o sokaktan yürüdüğüne asfalt, beton, hava şahit olmuştur diyor. İyi de o zaman adı niye madde olmakla yetinmeyip tanrı oluyor?

Bu bir örnekti. Başka nasıl tanrı tanımları var?

Tanrı adını kullanmaya bizi zorunlu kılan nedir? Niye doğa, evren, madde, varlık, varoluş vs değil de illa tanrı?

Bu sözcükteki gizem nedir?

Sitelerde Paylaş

tebrik ederiz müslüman oldunuz

B)

Şema bunun tam tersi:

1- TEİZM: Çocukluğumdan beri evde, okulda, çevremde sürekli tanrı var diyorlar, demek ki var. Niye görmüyorum deyince görülmez dediler. Niye hiç cevap vermiyor deyince verir sen bilemezsin dediler.

2- DEİZM: İyi de bu tanrı gönderdi dedikleri din çok saçma! Tamam tanrı var ama din onun gönderdiği bir şey değil. Zaten hiç konuşmuyor, din niye göndersin ki?

3- PANTEİZM: Bu tanrının hiçbir belirtisi olmayışına kıllanmaya başladım. Zaten tanrının elçisi dedikleri adam da putlara sorun cevap verecekler mi demiş, kendi iddia ettiği tanrı da sorulara cevap vermiyor. Görünmez olunca put olmaktan çıkıyor mu sanki? Anlaşılan tanrı bize söylendiği şekilde bir şey değil!

4- AGNOSTİSİZM: Galiba tanrı filan yok. Olsa da nerden bileceğiz olduğunu?

5- ATEİZM: Ya ben salak mıyım? Olmayan bir şeyi niye illa var gibi görmeye çalışıyorum? Resmen yok işte!

(Tebrik ederiz sonunda kafanız çalıştı!)

tarihinde demirefe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Burada bana tanrı var diyen birisi, tanrıyı tanımlasın. Tanımlanmamış bir şeyin var ya da yok olduğuna karar verme lüksümüz yok.

Bana tanrı ile ilgili bir tanım verin, ben öyle bir şey var yok söyleyeyim...

Ne iş tutar, ne işle uğraşır tanrı? İnsan sayısınca tanrı anlayışı olabilir. Nasıl tanımlandığını bilmeden fikir söyleyemeyiz.

Tanrı nedir?

Biri tanrı var oluşa ve her olan her şeye şahit olandır, yani tanrı maddedir diyebiliyor. Böyle bir tanım işitmiştim. Karanlık bir sokakta kimse yokken o sokaktan yürüdüğüne asfalt, beton, hava şahit olmuştur diyor. İyi de o zaman adı niye madde olmakla yetinmeyip tanrı oluyor?

Bu bir örnekti. Başka nasıl tanrı tanımları var?

Tanrı adını kullanmaya bizi zorunlu kılan nedir? Niye doğa, evren, madde, varlık, varoluş vs değil de illa tanrı?

Bu sözcükteki gizem nedir?

kurandaki tanrının tanımı ihlas suresidir. buna göre:

allah tektir(ehad), besine ihtiyacı yoktur(samed= arapçada midesi olmayan demektir), ne doğmuştur ne de doğurmuştur, onun dengi, eşi yoktur.

benim bu sureden anladığım, kurandaki tanrı tanımının bilimsel argümanlarla ne doğrulanabilir ne de yanlışlanabilir olduğudur. yani doğa-dışı bir varlıktır o. tanrıya inanmak yada inanmamak bilimsel gelişmelere endeksli değildir, olmamalıdır. insanın içinde olan bir YAKİNDİR/KABULLENMEDİR.

Sitelerde Paylaş

4 olunca nasil otomatiktan musluman oldu anlamadim? - Hem de gunes olurda isigi olmaz mi diye bir mantik yurutmeyle, ayrica neden gunes insani isigi da Allah'i temsil etmis anlamadim, tersi olmasi lazim degil mi? -

El cabukluguyla adami iki dakkada musluman yaptiniz :)

Bir de genelde isler 4'den baslar yani aslinda 1 olarak dogarlar ama aile0toplum hemencecik cocugu 4'de sokuverir.

:) ya bu ateistlerin anlama problemine bir çözüm bulamadık gitti.Güneş olurda ışığı olmazmı derken.Yaratıcı olurda indirdiği bir din olmazmı demek istedim.

kimseyi müslüman yaptığımız yok.Herkes kendi istediği yere girer.

Sitelerde Paylaş

kurandaki tanrının tanımı ihlas suresidir.

Kuran'daki tanım dediğinizde bir sureyi ele alamazsınız. Kitabın bütününü ele almak zorundasınız. Kimse çıkıp kapitalizmin ne olduğunu Karl Marx Das Kapital'in bir paragrafında anlatmıştır diyemez. Bir paragrafla anlatılsa kitap yazmaya gerek duymazdı.

O halde tanrıyı Kuran'ın tanımladığı şekilde alıyorsunuz demektir. Kuran'da anlatılan tanrı sınırsız gücü olan, ol demekle olduran bir tanrıdır. Gücünün yetmediği bir şey yoktur.

Bunun ise paradoks, yani akıl çıkmazı olduğunu yukarıda açıkladım. Böyle bir tanrı imkansız olduğu için yoktur...

Sitelerde Paylaş

yok be teist olmakla müslüman olmuyorsun.

Herşeyin bir usulü var:)

Allaha inanıyorsan ve bir dini olduğunu ileri sürüyorsan illa müslüman olmana gerek yok. Yeterki sen sen ol bişiler bulursun.

Aslında özür dilerim.Teizm kavramını kullanmam pek doğru olmamış.Teizm kavramı tam olarak müslümanlık kavramını karşılamıyor.

O yüzden haklısın.

Sitelerde Paylaş

Kuran'daki tanım dediğinizde bir sureyi ele alamazsınız. Kitabın bütününü ele almak zorundasınız. Kimse çıkıp kapitalizmin ne olduğunu Karl Marx Das Kapital'in bir paragrafında anlatmıştır diyemez. Bir paragrafla anlatılsa kitap yazmaya gerek duymazdı.

O halde tanrıyı Kuran'ın tanımladığı şekilde alıyorsunuz demektir. Kuran'da anlatılan tanrı sınırsız gücü olan, ol demekle olduran bir tanrıdır. Gücünün yetmediği bir şey yoktur.

Bunun ise paradoks, yani akıl çıkmazı olduğunu yukarıda açıkladım. Böyle bir tanrı imkansız olduğu için yoktur...

İmkansız kanısına nerden vardın acaba ?

Sitelerde Paylaş

Açıklayayım: Tanrı sonsuz kudretliyse kendini klonlamaya ve kendinin aynısını yaratmaya gücü yeter mi? Yetmezse demek her şeye gücü yetmiyormuş.

Yeterse, bu klonu tekrar yok edebilir mi? Edemezse yine gücü yetmedi. Edebilirse, o da eşi, aynısı olduğuna göre yok edilebiliyorsa sonsuz güçlü değilmiş, yok olmamaya gücü yetmedi...

Sitelerde Paylaş

Açıklayayım: Tanrı sonsuz kudretliyse kendini klonlamaya ve kendinin aynısını yaratmaya gücü yeter mi? Yetmezse demek her şeye gücü yetmiyormuş.

Yeterse, bu klonu tekrar yok edebilir mi? Edemezse yine gücü yetmedi. Edebilirse, o da eşi, aynısı olduğuna göre yok edilebiliyorsa sonsuz güçlü değilmiş, yok olmamaya gücü yetmedi...

söylediklerini nasıl test ettinde, doğru olduğuna inandın.Laf salatası yapıp saçma sapan konuşma.

Sitelerde Paylaş
nasıl test ettin

Ne testi yahu? Mantık yürütüyoruz. Mantığın testi mi olur? Evinin penceresinden dışarı bak. Güneşi görüyorsan gündüzdür. Bu mantıktır. Şimdi gece. Bu mantığı test etmek için sabahı beklememe gerek var mı? Sen de mantık yürüt, benim yürüttüğüm mantığı çürüt!

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...