Jump to content

KADR SURESİ ve Cebrail

Recommended Posts

KADR SURESİ

1. Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik.

2. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin!

3. Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.

4. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner.

5. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.

Bazı teist arkadaşlarımız Cebrail akıldır diyerek burada bizimle tartışıyor. Kuran açıkça Cebrailin hala iş başında olduğunu açıklıyor. Bakın her sene kadir gecesinde diğer meleklerle birlikte her türlü iş için inerde inermiş. Böyle soyut manalar vererek bir yere varamazsınız arkadaşlar. Cebrail kanatlı manatlı vahiy meleğidir Kurana göre. Ayrıca demek ki başka işleride varmış. Ben demiyorum sizin Allahınız diyor. Akıl falan deyip insanı çileden çıkartmayın.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 149
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

KADR SURESİ

1. Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik.

2. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin!

4. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner.

5. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.

Bazı teist arkadaşlarımız Cebrail akıldır diyerek burada bizimle tartışıyor. Kuran açıkça Cebrailin hala iş başında olduğunu açıklıyor. Bakın her sene kadir gecesinde diğer meleklerle birlikte her türlü iş için inerde inermiş. Böyle soyut manalar vererek bir yere varamazsınız arkadaşlar. Cebrail kanatlı manatlı vahiy meleğidir Kurana göre. Ayrıca demek ki başka işleride varmış. Ben demiyorum sizin Allahınız diyor. Akıl falan deyip insanı çileden çıkartmayın.

Kendi yazmış. Geç. ;)

Sitelerde Paylaş
Evet ben cebrail akıl diyorum.

Çık çileden:)

Verdiğin ayette Cebrail'den bahsetmiyor zaten.

Selamlar.

Ruh dediği Cebrail işte. Bunu mealcilerde çok iyi bildiği için parantez içinde Cebrail demişler. Kuranda ruh diyorsa Cebrail demektir. Başka türlüsü bir tek yerde geçer. Oda ruh Rabbinin emrindendir diye kaçamak bir tanımlamada yani cevapta.

Sitelerde Paylaş

Hep aynı cümleler. Mesela bir örnek veriyim:

Sen cehennemin dibinin nasıl bir yer olduğunu bilir misin? Nerden bileceksin o şöyledir böyledir.

Bir inasaın diğer insanlara cehennemi anlatması. O kadar. Bir sürü ayet var öyle.

Mesela, Musa dediki;......

Kendilerinin öğrendiklerini almış yazmışlar Musa dediki..isa dediki,, ;)

Sitelerde Paylaş
Ruh dediği Cebrail işte. Bunu mealcilerde çok iyi bildiği için parantez içinde Cebrail demişler. Kuranda ruh diyorsa Cebrail demektir. Başka türlüsü bir tek yerde geçer. Oda ruh Rabbinin emrindendir diye kaçamak bir tanımlamada yani cevapta.

Yok Ruh ayrıdır.

Cibril ayrı tanımdır.

Ben öyle düşünmekteyim.

Sitelerde Paylaş
http://forum.ateizm2.org/index.php?showtop...mp;#entry285576

Konu bu başlıkta zaten tartışıldı..Gereksiz konu tekrarı.

Kadr suresi eşliğinde tartışılmadı ama. Bu sure Kurana göre Cebrailin hala görev başında olan bir melek olduğunu ispatlıyor. Cebrail siz yorumcuların anlattığı gibi değil. Tabii bana göre hepsi masal ama ben dine göre bunları ortaya koyuyorum.

Sitelerde Paylaş
Hep aynı cümleler. Mesela bir örnek veriyim:

Sen cehennemin dibinin nasıl bir yer olduğunu bilir misin? Nerden bileceksin o şöyledir böyledir.

Bir inasaın diğer insanlara cehennemi anlatması. O kadar. Bir sürü ayet var öyle.

Mesela, Musa dediki;......

Kendilerinin öğrendiklerini almış yazmışlar Musa dediki..isa dediki,, ;)

Aynen öyle, sürekli hikaye anlatılıyor. Üstelik bazı hikayeler birbirini tutmaz. Bazı kavramların ne olduğu belli değildir yada farklı anlatımlarla çelişik hale gelmiştir. Bunları toparlamak için yapılan kıvırmalar kitaplar dolusudur. Birde oturup o kitapları okuyacağız. Yazık bu insanlığa. Başka işimiz yok mu bizim?

Yok Ruh ayrıdır.

Cibril ayrı tanımdır.

Ben öyle düşünmekteyim.

euclid, sen dalga mı geçiyorsun benimle? Ben öyle düşünmekteyim demekle olacak iş mi bu? Sen ne düşünürsen düşün gerçek ortada.

Uyarıcılardan olasın diye onu güvenilir Ruh (Cebrail) senin kalbine apaçık Arapça bir dil ile indirmiştir. Şu?arâ Sûresinin 193,194,195 . Ayetleri

Bu ayetlerde açıkça görülüyor herhalde.

tarihinde baglanti tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

arkadaş bin kere anlattık.cebrail falan değil o !

cibril zahir olan şeydir.sigara içersin öksürürsün yorgun düşersin ve bu zahir olan emareler sana yaptığının yanlış olduğunu görünür kılmıştır.işte o cibrildir.onu dinle deniyor sana.

ruh = bilgi

kutsal ruh = gerçek

Sitelerde Paylaş

akşam köprü yolunda şahsi arabanla tıkanır kalırsın.

yanından yağ gibi bir metrobüs geçer.

sana bişey zahir olur.görünür.sende onu görürsün.

der ki !

kişisel iktidar çatışması içindesin.ancak paylaşırsan hızlanırsın.

hepiniz ayrı ayrı taksiye bineceğinize adam gibi bir toplu taşıma sistemi yapın sizde yağ gibi akın gidin.

işte o emare sana bu fikrin alt yapısını işaret eder.sende görürsün.ama ruha ulaşmak istemediğin için

kutsal bilgiden uzak kalırsın.

bu kadar basit.

Sitelerde Paylaş

Nartkan senin üzmek istemiyorum ama Kadr gecesinde meleklerle beraber her türlü iş için inen ne o zaman? Bal gibi Cebrail denilen büyük melek işte. Kadr gecesinde Allah akıl mı dağıtıyor? Bir sene bu aklı mı kullanıyoruz? Yapma etme olacak iş değil bu?

Kadr gecesi ile kastedilen bellidir. Kutsal bir gece işte. Allaha göre çok önemli. Bu sebeple meleklerini gönderiyor ve özel kullarına kıyak geçiyor falan. Şimdi bunun akıl ile ilgisi ne? Sureden anlıyoruz ki Cebrail ne iş olsa yaparım abicim türü bir melek. Baksana her türlü iş için diyor.

tarihinde baglanti tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Sen cehennemin dibini bilmez misin baqlantı?

Oranın nasıl bir yer olduğunu sana anlatmadılar mı?

Orası alevlidir. Böle alevden ırmaklar falan akar.

Bir düşersin içine düşüş o düşüş bir daha seni kimse çıkaramaz. ;)

Hemde sırat köprüsünden düşeceğim dimi?:) Gerçi o Kuranda yazmaz ama olsun hadislerde var. Onlarsız din olmaz zaten. Şu işkence sahnelerine bakar mısın? Kıldan ince kılıçtan keskin bir köprü üzerinden geçmeye çalışan insanlar. Altta fokur fokur cehennem kaynıyor. Bu arada dünyada kestiğin kurbanların sırtında geçmeye çalışman gerekiyor. O kurbanlar bunun için kesiliyor zaten. Manzarayı düşünebiliyor musun? Bunun fantastik filmini çekmek bile mümkün değil. Çünkü hikaye tuhaf ötesi. Neyinden film yapacaksın? İşte insanlar bunlara inanıyor. Vay anam vay.:)

Sitelerde Paylaş
KADR SURESİ

.....

.....

Melekler ve akıl kadir gecesi her türlü iş(!) için iniyor demek.Mantıklı.Bazı mübarek gecelerde akıl inmese ne yapardık acaba

Meryemi hamile bırakan da akıl mıymış?

Sitelerde Paylaş

meryemi hamile bırakan ayeti kelime kelime okumadım ama.

şu akıl yorumunuza cevap vereyim.

hrkls aramızda Kuranı en iyi bilen kişidir.bu forum dahilinde onun kadar Kuran bilgisi olan yoktur.arapça olarakta okuyup anlayabilir eleştirebilir.

cibril tanımı aslında akıldan daha geniştir.kendisi zaten bu tanımları bir çok yerde yapmıştır.

meryemi hamile bırakan şey sanırım ruh olarak geçiyordu.belkide kutsal ruhtu.emin değilim ve bakmayada üşendim şimdi : )

ama hamile kalmakta bunlar önemli şeylerdir

örneğin bir şeyi diğer şeyin içine sokup bir süre işlemde tutup sıvı aktarımı yapmayı bilmekte bir akıl işidir : )

bu şakaydı ;)

ancak.

meryem-isa olayı karışıktır.ben bile henüz anlamış değilim.

ki siz bu gözle anlayamazsınız.

o yüzden fazla kafa yormayın.

Sitelerde Paylaş
Melekler ve akıl kadir gecesi her türlü iş(!) için iniyor demek.Mantıklı.Bazı mübarek gecelerde akıl inmese ne yapardık acaba

Meryemi hamile bırakan da akıl mıymış?

Sen cibril geçen ayetlerde bunu dene bence jadı:)

Yazdığımı anlamayacak kadar akılsız değilsin:)

Ben Ruh'a akıl demiyorum ki Cibril'e diyorum.

Sitelerde Paylaş
Sen cibril geçen ayetlerde bunu dene bence jadı:)

Yazdığımı anlamayacak kadar akılsız değilsin:)

Ben Ruh'a akıl demiyorum ki Cibril'e diyorum.

Sen ne dersen de ciddi anlamda kuran inanırısın

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...